Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Biobale czy ceramika

Autor Bartek
Użytkownik
#1 - Posted: 6 Gru 2006 13:45 
Witam

Najpierw chciałem się przywitać. To mój pierwszy post na tym forum, choć gościłem tu już nie raz zwłaszcza przed jak i w trakcie zakładania trophciarni....za nieświadomą pomoc wszystkim dziękuję ;-)

Wracając do tematu. Mam 240l; 16 tropheusów (ponad pół roku) chilanga i maswa. Ph 7,8-8;temp 25-27st C, no2 <0,3mg/l, no3 40mg/l. Filtr flual 405 -w nim trzy koszyki z ceramiką. Podmiana ok 25%/tyg


I tu problem nie mogę zbić azotanów, a co za tym idzie glonów. Już nawet roślinki zasadziłem :-)

Zastanwiam się co jest lepsze biobale czy ceramika. Co ma większą powierzchnię ->lepszą filtrację. Jakie macie doświadczenia z tymi dwoma mediami.

Pozdrawiam

Autor jacekkudla
Użytkownik
#2 - Posted: 6 Gru 2006 13:52 
Witam serdecznie na forum:)
jeśli jest to środowisko w pełni "podwodne" to sądze żę ceramika ma większą powierzchnię filtracyjną niż bioballe które są lepsze w środowisku zrfaszanym...

Jacek

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 6 Gru 2006 13:56 
Wiotaj Bartku

Obawiam się, że sam filtr zewnetrzny nie wystarcza. Pełni rolę głównie biologiczną. Może pomyśl o głowicy i gąbce w zbiorniku, jako dodatkowym filtrze?

Marta

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 6 Gru 2006 13:57 
Ponadto w takim środowisku proponuję częstsze podmiany wody.

Marta

Autor timus
Użytkownik
#5 - Posted: 6 Gru 2006 14:01 
Tak jak pisze Marta.

Masz dość mały zbiornik i liczna obsade. Więc podmiany muszą być większe niz 25% tygodniowo. Proponuje po 20% dwa razy w tygodniu. No2 masz 0,3 więc może filtr biologiczny jest nie dojzały? Moze jest za duzy przepływ?

Marcin.T <')))><

Autor Bartek
Użytkownik
#6 - Posted: 6 Gru 2006 14:02 
Szybka odpowiedź :-)

Myślałem już o dodatkowej filtracji, ale wchodzi tu też aspekt estetyczny. Wiem że nie jest najważniejszy, ale dobrze pogodzić odpowiednie warunki dla ryb i estatyczny wygląd. Przypuszczam, że jak jeszcze trochę podrosną to coś wewnętrzego dojdzie. Poza tym właśnie zależy mi na zwiększeniu fitracji biologicznej (te nieszczęsne NO3).

Dzięki za porównanie wkłądów. Też mam wrażenie, że biobale nie mają tak dużej powierzchni jak ceramika, ale teksty producentów tak ładnie o nich mówią :)

Bartek

Autor jacekkudla
Użytkownik
#7 - Posted: 6 Gru 2006 14:04 
NIeszczęsne u Ciebie bardziej NO2 powinno być nie mierzalne... Natomiast NO3 na poziomie 40 jest górną akceptowalną granicą....
Większym problemem IMHO jest wielkość baniaka a dokładniej jego "małość"... Pomyśl nas większym jak poszperasz na forum zalecanym minimum jest klasyczne 375 litrów...

JAcek

Autor timus
Użytkownik
#8 - Posted: 6 Gru 2006 14:05 
No3 mozna usunąć na trzy sposoby.

1. Denitryfikacja-czyli filtry z srodowiskiem beztlenowym

2.Hydroponika- czyli filtr oparty na roslinach

3.Podmiany wody

Zwiększenie powierzchni filtrów biologicznych (nitryfikacyjnych) nie rozwiąże poziomu No3!

Marcin.T <')))><

Autor Bartek
Użytkownik
#9 - Posted: 6 Gru 2006 14:06 
Podmianę zwiększam od jakiegoś czasu stopniowo. Podmieniam już dwa razy w tygodniu. Wynik 0,3 wynika z mojego testu (nie pamiętam producenta, a jestem w pracy). Najniższa wartość to poniżej 0,3 i tak zawsze wychodzi.

