Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Pompa do 200 cm

Autor Komar
Użytkownik
#1 - Posted: 1 Gru 2006 22:26 
Malo jasny temat ale nie wiedzialem jak to zgrabniej napisac :)

Szukam pompy, ktora da rade przepchnac wode w akwarium na dlugosc okolo 200 cm. eRybka z allegro proponuje pompe Marea 6000. Moze macie jakies doswiadczenia w tym temacie? Dla przykladu AC PH2000 przepycha ode na odleglosc okolo 120 cm.

Co do samej pompy Marea to czy ktokolwiek z Was ma jakies doswiadczenie z tymi produktami?

pzdr
Komar

Autor artkras12379
Użytkownik
#2 - Posted: 2 Gru 2006 00:22 
WITAM
Rozumiem, że pisząc "przepcha" masz na myśli ZROBI RUCH W CAŁYM AKWA.
Myślę, że pompa powinna mieć około 35-40W conajmniej. Dodatkowo, jeżeli zmniejszysz pole przekroju na wylocie pompy (oczywiście zdławisz trochę przepływ, ale uwierz mi że bardzo nieznacznie) to zwiększysz tym samym prędkość strumienia wylatującej wody - a zatem będziesz miał większy ruch w całej objętości w akwarium. Można też na wyjście z pompy założyć wąż i wylot przenieść w drugi koniec akwarium.
Jak juz zdecydujesz się na jakąś to i tak będziesz musiał trochę pokombinować: z ustawieniem pompy w akwa, skierowaniem jej strumienia, itp.
Życzę powodzenia i samych sukcesów
pzdr
Artur

Autor winiar
Użytkownik
#3 - Posted: 2 Gru 2006 09:13 
Koncze uruchamiac zbiornik i rowniez mialem podobny problem. Mialem problem z wylewka - > chodzilo o bezpieczesnstwo w przypadku braku pradu.
Ja mam zbiornik dlugosci 160 cm a uzywam pompy Aquamedic Ocean Runner 3500. Roznica 40 cm to duzo, wiec pompa ta dla Ciebie moze byc za mala. A moze Aquamedic Ocean Runner 6500? Pompe uzaleznij od obsady - ale to pewnie juz wiesz. Tu mala dygresyjka odnosnie ukladu rurek i kolanek.
Porownaj zdjecia:
Krotka wylewka:

oraz dluga

Zobacz jakie sa roznice cisinieia - widac na malej strozce wody powyzej tafli.
Reasumujac - Jak bedziesz przygotowywal wylot i wylewke staraj sie uzywac kolanek o katach jaknajbardzej rozwartych [cczywiscie o ile to bedzie mozliwe] -wowczas beda najmniejsze straty przeplywu

Pozdrawiam

Marek

Autor ad7
Użytkownik
#4 - Posted: 2 Gru 2006 09:39 
Komar jak bys chciał ja mam jedna nieuzywana pompe aquamedic 6500, za poł ceny chce sprzedac, jest nowa i nieuzywana, moge jeszcze zalatwic pieczatke i bedziesz mial rok gwarancji na nia

Autor artkras12379
Użytkownik
#5 - Posted: 2 Gru 2006 14:55 
WITAM
KOMAR, jeśli ma to być pompa, która ma pompować wodę z sumpa to faktycznie co najmniej 4000-6000 l/h. Dochodzą straty związane z podniesieniem wody na określoną wysokość. Myślałem, że pytasz o filtr wewnętrzny.
pzdr
Artur

Autor bryko
Użytkownik
#6 - Posted: 2 Gru 2006 18:38 
Mam dziwne wrażenie że błądzicie. Po pierwsze ustalmy do czego ma być ta pompa - cyrkulacyjna czy obiegowa (do sumpa). Wydaje mi się że Komar szuka pompy do sumpa.
Komar, masz długość akwarium 200 cm czy wysokość podnoszenia ma być 200cm? Długość akwarium nie ma wpływu na dobór pompy obiegowej. Napisz najlepiej jaką masz pojemność akwarium, przy sumpie wystarczy 3 wymiany na godzinę więc możesz sobie dobrać odpowiednią pompę.

To co nazywacie "przepychaniem" to najprawdopodobniej wysokość podnoszenia pompy

pzdr
Paweł

Autor rufus1
Użytkownik
#7 - Posted: 2 Gru 2006 19:15 
Jezeli chodzi o dobor pompy (moc) do sumpa to zalezy to moim zdaniem od kilku czynnikow:
- wysokosc na jaka bedzie pompowana woda
- ilość przegród w sumpie
- długosc sumpa
- objetosc masy filtracyjnej
- rodzaj wkaldow masy filtracyjnej
- odpowiedni dobor ilosci wchodzacej i wychodzacej wody.

