Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

PH - jak podnieść??

Autor jacekkudla
Użytkownik
#1 - Posted: 2 Sty 2007 15:37 - Edytowany przez: jacekkudla 
Witam
Wiem że pytanie pozornie banalne ale...
Mam w baniaku 670 litrów, grys dolomitowy, wapienie, w sumpie kilka kg grubego korala i do tej pory ph miałem troszkę za małe ale w miarę stabilne... czyli około 7,8 - 8,0... wczoraj sprawdzając ph wyszło mi 7,4 aż mi włosy stanęły dęba...
Niby ryby są ok, mnożą się, walczą, zalecają jedzą jak szalone... ale jakby były mniej szalone (i nie wiem czy nieskie ph nie jest przyczyną)

Jakimi sposobami podnosicie u siebie w miare naturlanie PH??? coż mógłbym dodatrkowo prócz tego co już zrobiłem uczunić??

Dodaję średnio co tydzień około 70 gram soli morskiej AM reef salt... a także od czasu do czasu wodorowęglanu sodu... około 5 łyżek na 670 litrów

JAcek

Autor fazi64
Użytkownik
#2 - Posted: 2 Sty 2007 15:48 
Witam,
Czym mierzysz odczyn Jacku? Zrobiles kontrbadanie odczynnikami innej firmy? Jakie masz KH? Jakie pozostale parametry wody?
Pzdr.
Fazi64

Autor jacekkudla
Użytkownik
#3 - Posted: 2 Sty 2007 15:53 
Fazi,
Swego czasu mierzyłem ph serą ale była niedokładna wg mnie przynajmniej i tera mierze JBL-em 7,4-9,0... kh 7, gh 18, NO2-0,0, NO3-30
Także reszta parametrów jest w miarę ok... tylko to cholerne ph...

JAcek

Autor fazi64
Użytkownik
#4 - Posted: 2 Sty 2007 15:56 
Witam,
A jakie pH masz w kranowce?
Pzdr.
Fazi64

Autor jacekkudla
Użytkownik
#5 - Posted: 2 Sty 2007 16:00 
Ręki sobie nie dam uciąć ale tyle co pamiętam to włąśnie koło 7,4...
Podmiany robię 2 razy w tygodniu koło 250 litrów brutto (czasowa stała podmiana)

JAcek

Autor fazi64
Użytkownik
#6 - Posted: 2 Sty 2007 16:08 
Witam,
W takim razie musisz zaakceptowac ten poziom pH (minimalny dopuszczalny, ale ciagle jeszcze akceptowalny) byle tylko nie spadal juz nizej. Mnie sie wydaje, ze powodem jest ciagle jeszcze "docierajace" sie akwarium. Podmieniasz dwa razy 250l, czy w sumie 250l tygodniowo? bo nie bardzo rozumiem.
U mnie w ciut mniejszym akwarium sytuacja byla podobna - przez ponad rok nie moglem przekroczyc 8 na skali pH (przy podobnych do Twoich pozostalych parametrach). Teraz od dluzszego czasu jest 8 i nie chce isc w gore dalej (ale na dol na szczescie tez nie).
Pzdr.
Fazi64

Autor jacekkudla
Użytkownik
#7 - Posted: 2 Sty 2007 16:11 
Nieprecyzyjnie napisałem... 2x po 250 litrów brutto... czyli suma jest 500... tylko ciężko policzyć ile to faktczynie jakby liczyć na wiaderka... bo to z systemu stałej podmainy...

No cóż dięki Fazi, spaść niżej już chyba nie może... poprostu będe dalej podawał sól morską oraz sode i tyle...

JAcek

Autor winiar
Użytkownik
#8 - Posted: 2 Sty 2007 16:13 
Jacek!
"w sumpie kilka kg grubego korala "
Spróbuj do sumpa wrzucić pokruszony koral [tego bym już nie ruszał - niech pracuje], czyli mniejsze kawałki - ma wiekszą powierzchnie, a co za tym idzie będzie się lepiej rozpuszczał a również oddziaływał na wode.

Marek

Autor winiar
Użytkownik
#9 - Posted: 2 Sty 2007 16:16 
Jacek!

Czy aby nie za dużo podmieniasz? W zasadzie co tydzień zmieniasz całkowicie wode w akwarium. Wspominałeż, że masz baniak 670 L. Czyli netto [szkło, komin, tło, piasek, kamienie...] masz koło 550 litrów. Wg mnie to troche za dużo podmieniasz, ale niech wypowiedzą się inni hodujacy Tropheusy.

