Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Xenotilapia papilio sunflower Tembwe

Autor shikaka
Użytkownik
#1 - Posted: 17 Paź 2006 16:48 
Witajcie, mam zamiar kupić te rybki, jeśli ktoś z Was je ma to proszę o jakieś krótkie informacje typu:
-czy trzymać je w parach lub grupie,
-czy można je trzymać z C. leptosoma
-jak się zachowują
-czy łatwo się rozmnażają itp.
Pozdrawiam
shikaka

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 17 Paź 2006 18:08 
Xenotilapia papilio Tembwe należy do tak zwanej grupy pielegnic piaskowych. Jest to moze nieco mylace poniewaz nie jest to typowa pilegnica piaskowa jak to jest w przypadku Xenotilapii ochrogenys lub x. melanogenys ktore sa scisle zwiazane z podlozem piaskowym. X. Tembwe podobnie jak inne Xenotilapie z grup "papilio" i "suflower" preferuja w swoim otoczeniu pojedyncze skaly lub groty. Podloze w akwarium powinnien stanowic piasek lub drobny źwirek.
Xenotilapia papilio Tembwe podobnie jak ine z tej grpy należy do pielegnic agresywnych w stosunku do przedstawicieli swojego gatunku. Hoduje sie je w akwarium w parach. Pary sa tworzone z grupy sosbnikow w akwarium. Sa to stale pary. W akwarium powinno byc min. 2 pary a nie wiecej niz 4 pary, wszystko zalezy od wielkosci zbiornika. Agresje mozna podzielic na : agresja pojedyńczego osobnika- dominata oraz agresje dobranej pary. Hodownie w akwarium jednej tylko pary moze doprowadzic ze w okresie inkubacji para moze sie "pokłócić" i ikra lub larwy moga byc stracone.
Rewiry poszczegolnych par w celu unikniecia walk mozna przedzielic skalami tak aby poszczegolne pary nie widzialy sie lub byloby to ograniczone. Do tego celu moga rowniez byc wykorzystane rosliny. Ja w swoim zbirniku mam trawke (valisneria), rogatek i moczarke oraz paproc bolbitis.
Zakup ryb.
X. Tembwe mozna kupic dorosle lub narybek. W drugim przypadku z tego co wiem moze byc ogromny problem poniewaz malo jest akwarytow ktorzy hoduja te ryby. Zakup doroslych ryb jest szybszy ale niestety za tym idzie rowniez cena. Z tego co wiem w Polsce zakup tych ryb jest bardzo ograniczony. W firmie Tropheus z Krakowa czasami bywaja w ofercie ryby z odlowu. Nie wiem jak to jest ew. z innymi firmami.
Xenotilapie papilio Tembwe należ do jednych z najdrozszych ryb tego typu z Tanganiki!!!! Powinnismy zakupic min. 6 doroslych sztuk, ew. ok.10 -12 narybku, ktory rowniez nie jest tani. Rozroznienie płci prawie nie mozliwe. Jedynie bardzo doświadczeni hodowcy potrafia rozroznic plec po otworach moczowo- płciowych (przy pomocy przyrzadow optycznych oczywiscie).
Jest to ryba bardzo wymagajaca pod wzgledem jakosci wody i pokarmu. W jej diecie nie powinno zabraknac pokarmow roslinnych ktore stanowia dosc duzy procent diety. Do tego mozna podawac cyklopa, rozwielitke, moine, larwy krabow, wodzienia, czarnego komara, mysyis, czasami artemie. Po pewnych zabiegach jedza rowniez pkarmy sztuczne.
Jezeli chodzi o rozmanzanie. Bardzo rzadkie (chodzi o czasookres)!!!
W normalnych warunkach (bez uzywania stymaulatorow tarla i sztycznej inkubacji) tarla sa ale dosc nieregularne i w duzych odstepach czasowych. Jedno tarlo po drugim moze byc przez okres 2 miesiecy a pozniej przez kilka miesiecy nic. Max. ilosc narybku to ok. 14 sztuk. Narybek jest malutki i bardzo delikatny.
Temp. wody w granicach 25 *C. Woda powina byc dobrze natleniana. W naturze ryby te zyja na wiekszych glebokosciach.
Bardzo waznym okresem jest aklimatyzacja tych ryb po wpuszczeniu do nowego akwarium. Ryby te bardzo dlugo rosna oraz dosc poźno dojrzewaja.
Towarzystwo innych ryb dla Xenotilapii papilio Tembwe to min. inne gatunki Xenotilapii oraz np. C. leptosoma, Bentochromis tricoti.

