Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

BARDZO PROSZE O WERYFIKACJE MOICH POCZYNAŃ

Autor rfk0
Użytkownik
#1 - Posted: 18 Sty 2007 16:13 
Witam,

BArdzo prosiłbym o pomoc w zweryfikowaniu moich dotychczasowych poczynań. tzn chce i to bardzo mieć baniaczek z trofciami (co do obsady jeszcze nie wiem) Z arhitektury mojego domku mogłem i zlecilem zrobienie akwa o wymiarach 118,5 x 48,8 x 55 listwy wzmacniajace jakies 3 cm od góry. wrzuciłem do srodka jakies 25-27kg żwiru koralowego + 55 kg kamieni (nie wiem co to za skała ale najprawdopodobniej coś z granitu lub marmuru - kamień wyszorowany, sparzony w nasyconym i wrzącym roztworze NaCl żwirek przepłukany też) Od kolegi dostałem fluvala 203 i fluvala 204 oraz powerhead'a dokupiłem brzeczyk enhaim'a z 2 kostkami napowietrzającymi. 203 ma chodzić jako biolog a 204 jako mechaniczny. moje pytanie brzmi czy taki zestaw nadaje sie do mojego akwa i przede wszyskim do trofci (jesli nie to co zmienic - wiadomo ze liczą sie koszta. 203 ma tradycyjną fajeczke natomiast 204 deszczownica z jednej strony jakies 5-7 cm od dna natomiast zasys po przeciwnej stronie akwarium. Jak wystartować biologie w baniaku i ile odczekac przed zarybieniem. Dodam ze ściągnąłem z wodociągów raport o wodzie (jest on z 12.2006 - i tak (cześć raportu poniżej)
Odczyn (pH) pH
7,49 min
7,60 max
11. Twardość (CaCO3) mg CaCO3/l
263 min
277 max
12. Żelazo mg Fe /l
<0,02
13. Mangan mg Mn /l
0,01 min
0,03 max
14. Chlorki mg Cl /l
162 min
180 max
15. Amoniak mg NH4+ /l
0,02 min
0,03 max
16. Azotany mg NO3- /l
9,22 min
10,34 max
17. Azotyny mg NO2- /l
0,001min
0,003max
18. CHZT met. KMnO4 (Utlenialność) mg O2/l
2,4min
2,7max
19. Chlor wolny (7) mg Cl2/l
0,11min
0,18max
20. Chloryny mg ClO2-/l
0,35min
0,36max
21. Chlorany mg ClO3-/l
0,03
0,03

Nie badałem jeszcze de facto wody w baniaczku i kranie

Moje putanie brzmi czy sprzet jak i reszta nadaje się do trzymania trofci. Jak i czy w ogóle uzdatniać wodę. Co zaszczepić?

Bede bardzo zobowiązany za rady jakie mi udzielicie.
Pozdrawiam
Paweł

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 18 Sty 2007 16:19 
Witaj

Na naszej stronie jest artykuł: Wielkość akwarium, a jakośc życia ryb

Poczytaj i sam znajdziesz odpowiedź jaką obsadę możesz mieć w swoim zbiorniku.

Marta.

Autor rfk0
Użytkownik
#3 - Posted: 18 Sty 2007 19:12 
Marta,

Uprzejmie dziękuję za podpowiedź -zacznę przeszukiwać Waszą stronkę. Natomiast bardziej chodziło mi o stronę techniczną (zgranie filtrów z litrarzem, zaszczepić biologię etc.) Piszę posta jeszcze przed lekturą artukułu, mam nadzieję że znajde w nim odpowiedzi.

Pozdrawiam,
Paweł

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 18 Sty 2007 19:46 
Nie, o filtracji, a właściwie ich sposobach możesz poczytać w innych artykulach na naszej stronie.

Jak poczytasz -:))- zapraszamy do dyskusji i przemyśleń Twoich na temat obsady zbiornika i filtracji.

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#5 - Posted: 18 Sty 2007 19:50 
Ale ten jeden artykul nie pomoze rozwiazac Twoich watpliwosci, wszystkich watpliwosci. Na pewno pomoze dobrac obsade do wielkosci twojegp zbiornika. Reszte, czyli filtracja, oswietlenie, pokarmy, parametry wody, uzdatnianie wody, startowanie z biologia to juz znajdziesz w innych tematach.
Proponuje poszukac nieco wiecej rowniez na forum.

