Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

dodatkowa filtracja

Autor ad7
Użytkownik
#1 - Posted: 16 Lis 2006 20:26 - Edytowany przez: ad7 
witam
tank 500l sump100l (3500l/h)
wiem że powinienem użyć dodatkowej wewnętrznej filtacji
jakiej mocy przerobowej powinien być ten filtr, zakładając że z sumpa bedzie już trochę dmuchać:)

kiedyś miałem powerhead`a 802 i byłem zadowolony

Autor artkras12379
Użytkownik
#2 - Posted: 16 Lis 2006 21:14 
WITAM
Jesteś oszczędny w informacjach ;-)
500 l to objętość, ale jakie wymiary akwarium. Przy tej objętości akwa może mieć 1 m ale i 2 m również. Ile wyjść z sumpa planujesz zrobić i jakich (chodzi mi o średnicę - przy mniejszych średnicach uzyskasz większy ruch wody)? Jakie ryby i ile planujesz hodować w akwarium?
Powiem szczerze, że 7 razy na godzinę objętość baniaka to już filtracji trochę jest. Jeżeli byś dobrze wszystko zaprojektował: prefiltr, biologia, pozostałe złoża filtracyjne, wyjścia z sumpa oraz ich ilość w celu zapewnienia właściwej cyrkulacji wody w zbiorniku - to kto wie czy by to nie wystarczyło. Pozostaje jeszcze kwestia ryb.
pzdr
Artur

Autor ad7
Użytkownik
#3 - Posted: 16 Lis 2006 21:38 
no tak, masz rację, to były szczątkowe informacje

zbiornik 145/60/55
1 wyjscie z sumpa 3/4cala
tropheus`y 40 sztuk

Autor artkras12379
Użytkownik
#4 - Posted: 16 Lis 2006 21:54 
Sump 100l, a ile w nim przewidujesz objętości na materiały filtracyjne i jakie? Czy w akwa masz komin, czy zastosujesz pudełko przelewowe a może jakieś inne rozwiązanie?
Ruch wody i filtrację będziesz miał i to sporą, czy dokładać jeszcze coś WEWNĘTRZNEGO - hmm??? Zawsze staram się tłumaczyć, że zacznijmy od prób i testów, że trzeba uruchomić SYSTEM a samo się okaże jak nam baniak funkcjonuje i idąc dalej, jeśli nasi podopieczni będą zdrowi, witalni i będą dochowywali się potomstwa to można mówić o sukcesie.
Reasumując - nie da się wszystkiego podpowiedzieć.
Zadałeś naprawdę pytanie bardzo ogólne.
Powtórzę się po raz kolejny na tym FORUM - sam do tego dojdziesz czy dołożyć filtr wewnętrzny czy nie jak już uruchomisz akwa - przekonasz się.
Pozdrawiam serdecznie
Artur

ps. Chyba, że baniak już funkcjonuje - w takim razie nie rozumiałbym Twoich pytań.

Autor ad7
Użytkownik
#5 - Posted: 16 Lis 2006 22:03 - Edytowany przez: ad7 
sump 60/40/40
40cm długości to wkłady filtacyjne,przegrody 10cm rotacyjnie dól/góra. 20cm to miejsce na pompe oraz grzanie , filtracja: gabki, ceramika, biobale, zwir koralowy
komin dosc duzy w ktorym umieszcze takze biobale
i zrobie tak jak mówisz, czyli zobaczę jak to wszystko gra bez dodatkowych popychaczy:)


ps. Chyba, że baniak już funkcjonuje - w takim razie nie rozumiałbym Twoich pytań.
nie, funkcjonuje dopiero szafka:) oraz gościu w zawodzie szklarz
czekam na baniaczek, prawdopodobnie we wtorek przywiozę tank wraz z sumpem

pozdrawiam i dziękuję
adam

Autor artkras12379
Użytkownik
#6 - Posted: 16 Lis 2006 22:10 
Adamie
Trochę w tym NASZYM HOBBY cierpliwości, badań, nauki, doświadczeń i pokory.
Życzę Ci WIEEELKIEGO POWODZENIA w odpaleniu SPRZĘTU.
Zobaczysz, że niektóre problemy (myślę, że m.in. i ten który poruszyłeś na FORUM) sam rozwiążesz. Jeśli jednak miałbyś jakieś pytania i wątpliwości - pytaj, po to jest to forum.
Jeszcze raz powodzenia
Artur

Autor ad7
Użytkownik
#7 - Posted: 16 Lis 2006 22:22 
:) dzięki serdeczne

Autor jacekkudla
Użytkownik
#8 - Posted: 17 Lis 2006 08:04 
Widze tu 2 problemu które IMHO decydują że będziesz musiał mieć wewnętrzny filtr....
1. Filtr biologiczny a takim głównie jest sump lubi wolne przepływy coby bakterie spokój miały:) a jak wolny przepływ to i nie będzie takiego ruchu wodą by mechanicznie zbierało...
2. Ważniejsza rzecz, wg mnie popełniłeś błąd robiąc sumpa o przepływie góra dół jeśli nie masz sterowania w tej pompie obawiam się że będziessz musiał zmienić albo sumpa albo pompe.... Taka pompa (przypuszczam) wypompuje Ci całą wodę z ostatniej komory i klapa... Jeśli jeszcze sumpa nie skleiłeś proponuje zmienić przepływ na boczny....

JAcek

Autor winiar
Użytkownik
#9 - Posted: 17 Lis 2006 08:45 
Nie zakladam nowego watka, dopytam tylko uzytkownikow sumpow o same ich urzadzenie. Ile zrobic przegod? Czy uzaleznic to od wielkosci sumpa? - na pewno tak ale...
Mam sump dlugosci [jeszcze nie wkleilem przegrodek, ale przeplyw bedzie bokiem a nie gora] 60 cm i zastanawiam sie ile dac przegodek, czyli ile wewnetrznych komor - 3 czy 4? Jezeli 3 to beda oddzielone od siebie w ukladzie 17;17;26 cm, jezeli zas 4 to 13;13;13;21 cm.
W kolejnosci od wlewania wody do sumpa z baniaka przy ukladzie 4 komor:
1. Gabka
2. keramzyt czy jakies inne zloze bilogiczne
3. grys
4. pompa + grzalki.

W ukadzie na 3 przegrody 2 i 3 bylby polaczony razem. Czy dawac 4 komory czy tylko 3?

Co sadzicie na ten temat? Co bedzie lepsze?

Pozdrawiam

marek

Autor jacekkudla
Użytkownik
#10 - Posted: 17 Lis 2006 08:55 
Marku
Do obsługi wygodniejsze będzie 3 komorowy sump, a zawsze można jedną przegrodę podzielić np poprzez włożenie materiału filtracyjnego do kaoszyka lub siatki... Także ja na Twoim miejscu zrobiłbym 3 komorowy...
Ostatnia komora nie musi być wcale większa bo pompa będzie Ci wyciągać wodę z całego sumpa i woda opadnie w całym sumpie... Musi tylko zmieścić pompę i np grzłaki...
JAcek

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / dodatkowa filtracja Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®