Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Kilka ciezkich tematow

Autor tasma
Użytkownik
#1 - Posted: 4 Sty 2007 22:18 
Mam 30 trofeusow w akwarium 15 litrowym. Chcialbym do nich wpuscic stado neonek. Uwazam ze to dobry pomysl, a Wy dlaczego uwazacie ze to dobry pomysl? Lepszy bedzie neon czarny czy Innesa? Chyba dodam jeszcze cos z morszczyzny....

A teraz na powaznie.
Wkrotce pojawi sie akwarium 1200litrow. Mimo ze nie bedzie w nim sumpa (filtrowac beda dwa duze kubly), zastosuje komin do stalej podmiany wody. Woda z instalacji bedzie wplywac bezposrednio do akwarium, a jej nadmiar wylewal sie bedzie bezposrednio przez komin do kanalizacji. Teraz pytanie: jak poradzic sobie z ograniczeniem doplywu wody. Interesuje mnie przeplyw okolo 4-5 litry na godzine. Czy mozliwe jest zdlawienie cisnienia jakims reduktorem badz zaworem, czy tez lepiej uruchamiac jakis elektrozawor zalozmy na 5 minut co godzine.
Probowalem wczoraj wyliczac ile procent w tygodniu musi sie przelac przez stala podmiane aby zrownowazyc zwyczajne 2 x po 15 % (tak jak teraz robie w mim 15 l akwa z trofciami ;) ). Wyszlo mi ze jest to okolo 60%. Moj model na pewno nie jest idealny, ale chyba bliski prawdzie (tak mi sie wydaje). Czy ktos moze to potwierdzic?
Przemek

Autor winiar
Użytkownik
#2 - Posted: 4 Sty 2007 22:46 
Ja proponowałbym dławenie na wylocie - tak jak wspominasz jakiś zawór. Co w ten sposób uzyskasz? - wolny przepływ wody a chyba o to chodzi. Do tego dołożyłbym elektrozawór, którym bedziesz kontrolował czas podmiany wody. Ja ostatnio kupiłem elektrozawór do dozownia CO2 do baniaczka roślinnego - a co! Co prawda do wody będziesz musiał mieć inny ale ja bym zamontował elektrozawór.
Jak liczyłeś podmianę?

Marek

Autor tasma
Użytkownik
#3 - Posted: 4 Sty 2007 23:03 
To moze wiesz Marku w jaki sposob zmierzyc rzeczywista ilosc przepuszczanej przez zawor wody.
Jesli chodzi o ilosc wody to duzo tlumaczenia. Zrobilem arkusz w excelu. Dopracuje go jeszcze o produkcje NO3 przez ryby, zrobie opisy (tak zeby byl zrozumialy nie tylko dla mnie) i podziele sie. Obiecuje

Przemek

Autor grzes_1_
Użytkownik
#4 - Posted: 4 Sty 2007 23:19 
Witam

mysle ze mozesz smialo dolozyc 15 paletek jeszcze ;)

Zmierzysz rzeczywisty przeplyw wody montujac wodomierz elektroniczny mierzy z dokladnoscia do jednej dziesiatej bodajze plus wspomniany wyzej elektrozawor i komputer sterujacy

pozdrawiam
Grzes

Autor Vepsik
Użytkownik
#5 - Posted: 4 Sty 2007 23:21 
Albo zastosuj to, co Jacek Kudła. Kroplomierz, czy jakoś tak gardeny, a przypływ możesz regulować założonym przed nim kranikiem.

Autor winiar
Użytkownik
#6 - Posted: 4 Sty 2007 23:21 
Możesz to zrobić na kilka sposobów - przepływomierz - kosztowne :-(. Sposobem domowym - pojemnik, stoper i odkręcasz zawór. Ciecz spływa do pojemnika w określonym przedziale czasu [Im dłuższy czas, tym błąd pomiaru mniejszy]. Natępnie przy pomocy pojemnika ze skalą [jak masz pojemnik do którego wlewałeś ciecz ze skalą tym lepiej] określasz ile cieczy wpłynęło do pojemnika w określonym czasie. Przeliczasz to np: na godzinę czy na dobę i wiesz jaka jest rzeczywista przepustowośc zaworu. Proponuję kila próbek - wówczas wyliczysz również bład pomiaru.

Domyślam się, że chodzi o zawór zdławiony a nie całkowicie odkręcony, bo wówczas potrzebujesz naprawde dużypojemnik...