Filtr chodzi koło pół roku więc myślę że dojrzał, ceramika cześć jest od nowości, część ok 3 miesiące

Autor rufus1
Użytkownik
#10 - Posted: 6 Gru 2006 15:07 
Bartku witam na forum! :-)

Nie wiem jka zrozumiales wypowiedz Jacka, ale z tego co czytam to chyba jednak moim zdaniem mylisz sie.
Bio balle maja duzo wieksza powierzchnie dla rozwoju bakterii niz np. ceramika.
Nie wiem czy wiesz ale sa dwa rodzaje ceramiki. Jedna jest stosowana do filtracji mechanicznej a druga do filtracji bilogicznej.
Latwo je odroznic. Ceramika mechanican jest mniejsza, ciezka i nie wyplukuje sie. Ceramika bilogiczna jest z asady wieksza, lekka (inny material) oraz wyplukiwana jest przez wode (stopniowo). Porzez to wyplukiwanie nieco zwieksza sie pow. dla rozwoju bakterii.
Ale dobrze czytales ze bio balle sa dobrym materilaem do filtracji biololgicznej ale w srodowisku nie zanurzonym w wodzie, a zraszanym woda!!!!! Ceramika rowniez moze bycraszana ale lepsze efekty uzyskuje sie jeseli jest zanurzona w wodzie (wyplukiwanie i otwieranie sie porow na sciankach ceramiki).
Co do zmniejszenia NO3.
Tak jak napisali moim poprzednicy. Podmienaj wode, mniej karm ryby, stosuj glodowki.
A jak u Ciebie w akwarium z higiena podloza?

Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#11 - Posted: 6 Gru 2006 15:10 
Marcinie ty podajesz jak likwidowac skutki, czegos czyli wysokiego NO3. ale nie podales co moze wplynac na wysokie NO3. wystarczy ze mu ryba padnie i po ptokach ;-).


Leszek

Autor fazi64
Użytkownik
#12 - Posted: 6 Gru 2006 21:20 
ale wchodzi tu też aspekt estetyczny
Witam,
Nie obraz sie, ale z takim podejsciem do sprawy nie moge sie zgodzic.
Estetyka nie moze wygrywac z warunkami, niezbednymi do utrzymania ryb w zdrowiu i wlasciwej kondycji. Mam nadzieje, ze test na NO2 masz faktycznie malo dokladny i to < od 0,3 to jest wlasnie blisko 0,0 a nie np. 0,1 bo juz bys chyba nie mial na co patrzec w akwarium.
Nie zastanawiaj sie dluzej, tylko czym predzej umiesc w akwarium glowice typu PowerHead z duza gabka (najlepsze AquaMedic lub Atman) o srednich porach. Na rure ssaca kubla zewnetrznego zaloz prefiltr gabkowy (w ten sposob ograniczysz czestotliwosc czyszczenia wkladow), a glowica z gabka przejmie funkcje filtracji mechanicznej.
Pzdr.
Fazi64
PS.
I jeszcze jedna prosba - poczytaj troche wiecej o cyklu azotowym w akwarium: http://tiny.pl/9xfv
F64

Autor drozd
Użytkownik
#13 - Posted: 6 Gru 2006 21:37 
Nie obraz sie, ale z takim podejsciem do sprawy nie moge sie zgodzic.
Estetyka nie moze wygrywac z warunkami, niezbednymi do utrzymania ryb w zdrowiu i wlasciwej kondycji.


chciałoby się rzec święte słowa Fazi... :-) ja również uważam że warunki w akwa, parametry wody ponad wszystkim... innymi słowy nie jestem zwolennikiem chowania filtrów gdzie się da tylko za umieszczaniem ich tak i w takiej ilości żeby zapewnić optymalną filtrację... a przeciez taki wielki filtr też jest ładny na swój sposób... :-)

Marek

Autor JGr
Użytkownik
#14 - Posted: 6 Gru 2006 23:11 
Ja to widzę tak - w pewnej mierze na pewno da się pogodzić estetykę akwarium z jego funkcjonalnością.
Jednak posty o pięknie urządzonych zbiornikach to raczej nie mój temat, a to z prostej przyczyny - gdy patrzę na rybę, czy grupę ryb (a to właśnie o nie chodzi, one zachwycają i przyciągają mój wzrok) to w ogóle nie dostrzegam rur, grzałek, teł i czego tam jeszcze... Wiem dokładnie jakie ryby mają moi znajomi, ale jak wygląda ich osprzęt - nie mam pojęcia! Nie pamiętam, bo jeśli na niego patrzyłem, to tylko pod kątem funkcjonalności (co najwyżej mogę kojarzyć czy był sprawny i wydajny) i zaraz o nim zapomniałem.

