Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

mętna woda-dlaczego?

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor jacekkudla
Użytkownik
#1 - Posted: 20 Lis 2006 09:57 
Witam
Baniak mam zalany 2,5 miesiąca 670 litrów, 25 ikol, 15 małych petrusi i 15 małych chipimbi, oraz 7 eretmodusów, no2 -0 NO3 30-40 (mimo iż podmienam wodę 2 razy w tygodniu po ok 30%) ph 7,8 gh 14, kh8

To tak tytułem wstępu, od około tygodnia moze troche więcej mam mętną wodę jakby mleczną i nie bardzo wiem co przyczyną jest. Jedna rzecz mnie zastanawia a która wcześniej nie występowała, na szybacj prócz glonów zielonych robi się jakby biały nalot na szybach..? Może to coś pomoże...

Wypłukałem ostanieo gąbkę sprawdziłęm przepływ zarówno w wew jak i sumpie i nic... dalej jakby mętna... Ryby się trą 3 ikole noszą, ostatnio eretmodusy przeżuciły do samca ikre także niby ok... ale mętna jest i mnie to denerwuje...
Czy ma ktośpomysł co to może być?

JAcek

Autor fazi64
Użytkownik
#2 - Posted: 20 Lis 2006 10:13 
Witam,
To IMHO normalny objaw dojrzewania zbiornika - ciagle mlodego i "docierajacego" sie - juz z docelowa obsada. Nalot (prawdopodobnie bakteryjny) jest czestym zjawiskiem w takich akwariach i mniej wiecej w tym czasie.
To sie musi wyregulowac samo i nie potrzeba tu zadnych wielkich ingerencji, poza normalna obsluga (o ktorej piszesz). Cierpliwosci!!!
Pzdr.
Fazi64

Autor jacekkudla
Użytkownik
#3 - Posted: 20 Lis 2006 10:20 
Ok Fazi, dziękuje za konstruktywną podpowiedź:)
Bałem się że coś nie tak robię... Wyeliminowałem miejsca gdize mógł syfek zalegać i myślałem że będzie ok... No ale zbroje się w cierpliwość w takim razie

JAcek

Autor timus
Użytkownik
#4 - Posted: 20 Lis 2006 12:24 
A jak natleniasz Jacku akwarium?

Marcin.T <')))><

Autor jacekkudla
Użytkownik
#5 - Posted: 20 Lis 2006 12:38 
W kominie mam na bioballach napowietrzanie oraz na wewnętrznym Powerheadzie 802 mam dyfuzor...
JAcek

Autor fazi64
Użytkownik
#6 - Posted: 20 Lis 2006 13:42 
Witam,
U mnie w akwarium 576l zmetnienie takie pokazywalo sie nawet do 8-10 miesiecy od zalozenia zbiornika i wpuszczenia ryb. Nie bylo tak ciagle, ale co jakis czas, nagle woda metniala na kika dni (i nie pomagaly podmiany), po czym samoistnie klarowala sie. Parametry nie ulegaly przy tym zadnym drastycznym wahaniom, obsada rowniez, sposoby i ilosc karmienia takze. W koncu doszedlem do wniosku, ze zbiornik, filtry, biologia wewnatrz musi sie dostroic samoistnie i tak sie w koncu stalo.
Pzdr.
Fazi64

Autor jacekkudla
Użytkownik
#7 - Posted: 20 Lis 2006 14:02 
No to Fazi uzbrajam się w cierpliowść:)
WIelkie dzięki
JAcek

Autor bryko
Użytkownik
#8 - Posted: 21 Lis 2006 09:55 
Jacek, dość duży masz ten poziom NO3, jaki masz poziom NO3 w wodzie do podmian?

Pzdr
Paweł

Autor jacekkudla
Użytkownik
#9 - Posted: 21 Lis 2006 10:04 
W wodzie do podmian mam prawie nie wykrywalny poziom NO3 około 5 mg... Jakoś przy tylu rybach (około 50 z małymi włącznie) i wydajnej filtracji (poziom NH3/4, NO2 jest niewykrywalny wogóle) i podmianach 2 razy w tygodniu (po około 250-300 litrów brutto-mam automatyczną podmanę) nie ma mżliwości utrzymania niższego poziomu NO3... Przynajmniej tak ja to widze

JAcek

Autor timus
Użytkownik
#10 - Posted: 21 Lis 2006 10:34 
Jacek apropo Twojego zbiornika! Możesz pochwalić się fotkami????