Marek

Autor fazi64
Użytkownik
#10 - Posted: 2 Sty 2007 16:18 
Nieprecyzyjnie napisałem... 2x po 250 litrów brutto
Witam,
Przy tej ilosci podmienianej tygodniowo wody o pH 7,4 nie mozesz sie spodziewac, ze posiadany w sumpie i zbiorniku wapien zrownowazy i podniesie Ci odczyn do ponad 8. Moze ogranicz troche litraz podmian.
A co z woda - przestala Ci metniec? bo dawno o tym juz nie pisales.
Pzdr.
Fazi64

Autor duch
Użytkownik
#11 - Posted: 2 Sty 2007 17:09 
Witam.Poprę Faziego.Poprostu niepotrzebnie podmieniasz tyle wody.Po co????Chyba ze masz tak bardzo przerybione zbiornik?? Przy tak duzych podmianach nie pociagniesz ph.30% tygodniowo i wszystko. Zbytnia nadgorliwośc też nie jest potrzebna.Pozdrawiam-Andrzej.

Autor JGr
Użytkownik
#12 - Posted: 2 Sty 2007 17:41 
Jacek, mnie od jakiegoś czasu nurtuje taka sprawa:

Przez pierwsze miesiące po założeniu nowego 400 litrowego zbiornika z trofeusami podmieniałem wodę co 2 dni (pierwszych tygodniach codziennie) - bilans tygodniowy ok. 50%. Azotany utrzymywały się na poziomie 25 mg/l. Od paru miesięcy podmieniam wodę 1-2 w tygodniu, bilans tygodniowy 30-40% i azotany utrzymują się w granicach 12,5-25 mg/l. Ten sam zbiornik, to samo ujęcie wody, podobne zarybienie...

Dalej - w kranie mam wodę o odczynie ok. 7,4pH. W pierwszych miesiącach bardzo mocno tego pilnowałem - soda, minerały w każdym możliwym miejscu, odczyn utrzymywał się z trudem na poziomie 7,8pH Teraz używam bardzo niewielkich ilości soli morskiej, w filtrze zostały korale, ale w zbiorniku raptem kilka kamyków dolomitowych... odczyn 8,0pH.

Nawet nie udaję, że to rozumiem (pH może jeszcze, ale NO3 to już wcale), ale jest dla mnie pewne, że w nowych zbiornikach występują problemy nie spotykane później. Myślę, że tak samo będzie u Ciebie. Może jeszcze nie taraz (nie pamiętam dokładnie jak długo funkcjonuje to Twoje akwarium), ale pewnie niedługo, nawet jak zmniejszysz ilość podmienianej wody, to nie wpłynie to ujemnie na stężenie związków azotu, a przy dotychczasowej dbałości - odczyn się podniesie.

Jarek

Autor duch
Użytkownik
#13 - Posted: 2 Sty 2007 17:56 
Witam.Jarek.Chyba tutaj jednak nie trzeba nic rozumieć.Poprostu nie możemy być świętsi od papieża!!!W dojrzałym zbiorniku podmiana max 30% raz na 7-10 dni i wystarczy.Przekonałem sie ,że im mniej nadgorliwości tym lepiej.Od pewnego czasu ograniczam swoje ingerencje w zbiornik do niezbędnego minimum co stwierdzam z całą stanowczością wpłynęło tylko i wyłacznie pozytywnie na jego funcjonowanie.Oczywiście nie oznacza to braku zainteresowania z mojej strony.Nie pcham jednak niepotrzebnie swoich łapek gdy nie ma takiej potrzeby. Pozdrawiam-Andrzej.

Autor JGr
Użytkownik
#14 - Posted: 2 Sty 2007 18:19 
W dojrzałym zbiorniku podmiana max 30% raz na 7-10 dni i wystarczy.

Tak Andrzej. Ale kluczowe słowo to "dojrzałym"! A czy tu mamy do czynienia z dojrzałym zbiornikiem??

Jak pisałem - myślę, że z czasem będzie u Jacka tylko lepiej, natomiast byłbym ostrożny zapewniając go, że zmniejszenie podmian przy NO3 = 30mg/l. jest super pomysłem... Można spróbować, ale uważnie obserwując skutki. A przede wszystkim wystrzegałbym sie jakiś nerwowych ruchów, większą uwagę przyłożyłbym do stabilności parametrów niż ich poziomu (w granicach rozsądku rzecz jasna), przy młodym akwarium potrzeba dużego opanowania, przy starym jakoś wszystko łatwiej idzie.

