Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Cyathopharynx foai i Cyathopharynx furcifer

Autor Komar
Użytkownik
#1 - Posted: 1 Wrz 2006 10:18 
Chcialbym "zainstalowac" te ryby w akwarium o dnie 200x50. Ile tych ryb moglbym trzymac w takim akwarium - mylse o 1/2 (odlow) lub 2/4 (F1). Dodatkowo chcialbym z nimi trzymac Cyprochromisy i Calvusy - czy taka konfigurcja ma szanse powodzenia?

pzdr
Lukasz

Autor Komar
Użytkownik
#2 - Posted: 1 Wrz 2006 10:28 
Nie calvusy tylko simmochromisy :) Akwaria mi sie pomylily :)

pzdr
Lukasz

Autor fazi64
Użytkownik
#3 - Posted: 1 Wrz 2006 10:54 
Witam,
Hmmm, mysle, ze ani jeden, ani drugi gatunek to nie jest dobre towarzystwo do tych ryb.
Pzdr.
Fazi64

Autor Komar
Użytkownik
#4 - Posted: 1 Wrz 2006 11:39 
Czy mozna w takim razie wogole mowic o jakims sensownym towarzystwie czy lepiej zrobic akwarium jednogatunkowe? Myslalem o simochromisach ze wzgledu na zblizone rozmiary i zdaje sie, ze podobne upodobania pokarmowe. Druga sprawa to obsada docelowa i obsada poczatkowa. Jezeli decydowalbym sie na odlow to stac mnie max na 3 sztuki (1/2) ale jezeli bylyby to F1 to tu juz mam wieksze pole manewru.

pzdr
Lukasz

Autor fazi64
Użytkownik
#5 - Posted: 1 Wrz 2006 11:53 
Myslalem o simochromisach ze wzgledu na zblizone rozmiary i zdaje sie, ze podobne upodobania pokarmowe
Witam,
Simochromisy to ryby typowo roslinozerne, a Cyatopharynx'y wrecz przeciwnie. W duzym akwarium (oprocz Cyprichromini), moga wspolnie z nimi przebywac inne ryby z tzw. pielegnic piaskowych np. (xeno i ophtalmo)tilapie, enantiopusy, ectodusy, bentochromisy itp. (oczywiscie nie wszystkie naraz). A sa jeszcze np. przesliczne limnochromisy, callochromisy..... Zreszta sa tu ludzie majacy spore doswiadczenie w hodowli tego typu ryb - na pewni Ci doradza.
Pzdr.
FAzi64

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 1 Wrz 2006 12:11 
Wg mnie cyathophrynx to piękna ryba, ale jeden samiec może sie nie wybarwiać.
Ponadto z karmieniem to nie do końca tak - to ryby głównie żywiące się fitoplanktonem, dlatego w ich diecie powinny przeważać składniki roślinne. Wg mnie najlepszym towarzystwem dla nich są xenotilapie i enantiopusy. Bentochromisy są bardo łagodne i delikatne a cyatopharynx to naprawde spora ryba. Samce mają 18-20 cm.

Wybór obsady z cyathopharynx to dla mnie rewelacja!

Marta

Autor Komar
Użytkownik
#7 - Posted: 1 Wrz 2006 12:12 
Sam wczesniej bylem przekonany, ze sa to ryby wszystkozerne az nie znalazlem takiej oto iformacji. Cytuje za nieistniejacym juz www.tanganika.inet.pl z opisu Spadothus Marlieri:

"Pokarm: Spathodus marlieri w naturze żywi się głównie glonami pokrywającymi skały i kamienie jeziora, oraz mikroorganizmami żyjącymi wśród tych glonów. W akwarium należy rybę karmić głównie pokarmem roślinnym, np. różnymi preparatami spiruliny, okresowo dodając niewielkie ilosci żywej artemii. Karmienie pokarmem wysoko kalorycznym, jak koncentraty białkowe, mrożona, lub żywa ochotka, czy mięso, może doprowadzić do szybkiego zgonu ryby."

i

"Uwagi: Nie jest to ryba dla początkujących, należy do gatunków trudnych. Powinna mieszkać tylko w akwarium biotopowym. Najlepszymi rybami towarzyszącymi są gatunki mające podobne zwyczaje zywieniowe, np. Tropheus. Dopuszczalne są także gatunki z rodzajów Cyprichromis, Ophthalmotilapia, Cyathopharynx. Pamiętać jednak należy, że w odróżnieniu od innych pielęgnic babek, Spathodus marlieri może być agresywny również w stosunku do przedstawicieli innych gatunków."

