Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Bentochromis tricoti w akwarium, narybek

Autor rufus1
Użytkownik
#1 - Posted: 12 Paź 2006 11:03 
witam!
chcialbym nieco odświeżyc ten temat, ale z tego wzgledu ze nie moglem odszukac starego tematu, zakladam nowy.
Od dluszego czasu obserwuje pewne zainteresowanie innych akwarytow pielegnicami z Tanganiki co nie maja w nazwie "trofeus". Mam na mysli min. gatunki Xenotilapii oraz inne piaskowce. Bentochromis tricoti jest super wspoltowarzyszem w akwarium dla tych ryb.
Bentochromis tricoti mam od dluzszego czasu. Stado ;-), na poczatku liczylo 4 sztuki (2+2), poźniej i obecnie jest stopniowow rozbudowywane (odlow+ wlasne pojedyńcze sztuki). Pierwsze udane tarlo czyli pojawienie sie narybku bylo w tamtym roku. Zdjecia z tego tarla mozna obejrzec w galerii, w kategorii fotoreportaz.
z tamtego tarla mialem 4 sztuki narybku, z tego 2 zostaly pożarte przez enatiopusy poniewaz samica wypuscila w akwarium ogolnym, a ja ze swoja niewiedza w tym temacie nie wiedzialem co i jak bedzie sie dzialo. Z pozostalych 2 sztuk narybku jednen padl (wada wrodzona, skrzywienie przy nasadzie ogona,problemy z plywaniem), ale zostal jeden i ma sie dobrze.

Nastepne udane tarlo mialem niedawno, czyli ponad miesiac temu. Po wczesniejszych obserwacjach moglem mniej wiecej skojarzyc kiedy odlapac samice z narybkiem. Zrobilem to po 25 dniach inkubacji. Dobrze sie zlozylo bo w tym samym czasie konczyla sie kwarantanna oraz aklimatyzacja Xenotilapii papilio Tembwe i laczylem swoje wczesniejsze stado X.papilio Tembwe F1 z odlowem.
Po wypuszczeniu samica miala tylko 2 sztuki narybku! , w tym jeden podobnie jak porzednio mial taka sama wade skrzywienia kregoslupa! i niestety po tygodniu padl. Mial problemy z plywaniem. Pozostal mi jeden malutki Bentochromisek tricoti ktory teraz zyje sobie w kotniku i wsuwa wszysko co mu sie da do zjedzenia.
Jezeli ktos z Was ma w planch zrobienie zbiornika z "piaskowkami" i wpuszczenie tam min. Bentochromis tricoti to bardzo polecam ten gatunek jako towarzystwo dla Xen. Oczywiscie służę równiez dla zainteresowanych swoimi spostrzeżeniami z hodowli Bentochromis tricoti.
Leszek

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 12 Paź 2006 11:07 
Dodaj jeszcze Leszku to, że Bentochromis to spora ryba- do 20cm i niezmiernie barwna. Zachwyca jej majestat i spokój. To od dawna jedna z najbardziej ulubionych moich ryb.

Marta

Autor timus
Użytkownik
#3 - Posted: 12 Paź 2006 11:15 
A nie wiecie czy taka ilość narybku to normalne vzy raczej częśc została wypuszczona w ogólnym? No i ta wada mnie zastanawia. Czy ta wadliwa rybcia pochodzila od tych samych rodziców co poprzednia?