Podsumowujac Xenotilapie papilio Tembwe moim zdaniem jest to gatunek trudny w hodowli. Ze wzgledu na agresję, wymagania pokarmowe i wody. Na pewno nie jest to gatunek dla akwarystow ktorzy licza na szybki narybek oraz duza jego ilosc. Ta ryba wymaga duzo wiecej poswiecaenia czasu niz wiekszosc pozostalych gatunkow. Jest to bardzo piekna Xenotilapia, oim zdaniem jak narazie z tych co mam lub widzilaem najpieknijesza i warta jest swojej ceny. chociaz jej zdobycie jest dosc trudne.
Ja obecnie hoduje xenotilapie:
X. papilio Tembwe
X. papilio "sunflower" mpimbwe
X. ochrogenys Ndole
X. ochrogenys Mzuri.
W palnach mam poszerzenie swojej hodowli o inne gatunki z tzw. Pielegnic paiskowych lub gatunkow zblizonych.

Autor rufus1
Użytkownik
#3 - Posted: 17 Paź 2006 18:12 
Zapomnialem dopisac.
Akwarium dla malej grupy Xenotilapii papilio Tembwe (np. 3 pary) powinno miec wymiary dna ok. 150 cm (120 to min.) x na 60 cm. wysokosc jest raczej mniej wazna (np. 40 cm). Jezeli planujemy wpuscić do nich C. leptosoma to raczej akwarium powinno byc nieco wyzsze.
Filtracja powina byc spokojna, wskazana dobra filtracja bilogiczna.

Autor winiar
Użytkownik
#4 - Posted: 17 Paź 2006 18:45 
Rufus1 - jestes skarbnica wiedzy na temat xen!

Pozdraiwiam

Marek

Autor rufus1
Użytkownik
#5 - Posted: 17 Paź 2006 19:00 
Dzieki za mile slowo :-), ale caly czas czlowiek sie uczy od ryb i o rybach. W tym temacie powoli zaczynam zdobywac wiedze, powiedzmy etap przedszkola.
Trofeusy trzymam od 14 lat, to mysle ze Xeny i podobne gatunki bede mial obok siebie caly czas. Przpiekne ryby i ciekawe zachowania. Kazdy poszukuje tych swoich.
Leszek

Autor winiar
Użytkownik
#6 - Posted: 17 Paź 2006 19:07 
Xeny to moje marzenie - bede je mial jak bede ial wiekszy baniak. Na razie nie mam gdzie ich wpusc :- (. To chyba jeden z glownych problemow akwamaniakow :-)

Co do trofci - dojrzewam do nich - pewnie ktoregos pieknego dnia zagoszcza w moim baniaku.

marek

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 17 Paź 2006 20:00 
Leszek napisał właściwie wszystko. Chodzi o to u Tembwe, że z grupy ryb musi sie dobrać para, która wyda potomstwo. Jak do tej pory mieliśmy Tembwe 2 razy. W pierwszej dostawie ryby po około 3 miesiacach dobrały sie w pary i jedna z nich wydała potomstwo. Samiec wypuscił 11 maluchów maleńkich tak, że tylko połysk srebrnego na białym piasku pozwalał je zauważyć. Ryby dobrały sie w pary z 6 sztuk. 6 wcześniej pojechało do klienta.