Stad tez zaczalem wnioskowac o bardziej roslinnych upodobaniach tej ryby.

pzdr
Lukasz

Autor rufus1
Użytkownik
#8 - Posted: 2 Wrz 2006 10:36 
Witam!!
Ja jestem tego samego zdania co Marta. Ten problem byl juz poruszany wielkokrotnie. Nie tylko ryby co maja w nazwie "trofeus", "simochromis" lub "eretmodus" wymagaja pokarmow w głównej mierze roślinnych. oprócz wymienionych tutaj należy wspomnieć również min. o podobnych gatunku czyli Opthalmotilapiach.
Spathodus marlieri nalezy do trudnych gatunków w hodowli ze wzgledu na jego agresywność i chyba z tego co pamiętam jest to najwiekszy gatunek z rodzaju Eretmodini.
Leszek

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 14 Paź 2006 11:44 
Od dwóch dni jeden z naszych samców Cyathoparynx wykopał ogromny krater. Powiększa go sukcesywnie i zaprasza samiczkę. A jakie mają teraz ubarwienie, szok!

Marta

Autor Komar
Użytkownik
#10 - Posted: 15 Paź 2006 14:30 
A czy mozna prosic jakies zdjecia? Chetnie bym zobaczyl jak wygladaja sztuki trzymane w Waszych akwariach.

pzdr
Komar

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 15 Paź 2006 14:33 - Edytowany przez: admin 
Zdjecia są bardzo trudne do zrobienia nienajlepszym aparatem. Chyba Madzia coś ostatnio zrobiła. Muszę poprosić by zobaczyła w zdjęciach.

Marta

Autor fazi64
Użytkownik
#12 - Posted: 15 Paź 2006 18:19 
Witam,
To moje fotki z ostatniej wizyty w Krakowie:

Pzdr.
Fazi64

Autor Komar
Użytkownik
#13 - Posted: 15 Paź 2006 18:50 
Witam,
To moje fotki z ostatniej wizyty w Krakowie:



Dzieki, ale to sa fotki jeszcze chyba z okresu aklimatyzacji - a te ryby dlugo sie aklimatyzuja. Chcialbym zobaczyc je w "pełnej krasie" i dlatego prosilem o fotki z teraz, kiedy sa juz wybarwione :)

pzdr
Komar

Autor worton
Użytkownik
#14 - Posted: 15 Paź 2006 19:20 
piekna ryba nie ma co :D

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 15 Paź 2006 20:46 
Postaram sie jutro zrobić, ale to naprawdę trudne naszym sprzętem.

Ryby właśnie przygotowują się do tarła i...barwy oszałamiają - oczywiscie samców.

Marta

Autor admin
Admin
#16 - Posted: 16 Paź 2006 17:05 
Nie są najlepsze, ale...zawsze coś




Marta

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 16 Paź 2006 18:16 
A one się właśnie wytarły!!!

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#18 - Posted: 16 Paź 2006 19:25 
Gratuluje Marto!!
Ciekawe jak teraz z noszeniem, czy samiec zaczepia ;-) samice inkubujace?
Leszek

Autor admin
Admin
#19 - Posted: 16 Paź 2006 19:46 
Jak na razie to ciągle ja zagania do krateru.

Marta

Autor worton
Użytkownik
#20 - Posted: 16 Paź 2006 19:53 
wygladaja jak nieprawdziwe te kolory :D - cudne sa te rybki.

Autor Komar
Użytkownik
#21 - Posted: 22 Paź 2006 20:47 
Dziekuje za zdjecia. Mialem nadzieje, ze uda mi sie przyjechac na zlot do Krakowa i obejzec te ryby w realu ale nie poukladal mi sie ten tydzien :/

pzdr
Komar

Autor admin
Admin
#22 - Posted: 2 Lis 2006 12:30 
Muszę się pochwalić; obecnie juz 2 samice cyathpharynx inkubuja w pyskach. Najciekawsze jest to, że ogromny krater, który wybudował dominujący samiec cyathopharynx jest wykorzystywany również przez enantiopusy. Samiec tego rodzaju z uporem "poprawia " konstrukcje cyathopharynxów.

Marta

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Cyathopharynx foai i Cyathopharynx furcifer Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®