Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

cyprichromis vs. paracyprichromis...

Autor drozd
Użytkownik
#1 - Posted: 26 Wrz 2006 23:54 
witam,

chciałbym się zapytać posiadaczy cyprichromisów i paracyprichromisów o różnice w zachowaniu tych ryb.. gdzies obiło mi się o uszy że paracypr. są spokojniejsze ale i delikatniejsze od cypr. czy to prawda? czy są jakieś przeciwskazania do trzymania ich w jednym akwarium razem ze szczelinowcami czy też muszlowcami (konkretnie myslę o sexfasciatusach i Altolamprologusach)? wiadomo to stadne ryby - jak duże powinno być stado i w jakim układzie w przypadku każdego z tych gatunków? (może być 10 sztuk w układzie 1:1?) słyszałem że ryby te zapełniajc toń w zbiorniku i robiąc trochę "tłoku u góry" mogą ośmielać bardziej plochliwe ryby - macie podobne doświadczenia?

Marek

Autor Komar
Użytkownik
#2 - Posted: 27 Wrz 2006 00:24 - Edytowany przez: Komar 
Z moich obserwacji cyprochromisow wynika, ze kilka samcow rozladowuje jednak napiecie. Teraz dorasta pokolenie F1 i widze juz, ze dosc agresywny alfa nie daje takiego lupnia pozostalym samcom. U mnie te ryby plywaja w zbiorniku 200cm i 3 samce F0 podzielily go sprawiedliwie - co nie znaczy rowno ;) teraz widze, ze samczyki F1 wydzieraja sobie po kawaleczku to u jednego to u drugiego i zaczynaja pilnowac swoich rewirow. Owszem sa przeganiane ale nie ma jakichs drastycznych scen walki i meczenia preciwnika. wiecej bede wiedzial jak ryby podrosna ale jezeli chcesz miec 5 samcow to raczej dlugie akwarium polecam - u mnie alfa zabral jeden metr szkla dla siebie.

Zaobserwowalem jeszcze jedna rzecz ciekawa. Samiczka tuz przed tarlem plywa na granicy terytoriow samczykow i podprowadza jednego do drugiego - tak jakby chciala sprawdzic, ktory jest bardziej "alfiasty" ;)

pzdr
Lukasz

Autor fazi64
Użytkownik
#3 - Posted: 27 Wrz 2006 00:35 
Witam,
To sa gatunki swietnie uzupelniajace akwaria z rybami jakie podales wyzej.
Uklad plci jednak powinien byc bardziej zroznicowany (przewaga samic), bo samce sa w stosunku do siebie sa dosc agresywne (szczegolnie u Cyprichromis). Daja sie rowniez we znaki samicom, ciagle zapraszajac je do tarla (czasami dosc natarczywie). IMHO stado 10 szt. powinno skladac sie z 3 samow i 7 samic. Dlaczego? juz wyjasniam:
Dominujacy samiec bedzie mial robote nie tylko z jednym konkurentem, a przy tym bedzie mial tez wybor wsrod pan, a one beda mogly spokojnie znalezc chwile dla siebie, kiedy ten bedzie uprawial amory z sasiadka.
U mnie zauwazylem tez zdecydowana roznice w zachowaniu paracyprichromisow i cyprichromisow. Te pierwsze sa bardziej statyczne i rzczywiscie mniej agresywne w stosunku do siebie i czesto widuje je wymieszane razem w grupie (choc samce zajmuja skrajne stanowiska w akwarium na sklonie skalnym lub przy pionowym fragmencie tla wewnetrznego), to do jedzenia wychodza wspolnie.
Cyprichromisy to inna bajka - samiczki plywaja razem w grupie, a samiec dominant, po odpedzeniu konkurencji, wpada nagle miedzy nie, wyprowadza jedna z grupy i zaczyna taniec godowy. Samica reaguje na te zaloty pozytywnie lub czesciej odplywa w strone kolezanek i zabawa powtarza sie jak odbicie w lustrze (gonitwa za konkurentem, powrot nad grupe samic, "jastrzebi" skok w dol i ..... tak w kolko).
Paracyprichromisy maja inne zachowania - samiec upatrzywszy sobie chetna partnerke, zapedza ja w poblize swojego stalego miejsca, w akwarium, gdzie przewaznie zwisa glowa w dol i obserwuje otoczenie. Tam tez w spokoju i ciszy odbywaja gody, po odbyciu ktorych samiczka odplywa w swoja strone i zaczyna inkubacje (ikra jest naprawde sporych rozmiarow i samiczka musi sie niezle natrudzic noszac jajeczka, nie mowiac o pozniejszej inkubacji larw i narybku).
Pzdr.
Fazi64