Obecnie mamy z Leszkiem po połowie nastepnej grupy z nowej dostawy - Leszek ma też dorosłe F1, więc jego grupa jest większa i prawdopodobieństwo dobrania par też większe.

Muszę jednak powiedzieć, że są to moje ulubione xenotilapie, ich barwy, zachowania są oszałamiajace. Zobaczymy jak będzie z red princess.

Marta

Autor winiar
Użytkownik
#8 - Posted: 17 Paź 2006 20:13 
Blagam uspokojcie sie juz - ja naprawde nie mam gdzie postawic baniaka :-(((

A tak poza wyszystkim - Super informacja w Pigułce [przez duze P ]- wyczepująca a zarazem zachecajaca.

Pozdrawiam

Marek

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 17 Paź 2006 20:29 
Bo Marku - takie są xeny, kto je raz zobaczy ten zakocha się w nich.

Marta

Autor winiar
Użytkownik
#10 - Posted: 17 Paź 2006 20:43 
Wiem, wiem
- sa przesliczne i wiem rowniez, że jak tylko bede miał możliwości to beda ozdobą mojego zbiornika.
Mialem kiedyś E. Melanogenys ale wszystkie odeszly do krainy wiecznego tarla przy przeprowadzce :-(

marek

Autor kasanga
Użytkownik
#11 - Posted: 17 Paź 2006 20:44 
To lepiej bedzie jak ich nie zobacze
Bo juz teraz kobita odciaga mnie sila od baniaka
Twierdzi ze choruje i nie ma dla mnie ratunku:)
Jk powiedzialem ze za gora za dwa lata zakladam 1000l to spojrzala tylko
i powiedziala ze nie wie cozrobc ?
Ladnie sie do mnie usmiechac?
Czy dzwonic po pogotowie?
ECHHHHHH TRUDNE JEST ZYCIE TANGOMANIAKA

POZDRAWIAM Robert

Autor winiar
Użytkownik
#12 - Posted: 17 Paź 2006 20:47 
Rufus1,
jakiej wielkości masz dla nich zbiornik(i) i czy wszystkie gatunki plywają w jednym [zakładam, że nie ale wole zapytac]

Pozdrawiam

Marek

Autor admin
Admin
#13 - Posted: 17 Paź 2006 20:49 
Wiecie co - to mówcie, lepiej, że siedzicie przy zbiorniku, niż gdzie indziej....wg mnie nie ma lepszego odpoczynku, relaksu.

Ech Leszku (do do Rufusa) , chyba powariowaliśmy, co nie???

Ale jakie to miłe wariactwo.

Marta

Autor fazi64
Użytkownik
#14 - Posted: 17 Paź 2006 21:52 
takie są xeny, kto je raz zobaczy ten zakocha się w nich
Witam,
Takie sa xeny, bentochromisy, ectodusy, enantiopusy, limnochromisy, callochromisy, ophtalmotilapie..... - o matko, j a j u z t e z n i e m o g e s i e d o c z e k a c n o w e g o a k w a r i u m ! ! ! !.
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#15 - Posted: 17 Paź 2006 22:19 
Marta napisała:
"...Ech Leszku (do do Rufusa) , chyba powariowaliśmy, co nie???

Ale jakie to miłe wariactwo."

Zgadzam sie z tym to bardzo mile wariactwo!!! :-).

Jezeli chodzi o zbiorniki i Xeny.
Obecnie jest tak ze w jednym duzym akwarium 150x60x60(cos na wzor jak jest u Marty w 1000- ce chodzi oczywiscie o obsade) plywaja Xenotilapie papilio"sunflower" Mpimbwe, X.melanogenys, X. ochrogenys Ndole oraz Bentochromis.
W drugim akwarium mniejszym sa X. papilio Tembwe oraz X. ochrogenys Mzuri.
Jezeli chodzi o połaczenie X. Tembwe i X. Mpimbwe to raczej poczynań do krzyzowania sie miedzy tymi podobnymi gatunkami raczej nie zauwazyłem. Przypuszczam jednak ze polaczenie w jednym zbiorniki X. ochrogenys Ndole i X. ochrogenys Mzuri raczej, a nawet prawdopodobnie by doszlo do krzyzowania sie tych gatunkow.
Najwieksza agresywnoscia wedlug mnie charakteryzuje sie X. pailio Tembwe, przynajmniej u mnie. Jak byly kiedys razem w akwarium z X. p. sunlower Mpimbwe to dominujacy osobnik przeganial X. Mpimbwe.
Nastepne akwarium na piaskowce jest juz powoli szykowane (zluzowalo mi sie po trofeusie), tylko ryby wpuszczac. Ale w planach jest jeszcze jedno do postwienia.