Autor Komar
Użytkownik
#8 - Posted: 4 Gru 2006 14:46 
Chodzlo mi dokladnie o pompe cyrkulacyjna i o strumien wody jaki wytwarza ona w samym akwarium. Powiekszyla mi sie powiem obsada w zbiorniku moja pompa przestala wyrabiac z wytwarzaniem ruchu w akwarium.

pzdr
Komar

Autor rufus1
Użytkownik
#9 - Posted: 4 Gru 2006 14:51 
A co z filtracją? Też nie wyrabia. Uważam że sama pompa cyrkulacyjna problemu nie rozwiąże.

Autor jacekkudla
Użytkownik
#10 - Posted: 4 Gru 2006 16:12 
Leszku a do kiedy wg Ciebie filtracja wyrabia? Bo ja to się jużczasem gubbie... czy do czasu aż NH3/4 i NO2 są niewykrywalne filtrację można uznać za wydajną?? bo z moją filtracją to mi się wydaję że mógłbym mieć 1 rybę na 1 litr wody (troche wolne żarty)... Bo mam około 100 litrów masy filtrującej....

Jacek

Autor rufus1
Użytkownik
#11 - Posted: 4 Gru 2006 16:41 
Filtracja wedlug mnie jest efektywna wtedy kiedy rybki zachowuja sie tak jak powinny. ale o tym juz tyle pisalismy, co i jak.
Powiem szczerze nie wierze do konca testom i dlatego opieram sie w pierwszej kolejnosci na wlasnych wrazeniach obserwujac ryby.

Na ile masz pewnosc ze testy sa wiarygodne co do procesów biologicznych w akwarium? Jaka pewnosc ze test wykonay jest prawidlowo i dolkadnie? Tyle juz tu czytalem ze ten test dobry, a ten nie, dalej ktos podaje dokladnie odwrotnie.
Dalem sobie spokoj i w pierwszej kolejnosci " oko wielkiego brata" czuwa nad rybami , a poźniej ew. testy.

Leszek

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 4 Gru 2006 16:45 
Dalem sobie spokoj i w pierwszej kolejnosci " oko wielkiego brata" czuwa nad rybami , a poźniej ew. testy.

Leszku to prawda.

objawy złego stanu biologii w zbiorniku są natychmiast widoczne w zachowaniu ryb. Ja też pierwszym "rzutem porannym mojego oka" wiem, czy w jakimś zbiorniku jest problem czy nie. A mam co oglądać jak wiecie. Po rybach i ich zachowaniu można to natychmiast ocenić . Ale to raczej sprawa dla zaawansowanych obserwatorów.

Marta

Autor Komar
Użytkownik
#13 - Posted: 5 Gru 2006 00:07 
A co z filtracją? Też nie wyrabia. Uważam że sama pompa cyrkulacyjna problemu nie rozwiąże.

Filtracja wyrabia spokojnie bo parametry wody sa ok. Mi chodzi w tym przypadku bardziej o efekt wizualny - zeby odchody zostaly zepchniete w kierunku wlotu do filtra.

pzdr
Komar

Autor fazi64
Użytkownik
#14 - Posted: 5 Gru 2006 00:17 
Witam,
Wez pod uwage, ze akwarium tanganickie to nie "obraz" wartkiego strumienia, albo wirujacego bystrza, ale jeziora. Az tak mocnego ruchu wody nie robilbym w baniaku. Nie wystarcza odpowiednio skierowane wyloty z filtrow i juz dzialajaca pompa? Odchody na pewno znajda droge do filtrow.
Pzdr.
Fazi64

Autor jacekkudla
Użytkownik
#15 - Posted: 5 Gru 2006 08:10 
Na zachowanie ryb ma wpływ zbyt wiele rzeczy by generalizować że zależy tylko od parametrów, choć te wiadomo są bardzo istotnym czynnikiem... i cieżko się nie zgodzić z tym stwierdzeniem... A testy cóż zakupiłem innej firmy niż do tej pory używałem i pokazuje już trroszkę inne dane... Ale mi bardziej Leszku chodziło o to że i tak ostatecznym efektem działań naszych filtrow jest NO3 i dopóty dopóki filtry całą przemiane materii przemieniają włąsnie w NO3 to można mówić o wydjanej filtracji...

JAcek

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Pompa do 200 cm Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®