Autor Komar
Użytkownik
#4 - Posted: 27 Wrz 2006 00:50 
Dodam jeszcze, ze okolo 3 cm narybek cyprochromisow odchowuje w akwa z multifasciatusami. Wiem, multifasciatusy potrafia bronic swoich malych ale cyprochromisy kopletnie nie przejawiaja nimi zainteresowania i muszlowce nic nie musza robic zeby ochronic swoje male przed tymi 3 centymetrowymi potworami ;)

pzdr
Lukasz

Autor trzcinka
Użytkownik
#5 - Posted: 27 Wrz 2006 01:39 
Ja mam Cyprichromis leptosoma Neon Head F1-od 2 miesięcy w ukladzie 4 na 4.
I już widzę że mam o pól meta za krótkie akwarium.
1 samiec zupełnie nie ma gdzie się podziać.
Akwa jest sprawiedliwie podzielone:)-samiec alfa z samiczkami zajął pół baniaka,pozostałe 2 samce drugą połowę podzieliły między siebie .A 4 bidoczek odgniata odleżynę na gąbce,a ostatnio na zbrojniku w grocie.

Jest lany i tłuczony przez wszystkie 3 samce -gdy tylko pokaże kawałek swojego dzioba.

Poza tyb zachowanie jw.Tyle tylko że samiczki cały czas z głowami w doł trzymają się górnego rogu akwa i żadko się rozpływają.

Kiedyś gdy wymieniłam kamień powietrzny na długi -to stały nad nim w rzędzie jak zaczarowane poł dnia ,z głowami do dołu-wyglądały jakby były w transie i liczyły wypływające bąbelki.
A potem znów ni stąd ni z owąd popłynęły do rogu i są tam do teraz.

Wszystkie noszą.

Autor drozd
Użytkownik
#6 - Posted: 28 Wrz 2006 11:02 
dzięki za wszystkie wypowiedzi... coś mnie tak powoli ciągnie do tych "śledzików"... :-)

a czy paracyprichromisy są bardziej wrażliwe dajmy na to na zmiany parametrów wody niż cyprichromisy? para wydają się byc takie bardziej delikatne z wyglądu ale może to zmyłka? :-)

Marek

Autor fazi64
Użytkownik
#7 - Posted: 28 Wrz 2006 11:08 
Witam,
Jesli parametry sa niezmienne w czasie (nawet ciut odbiegajace od standartow, zalecanych przy tych rybach) to nie bedzie problemow.
W ogole IMHO wazniejsza jest stabilnosc prametrow niz na sile podbijanie ktoregos z nich i potem takie dzialanie na zasadzie "whadla": test-dzialanie-spadek-test-......itd.
Paracyprichromis to ryba godna polecenia dla kogos kto juz choc troche liznal Tanagniki - wtedy odplacie sie w dwojnasob wygladem, zachowaniem, a w koncu przychowkiem....
Pzdr.
Fazi64

Autor drozd
Użytkownik
#8 - Posted: 28 Wrz 2006 12:28 
Paracyprichromis to ryba godna polecenia dla kogos kto juz choc troche liznal Tanagniki - wtedy odplacie sie w dwojnasob wygladem, zachowaniem, a w koncu przychowkiem....

dzięki fazi za opinię... czyli potwierdza się opinia że paracyprichromisy to ryby bardziej wymagające ale tym bardziej pociągające... słyszałem jednak historię o padjących sztuka po sztuce paracyprichromisach f1 dlatego tak dopytywałem się o tą ich delikatnośc...

Marek

Autor fazi64
Użytkownik
#9 - Posted: 28 Wrz 2006 20:07 
Witam,
Mozna przyjac, ale dotyczy to calej rodziny Cyprichromini, ze sa to "testery czystosci wody" w akwarium. Ich zla kondycja swiadczy o pogarszajacych sie parametrach wody i koniecznosci natychmiastowego dzialania. Moze to wlasnie mialo miejsce w zaslyszanej przez Ciebie historii.
Dla mnie na pierwszym miejscu sa Paracyprichromisy (majestat), a potem Cyprichromisy (zywiol). Stado tych pierwszych w akwarium wyglada bardziej jednorodnie, bo samiczki Cyprichromisow sa zdecydowanie "szarymi kaczatkami":

Ale samce obu gatunkow (tu C. leptosoma Chituta neon head) moga juz konkurowac o palme pierwszenstwa:

Pzdr.
Fazi64

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / cyprichromis vs. paracyprichromis... Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®