A teraz taka ciwkawostka na goraco.
Razem, jak juz wspomnialem wczesniej, w jednym akwarium plywaja X. Tembwe oraz. X. ochrogenys Mzuri. Z tych ostatnich pokazal sie jeden papierowy tygrys, czyli "dorosly, dominujacy samczyk" w wielkosci az ;-)ok. 4,5 cm ktory wykopal dolek, usypal 4 wiezyczki z piasku (charakterystyczne dla tego gatunku) i szaleje, a raczej jego hormony. Lata po calym akwarium (jest nieco wiekszy od slimaka świderka) i szuka samiczki lub zaczepia agresywnie konkurecjce w swoim gatunku. ciekawe jest to ze rowniez potrafi przegonic z rewiru dorosla X. Tembwe jest 2 krotnie wieksza i masywniejsza od niego. Fajnie to wyglada. Przegonl rowniez dorosla samice glonojada Gold.
Leszek

Autor shikaka
Użytkownik
#16 - Posted: 18 Paź 2006 07:54 
Dzieki rufus1 za wyczerpujące informacje.
Pozdrawiam
shikaka

Autor artkras12379
Użytkownik
#17 - Posted: 18 Paź 2006 08:53 
Marto
Napisałaś w jednym ze swoich postów w tym temacie:
"Bo Marku - takie są xeny, kto je raz zobaczy ten zakocha się w nich"
Podpisuję się pod tym stwierdzeniem wszystkimi czterema swoimi kończynami, ryby te poprostu urzekają :-)))
Jestem bliski stwierdzenia, że jeśli kotoś zacznie z nimi przygodę - to "przepadł", oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu.
pzdr
Artur

Autor shikaka
Użytkownik
#18 - Posted: 18 Paź 2006 09:23 - Edytowany przez: shikaka 
rufus1 to co byś polecał z Xenotilapii, chodzi o jakiś spokojny gatunek, do wyboru mam:
-Xenotilapia bathyphilus blue/yellow Zambia
-Xenotilapia flavipinnis Bulu Point
-Xenotilapia flavipinnis Kasanga orange dorsal
-Xenotilapia flavipinnis red dorsal Bulombora
-Xenotilapia ochrogenys Karilani
-Xenotilapia ochrogenys Kigoma
-Xenotilapia ochrogenys Makola
-Xenotilapia ochrogenys Mzuri
-Xenotilapia ochrogenys Ndole
-Xenotilapia ochrogenys Utinta
-Xenotilapia ochrogenys Zaire
-Xenotilapia ornatipinnis
-Xenotilapia sima
No i ile osobników trzymać z danej odmiany.
Pozdrawiam

Autor rufus1
Użytkownik
#19 - Posted: 18 Paź 2006 09:55 
Xenotilapia flavipinis żyje w parach tylko podczas okresu rozrodczego, czyli tarla. W pozostalym okresie zyje w malych lawicach. Czyli w przypadku tego gatunku propnowalbym nabyc mala grupe tych Xenotilapii. Opieke nad ikra i narybkiem sprawuja oboje rodzicow!!!

Xenotilapia ochrogenys zyje w haremie i tu nie ma problemu, czyli mala grupa wystarczy, podobnie jest w przypadku X. bathyphilus.