Jarek

Autor rafi201
Użytkownik
#15 - Posted: 2 Sty 2007 18:25 
Witam. Również myślę, że za dużo podmieniasz. Szczególnie jeżeli lejesz prosto z wodociągu. I też jestem bardzo ciekawy co z tą Twoja metną wodą? Może jest tu jakis związek???
A co do pH - myślę że masz za niskie KH jak na tanganikę.
Testy KH mierzą tak naprawdę nie twardość węglanową ale alkaliczność wody czyli jej zdolność opierania się zakwaszaniu. Dlatego często KH jest wyższe od GH. pH i KH są od siebie zależne. Jeżeli będziesz miał wyższą alkaliczność (KH) - pH nie będzie ci spadać. Stosując np. sodę oczyszczoną w ilości 30g/100l przy twoich parametrach kranowych powinieneś uzyskać stabilne KH ok. 15 i pH nie spadające poniżej 8,0. Tak było u mnie. Ale to stężenie sody musisz utrzymywać w wodzie cały czas.

Rafał

Autor duch
Użytkownik
#16 - Posted: 2 Sty 2007 18:30 
Witam.Oczywiście myślę o dojrzałym akwa.Tutaj nie wiem jak długo funkcjonuje akwa,ale przy tej wielkości podmian nie wiem czy kiedykolwiek będzie "dojrzałe".Nie zapewniam,że nagłe zmniejszenie podmian pomoże w zmniejszeniu NO3..Rzeczywiście nie należy nic robić nagle.Proponuję powoli systematycznie zmniejszać tygodniowe podmiany wody aż właśnie zejdzie do ok 30 % tygodniowo. Po pewnym czasie powinno to poprawić sytuacje w zbiorniku jeśli idzie o ph,ale i myślę ż4e NO3 też powinno spadać.Dajmy działac troszkę naturze.Pozdrawiam-Andrzej.

Autor fazi64
Użytkownik
#17 - Posted: 2 Sty 2007 21:44 
Jacek, mnie od jakiegoś czasu nurtuje taka sprawa...

Witam,
Jarek dal w swoim poscie klasyczny dowod na powtarzalnosc procesow w dojrzewajacych akwariach u wiekszosci z nas - czego ja nie probowalem wymyslac, zeby podniesc pH i ograniczyc azotany na poczatku istnienia mojego... I podobnie - po czasie (+/- 10-14 miesiecy) akwarium "dotarlo" sie i ustabilizowalo. Niestety, tu potrzeba czasu, cierpliwosci, spokoju i ciaglego czuwania nad parametrami, ale bron Boze nie naglych i niepotrzebnych czynnosci i ruchow.
rafi201 dobrze przedstawil role KH w buforowaniu odczynu, jednak mysle, ze i jego wartosc na poziomie 7 dKh ma potencjal do utrzymywania pH na poziomie 8 (tak jest i u mnie). Wazna jest (powtarzam to juz ktorys raz) stabilnosc parametrow w czasie.
Pzdr.
Fazi64

Autor jacekkudla
Użytkownik
#18 - Posted: 3 Sty 2007 08:21 
Witam,
Dzięki za wszystkie podpowiedzi i sorki że tak późno odpisuje, ale nie mam po pracy (czyli po 16) dostępu do netu...
Wnioski:
1. ograniczam podmiane do 300 litrów raz w tygodniu (i ciężko tu napisać że to około 50% bo ja mam stałą podmianę tylko ustawioną na wlot około 50 litrów na godzinę więc kran otwieram poproastu na określoną ilość godzin).
2.Nie panikuje
3.Uzbrajam się w cierpliwość:)

Co do mętnej wody... Rufus podpowiedział by nie karmić kilka dni i podmieniać wodę i pomogło... skłaniam się ku jego tezie że woda była zmętniona z powodu... granulatów... więc ograniczyłem i jest już lepiej, dużo lepiej... Jeśli już podaję to nie przseciskam przez sitko tylko rozgniatam w moździeżu i dopiero namaczam...

Zbiornik zalałem na początku września więc jest jeszcze niedojrzały:)

Dzięki
JAcek

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / PH - jak podnieść?? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®