Przemyśl hydroponike ;) Denitryfikacja jest raczej tródna w dłuższym utrzymaniu w ryzach.

Marcin.T <')))><

Autor jacekkudla
Użytkownik
#11 - Posted: 21 Lis 2006 10:43 
Fotki strzele i zamieszcze (mam słaby aparat także trzeba się namęczyć by coś fajnego ustrzelić)
Hydroponika temat godny przemyślenia... Szczególnie że lubie kwiaty...:)
Ma ktoś pod ręką stronę godną polecenia nt hydroponiki??

Denitryfikacja... Musze porozmawiać z kumplem ostatnio uczynił ale mu się rozczelnił i troche mokro wyszło... Jak dopracuje projekt to wtedy będe myślał:) lepiej się na cudzych błędach uczyć:)

JAcek

Autor fazi64
Użytkownik
#12 - Posted: 21 Lis 2006 10:48 
Witam,
IMHO poziom NO3 30-40 mg/l to nic strasznego (jesli nie waha sie w obie strony znacznie). Lepiej jest miec taki poziom azotanow, niz raz 10 mg/l, a za chwile 60 mg/l lub wiecej.
Pzdr.
Fazi64

Autor jacekkudla
Użytkownik
#13 - Posted: 21 Lis 2006 10:58 
Mam dosyć stabilny poziom.... Miedzy 20-40 (te testy są dosyć uznaniowe prócz tego nigdy tak samo światło nie pada więc łatwo o nieznaczną pomyłkę:) ) Także ciężko czasami jednoznacznie określic wartość...

JAcek

Autor jacekkudla
Użytkownik
#14 - Posted: 21 Lis 2006 12:35 - Edytowany przez: jacekkudla 
Troszkę z innej beczki... Napewno przeciskanie namoczonych granulatów przez sitko do herbaty też wpływa na zmętnienie wody... może nie jest to trwałe zmętenienie ale też potrafi denerwować...

Poszedłem Fazi z Twoją radą i zacząłem rozgniatać nie namoczony granulat szerszę końcówką śrubokręta no i... później jak już wszsyktie kulki granulatu pozbierałem z całego salonu postanowiłem że coś trzeba by zmienić w tym - co do zasady wspaniałym pomyśle- no i dzisiaj zamówiłem moździerz kuchenny niby nic wielkiego a jak cieszy:)

JAcek

Autor fazi64
Użytkownik
#15 - Posted: 21 Lis 2006 12:45 
Witam,
Mam ten sam problem, ale rozwiazalem go nie tak definitywnie - po prostu klade zakretke od pudelka pokarmu na zlozonym we czworo reczniku papierowym, co powoduje, ze granulki tak nie odskakuja, a poza tym to tez kwestia wyczucia i odpowiedniego nacisku trzonka. Ale mozdzierz, faktycznie, to swietny pomysl. U mnie "dym" jaki sie robi po podaniu takich rozdrobnionych i namoczonych granulek rozchodzi sie po akwarium i znika w przeciagu 10-15 minut. Jest to jednak ciagle pyl - drobny, ale nie powodujacy zmetnienia wody.
Pzdr.
Fazi64

Autor jacekkudla
Użytkownik
#16 - Posted: 21 Lis 2006 12:54 
Pył z początkowo rozdrobnionych i namoczonych później drobin mniejszy napewno jest niż z przeciskanego granulatu...
Poelcam zakupić moździerz (nie stsowałem ale logika podpowiada) na allegro za 17 zł można kupić a to szybko zrekompensuje czas poświęcany na zbieranie odprysków:)

JAcek

Autor jacekkudla
Użytkownik
#17 - Posted: 22 Lis 2006 09:44 - Edytowany przez: jacekkudla 
Jako rzekłem załączam kilka fotek baniaka i mieszkańców jego po 2,5 miesiąca od zalania:)

Tak wyglada w całej krasie (troche mętny jak w temacie:( )


Wycinek


z innej mańki:)


jeden z urwisów


zanim zaczęła być mętna (woda:) )