Leszku powiedz mi jeszcze jakie jest tepo wzrostu młodych B.Tricoti

Marcin.T <')))><

Autor rufus1
Użytkownik
#4 - Posted: 12 Paź 2006 11:18 
Marto kilka informacji specjalnie nie napisalem zeby w pewien sposob zinteresowac ryba innych bo uwazam ze warto.
Zgadza sie ze mimo swoich rozmiarow ryba jest bardzo spokojna, inny gatunek bardziej zaborczy i energiczny w akwarium z Xenami by sie nie sprawdzil. Chociaz akwarium z samym Bentochromis tricoti tez by wygladalo fajnie. Do tego kolorystyka tej ryby jest super. Chociaz ten spokoj jest zaburzony przy karmieniu, u mnie sie tak rzucaja na pokarm ze az woda sie gotuje.
Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#5 - Posted: 12 Paź 2006 11:29 
Marcinie narybek pochodzil o tych samych rodzicow. Ale ja mam jednego osobnika z odlowu co rowniez ma taka wade, ew. moze w mnijeszym stopniu.
Co do ilosci narybku to trudno powiedziec. Teraz staralem sie wylapac samice wczesniej i raczej nie wypuscial maluszkow w akwarium ogolnym. Moze podopowedzia w tej kwestii jest to ze samica kiedy inkybuje ikre i poźniej larwy tworzy ze swojego podgardla taki maly inkubator. Robi to poprzez nabieranie powietrza do pyska i duzy babel jeje podgardle rozpycha. Ikra wowczas bardzo mocno wiruje w worku u samicy, co widac poprzez cienka blone od spodu pyszczka (podobnie jak u C. leptosoma). wieksza ilosc ikry i larw moim zdaniem nie miala by takiej juz swobody poruszania sie w gardle. ale to tylko teoria. Wiadomo w ten sposob samica mocno dotlenia ikre i larwy znajdujace sie w worku ktorym co jakis czas porusza. moze przetrwaja tylko najsilniejsze? nie wiem.
Moze Marta zapytala by sie Michalle ile maluszkow przy odlawianiu doroslych znajduje sie w pyszczkach samic.
Maluszki rosna szybko przy dobrym karmieniu. Od tarla po 35 dniach maja ok.3 cm wielkosci. To samo jest pożniej jak juz sa samodzielne. Z wiekiem tempo wzrostu maleje. Moim zdanie najszybciej rosna B. tricoti w pierwszych 6 miesiacach.
Leszek

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 12 Paź 2006 12:12 
Leszku

Pytałam Michelle, samice maja góra 4-5 maluchów, ale takie ilości sa rzadkie.

Marta

Autor timus
Użytkownik
#7 - Posted: 12 Paź 2006 12:13 
Nastepny ciekawy temat do przegadania w pociągu ;)

Marcin.T <')))><

Autor timus
Użytkownik
#8 - Posted: 12 Paź 2006 12:15 
Więc nie jest tak płodną ryba. W naturze występuje w ławicach? bo jakos trzeba by nadrobic tak małą liczbe z miotu. a może częściej od innych podchodzi do tarła? Jakie ma przerwy pomiędzy miotami?

Marcin.T <')))><

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 12 Paź 2006 12:19 
W Zambii rozmnażą sie tylko w okresie czerwiec-lipiec. Czyli bardzo krótko. Żyja w grupach, ale jak duze są to grupy, nie wiem?

Marta

Autor timus
Użytkownik
#10 - Posted: 12 Paź 2006 12:24 
Czyli ze ich populacja w naturze nie jest tak duża? To by wynikało z tych liczb.

Marcin.T <')))><

Autor fazi64
Użytkownik
#11 - Posted: 12 Paź 2006 12:25 
Jezeli ktos z Was ma w planch zrobienie zbiornika z "piaskowkami"

Witam,
Tak, mam takie plany, jak wiecie i takie posty sa mi bardzo potrzebne, a sni mi sie (mniej wiecej) cos takiego:

(ktos pomoze mi rozpoznac gatunki z tego zdjecia?)
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#12 - Posted: 12 Paź 2006 12:32 
Jezeli chodzi o odlow to jest tak jak napiala Marta, czyli raz roku ryby podchodza do tarla.
Natomiast pokolenia hodowlane z informacji znalezionych w litraturze i troszeczke na podstawie moich obserwacji wynika ze tarla sa dosc czesto ale narybek pojawia sie, jak widac, raz w roku.
Widac ze jednak i w naturze nie jest to ryba super plodna, jezeli 4 sztuki w naturze to rzadkosc to moje ryby mialy szczescie ze tyle im sie udalo dochowac do wypuszczenia pierwszym razem , a drugim razem byla norma czyli 2 maluszki ;-).
Marto nie pamietam dokladnie kiedy pierwszy raz byly maluszki Bentochromisa u Was ale jeden z nich bedzie chyba samcem, bo zaczynaja mu sie robic ciemniejsze pletwy brzuszne. czyli juz wiadomo od czego zaczyanaja sie wybarwiac mlode samce. Wielkosc tej ryby jest ok. 10-11 cm. Po wstepnych obserwacjach samice sa szersze w tulowiu niz samce. zobaczymy czy to z czasem sie potwierdzi.
Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#13 - Posted: 12 Paź 2006 12:43 
Fazi jna tej fotce to niezly mix. ciekawy jest ten Bentochromis i jakos nie moge zuwazyc do niego samicy.
Poza tym widze tam na moje oko:
-Xenotilapia ochrogenys Kariliani
-C.leptosoma
-Neolaprologus brichardi
-C. microlepidotus
-Opthhalmotilapia boops, tu chyba sa dwie odmiany w tym tiger, ale nie jestem pewny
-Julidochromis
-te zolte to moze lelupi.
Cos tam jeszcze jest ale nie moge dojrzec (to ciemne jak L. cylindricus).
Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#14 - Posted: 12 Paź 2006 12:44 
A jeszcze dojrzalem muszlowce, to chyab L. ocellatus :-)