Leszek

Autor rfk0
Użytkownik
#6 - Posted: 19 Sty 2007 00:46 
Poczytałem forum oraz artykyły i potrzeba mi chwilki na przetrawienie i uporządkowanie wiadomości. Na tę chwile mogę stwierdzić, że są ogólne wytyczne co do utrzymywania biologii ale niestety (a może stety:)) każdy baniaczek się rządzi własnymi prawami. Dziekuje za naprowadzenie mnie na waściwe tropy. Nie omieszkam zaglądać i na strone i na forum - bo to jest kopalnia wiedzy.

Dziekuje i dobranoc.

Paweł

Autor a_rysiek
Użytkownik
#7 - Posted: 2 Lut 2007 16:12 
Witam,
witam Wszystkich serdecznie po raz pierwszy .. jestem nowy. Co prawda na forum bywam czesto jako czytelnik, a jako "pisarz" nie mialem jeszcze okazji sie wypowiedziec, bo wlasciwe zawsze na wszystkie moje pytania znajdowalem odp. na Szanownym Forum.
Mam akwa 500l z Tropkami 7-10cm/Chimba red 10 szt, Golden Kazumba 10szt, Bemba 10szt oraz 3szt. Cyphotilapia frontosa/ + troche Anubiasow i Cryptocoryny, oswietlenie T5. Akwarium jest troche nietypowe, dostosowane do gabarytow mieszkania stad dwie belki 2x39W oraz 2x80W. Swietlowki 80W to 1.Sylvania Luxline Plus i 2.Aqua Medic Planta. 39W to 3.Sylvania AquaStar i 4.Grolux . Krotsze swietlowki sa w tylnej czesci akwarium.a cyferki ozanaczja ich kolejnosc od frontu.
Przyznam ze doswietlenie takiego akwarium nie bylo latwe. Musialem zdecydowac sie na przerobke belek, tak aby kazda swietlowka zapalala sie i gasla niezaleznie. Max. oswietlenia to 238W !!! i jest to zdecydowanie za duzo, dlatego tez max. swiatla jaka dostaja rybki to 160W lub 119W. w kombincji Luxline Plus 80W/AquaStar 39W lub Luxline Plus 80W/AquaMedic80W. Czas oswietlenia 10.00-22.00. Po nocy zapala sie najpierw AquaStar 39W 10.00, potem LuxilnePlus 80W 10.30. i tak do 21.30. O tej godzinie gasnie Luxline Plus oraz Agua Star i zapala sie AquaMedicPlanta 80W ktora daje bardzo nastrojowe swiatlo. Gasnie o 22.00.
Na razie moje akwa przezywa ostra inwazje okrzemek, jest brunatno ale ciekawie. Czekam az znikna i troche sie zazieleni.
Rybki ladnie jedza, karmie je raz dziennie ale mam z nimi pewien problem ktory byc moze ma jakis zwiazek z oswietleniem. Golden Kazumby i Chimba red nie chca sie wybarwiac. Przez wiekszosc dnie sa ciemne. Ozywienie ich kolorow widac jedynie przy jedzeniu lub klotniach.

Co o tym sadzicie, czy nie popelniam jakiegos bledu z oswietleniem, moze zmienic konfiguracje swietlowek, moze same swietlowki ????

Autor rufus1
Użytkownik
#8 - Posted: 2 Lut 2007 16:26 
Witam na forum! :-)
Zaczne od wazniejszej sprawy niz oswietlenie. Oczywiscie jest to moja opinia.
Chyba nie do konca dobrze przejrzales tabele gatunkow/odmian trofesow ktore moga byc ze soba.
W swoim akwarium masz takie odminay jak Golden Kazumba i Chimba.
Te odmiany beda się KRZYZOWAC!!!!!
Zmiany w sowim akwarium zacznij od pozbycia sie jesdne z tych odmian.
Natepna sparawa. Wielkortnie na tym forum bylo "walkowane" ze nie zaleca sie lacznia ryb we wspolnym zbiornkiu o roznych preferencja pokarmowych. Uwazam ze C. frontosa jest w twoim zbiorniku nie na miejscu, ona raczej pasuje do zbiornika zobsada o preferencjach miesozernych oraz z duzymi gatunkami.

