Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Jakie podłoże

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor robertk40
Użytkownik
#1 - Posted: 17 Gru 2006 12:12 
Witam chciałbym zmienić podłoże konkretnie na czarne , czy jest coś co nadawało by się dla trofci?

Autor winiar
Użytkownik
#2 - Posted: 17 Gru 2006 14:05 - Edytowany przez: winiar 
Hm... Chyba ciezko bedzie.

Pozdylam Ci link do ciekawej stronki firmy handlujacymi kamienami
http://www.mine.wroc.pl/Kd/html/k_akwarystyka.html

Moze grys serpentynitowy? Nie wiem jak wplywa na parametry wody...


Marek

Autor winiar
Użytkownik
#3 - Posted: 17 Gru 2006 14:26 
Za informacja podana na stronie:

http://www.pinus.pl/pl-kamien_opis_p.htm

"SERPENTYNIT
Serpentynit jest skałą metamorficzną zbudowaną z grupy minerałów serpentynów z małym udziałem minerałów będących reliktami pierwotnej skały magmowej. Powstał przez przeobrażenie ultrazasadowych skał magmowych. Zabarwienie zielonooliwkowe, zielonoszare do czarnego.

ZASTOSOWANIE
Do wyrobu galanterii, wyrobów ogniotrwałych . Do budowy dróg jako kruszywo. W architekturze ogrodowej cenny przy budowie ogrodów wodnych, w kontakcie z wodą jego zielona barwa jest bardziej intensywna. Ładnie prezentują się duże głazy mające często jasne smugi"


Poszperalem w necie i znalazlem taka informacje natemat serpentynitu na: http://www.man.lodz.pl/LISTY/MINERALY/2006/04/0008 .html

"Wsadzilam do wody na dwa dni - wyniki zdumiewajace - twardosci (i
ogolna i weglowa) spadly o 2 oczka. pH bez zmian. "

Reasumujac -> chyba serpentynit sie nie nadaje...
Ale niech wypowiedza sie osoby bardziej poruszajacy sie w temacie.

Marek

Autor milano777
Użytkownik
#4 - Posted: 25 Gru 2006 20:31 
witam wszystkich mam też pytanko odnosnie podłoża w akwa dla trofów czy do piasku który posiadam mogę dosypać troche żwir - rafa koral 1-3 mm czy zmieni on parametry wody?

Autor duch
Użytkownik
#5 - Posted: 25 Gru 2006 20:50 
Witam.Uważam ,że zbiornik urzadzamy w pierwszej kolejności dla naszych podopiecznych!!!Wiadomo,że ryby z Tanganiki preferują piasek i on właśnie powinien stanowić podłoże w zbiorniku.Nie widzę potrzeby kombinowania z grysem lub jakimś czarnym podłożem.Nie przyniesie to rybom kompletnie zadnych korzyści,a wręcz przeciwnie może stworzyć zagrożenie,np.skaleczenie lub zablokowanie pyska.Jeśli już chcemy dołożyć żwir koralowy to najlepiej jako jeden z wkładów w filtrze i po problemie.Powtorzę sie,ale jeśli decydujemy sie na Tanganikę to myślmy o naszych podopiecznych a nie o sobie!!!Co nie oznacza,że akwarium nie może być piękne a jednoczesnie spełniające wymagania naszych ryb.Pozdrawiam-Andrzej.

Autor rafi201
Użytkownik
#6 - Posted: 28 Gru 2006 15:40 
Witam. Alternatywą może być jeszcze uzycie ciemniejszego piasku. Taki piasek mozna pozyskać z rzeki. Oczywiście trzeba znalezć odpowiednie miejsce. W wiekszości miejsc rzeki nad ktorą mieszkam piasek jest drobny i jasny. ale z miejsc o żwirowym dnie można po odsianiu żwiru uzyskać gróbszy piasek o brazowawym zabarwieniu. Wygląda on chyba bardziej naturalnie a na takim ciemniejszym podlożu możliwe, że ryby będą czuły się bezpieczniej. Ja obecnie w zbiorniku z trofeusami mam drobny (łatwiejszy do przesiewania), jasny piasek z bałtyckiej plaży i nie nażekam.
Rafał

Autor mlynas
Użytkownik
#7 - Posted: 29 Gru 2006 20:31 
z tego co wyczytałem masz na dnie piasek z bałtyku,jak go przygotować zeby tropheuski nie padły? woda w bałtyku jest słona to ipiasek pewnie tez? jak to zrobić zeby był neutralny?

