Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Benthochromis melanoides

Autor tooold
Użytkownik
#1 - Posted: 23 Paź 2006 17:25 
NA spotkaniu była mowa o tej rybce. W literaturze która mam dostępną niestety tak jak sie spodziewaliśmy jest bardzo niewiele. W zasadzie Poll uznał osobniki złowione przy Tembwe i Albertville za osobny gatunek, ale widze że niektórzy myślą o geograficznym wariancie B. tricoti.
Opis dość skąpy - niewielkie morfometryczne różnice w stosunku do B.tricoti ; czarne plamy z tyłu głowy i czasem pomiędzy oczami.

Autor timus
Użytkownik
#2 - Posted: 23 Paź 2006 17:30 
Faktycznie prucz tej czarnej plamki za łbem nie dużo się różni. A na tej fotce co widzieliśmy kiedys bentochromis nie miał żółtej barwy a jedynie ciemny niebieski wręcz granatowy. Jedynie mił wzdłuz tułowia jasne cienkie smugi.

Marcin.T <')))><

Autor fazi64
Użytkownik
#3 - Posted: 23 Paź 2006 21:45 - Edytowany przez: fazi64 
Witam,
Ja znalazlem jeszcze fotke samicy:

i zakonserwowanego osobnika:
URL
a literatura faktycznie skapi informacji.
W ksiazce Bricharda, o ktorej wspominalem na spotkaniu (Book of Cichlids and all the other Fishes of Lake Tanganyika, wydanej przez T.F.H. w 1989 r.) jest tylko opis Haplotaxodon tricoti (synonim B. tricoti, juz dzis niewazny).
Poza tym - bryndza.
Pzdr.
Fazi64

Autor tooold
Użytkownik
#4 - Posted: 24 Paź 2006 02:57 
no spokojnie - niewiele informacji jest
z tego co czytałem samice są prawie takie same;
B,melanoides dorasta do 17 cm, B.tricoti do 20 cm.

co do literatury
1.mój Brichard jest z 1999 i jst tam tylko wzmianka

2.Konings w swojej Tanganjikasee Cichliden (1999) wspomina o B.melanoides i B.tricoti. Także opisuje odmianę B.tricoti Msalaba - o zaokrąglonej płetwie grzbietowej i u któych brakuje w dużej części poziomych pręg na ciele. Ta odmiana także podobno trochę inaczej zachowuje się w czasie tarła.

3.

Autor rufus1
Użytkownik
#5 - Posted: 25 Paź 2006 16:06 
Dziekuje za utworzenie tego tematu.
Jak widac kilka zamienionych slow na temat tej ryby podczas spotkania min. z toooldem i juz moja wiedza na temat tego gatunku jest wieksza i to jest super!!! Warto rozmawiac o rybach!!!
Na pewno wykorzystam te informacje podczas pisania artykulu o B. tricoti.
Leszek

Autor tooold
Użytkownik
#6 - Posted: 25 Paź 2006 19:42 - Edytowany przez: tooold 
B.tricoti Msalaba


Autor rufus1
Użytkownik
#7 - Posted: 25 Paź 2006 22:15 
B. tricoti i B.tricoti Msalaba sa mi znane i juz uwzglednione w moim artykule (roznice w wygladzie tych ryb). Roznice sa rowniez w zachowaniu rozrodczym (plaski kamien lub budowa kopczyka), w zaleznosci od rejonu wystepowania.
Uwzglednie rowniez Benthochromis melanoides i przedstawie te ryby (roznice miedzy nimi) za pomoca rysunkow bo poniewaz zdjec nie mam.
Dziekuje za informacje.
Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#8 - Posted: 25 Paź 2006 22:18 
Marto a jak Twoje B. tricoti wygladaja? Maja ta ciemna plamke za pokrywami skrzelowymi?

Autor fazi64
Użytkownik
#9 - Posted: 25 Paź 2006 22:36 
Witam,
Nie maja Leszku ;(

Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#10 - Posted: 25 Paź 2006 22:41 
O kurcze, bo moj ma. Moze nie jest to super plama z ktorej powstalby Tytus (bohater komiksow), ale jest widoczna. Warunek: podczas tarla i zalotow w stosunku do samic. Poza tym okresem jest nie widoczna.
Przypuszczam ze Benthochromis melanoides ma ta plame przez dluzszy okres.
Leszek

Autor fazi64
Użytkownik
#11 - Posted: 25 Paź 2006 23:11 
Witam,
I jeszcze ciekawostka:

Fotka opisana jako:
Targ rybny w Mpulungu (Benthochromis tricoti, Gnathochromis permaxilaris, Bathybates ferox, Limnothrissa miodon and Lates stappersii)
Pzdr.
Fazi64

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Benthochromis melanoides Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®