Dlaczego twoije ryby nie wybarwiaja sie?
Powodowm moze byc kilka.
1. zbyt jakrawe oswietlenie.trofeus nie lubi zbiornikow dosc intesywnie oswietlonych
2. sa to jeszcze mlode ryby i z czasem nabiora wlasciwych barw, zakladajac ze same pochodza z bobrego zrodla i nie sa krzyzowkami
3. stres w akwarium spowodaowany agresja, obecnoscia innych nietpowych ryb (w tym przypadku moze to byc C. frontoza ktora jest dosc jasna, ma pasy i nieco odbiega kolorystycznie od ciemno ubarwionych trofeusow)
4. kiepskie parametry wody
5.slabej jakosci pokarm

itd itd............

Autor winiar
Użytkownik
#9 - Posted: 2 Lut 2007 16:26 
Co o tym sadzicie, czy nie popelniam jakiegos bledu z oswietleniem

Przepraszam, a czy Twoje rybki sie opalają ze zdecydowałeś sie na tyle światła? Pomroczność jasna czy co?
Z tego co piszesz to 0,5W/litr - to oświetlenie do akwarium z roślinami!!!! Nawet jak piszesz, że zmiejszyłeś to jest o wiele za dużo!
O obsadzie już nie wspominam....
A piszesz, że czytasz foum od jakiegoś czasu -> ale chyba nie to ....
Załamałem sie...

Marek

Autor rufus1
Użytkownik
#10 - Posted: 2 Lut 2007 16:28 
Przepraszam za te literowki , ale za szybko pisalem chyba już "n"- ty raz.

Autor a_rysiek
Użytkownik
#11 - Posted: 2 Lut 2007 17:03 
rufus - bardzo dziekuje za odpowiedz
winiar - mysle ze reagujesz troche za nerwowo, chyba ze jestes fachura i to bardzo pewny siebie. Tak witasz NOWYCH.....
A teraz jesli pozwolicie wyjasnie skad ten sklad i cala reszta.
Szanowne forum jest dla mnie bardzo pomoce ale w ustalaniu skladu opieralem sie bardziej na opinii pewnego wlasciciela sklepu akwarystycznego z ktorym wspolpracuje juz od jakiegos czasu i mam do niego zaufanie. Na razie jego rady byly bardzo trafne i bardzo mi pomogl. Tam mam do czynienia z czlowiekiem a tu z mailem, wiec sam nie wiem na kim moge bardziej polegac.

Rufus zwrocil moja uwage na bardzo istotna rzecz jak zle dobrane gatunki i zamierzam to sprawdzic, bo jakos w stercie literatury ktora mam, nie doczytalem tego watku. W ksiazce Tropheus Ad Konings podaje te ryby w jednej grupe do hodowli i nic nie ma o krzyzowaniu sie.... . Dales mi wiele do myslenia.
Drugi temat to Frontosy - zakup przemyslany. nie sa agresywne, wrecz przeciwnie to one dostaja nieraz od Tropkow. Mysle teraz ze to moze ich ubarwienie i wielkosc plosza reszte .. ale jakos tego nie widac aby reszta sie bala.
Trzeci tamat to oswietlenie - akwarium i belki zamawialem w AKWA-RYNKAR i bylo mi prosciej kupic cos uniwersalnego na zas niz pozniej kombinowac. stad dwie belki i taka wydolnosc WAT-owa. Akwarium jest wyciete w ksztalkcie L, wiec dwie belki sa tu niezbedne, gdyz w przeciwnym razie tyl bylby niedoswetlony. Czy uwazacie inaczej ?
Zamierzam uzywac stale jednej swietlowki na dlugiej belce i jednej na krotkiej co da mi 119W. Czy uwazacie ze 0.23 W to za duzo dla Tropheus ???
Dzieki za uwagi, musze juz wyjsc z pracy, a w poniedzalek napisze o sposobie karmenia, i tez jak dzisiaj licze na Wasze uwagi. Sa cenne ....
Pozdrawiam i milego weekendu

Autor rufus1
Użytkownik
#12 - Posted: 2 Lut 2007 17:13 
".... gdyz w przeciwnym razie tyl bylby niedoswetlony" i bardzo dobrze bo o to chodzi!!!