JAcek

Autor timus
Użytkownik
#18 - Posted: 22 Lis 2006 11:53 
Wadnie to wygląda!!!! Piękne ikolki ;)

Marcin.T <')))><

Autor jacekkudla
Użytkownik
#19 - Posted: 22 Lis 2006 12:32 
Marcinie
Dziękuje za miłe słowa, ale i tak wiesz że zdjęcia zdecydoanie przekłąmują także baniak na żywca troszke ładniejszy jest:)
Prócz tego mam kiepski aparat i niestety nie da się robić porządnych nim zdjęć:)

JAcek

Autor bemben
Użytkownik
#20 - Posted: 22 Lis 2006 12:44 
Zbiornik i ryby super, zdjęcia działają stymulująco na moje plany.
pozdr, k

Autor jacekkudla
Użytkownik
#21 - Posted: 22 Lis 2006 12:53 
Docelową obsadę mam już ładnąchwilę i rybcie posatanowiły rozmnażac się masowo więc 3 Ikole noszą ikrę oraz 1 para eretmodusów (3 dni temu przekazane małe zostały dumnemu tacie)

JAcek

Autor rufus1
Użytkownik
#22 - Posted: 22 Lis 2006 12:55 
Moim zdaniem to zmetnienie jest spowodowane pokarmem.

Jacku sprobuj przez kilka dni nie karmic ryb. Zrob podmiane wody i dalej nie karmic ryb.
A moze takie eksperymenty juz robiles? jaki byl tego efekt?
Leszek

Autor jacekkudla
Użytkownik
#23 - Posted: 22 Lis 2006 13:02 
Jutro Leszku wyjeżdżam i wracam do domu w sobotę więc będą miały głodówkę, dziś wieczorem podmienie wodę i wtedy zobaczymy co się dzieje...
Robie Leszku głodówki 1dniowe i nie widziałem poprawy specjalnej, nawet po podmnianie bezpośrednio też rewelacyjenj różnicy brak...

Także sam nie wiem...

JAcek

Autor rufus1
Użytkownik
#24 - Posted: 22 Lis 2006 13:04 
1 dzien po takim pyle to za malo. To wszystko siedziw gabkach itd.
Czy w niedzele jestes w domu?

Autor jacekkudla
Użytkownik
#25 - Posted: 22 Lis 2006 13:05 
wracam w sobotę wczsnym popołudniem... i zostaje do poniedziałku... Po jakim pyle co masz na myśli??

JAcek

Autor rufus1
Użytkownik
#26 - Posted: 22 Lis 2006 13:07 
Pyl z pokarmu, drobiny one wszedzie wchodza, zbijaja sie w jedna mase i pozniej tak jest.
Mysle o presylce dla cibie w niedzele, ale nie wiem czy mi cos z tego wyjdzie.

Autor jacekkudla
Użytkownik
#27 - Posted: 22 Lis 2006 13:24 
Spróbuje jak będzie na tą okoliczność spisywał się moździerz bo faktycznie po granulacie to woda zasyfiona jest wielce...
JAcek

Autor fazi64
Użytkownik
#28 - Posted: 22 Lis 2006 13:56 
Witam,
IMHO to nie wina granulatu, a ciagle stabilizujacego sie akwarium.
Pzdr.
Fazi64

Autor jacekkudla
Użytkownik
#29 - Posted: 22 Lis 2006 13:59 
A najpewniej Fazi coś pośrdoku jak to najczęściej z prawdą bywa:)
1. jak głodówki 2 dni złapią to i tak wyjdzie im na zdrowie
2. te dodatkwoe dni i tak zbliżają do stabilizacji zbiornika pełnej:)

a najwazniejsze to porpstu nie będe żadnych gwałtowncyh ruchów czynił nie będe:)

JAcek

Autor tasma
Użytkownik
#30 - Posted: 22 Lis 2006 14:54 
IMO jesli parametry sa OK, ryby zachowuja sie normalnie i nie jest to wina zbyt slabej filtracji mechanicznej to tak jak pisze Fazi trzeba przeczekac. To jeszcze stosunkowo mlody zbiornik. Troche dojrzeje o bedzie git.
Przemek

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / mętna woda-dlaczego? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®