Myślałem już o dodatkowej filtracji, ale wchodzi tu też aspekt estetyczny.

Widzisz Bartek, pewnie nie dopuściłbyś myśli o wiszącej na filtrze wewnętrznym dużej, starej, zszarzałej gabce, co? I dlatego właśnie nigdy nie ujrzysz cudnego widoku żerujących na takiej gąbce ryb ... A to jest dopiero estetyka! :-)

Jarek

Autor timus
Użytkownik
#15 - Posted: 7 Gru 2006 07:37 - Edytowany przez: timus 
Marcinie ty podajesz jak likwidowac skutki, czegos czyli wysokiego NO3. ale nie podales co moze wplynac na wysokie NO3. wystarczy ze mu ryba padnie i po ptokach ;-).

Fakt Leszku ale wydaje mi sie że o tym kolega powinien wiedzieć (a nawet tak załozyłem)

Poza tym o to właśnie pytał patrz cytat;

Poza tym właśnie zależy mi na zwiększeniu fitracji biologicznej (te nieszczęsne NO3).

Tak jak radzi Fazi64 Powinienes doczytac o cyklu azotowym. To podstawa do prowadzenia akwarium.

Jest jeszcze jedna sprawa. 240L i tropheusy to niestety kłopoty z utrzymaniem idealnych warunków fizykochemicznych. Mówimy tu na forum że to minimum ale powinno powiedzieć sie ostateczność. Niestety trzeba być dość doświadczonym żeby sobie z tym poradzić (parametry wody) Im większe akwarium tym łatwiej nad tym zapanować.

Marcin.T <')))><

Ps. Moja wypowiedź miała na celu uzmysłowic jedynie że No3 nie usunie sie zwiększając powierzchnie filtrów biologicznych (z środowiskiem tlenowym).

Autor Bartek
Użytkownik
#16 - Posted: 7 Gru 2006 09:36 
Sporo zamieszania wprowadziła moje wypowiedzi. Maje zastanwianie się nad zwiększeniem powierzchni we wkłądach filtracyjnych nie ma związku ze zmniejszeniem poziomu NO3. Trochę o cyklu azotowym poczytałem - szczerze. Jestem poprostu na etapie wymiany części wkłądu i zastanwaiałem się nad różnymi rozwiązaniami (wkładami).

Co do poziomu NO2 śmiem przypuszczać, że to <0,3 to jednak jest 0 (zero). Ryby mam pół roku, żadna nie padła, są żwawe i ruchliwe. Nie zaobserwowałem żadnych zachowań świadczących o chorobie, czy chociażby złym samopoczuciu.

Aspekt estetyczny też widzę, że zrobił niezłe poruszenie. Nie widzę naprawdę w tym nic złego. Mam akwarium w salonie, "dekoracyjne" nie hodowlane i chcę obserwować ryby w "ładnym opakowaniu". Napisałem wcześniej że najlepszą opcją jest pogoodzić stworzenie dobrych warunków dla ryb z estetycznym wyglądem zbiornika. Nie twierdzę, że nie włoże dodatkowej pompy bo bedzie "brzydko". Przypuszczam, że w niedługim czasie taka zawita w zbiorniku w myśl pogodzenia dwóch opcji, o których pisałem wczesniej.

Autor timus
Użytkownik
#17 - Posted: 7 Gru 2006 09:42 
Jeśli się uprzesz jest wyjście ;) Możesz jako filtr mechaniczny zastosowac jakiś kubełek który będzie nastawiony na filtracje mechaniczną. Zastąpi on głowice z dużą gąbką. Zakładając na wyjściu dyfuzor lub ustawiając deszczownice odpowiednio dodatkowo natlenisz wode.

Marcin.T <')))><

Autor timus
Użytkownik
#18 - Posted: 7 Gru 2006 13:42 
Jeszcze jedno.

Uważana za najlepszą jest bio ceramika Sery-Siporax ale ma wade w postaci ceny. Lecz polak potrafi i od jakiegoś czsu można nabyć taką ceramike firmy aqua szut (a raczej dobrze podrobioną) Która juz tak cena nie powala. Ja osobiście właśnie z niej kożystam.

Marcin.T <')))><

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Biobale czy ceramika Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®