Powiem szczerze za ja nie mialabym duzego zaufania do akwarysty ktory toleruje lacznie trofusa z frontosa, ale nie mi to oceniac i wybierac doradzcow. Mam nadzieje ze ci pomoze jak wynikna jakies problemy, bo w sumie o to chodzi , o ta pomoc i doradztwo. Oczywiscie problemow ci nie zycze.

A co byc powiedzial ze w akwarium z trofuesem i przy mozliwosci oswietlania zbiornika naturalnym switlem (np. okono) zrezygnowac z oweitlenia sztucznego lub dac barzo slabe.
Ja na swoje nieco ponad 500 litrow mam jedna swietlowke 36 W a przy drugim (podobny litraz nic nie mam).

Autor duch
Użytkownik
#13 - Posted: 2 Lut 2007 18:03 
Witam na Forum a_rysiek!!!!!
1-"witam Wszystkich serdecznie po raz pierwszy .. jestem nowy. Co prawda na forum bywam czesto jako czytelnik, a jako "pisarz" nie mialem jeszcze okazji sie wypowiedziec, bo wlasciwe zawsze na wszystkie moje pytania znajdowalem odp. na Szanownym Forum"-Winiar ma całkowitą rację,nie to Forum czytałeś
2-na problem nieodpowiedniej obsady i zbyt mocnego oświetlenia ,żwrócili juz koledzy uwagę
3-"Szanowne forum jest dla mnie bardzo pomoce ale w ustalaniu skladu opieralem sie bardziej na opinii pewnego wlasciciela sklepu akwarystycznego z ktorym wspolpracuje juz od jakiegos czasu i mam do niego zaufanie. Na razie jego rady byly bardzo trafne i bardzo mi pomogl. Tam mam do czynienia z czlowiekiem a tu z mailem, wiec sam nie wiem na kim moge bardziej polegac"-sam zdecydujesz kogo posłuchgasz,ale zalecam zmienić "lekarza",bo tamten cię oszukuje:)
4-"Dzieki za uwagi, musze juz wyjsc z pracy, a w poniedzalek napisze o sposobie karmenia"-z ciekawością czekam na szczegóły
Pozdrawiam-Andrzej.

Autor timus
Użytkownik
#14 - Posted: 2 Lut 2007 19:32 
Witaj a_rysiek na forum!


Rybki ladnie jedza, karmie je raz dziennie

Moim zdaniem to dość kontrowersyjny sposób karmienia tropheusów. O ile frontosy można by w ten sposób karmić trofcie raczej nie. Tropheusy mają wąski i długi układ pokarmowy i jedzą malutkie porcje i często (obskubywanie glonów w naturze)

Tak jak juz pisał Leszek. To że frontosy nie są ruchliwe i agresywne nie oznacza że nie wywołuja stresu u tropheusów. Wystarczy że są duże i za blisko ich (o ubarwieniu wspomniał Leszek)

Opisz prosze Twój zbiornik dokładniej (wymiary tej l-ki)

Ja oświetlam 150x50x50 też 36w świetlówką i jest bardzo jasno (zwykła day light)

No i czekam na Twój opis karmienia ryb o skrajnych preferencjach pokarmowych.

A jako ciekawostke powiem Ci że frontosy potrafia upolować rybe o połowe mniejszą od nich. I niech Cie nie zwiedzie ruchliwość trofci bo frontosy wybierają się na łowy gdy inne ryby jeszcze śpią ;)

Marcin.T <')))><

Autor winiar
Użytkownik
#15 - Posted: 2 Lut 2007 19:32 
winiar - mysle ze reagujesz troche za nerwowo, chyba ze jestes fachura i to bardzo pewny siebie. Tak witasz NOWYCH.....
Nikt nie jest alfa i omegą -> kwestja uczenia się. W ogromnej mierze własnych obserwcji, czytania książek i prasy akwarystycznej, przeglądania regularnego forum i dopytywania się jak chcę potwierdzić moje wnioski i spostrzeżenia.
Co do mojego reagowania nerwowego - Podchodzę tak do jeżeli ktoś postępuje tak jak Ty ze swoimi rybami.

