Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Altolamprologus Sumbu w 160 l.

Autor Szel
Użytkownik
#1 - Posted: 3 Wrz 2006 22:34 
Witam i pozdrawiam wszystkich na forum. Jest to mój pierwszy post tutaj.
Ponieważ po raz pierwszy zakładam poważne akwarium biotopowe chciałbym uniknąc błędów wynikających z braku doświadczenia. Naprawdę nie wszystko można wyszukać w internecie, a właściwie długotrwałe poszukiwania powiększają zamęt w mojej głowie.
Chcę założyc zbiornik z Tanganiką. Od strony technicznejwygląda to tak; baniak o wymiarach 100x40x40, filtr kaskadowy Hagen AC 500 z założonym prefiltrem z gąbki. Mam nadzieję,że taka filtracja wystarczy, ew. dodam mały wewnętrzny.
Co do obsady mam sporo wątpliwości. jako główny gatunek wybrałem Altlamprlogus, podoba mi sie odmiana Sumbu. Dodatkowo chciałbym dodać drugi gatunek (oczywiście nie Altolamprologus).Pytanie;jaki drugi gatunek można wprowadzić? Dobrze gdyby miał inne zwyczaje niż ten pierwszy. Ile ryb można docelowo trzymać w takim zbiorniku uwzględniając dwa gatunki.
Pozdrawiam
Szel

Autor Sendog
Użytkownik
#2 - Posted: 4 Wrz 2006 16:51 
sumbu dośc dobrze żyje z innymi gatunkami ryb. Akurat moje nie znoszą speciosusów i meleagrisów a np. z brevisem mieszkają muszla przy muszli. Trudno o jakieś pewniki - nie wiem czy tak samo zachowałyby się inne. Może napisz nad jakimi gatunkami się zastanawiasz.
Z ilością nie przesadzaj - przy takim dnie możesz trzymać nawet trzy gatunki ale raczej dobrane ryby i wprowadzaj je równocześnie. A jeżeli dokładasz ryby do już mieszkających w akwarium to połóż na terytorium gospodfarzy jakąś jedną muszlę. Odwróci to ich uwagę od nowych mieszkańców.
Pozdrawiam

Autor sue
Użytkownik
#3 - Posted: 4 Wrz 2006 19:18 
Witam na forum!

Altolamprologus compressiceps shell (nazwa handlowa: Altolamprologus Sumbu) to wspaniała ryba :) Gratuluję wyboru!
Minimalna objetość akwarium to według Ada Koningsa 80l, ale widziałam szczęśliwe shelle i w mniejszych baniaczkach. Moim zdaniem planowane przez Ciebie akwarium jest więc zdecydowanie odpowiednie.

Jeżeli chodzi o towarzystwo dla A. compressiceps shell to tak jak pisał Sendog - moga być muszlowce. Widziałam ładnie wyglądające akwarium gdy mieszkają w nim oprócz A. compressiceps shell - N. brevis, N. multifasciatus.

Ale jest jeszcze jedna propozycja... Akwarium zamieszkałe tylko przez shelle! To zdecydowanie pomysł wart przemyslenia. Mimo iż Ad Konings proponuje trzymanie ich jedynie w parach, to nie jest to jedyna i najlepsza opcja. Mom zdaniem ryby te czują sie bardzo dobrze w grupie (np. 6 ryb).

Pozdrawiam
Magda

Autor Szel
Użytkownik
#4 - Posted: 4 Wrz 2006 23:55 
Dziekuje za pomocne informacje dotyczące mojego nowego planowanego zbiornika.
Propozycja akwarium jednogatunkowego jest bardzo rozsądna ponieważ jest to obsada zawsze najłatwiejsza do prowadzenia oraz umożliwiająca obserwowanie ryb w ich nożliwie naturalnym środowisku. Jednak ja chciałbym mieć drugi gatunek, wyraźnie różniący się kształtem i kolorem. Prawdopodobnie wybiorę coś z Neolamprologus, jest tam kilka ciekawych rybek. Jednak ciągle szukam. Dla uspokojenia mogę zapewnić, że dwa gatunki to max. w takim zbiorniku w/g mnie. Bardzo chciałbym poznać wasze sugestie dotyczące docelowej ilości ryb tych dwóch gatunków w zbiorniku 160 l. Jeśli będę kupował młode ryby o nieokreślonej płci o ile sztuk należy zwiększyć zakup aby ułatwić rybom dobranie się w pary? Jest jeszcze inna koncepcja, może troche zwariowana. Po prostu kupić dwie dobrane pary z odłowu - jedna Sumbu, druga Neolamprologus. Cena takich ryb jest dla mnie tak wysoka, że raczej nie będzie mnie stac na więcej. Z drugiej strony sa to ryby dojrzałe, to i potomstwo sie pewnie dość szybko pojawi :-) Obawiam się jedynie problemów w hodowli "dzikich ryb", utrata którejś może być bolesna.
Co o tym sądzicie?
Pozdrawiam
Szel

Autor fazi64
Użytkownik
#5 - Posted: 5 Wrz 2006 00:21 
Witam,
Proponuje rozpatrzyc opcje z naskalnikami (to ryby swietnie komponujace sie w kazdej konfiguracji miesozernej Tangi).
I jak chce Szel roznia sie wygladem, zachowaniem od pozostalych gatunkow.
Pzdr.
Fazi64
PS.
Co do zarybiania - ja zawsze preferuje zakup 3 sztuk (prawdopodobienstwo zakupu obu plci wzrasta), a akwarium nie zapelnia sie ponad miare i nie trzeba potem kombinowac z odlowem nadmaiarowych sztuk.

