Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Jak odłowić samicę inkubującą ikrę

Autor luki17
Użytkownik
#1 - Posted: 22 Lis 2006 21:10 
Witam. Moja samica T. Mboko plywa w akwarium 300l z ikrą w pysku. Jak ją złapać bez koniecznosci wyjmowania wszystkich kamieni z akwarium. Dzięki. Pozdrawiam

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 22 Lis 2006 21:15 
Jak plywa z ikra to niech sobie jeszcze poplywa w akwarium.
Jezeli juz zdecydowales sie na odlapanie samicy to proponuje to zrobic noca, po zgaszeniu siwatla lub odgrodzic szybka / siatka przestrzeń w akwarium i lapac ja. Jezeli masz duzo kamieni lub tak jest urzadzone akwarium ze moze byc problem z odlapanie to propnuje dorzucić kilka mnijeszych kamieni do akwarium gdzies po rogach i zostawic samice w akwarium ogolnym. Maluszki na poczatku schowaja siie w tych kmaieniach ale po nabraniu pewnosci bede wychodzić do jedzenia i bede plywac razem z doroslymi. Fajny widok :-).

Autor JGr
Użytkownik
#3 - Posted: 22 Lis 2006 21:27 
Same tu ostatnio rarytasy - Mboko, Mwerazi...

Jarek

Autor luki17
Użytkownik
#4 - Posted: 22 Lis 2006 21:28 
Już tak kiedyś miałem, że młode wychowały się u boku dużych ryb. Problem w tym, że dużo z nich zostało częściowo zjedzonych:(w sobotę robiłem "przemeblowanie"w akwa, a miałem dwie samice inkubujące i udało mi się odłowić 15 szt. narybku:) Dziś znowu jakaś samica się wytarła.

Autor luki17
Użytkownik
#5 - Posted: 22 Lis 2006 21:32 
JGrCzemu twierdzisz że Mboko to rarytas?Mam 15 młodziutkich mogę odstąpić.

Autor JGr
Użytkownik
#6 - Posted: 22 Lis 2006 22:06 
T. sp. Mboko to ryba odławiana w D. R. Kongo. Od długiego już czasu nie jest łatwo o ryby stamtąd.

Acha, za propozycję dziękuję. Nie mam już miejsca, a nawet jakbym miał to raczej nie na trofeusy.

Jarek

Autor luki17
Użytkownik
#7 - Posted: 22 Lis 2006 22:13 
JGr Możesz mi wyjaśnić co znaczy ten skrót sp. jest to może oznaczenie odmiany Trofeus?

Autor fazi64
Użytkownik
#8 - Posted: 22 Lis 2006 22:30 
co znaczy ten skrót sp.

Witam,
Mamy tu wszystko w zasiegu reki:
http://www.tropheus.com.pl/popups/articleswindow.p hp?id=80
Pzdr.
Fazi64
PS.
Kto szuka....
F64

Autor luki17
Użytkownik
#9 - Posted: 22 Lis 2006 22:33 
Wielki dzięki. Łukasz

Autor JGr
Użytkownik
#10 - Posted: 22 Lis 2006 22:42 - Edytowany przez: JGr 
Widzę, że Fazi mnie ubiegł i dobrze, nie pamiętałem gdzie Jacek to pisał. Jedno może zastrzeżenie z własnych obserwacji (potwierdzone przez Jacka Krawczyka podczas prywatnej rozmowy) - przy rybach zamiast cf. (conformis) używa się częściej aff. (affinis).

A więcej skrótów jest tu (nie wszystkie używa się wobec ryb):

http://www.biolog.pl/content-55.html

Jarek

Autor rufus1
Użytkownik
#11 - Posted: 22 Lis 2006 23:47 
Ciekawa sprawa.
Troche nie w temacie ale co tam skoro powiedzialo sie "a" to nalezy powiedzieć "b".

W artykule jest napisane:
"...Najniższą kategorią systematyczną jest gatunek, wyższą jest rodzaj."

to co w takim razie z podgatunkiem?

To tak apropo moje artykułu o Petrochromisach.

Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#12 - Posted: 22 Lis 2006 23:58 
Wikipedia (czy cos takiego):

Podgatunek (łac. subspecies) to jeden z taksonów w systematyce organizmów niższy od gatunku obejmujący odmiany.

I co Wy na to?

Autor fazi64
Użytkownik
#13 - Posted: 23 Lis 2006 00:00 - Edytowany przez: fazi64 
to co w takim razie z podgatunkiem?
Witam,
Nie przejmuj sie Leszku - "pod" gatunkiem jest podgatunek, pod nim odmiana, a jeszcze pod nim nawet forma.
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#14 - Posted: 23 Lis 2006 00:33 
Powiem ci Krzysztof ze dla niektorych systematyka konczy sie chyba na gatunku.

No coz ja upadam jeszcze nizej ;-), podobno jestem kamieniem z drzewa stracony bo nie chcialem zejsc ;-).


Dlatego to mnie tak zainteresowalo
Leszek

Autor tooold
Użytkownik
#15 - Posted: 25 Lis 2006 16:15 
Nie przejmuj sie Leszku - "pod" gatunkiem jest podgatunek, pod nim odmiana, a jeszcze pod nim nawet forma

drodzy Koledzy wszytkie te określenia i nazwy są sprawą czysto umowną zależną od aktualnej wiedzy i tendencji w biologii.

Autor rufus1
Użytkownik
#16 - Posted: 25 Lis 2006 17:59 
Zgadza sie .
dlatego troche zamieszania wmojej glowie wprowadzil Brichard jezeli chodzi o pojecie " podgatunek" w przypadku gatunku Petrochromis trewavasae, a dokladniej mowiac o P. trewavavsae trewavasae i P. trewavasae ephippium, ale o tym w artykule i troszke na forum :-).

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Jak odłowić samicę inkubującą ikrę Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®