Xenotilapia sima jest to jeden z wiekszych gatunkow i dlatego wymaga wiekszego zbiornika.
X. orantipinnis nalezy do gatunkow Xen o ubarwieniu w kolorze srebrzystym.
Teraz tak ogolnie.
Gatunki ktore wymieniles wyzej sa mocno zwiazane z podlozem, czyli ich aktywnosc jest najwieksza na dnie i tam tez odbywa sie caly cykl rozrodczy. Nie wiem jakie masz akwarium przygotowane dla tych ryb ale z taka iloscia gatunkow ktore przebywaja stale na dnie ja max. wybralbym 2. Ktore? to juz kwestia gustu, dla mnie wszystkie sa ciekawe, chociaz nie wszyskie sa "super" kolorowe, ale przeciez nie o to chodzi. Zakupilbym po ok. 10 sztuk z 2-ch gatunkow, nie odmian!!!
X. ochrogenys jest dosc kolorowym gatunkiem jezeli ci o to chodzi. W akwarium kopie male dolki z usypanymi na brzegach krateru kopczykami.
Pamietaj ze te wszyskie gatunki beda w pewien sposob stanowily dla siebie wzajemna rywalizacje na dnie o pkarm ale rowniez o miejsce do tarla.Musisz to uwzglednic przy doborze wystroju zbiornika oraz powierzchni dna. Podstawa do czysty, drobny piasek.
Jezeli moge cos doradzic to ja bym wybral np. polaczenie jezeli maja byc ew. 2 gatunki : X.ochrogenys Ndole i X. flavipinis red dorsal.

Proponuje rowniez poszukac w necie fotek poszczegolnych odmian i cos wybrac wedlug sojego gustu.

Autor rufus1
Użytkownik
#20 - Posted: 18 Paź 2006 10:00 
Aha, zpomnialem pytales rowniez o agresje.
Moim zdaniem najbardziej chyba zaborczy jest gatunek Xenotilapia ochrogenys. Agresja przejawia sie w stosunku do przedstawicieli wlasnego gatunku. Jezeli akwarium bedzie dosc dlugie i szerokie to nie powinno byc wiekszych problemow w trzymaniu 2-3 samcow w jednym zbiorniku. Najspokojniejsza chyba z tych wymienioych gatunkow jest Xenotilapia ornatipinnis.

Autor rufus1
Użytkownik
#21 - Posted: 18 Paź 2006 10:10 
Jezeli nic nie wiesz na temat poszczegolnych gatunkow Xenotilapii proponuje zpoznac sie z ogolna charkakterystyka gatunkow ktora znajdziesz na Serwisie Tanganikańskim - Archiwum odtworzonym przez tooolda.
Adresu niestety nie znam, ale na pewno znjadziesz ;-).

Autor fazi64
Użytkownik
#22 - Posted: 18 Paź 2006 10:24 
Witam,
Sluze linkiem:
http://www.tanganjika.pl
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#23 - Posted: 18 Paź 2006 10:49 
Dzieki ! to ja sobie przy okazji skorzystalem :-).

Autor shikaka
Użytkownik
#24 - Posted: 18 Paź 2006 14:12 
Dzięki rufus1 za informacje, mój zbiornik ma wymiary 140x50x40, teraz pływają tam C. leptosoma Utinta 7 szt. + 6 młodych, mam zamiar dodać tam jeszcze jakieś Xeny i myslałem tylko o jednym gatunku.

Autor rufus1
Użytkownik
#25 - Posted: 18 Paź 2006 14:16 
No to masz spore pole ;-) piaskowe do popisu jezeli to bedzie tylko jeden gatunek. Masz chyba problem co wybrac, bo wszystkie Xeny sa sliczne i bardzo ciekwie sie zachowuja.

Autor shikaka
Użytkownik
#26 - Posted: 18 Paź 2006 14:46 
Tak rzeczywiście mam problem, ale jak już wybiorę i się trochę zaaklimatyzują, to podeślę fotki do galerii. Pozdrawiam

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Xenotilapia papilio sunflower Tembwe Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®