Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Przygotowanie wody dla Xenotilapi

Autor timus
Użytkownik
#1 - Posted: 8 Lis 2006 16:26 
Mam pytanie do hodujacych Xenki

Ryby te są uważane za delikatne. W związku z tym mam pytanie czy robicie coś więcej z woda jak dodawanie uzdatniaczy?

Ostatnio Marta mówiła o Lamprichths że odstawia dla nich wode bo sa na to wrazliwe.

Czy podobnie jest z Xenami?

Powiedzcie jak wygląda sprawa kanibalizmu (zjadania młodych) przez Xeny?

W niedłógiej przyszłaści zagoszczą u mnie więc chcem sie przygotować.

Marcin.T <')))><

Autor drwie
Użytkownik
#2 - Posted: 8 Lis 2006 16:43 
Witam,
Ja mam enantiopusy, czyli tez w jakims sensie xeny. Nie mam z nimi zadnego problemu co do jakosci wody. Wode w tym zbiorniku podmieniam tak jak we wszystkich woda z kranu oczywiscie nie w ilosci 30% ale w ok 15% i nic im nie przeszkadza. Co do kanibalizmu to nic powiem bo nie wiem bo jeszcze sie nie dochowalem potomstwa a po za tym moje enantio sa mlode. Slyszalem tylko ze samce zabijaja mlode, ale sam tego nie potwiedzam
Pozdrawiam
Przemek

Autor drwie
Użytkownik
#3 - Posted: 8 Lis 2006 16:45 
Co do uzdatniaczy aqua save itp, tez nie stosuje. Dodaje witaminy.
pozdrawiam
przemek

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 8 Lis 2006 17:13 
Marcinie

Ja nie robię nić innego niż - podmiany niewielkie wody - kranówki 2-3 razy w tygodniu. Do wody dodaję sól morską dla utrzymania parametrów i witaminy. Ważne jest tylko to, by woda była świeża, ale nie było sporych skoków parametrów.

Marta

Autor drwie
Użytkownik
#5 - Posted: 8 Lis 2006 17:16 
Witam,
przepraszam ze sie wpycham w temat, ale chcial bym sie zapytac jak jest z dorastaniem u enantiopusow?
Czy np samiczki rosanla wolniej? Kiedy zaczynaja sie wybarwiac?
Jak jest w Waszych zbiornikach?
U mnie jesli tak moge odroznic samca od samicy, to jest ok 9 sztuk na 20 ktore maja przez kilka godzin dziennie raz delikatne, a raz intensywniejsze kolory na pletwach pod gardlem i na glowie. Czy moge te ryby nazwac samcami?
Pozdrawiam
drwie

Autor rufus1
Użytkownik
#6 - Posted: 8 Lis 2006 17:16 
Marcinie Xenotilapie sa dość tolerancyjne na zmiany parametrow wody. ale pod pewnymi warunkami. Ryby powinny byc w bardzo dobrej kondycji, dobrze jest jakby byly to juz osobniki troszeczke podrosniete.
Ja przygotowuję zbiornik przed wpuszczeniem nowych Xen bez specjalnych zabiegow. Czyli na tydzien lub 2 tygodnie przed wpuszczeniem szykuję zbiornik myjac go, przeplukuje piasek. sprawdzam czy nie ma w nim jakis "niebezpiecznych" dla Xen kamykow, zyłek itd. Nastepnie nalewam 50% wody z innego zbiornika z Xenami i dolewam świezej z mala iloscia uzdatniacza. Uzdatniacz podaja w celu oslony skory i skrzel ryb. Dodaję rowniez mala ilosc soli w celu profilaktycznym. Filtracje dobieram tak aby zapewniala dosc spokojny ruch wody w akwarium. wlakadam kilka kamieni u ukaldam male grotki, ale nie za duzo. Akwarium nie jest mocno oswietlone. Na dwa dni przed wpuszczeniem podaje wiytaminy do wody. Samego wpuszczania ryb nie opisuje bo wiesz o co chodzi. Nastepnie przez 2-3 dni siedze przy akwarium i patrze co sie dzieje z rybami. Zwracam uwage na sposob plywania, pobieranie pokarmu ktore zawsze rozpoczynam po 2 dniach od wpuszczenia w malych ilosciach. Obserwuje zachowanie poszczegolnych osobnikow pod wzgledem agresji, patrze na pletwy i sposob oddychania. Jezeli przez ok. tydzien nie widze niepokojacych zachowan, wtedy juz spie spokojnie :-) i snie o nich.
Mozesz wlozyc do akwarium mala ilosc delikatnych roslin.
Jezeli chodzi o kanibalizm. Moim zdaniem najwiekszy jest u Xenotilapii/Enatiopus melanogenys. Maluszki po wypuszczeniu zaraz sa zjadane. U pozostalych xen ktore hoduje ta cecha jest mniej zuważalna lub wcale.
Daltego proponuje odlawianie w pozniejszym okresie inkubjaca samice do oddzielnego akwarium.

Marcinie witaj w klubie :-)!!!!!
Leszek

Autor timus
Użytkownik
#7 - Posted: 8 Lis 2006 17:17 
No to tak samo jak postepuje z moimi wegetarianami z Tangi ;)

A petrusie mi rosną....

Zastanawiam sie czy Toold ma kontakt z autorem opisu Xen z archiwum.
Jest tam opisana kwestia życi i rozmnażania (chodzi o czas) Jestem ciekaw źródła tej wiadomości.