Autor Sendog
Użytkownik
#6 - Posted: 5 Wrz 2006 08:31 
Fazi 3 szt to tak na chybił trafił - może sie nie udać ale 4 szt. to musi zadziałać :)

Autor tasma
Użytkownik
#7 - Posted: 5 Wrz 2006 09:34 
Przy 3 szt mamy 3!(silnia) mozliwosci czyli 6, z czego dwa przypadki sa niekorzystne (samiec, samiec, samiec oraz samica,samica,samica).
A wiec mamy 66,6% szans powowdzenia.

Przy 4 szt analogicznie 4! mozliwosc, dwie niekorzystne czyli 82,5% szans powodzenia.

Sorry nie moglem sie powstrzymac :)
Przemek

Autor fazi64
Użytkownik
#8 - Posted: 5 Wrz 2006 10:05 
Witam,
Laczac wiec ze soba kilka nauk, mozemy wyliczyc zaleznosc plci w ilosci ryb, w stosunku do pojemnosci akwarium w funkcji naszych zdolnosci finansowych ;b (chyba sie zaczne dlaej uczyc!!)
Pzdr.
Fazi64

Autor Sendog
Użytkownik
#9 - Posted: 5 Wrz 2006 12:39 
Heheh Przemek ale dogiąłeś :)
Ale 4! to 22 szanse uzyskania pary na 24 możliwości - mamy więc 91,666666666 % szans na powodzenie a to o 25 % szans więcej niż przy zakupie 3 rybek.

Boże :) co my wyrabiamy ?

Silnie maiłem w szkole jakieś 13 lat temu więc przepraszam jeśli coś pomyliłem.

Autor tasma
Użytkownik
#10 - Posted: 5 Wrz 2006 12:44 - Edytowany przez: tasma 
Fakt mi sie pomylilo. Boze zeby 2x3x4 nie policzyc. Wstyd.
Komputery daja w kosc. Czlowiekowi mozg rzestaje pracowac.
Dzieki za poprawienie mnie.

Teraz tylko czekac az ktos poda wyniki badan mowiace na przyklad ze w rodzi sie 54,687 % samic. To dopiero bedzie zabawa.

Ale fajnie tak czasem pogadac o glupotach no nie :) ?

Autor Sendog
Użytkownik
#11 - Posted: 5 Wrz 2006 13:24 
Jasne :)

Niemniej jednak nasze wyliczenia wezmą w łeb jeśli ktoś np. spotka się z taką sytuacją jak ja że w jednym z wielkopowierzchniowych sklepów zoo w akwarium z brevisami (nazwane tam były "Briwes") pływały tylko samce. 100% samców. stałem tam wypatrując samicy i nic z tego. do tej pory myślę jak udało im się wyselekcjonować same samce - ryby były dorosłe.

Autor Szel
Użytkownik
#12 - Posted: 5 Wrz 2006 22:01 - Edytowany przez: Szel 
Proponuje rozpatrzyc opcje z naskalnikami
Jest to popozycja bardzo interesująca, sam myślałem o czymś z grupy naskalników i szczelinowców, ale....... Po pierwsze, ponieważ naprawde lubię rybki chcę im stworzyć jak najlepsze warunki. Nie lubię tzw "przerybienia". W akwarium o powierzchni dna 100x40 (planowaną wysokośc 40cm mogę zwiększyć) muszlowce mają raj :-) Naskalniki to już większe ryby, nawet do 15 cm długości. W moim odczuciu potrzebują wiekszego zbiornika. Z tego co jak dotąt dowiedziałem sie o Tanganice, a jest to wiedza ciągle jeszcze żałośnie mała to z tego rodzaju jedynie Julidochromis jest dostatecznie mały, aby go wcisnąc do baniaka 100cm.
Czy uważacie, że Julidochromis - jedna para (docelowo) może w zgodzie mieszkać z Altolamprologus Sumbu w takim akwarium? Miałbym wtedy dokładnie to czego oczekuję - na dole muszlowce, wyżej naskalniki. Ryby o zupełnie odmiennym wyglądzie i zachowaniu, zarazem nie stwarzających problemów z żywieniem. Tylko czy baniak nie będzie za mały?
Moja propozycja obsady to 6 Alto + 2 Julido. Uda się?
PS.
Sporo można się tu również nauczyć z zakresu matematyki, czego się nie spodziewałem:-)
Pozdrawiam
Szel

Autor fazi64
Użytkownik
#13 - Posted: 6 Wrz 2006 00:13 
z tego rodzaju jedynie Julidochromis jest dostatecznie mały

Witam,
Naskalniki, to wlasnie Julidochromisy i tu mozemy znalesc gatunki rosnace do wspomnianych 15 cm (J. regani, J. malieri), ale i zdecydowanie mniejsze (J. dickfeldi, J. ornatus, J. transcriptus). I sposrod tej ostatniej trojki mozesz spokojnie dobrac towarzystwo dla sumbu, bez obawy o przerybienie i zle samopoczucie ryb. Musisz tylko pamietac (jak sama nazwa wskazuje) o odpowiedni wystroj akwariunm dla tych ryb.
Pzdr.
Fazi64

Autor Szel
Użytkownik
#14 - Posted: 7 Wrz 2006 21:21 
zdecydowanie mniejsze (J. dickfeldi, J. ornatus, J. transcriptus).
Wybiorę coś z tych trzech gatunków, jako towarzystwo do Sumbu. Mam nadzieję że będą żyły zgodnie, a Julidochromisy nie okażą się takimi rozrabiakami jakimi sa przedstawiane w opisach.
Wszystkim dziekują za pomoc w dobraniu obsady.
Pozdrawiam
Szel

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Altolamprologus Sumbu w 160 l. Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®