Autor timus
Użytkownik
#15 - Posted: 12 Paź 2006 17:44 
http://tanganyika-cichlids.com/benthoch.htm

Tu na jednej fotce nie widzc żółtych barw u Bentochromisa.

Marcin.T <')))><

Autor rufus1
Użytkownik
#16 - Posted: 12 Paź 2006 18:18 
Marcinie wlasnie, brakuje tego zoltawego podgardla samca. z tego co wiem to ten gatunek nie wystepuje w formach barwnych. Czasami mozna spotkac opisy w sumie dwoch miejsc wystepowania Benotochromisa tricoti gdzie sa roznice miedzy nimi. w tym przypadku chodzi raczej nie o ubarwienie, a wybor miejsca tarla. W jednym przypadku jest to najwyższy plaski kamień, a w drugim przypadku samce buduja areny z piasku po czesci rowniez na kamieniach, ale niekoniecznie. Moj samiec przygotowuje miejsce tarla opisane w drugim przypadku, kopie dolek w ktorym wyciera sie z samica.
Dziwne jak dla mnie jest rowniez to bardzo ciemne ubarwienie samca. Moj nigdy taki nie byl. Ogladajac szerg zdjec tego gatunku prawie nigdy (poza tymi kilkoma) nie spotkalem sie aby samiec byl tak ciemno wybarwiony.

Autor timus
Użytkownik
#17 - Posted: 12 Paź 2006 18:20 
Może to tylko efekt przekolorowania fotki? Bądźuchwycenie w takim momencie gdzie żółty nie jest aż tak intensywny?

Marcin.T <')))><

Autor rufus1
Użytkownik
#18 - Posted: 12 Paź 2006 18:40 
Wydaje mi sie ze np. ta fotka ktora zamiescil Fazi jest jakas podbajerowana. Moim zdaniem na tej fotce nie sa zchowana proprcje ryb. Xenotilapia prawie jak Bentochromis ;-).

Autor tooold
Użytkownik
#19 - Posted: 23 Paź 2006 19:24 
czy mógłbyś poprawić nazwę rodzajową ryby na Benthochromis ?

Autor rufus1
Użytkownik
#20 - Posted: 24 Paź 2006 19:00 
Dalem palme , chociaz w necie znajdzie rowniez ta sama rybe pod ta "złą", niepoprwana nazwą.
Tooold dzieki za uwage na drugi raz bede pisal mniej w emocjach , a wiecej rzetelnie, na spokojnie.
A to tak dla poprwienia sie i ciekawskich:
http://filaman.ifm-geomar.de/Summary/SpeciesSummar y.php?id=8148

Urazonych przepraszam!!

Leszek

Autor tooold
Użytkownik
#21 - Posted: 25 Paź 2006 08:50 
Leszku nie chodzi o urażenie - tylko o dokładność - łatwiej też szukać pod poprawną nazwą .
A za "palmę" dziękuję ;-)

Autor rufus1
Użytkownik
#22 - Posted: 25 Paź 2006 15:53 
no tak, jak widzisz dalej daje PLAMĘ ;-), z tym pisaniem.

W 100% zgadzam się z Tobą ze trzeba byc dokladnym w pisaniu nazewnictwa ryb i jest to potrzebne przy szukaniu gatunkow. Muszę o tym pamiętac.
Leszek

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Bentochromis tricoti w akwarium, narybek Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®