Marcin.T <')))><

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 8 Lis 2006 17:22 
Klub xenomaniaków rośnie- to mnie ogromnie cieszy. Są to naprawdę wspaniałe ryby o niesamowitych zachowaniach, barwach i temperamencie.

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#9 - Posted: 8 Lis 2006 17:22 
Jezeli chodzi o dojrzewanie u X. melanogenys to pierwsze "pokazuja" sie samce z silnym charakterem. Pierwsze zuwazalne szczegoly ubarwienia takiego mlodego samca to ciemniejszy pyszczek, ktory stopniowo wybarwia sie w mocno ciemna maske. U mnie takie wybarwienie zaobserowoalem u ryb w eiku ok. 4 miesiecy. w tym okresie zaczynaj rowniez kopac malutie dolki i krecis sie w nich w kolko. Z czasem przybawa kolorow na pletwie grzbietowej, roznych plamek i odciani niebieskiego. Maska na pyszczku robi sie coraz ciemniejsza oraz bardziej kolorowa.
Ciekaostka jest to ze w pozniejszym okresie dorastania trudno jest odroznic zdominaowane samce od samic. W tym przypadku E. melanogenysy sa mistrzami jak unikac agresji od osobnikow dominujacych.
Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#10 - Posted: 8 Lis 2006 17:26 
Marcinie jeszcze taka jedna uwaga.
Jezeli planujesz dolac nieco wody z akwarium z trofeusami to moim zdaniem z rezygnuj z tego. Lepiej chyba jest juz przygotowac zbiornik ze swieza woda ale odpowiednio wczesniej.

Bardzo wrazliwy na zmiany parametrow wody jest narybek Xen!!!
Tu podmiany naprawde musza byc przeprowadzane ostroznie. Ryby wzmacniaja witaminki.

Leszek

Autor timus
Użytkownik
#11 - Posted: 8 Lis 2006 17:45 - Edytowany przez: timus 
Dziękuje że mnie powstrzymałeś od tego pomięszania wody Leszku. Chodzi pewnie o mięszanie "biologii"

Co do grona Xenomaniaków ;) Podejżewam że to normalne ludzie z czasem dostrzegaja ich piekno. Kila lat temu jak byłem poraz pierwszy w Krakowie to nawet nie spojżałem na akwaria z piaskówkami. A były! Mam to na filmie ;) Zauroczony byłem trofciami. Teraz mniej patrzałem na nie a więcej na piaskówki i petro. To taka kolej rzeczy i tyle.

Kazdego z Was dopadnie nie myślcie sobie ;)!

A jedna z dwóch par A.Leptura będzie u mnie hi hi

Marcin.T <')))><

Autor rufus1
Użytkownik
#12 - Posted: 8 Lis 2006 17:50 
Ja nic nie chce mowic ale byl u mnie dzisiaj Sebastian - seba, tez cos mu sie oko zaświecilo na xeny. Padaly juz wstepne pytania co i jak. Zaczynaja mu sie podobnac.
Jest to bardzo fajne ze tak sie dzieje.
Jest tak Marcinie jak napisales piekno Xen i urok zbiornika z nimi jest dostrzegalne ale dopiero po pewnym czasie, ale warto moim zdaniem na taka chwile czekac.
Leszek

Autor timus
Użytkownik
#13 - Posted: 8 Lis 2006 17:52 
No i super ! W tłumie siła! A piękno Xen jest bezapelacyjne!

Marcin.T <')))><

Autor drwie
Użytkownik
#14 - Posted: 8 Lis 2006 17:53 
Witam,
Jesli zakochasz sie w xenach zrobisz wszystko zeby je dostac...
xeny sa jak nałog (ale za to jaki piekny)
Pozdrawiam
przemek

Autor artkras12379
Użytkownik
#15 - Posted: 8 Lis 2006 19:21 
WITAM
Marcinie, poprzednicy praktycznie napisali wszystko ze szczegółami.
Ja, podmain wody dokonuję 2-3 razy na dwa tygodnie, dodając uzdatniacza (wiąże chlor i metale ciężkie, posiada witaminy oraz koloidy ochronne - jak napisał Lecho), soli firmy Aquarium Systems no i oczywiście witaminki.
W kwesti kanibalizmu - ja takich przypadków nie odnotowałem.
Przemku, napisałeś całą kwintesencję o tych rybach.
pzdr
Artur

Autor fazi64
Użytkownik
#16 - Posted: 8 Lis 2006 21:05 
Witam,
Niesmialo wspomne, ze i ja zachorowalem na piaskowki i planuje (juz od jakiegos czasu) zbiornik z nimi - mam nadzieje, ze to nie bedzie ostatni zbiornik - jaki uda mi sie jeszcze postawic (oczywiscie z Tanga).
Pzdr.
Fazi64

Autor tooold
Użytkownik
#17 - Posted: 8 Lis 2006 21:12 
Zastanawiam sie czy Toold ma kontakt z autorem opisu Xen z archiwum.
Jest tam opisana kwestia życi i rozmnażania (chodzi o czas) Jestem ciekaw źródła tej wiadomo


z Tomkiem akurat nie mam kontaktu.....

Autor timus
Użytkownik
#18 - Posted: 9 Lis 2006 11:38 
Leszku czy moge Cie poprosic o rozwinięcie tego?

Bardzo wrazliwy na zmiany parametrow wody jest narybek Xen!!!
Tu podmiany naprawde musza byc przeprowadzane ostroznie. Ryby wzmacniaja witaminki.


Marcin.T <')))><

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Przygotowanie wody dla Xenotilapi Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®