Nie ma sprawy - co dzien walcze w excelu [tableki, przeliczania, makra i takie tam inne] wiec trochę się po nim poruszam. Co do rzeczywistej ilości - ja ostatnio z braku czasu poległem na temacie podmiany wody ktoregoś z grupowiczów. Zacecenie było podmiana 50% + póżniej codziennie po 30% objętości zbiornika. Zainteresowany podmieniał 15% + przyznam się że niepamiętam. Ale wracając do sedna - zacząłem zagłębiać się w temat mieszaniny roztworów i muszę przyznać ze zabrakło mi czasu. Ale chyba trzeba wrócić do tematu i go przerobić od deski do deski.

Marek

Autor bryko
Użytkownik
#7 - Posted: 5 Sty 2007 09:53 
Przemek, musisz pamiętać że ciągła wymiana wymaga dodania większej ilości wody niż "tradycyjna". Wg tego co jest u mnie - woda kapie do sumpa z prędkością 20ml/40s. Daje to ok 300 l na tydzień (akwarium ma ok 400) i pozwala na uzyskanie NO3 na poziomie 15 (20 dorosłych Trofów + młodzież). Przepływ reguluję zwykłym kranem.

Pozdrawiam
Paweł

Autor jacekkudla
Użytkownik
#8 - Posted: 5 Sty 2007 09:53 - Edytowany przez: jacekkudla 
Ja nie mam kroplomierza ani systemu gardeny tylko wymyślony i zrobiony przez TheWalda, i jest to najtańszy z możliwych sposobów. Czyli: zwyczajny kranik kulkowy na to jest nakręcony (zamaiast normalnej końcówki do węża ogrodowego) wytoczony przez Waldka jak na poniższej fotce.



Ja póki co bawie sie w tzw czasową stałą podmianę, czyli włączyłem stoper i policzyłem że wiaderko 10 litrów nalewa się w 12 minut czyli w godzinę leje się 50 litrów no i włączam podmianę na około 5-6 godzin i wychodzi 300 litrów brutto...
Narazie nie mam odwagi na stałą podmianę:):)

JAcek

Autor bryko
Użytkownik
#9 - Posted: 5 Sty 2007 10:36 
Jacku, odwagi :):)

w ciągłej podmianie wody przepływy są małe i IMO ryzyko zalania jest mniejsze.
Ponadto wlewanie okresowe bardziej wpływa na zmianę temperatury wody (chyba że dolewasz ciepłą).

Paweł

Autor jacekkudla
Użytkownik
#10 - Posted: 5 Sty 2007 10:56 
Pawle,
dojrzewam powoli do ostatecznej diecezji:)
Ale przy wyjściu ze ściany wody bieżącej podłączyłem nie najbardziej godnie zaufania (zawór kulowy ale pcv) i tu się boję... ale powoli dojrzeje:)

Wody ciepłej nie dolewam, temp podczas podmiany spada max o 0,5 stponia i to w ciągu 5-6 godzin także nie jest źle, a na dodatek mam 2x300 wat grzałki :)

JAcek

Autor twkw
Użytkownik
#11 - Posted: 5 Sty 2007 16:34 
co to za sprzęt po lewej stronie
zegar sterujący czy co. jeśli tak czy steruje kilkoma gniazdami

Autor fazi64
Użytkownik
#12 - Posted: 5 Sty 2007 22:54 
co to za sprzęt po lewej stronie...
Witam,
Tak - to potrojny (na trzy gniazda) zegar sterujacy - tez go mam i bardzo sobie go chwale (zakup na Allegro). Teraz chyba tam niedostepny, ale do znalezienia np. na e-Bay'u:

Pzdr.
Fazi64

Autor twkw
Użytkownik
#13 - Posted: 6 Sty 2007 13:34 
Jaka to firma model

Autor fazi64
Użytkownik
#14 - Posted: 7 Sty 2007 00:32 
Witam,
Chinszczyzna, ale co dzis nie jesst tam produkowane ;)
http://tiny.pl/w7lw
Pzdr.
Fazi64

Autor winiar
Użytkownik
#15 - Posted: 7 Sty 2007 10:03 - Edytowany przez: winiar 
"Probowalem wczoraj wyliczac ile procent w tygodniu musi sie przelac przez stala podmiane aby zrownowazyc zwyczajne 2 x po 15 % (tak jak teraz robie w mim 15 l akwa z trofciami ;) ). Wyszlo mi ze jest to okolo 60%. Moj model na pewno nie jest idealny, ale chyba bliski prawdzie (tak mi sie wydaje). Czy ktos moze to potwierdzic?"

Mi wyszło 428 litrów - przy założeniu podmiany 30% obiętości Twojego zbiornika czyli 1200 l. Zakładając podmianę wody 2l/10 min wychodzi 35,66 h.

Pozługiwałem się wzorami z http://www.mlyniec.gda.pl/~chemia/obliczenia/s_mie szanie.htm

Marek

Autor winiar
Użytkownik
#16 - Posted: 7 Sty 2007 12:30 
Powyższe wyliczenia nie uwzględniają pogorszenia parametrów wody -> bieżąca przemiana materii u ryb.