Autor ad7
Użytkownik
#8 - Posted: 29 Gru 2006 21:28 
:) dobre
nie jest słony, gdyż kwarc nie absorbuje soli.
wystraczy dobrze wypłukać go pod bierzącą woda
ewentualnie wygotowac (to tak dla pewnosći)

Autor rafi201
Użytkownik
#9 - Posted: 29 Gru 2006 21:48 
Dokładnie.
Wypłukałem tylko w bieżącej wodzie i o.k.
Mam go w zbiorniku ponad pól roku.

Rafal

Autor mlynas
Użytkownik
#10 - Posted: 30 Gru 2006 09:46 
wielkie dzięki za rade, swoja drogą ciekawe jak bedzie wygladał w akwarium, mam jeszcze jedno pytanie, co sadzicie o chodowaniu razem takich trofich-
KASAKALAWE +BEMBA +MASWA+KACHESE
czy sa jakies przeciw wskazania zeby je razem trzymac, zaczynam dopiero z tropheusami , wszesnie 10 lat miałem tylko pyszczaki z malawi , mysle że to bardzo podobne ryby ale co fachowcy to wachowcy,prosze o rade

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 30 Gru 2006 09:57 
Zacznijmy od tego jak duży masz zbiornik? Bo trofeusy to ryby stadne i nie mozna ich trzymac w małych grupach, kilku sztuk.

Kasalalawe skrzyżuje sie z Kachese - to połaczenie odpada.

Marta

Autor timus
Użytkownik
#12 - Posted: 30 Gru 2006 10:15 
A piasek wygląda naprawde nieźle. Jak dla mnie nawet naturalniej od tego białego. Sam ostatnio przesiałem żwirek i mam jeszcze ciut ciemniejszy ;)


Zawsze gotujcie piach z plaży zanim trafi do zbiornika!

Marcin.T <')))><

Autor mlynas
Użytkownik
#13 - Posted: 30 Gru 2006 20:32 
200 l i chyba sie zdecyduje na kachese i bemba

Autor mlynas
Użytkownik
#14 - Posted: 30 Gru 2006 20:33 
po ile szt najmarniej trzeba trzymać? bo 200 l to nie za wiele jak na tropheusy

Autor duch
Użytkownik
#15 - Posted: 30 Gru 2006 21:37 
Witam.Młynas!!!Odpuśc sobie trofcie w 200 litrach.Bezsensowne męczenie ryb!!!!Niektorzy trzymają i nawet w mniejszych ale nie wierz w żadne bajki.Minimum to 240 litrów przy długości 120 cm akwa.Może się wydać ,że te 20 cm długości i 40 l pojemności to niewiele!To jest jednak złudne.W takim akwa możesz trzymać ok 16 sztuk trofci i nie będzie kłopotów.W zbiorniku 200 l z trudem zmiescisz 10 ryb a to już są potencjalne(ba,wręcz pewne) kłopoty!!!Nie wiem czy posłuchasz,ale ja sam kiedyś w takie zapewnienia uwierzyłem i bardzoooooooooo!!!!!szybko stawiałem baniak 375 l.Pozdrawiam-Andrzej.

Autor winiar
Użytkownik
#16 - Posted: 30 Gru 2006 21:58 
Muszę przyznać, ze miesiąc temu zacząłem przygodę z Tropheusami [z tanganiką mięzożerna od ?? lat] Tropheusy zawsze mi sie podobały, jednak barierą była ich popularność - są wszędzie każda giełda...
Od chwili gdy je mam zrozumiałem ich fenomen - to nietuzinkowe ryby, ale wymagają naprawde miejsca by się wypływać. Wcześniej rożważałem wpuszczenie ich do znacznie mniejszego zbiornika ale wytrzymałem i postawiłem większy zbiornik. Aktualnie, spcjalnie dla nich postawiłem baniak 160/50/50 co daje po obwodzie 400L [netto ok 300l] A ile u Ciebie? netto 140 lirów?.
Każdy z nas może funkcjonować w 4 katach, które będą niewielkie - na zasadzie ciasne ale własne. Ale w takim przypadku będzie dążyć do większego mieszkania... Ale funkcjionować a nie żyć pełnią życia! Nie zrozum mnie zle - nie chcę Cię odstraszyć ani zniechęcić do trzymania tych ryb. Tak naprawdę są boskie, ale musisz im zapewnić naprawde dobre warunki. Muszą się wypływać - bez tego djupa... Pożniej pojawią się posty - problem itp. Problemy się pojawiają i będą się pojawiać, ale jak bedziesz miał większy zbiornik to problem agresji [tak mi się wydaje] będzie mniejszy niż w zbiorniku mniejszym.
Zgodzę się z Duch'em Poczekaj chwilke, zbierz kaskę i postaw większy baniak.

