Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Częsty brak prądu

Autor amw81
Użytkownik
#1 - Posted: 12 Sty 2007 08:10 
Mam tropheusy. Akwarium 240 litrow. Obecnie w domu bardzo czesto wylaczaja prad. Powodem jest pogoda - silne wiatry. Dziennie nie ma swiatla srednio cztery godziny.
Mam pytanie czy takie braki pradu maja wplyw na ryby? Jakie podjac dzialania zeby zmniejszyc negatywne skutki braku pradu?
Prosze o odpowiedz.

Autor pedro
Użytkownik
#2 - Posted: 12 Sty 2007 08:58 
Kolega miał podobny problem. Zainwestował w generator prądotwórczy spalinowy. To chyba jedyne sensowne rozwiązanie.

Autor amw81
Użytkownik
#3 - Posted: 12 Sty 2007 09:00 
a moze jakies baterie, takie jak do komputerow i kas fiskalnych

Autor winiar
Użytkownik
#4 - Posted: 12 Sty 2007 09:08 
Proponuje UPS podpięty tylko pod filtry - bedzie dobrym rozwiązaniem.

Marek

Autor amw81
Użytkownik
#5 - Posted: 12 Sty 2007 09:48 
Duzo osob praktykuje podtrzymanie dobrej filtracji za pomoca UPS ?

Autor tasma
Użytkownik
#6 - Posted: 12 Sty 2007 10:34 
Jesli pradu nie ma przez cztery godziny to przy zalozeniu ze podtrzymujesz wylacznie filtry (zakladam kubel + wewnetrzny) mamy okolo 50W. Tani UPS zalozmy 800 VA podtrzyma Ci to okolo 15-20 minut, pod warunkiem ze jest nowy i calkowicie naladowany (nie moze byc wachniec napiecia w sieci (!) ).
Pojemniejsze konstrukcje kosztuja okolo 1500-2000 zl. Tutaj czas podtrzymania wyniesie rzeczywiscie 4-5 godzin.
Dlatego tez warto zastanowic sie nad generatorem. Najtansze, wytrzymujace okolo 1kW to wydatek 800-1200 zl. 2kW to okolo 1500 zl.
Niektore modele 5kW maja wlasne akumulatory i sa w stanie wlaczyc sie automatycznie kiedy braknie pradu i wylaczyc kiedy powroci. Kosztuja okolo 3 tys.

Autor rafi201
Użytkownik
#7 - Posted: 12 Sty 2007 11:27 
Witam
Jeżeli nie zdecydujesz sie na jakis "podtrzymywacz" energi, to proponuje:
1. Nie karm ryb do czasu az te przerwy w dostawie energi sie skończą (rozumie, że są to przerwy tymczasowe spowodowane obecnymi wichurami).
2. Możesz wylączyć oświetlenie pozostając przy naturalnym oraz obniżyć temp. do ok. 25*C
3. Jeżeli przerwa w dostawie jest dluga (powiedzmy - powyżej 4godz.) to wyłącz filtry z sieci, a po "powrocie" energi przed ich uruchomieniem najpierw je przepłukaj i dodaj biostartery.
4. Mógłbyś kupic niedrogi napowietrzacz na baterie - chociaż nigdy takiego nie miałem i nie wiem jak działa.
5. Podawaj witaminy.

Pozdrawiam - Rafal

Autor rafi201
Użytkownik
#8 - Posted: 12 Sty 2007 11:52 
Chociaż z temperaturą może lepiej nic nie rób bo i tak Ci pewnie będzie spadac w czasie braku energi

Autor timus
Użytkownik
#9 - Posted: 12 Sty 2007 12:10 - Edytowany przez: timus 
Ostatnio w macro był UPS który wytrzymuje 1h przy poborze 300w za około 400 pln. Dokładając na wyjściu zegar który załancza filtry powiedzmy na 15 min w ciągu gudziny da nam sporo czasu na podtrzymanie przy Zyciu bakteri w filtrze.

Co do generatorów Przemku są tańsze. Widziałem 300 w który kosztuje również około 400 pln. A po co nam większy? No chyba że ma uciągnąć kilka akwariów z grzałkami i wszystkim.


Marcin.T <')))><

Autor roa
Użytkownik
#10 - Posted: 12 Sty 2007 21:34 
Jeżeli nie zdecydujesz sie na jakis "podtrzymywacz" energi, to proponuje:................
Możesz wylączyć oświetlenie pozostając przy naturalnym

Hmm :)

A

Autor RAV
Użytkownik
#11 - Posted: 13 Sty 2007 10:41 
Witam
CHciałbym się z wami podzielić moim bardzo przykrym doświadczeniem związanym z brakiem prądu.Moja samiczka IKOLI trzymała młode przez około 25 dni (dodam że to był jej pierwszy raz).Wyłaczyli mi prąd na jakieś 30 godzin. Po właczeniu energi znalazłem 5 martwych młodych.
BARDZO Przykre.
Pocieszam się tym ze od tamtego czasu mineły joż jakieś 3 miesiące, a samiczka już trzyma 30 dni nowy miot. Po tym przykrym doświadczeniu zainwestowałem w generator i mam nadzieje ze unikne nastepnych tak przykrych doświadczeń.
POZDRAWIAM

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Częsty brak prądu Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®