Tu podaje wyliczeczenia uwzględniające przemianę ryb w Twoim zbiorniku.
Wyszło 592 litry, czyli niecałe 50%. Podmiana 2l/10min czyli 12l/h. Czas podmiany 48H, 50 min.


Marek

Autor tasma
Użytkownik
#17 - Posted: 7 Sty 2007 14:15 
Ja liczylem to troche inaczej. Przyjalem zalozenia o poczatkowym stezeniu NO 3 oraz zakladanej produkcji, po czym 7 dni podzielilem na odcinki sekundowe. W kazdej sekundzie odejmowalem okreslona czesc stezenia NO3 (w zaleznosci od ilosci podmienianej wody w czasie) oraz dodawalem to co wyprodukuja ryby (te zalozenia mogly byc bledne bo tak na prawde ciezko je okreslic). Ilosc podmienianej wody dobieralem tak aby uzyskac na poczatku i na koncu 10 mg/l NO3.
Wzorow nie znalem. Dzieki Marku za przyblizenie.
Co oznacza czas podmiany? Czy chodzi Ci o czasowe wlaczanie doplywu? Ja myslalem o zdlawieniu cisnienia (poprzez reduktor) i puszczenie go ciagle. Dodatkowo mysle o zrobieniu mijanki przez system reduktora tak aby mozna bylo nalac wieksza ilosc wody w razie potrzeby nie rozkalibrowujac ukladu.
Przemek

Autor winiar
Użytkownik
#18 - Posted: 7 Sty 2007 17:55 
Wyliczenia są podobne - a także ich sposób.

Można to zrobić bardzo dokładnie, posiadając dane o:
NO3 przed podmianą, po podmianie a także objętość wody jaką podmieniłeś. Niestety nie miałem ich, więc posłuzyłem się [pamięć już nie ta co kiedys ;-)))) ] wzorami na zmiąnę stężenia wody. Podzieliłem podminanę co 10 min. Założyłem ze cały zbiornik 1200 jest "brudny" a podmiana jest "czysta". Po wyliczeniach wyszedł mi wynik taki jak podałem.

"Co oznacza czas podmiany?"
Po uruchomieniu stałej podmiany wody, aby osiągnąc wumianę tygodniową 30%, przy założeniu wymiany 2l/10min czyli 12l/1h, czas podmiany bedzie wynosił 2 doby i 50 minut.

"Ja myslalem o zdlawieniu cisnienia (poprzez reduktor) i puszczenie go ciagle.".
Rozwiązanie jest proste - załóż drugi zawór na rurce doprowadzającą wodę. Jak będziesz chciał zamknąć podmianę przekręcasz jeden zawór a drugi ustawiony na konkretną podmianę wody zostaje nie ruszony. Czyli nie rozkalibrowujesz go. To moja rada - zrobiłem tak przy sumpie [to za radą Forumowiczów]. Poniżej fotka mojego "zejścia" do sumpa.




Marek

Autor winiar
Użytkownik
#19 - Posted: 7 Sty 2007 22:40 

Autor tasma
Użytkownik
#20 - Posted: 8 Sty 2007 09:58 
Marku
Najdokladniej policze wszystko jak bede mial dane czyli jak w zbiorniku beda ryby.
Rozwiazanie o ktorym piszesz pomaga w przypadku gdy chcesz zamknac doplyw wody, ale nie kiedy chcesz puscic wiekszy strumien (na przykald po leczeniu w clu usuniecia lekarstwa z wody), dlatego tez myslalem o mijance zaworu dlawiacego, na stale zamknietej, a uruchamienej tylko w w razie "W".
Istnieje podobno urzadzenie ktore odcina doplyw wody po przeplynieciu przez nie okreslonej objetosci, ale cena zabija (sporo ponad 2 tys zl). Choc perspektywa wpisania z klawiatury na przyklad 5 l/h jest kuszaca ;)
Strone Thewalda oczywiscie znam. Dzieki za przypomnienie
Przemek

Autor bryko
Użytkownik
#21 - Posted: 8 Sty 2007 10:37 
obliczenia obliczeniami ale i tak niezbędną ilość podmienianej wody ustalisz doświadczalnie :), więc testy w dłoń i dzieła!!!

Paweł

Autor jacekkudla
Użytkownik
#22 - Posted: 8 Sty 2007 10:42 
Niestety nie jest zbyt wiele osób które mają stałą podmanę, a te co znam to też bazują na testach, lub komputerowych pomiarach i w ten sposób dobierają ilość wody do podmiany niż za pomocą wzoru... No ale od jakiejś wartości trzeba zacząć:)

JAcek

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Kilka ciezkich tematow Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®