Pozdrawiam

Marek

Autor robertk40
Użytkownik
#17 - Posted: 30 Gru 2006 23:41 
Witam aktualnie jestem na etapie negocjacji nad kupnem zbiornika - podwujna panomarama (taka w sciane widok z jedej i z drugiej strony ) pojemność ok.1200l jak się uda to chyba dostane zawału ze szczęscia , ługość około 150cm , wysokość 60cm szerokość około 100cm dokładnie nie wiem ale koleś chce koło 500zł hihi

Autor mlynas
Użytkownik
#18 - Posted: 31 Gru 2006 10:12 
czyli odradzacie trzymanie trophich w 200 l ,a moze przynajmniej 1 rodzaj z 8 szt? może jest jakiś rodzaj który w warunkach akwariowych nie rośnie duży?no bo jesli nie to zostaja mi pyszczaczki z malawi i pewnie maingamo które juz miałem pare lat i sa piękne ale chciałem spróbować z tropheusami. 200 l to nie sprawa kasy ale pomieszczenia , wczesniej miałem 500 l ale i warunki miałem lepsze, teraz niestety musze pozostac przy 200 max, doradzcie cos. Pyszczaki z malawi tez są przecierz stadne miałem ich w życiu ok 30 rodzaji i rozmazały sie że az miło,nienadazałem odławiać narybku, moze niewielka ilość tropcheusów tzn minimum jesli chodzi o stado( własnie nie wiem ile to jest zeby były zadowolone) w tych 200 bedzie sie miała dobrze?

Autor mlynas
Użytkownik
#19 - Posted: 31 Gru 2006 10:16 
acha , wie ktoś coś więcej na temat tego SERPENTYNITU ? zmienia właściwowsci wody czy nie? niby sprzedaja go do akwariów biotopowych i mam przez przypadek pare kg ale w końcu nie wiem wsadzac czy nie?

Autor duch
Użytkownik
#20 - Posted: 31 Gru 2006 10:25 
Witam.Młynas.Zdecydowanie NIE.Przeczytaj uważnie poprzednie posty i zrozum je dobrze.Wiem,że chciałbyś i czekasz żęby ktoś Ci przytaknął,ale jeśli zależy Ci na tropheusach to odpuść sobie trzymanie ich w 200 litrach.Powtarzam!!!Uzasadnienie masz wpoprzednich postach!!!!Pozdrawiam-Andrzej.

Autor robertk40
Użytkownik
#21 - Posted: 31 Gru 2006 10:48 
Witam WINIAR podał link do strony z kamieniami , może grys marmurowo-bazaltowy i powybierać te białe . Może ktoś wie jak te kamyki zmieniają wode

Autor JGr
Użytkownik
#22 - Posted: 31 Gru 2006 11:34 
może grys marmurowo-bazaltowy i powybierać te białe

Ale uparty jesteś. Czytałeś post Andrzeja? Nie dość, że chcesz wybierać marmur z bazaltu zamiast kupić żwir bazaltowy (to już jakieś kuriozum!), to nie bierzesz pod uwagę potrzeb ryb.
To jest cytat ze strony MHK - dystrubutora m. in. podłoży do akwariów, dotyczący żwiru bazaltowego: Nie zalecany dla ryb żerujących przy dnie ze względu na to, że posiada ostre krawędzie, które mogą kaleczyć delikatne pyszczki ryb.
Życzę szczęścia Twoim trofeusom, próbującym przesiać przez skrzela żwir bazaltowy, wyszukać w nim pokarm, lub oczyścić miejsce do tarła. O innych wadach ciemnego, gruboziarnistego podłoża jak choćby utrudniona obserwacja odchodów, zaleganie zanieczyszczeń... szkoda nawet gadać, przecież to oczywiste.
Może trochę ostro piszę, wiem, że nie chcesz źle, że szukasz nowych rozwiązań, które Ci się podobają, ale w tym przypadku myślę, że to jest szkodliwe - zarówno dla ryb, jak i dla niedoświadczonych akwarystów, którzy kiedyś będą to czytać i narobią sobie kłopotu.

Jarek

Autor mlynas
Użytkownik
#23 - Posted: 31 Gru 2006 14:41 
ostatnie pytanko,pod akwarium zawsze miałem mate lub styropian teraz jest tzw podstawka która podpiera akwarium w 8 miejscach? co sądzicie o tego typu sprzetach? akwarium w takiej podstawie nie jest podparte na całej powierzchni

Autor winiar
Użytkownik
#24 - Posted: 31 Gru 2006 15:11 
Jestem zwolennikiem podpiernia baniaczka na całej powierzchni dna - nacisk rozkłada się równomiernie na całej powierzchni.
Rozwiazanie o którym piszesz wdziałem w sklepie akwarystycznym w Sztokholmie. Niestety nie mam zdjec :-(

Hm... Ja Ci dobrze radze - rób jak uważasz ;-)

Marek

P.S Pytaj smiało jak bedziemy w stanie to napewno Ci pomożemy

Autor rafi201
Użytkownik
#25 - Posted: 1 Sty 2007 18:11 
mlynas, ja też podobnie jak koledzy powyżej odradzam Ci hodowle trofeusów w 200l. Sam popełniłem ten błąd ulegajac sugestią, że można hodowac w mniejszej grupie T. duboisi i teraz za wszelką cenę dąże do jak najszybszego postawienia 375 lub 450. Moim zdaniem ta mała grupa w mniejszym zbiorniku nie działa. Ostatnio widziałem u kolegi jak zachowuja sie Trofeusy w 900l - to zupełnie co innego.

Rafał

Autor robertk40
Użytkownik
#26 - Posted: 6 Sty 2007 19:42 
Witam JGr czytałem post Andrzeja szukałem ciemnego podłoża (piasku ) podałem grys marmurowo-bazaltowy ale zanim bym go wstawił w akwa to został by zmielony na piasek mam przypadkiem dostęp do walca a propo dochodów to może ty karmisz swoje trofcie węglem bo moje nie mają czrnych odchodów i na czarnym podłożu było by je widać ( bez urazy z tym węglem)

Autor duch
Użytkownik
#27 - Posted: 6 Sty 2007 20:32 
Witam.Nie chcę być marudny,ale mam wątpliwości czy grys marmurowo-bazaltowy po zmieleniu nadawałby sie jako podłoże dla trofci.Czy aby nie będzie to zbyt ostry piasek???Proponuję jednak normalny piasek i po kłopocie.Nie musisz robić tak jak ja ,ale zastosowałem piasek jednej z dość popularnej firmy na rynku(jak chciałbyś poznać szczegóły to na priva ,żeby nikt mnie nie posadził o jakąś reklamę!).Ma granulacje 0,5-1mm,jest dosć ciemny.Bezproblemowo sprawdzał sie w akwa z trofciami,a teraz z piaskówkami.Jakbyś chciał zobaczyć jak wyglada to w galerii znajdzie sie kilka zdjęć z tym piaskiem w moim zbiornku.Pozdrawiam-Andrzej.
PS>Odchody zdrowych tropheusów,karmionych przeważnie spiruliną są prawie czarne,więc nie wiem skąd to pytanie do Jarka???:)

Autor robertk40
Użytkownik
#28 - Posted: 6 Sty 2007 20:46 
Odchody są prawie czarne i dlatego myśle że były by widoczne na całkiem czarnym podłożu a tak poza tym nie mam z tym problemów , propo piasku w moim akwa mam piasek kwarcowy i troche grubego koralowego a raczej kawałków korala rozumie uwagi na temat ostrych krawędzi i napewno bym to sprawdził ogólnie zadałem pytanie i nieoczekuje odpowiedzi (może to ale niejestem pewny ) napewno niewłoże do swojego akwa nic czego nie bendę na 100% pewien . Ok zakończmy temat podłoża zakończmy na nie ma odpowiedniego dla trofci

Autor duch
Użytkownik
#29 - Posted: 6 Sty 2007 21:05 
Oki.Myslałem,że skoro piszesz to oczekujesz opinii na ten temat.
Napiszę tylko swoje uwagi do Twojego ostatniego postu i nie odzywam sie w tym temacie.
1) czarne na czarnym dobrze widoczne???oki.mam juz troche lat pewnie dla mnie nie byłyby widoczne:)
2)jestem pewien,że nie zrobisz niczego co zaszkodziloby rybom
3)owszem jest odpowiednie,tylko oczywiste wyjście jest tak proste ,że nie bierzemy go nieraz pod uwagę-PIASEK!!!
Pozdrawiam-Andrzej.

Autor JGr
Użytkownik
#30 - Posted: 6 Sty 2007 21:24 
O innych wadach ciemnego, gruboziarnistego podłoża jak choćby utrudniona obserwacja odchodów, zaleganie zanieczyszczeń...

Chodziło mi przede wszystkim o to słowo, które teraz zaznaczyłem. Wtedy nic nie pisałeś o mieleniu (?!) grysu.

może ty karmisz swoje trofcie węglem[...]bez urazy z tym węglem

Skoro nie chcesz urażać, nie pisz złośliwości.

Skończyłem udział w tym temacie.

Jarek

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Jakie podłoże Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®