To co piszesz nie trzyma sie kupy i jest niekonsekwentne:
Jak wspominasz czytasz forum - to bardzo dobrze [ja również czerpię z niego dużo wiedzy]. Temat krzyżówki Tropheusów był niejednokrotnie omawiany a schemat krzyżowania się Tropheusów opracowała Marta.
Krzyżówka roślinożerców z mięsożercami - też jest na bieżaco omawiana włacznie z problemami jakie powstają.
Oświetlenie - temat też wielokrotnie przerabiany - ostatnp przez Sebas'a. Poza tym wspominasz o problemie ustawienia 4 świetłowek, które specjalnie przerabiałeś - podając kolejność a póżniej piszesz że akwarium jest w kształcie litery L.

Popdpisuję się obiema rękoma pod tym co napisał duch

Pozdrawiam

Marek

P.S. winiar - mysle ze reagujesz troche za nerwowo, chyba ze jestes fachura i to bardzo pewny siebie. Tak witasz NOWYCH.....
Wiesz co, przeprasam. Masz rację nie powinienem podchodzić tak nerwowo. To TWOJE ryby i wiesz co robisz.

Autor a_rysiek
Użytkownik
#16 - Posted: 5 Lut 2007 10:46 
Witam, witam,
przeczytalem Wasze uwagi i przyznam ze jestem w tej chwili jednego pewien. Dobrze zrobilem ... ze odwazylem sie na poddanie mojego akwa dyskusji, byc moze narazajac sie na smiesznosc. Bo cos mnie meczylo. W literaturze, ksiazkach, forum jest tak jak piszecie ... a gdzie indziej dowiadujesz sie jeszcze czegos innego. I zadajesz sobie pytanie, czego sie trzymac ?
To tak jak z Ortopeda mojego dziecka. Byl przez kilka lat jeden, polecony, sprawdzony ... i tak ciagnelismy az do chwili gdy przeczucie podowiedzialo mi aby pojsc do innego, a ten zadal tylko jedno pytanie ... czy my w ogole mielismy jakas opieke spcjalisty ... bo dziecko ma plaskostopie i skrzywienie kregoslupa. No i co, zbaranialem.
Coz, biore wasze uwagi powaznie. Jesli kogos urazilem .. przepraszam.
A teraz napisze reszte ... bo wydaje mi sie macie ze mnie niezly ubaw.
Wymiary zbiornika - 170x60x60, wyciecie jest w prawym rogu o wymiarach 50x35x60,
Daje to L, ale takie mocna naciagane
Oswietlenie - dzieki za rady, szokuje mnie troche fakt ze rybki moga dobrze czuc sie przy tak malym oswietleniu o ktorym piszecie ... ja chyba nie mam u siebie duzego wyboru albo wlacze jedno 80W na dluzszej belce, albo jedno 39W na krotkiej z tylu. Te druga wersje juz testowalem i daje kiepskie wrazenie. Jesli chodzi o swiatlo sloneczne to akwarium stoi bokiem do okna i zasloniete jest scianka dzialowa. Jesli zrezygnuje calkowice z oswietlenia to ryby beda mnie widzialy ale ja je slabo. Wiec jakies swiatlo tam musi byc. Przyznam ze testowalem tez oswietlenia AquaMedic 80W jako calodzienne , tylko wydawalo mi sie ze to za malo stad zamiana na jasna Luxline Plus oraz Agua Star. A moze poszukac swietlowek o innej mocy, ale w tej dlugosci to chyba moga byc problemy, nawet nie wiem czy wystepuja.
Poza tym te roslinki, nie sa co prawda swiatlolubne ... ale cos tam powinny chyba dostac.
Rybki – tak tu bedzie problem. Hybrydyzacja .....na pewno musze z tym cos zrobic .O zwyczajach Cyphotilapia frontosa wiem i chyba przejzalem na oczy. Na razie ryby te nie sa duze, ale beda stanowily problem.
Karmenie – jak nietrudno sie domyslic tez jest dziwaczne. Wbrem zalecenion ksiazkowym /AD Konings przestrzega przed tym, i zaleca tylko pokarmy roslinne/ karmie ryby oprocz platkow i granulatu, artemia i krylem. Platki to Spirulina Super Forte – TROPICAL, granulat Cichlid Exel – HIKARI. Artemie i kryl podaje raz na 4-5 dni, nie czesciej. Jesli chodzi o czestotoliwosc to wspomniany autor zaleca karmienie raz dziennie, a nawet raz na dwa dni, a dawki takie aby zjadly w 3 minuty. Wiec teraz nie wiem co mam zrobic sa ta zmiana czestotliwosc, bo sa roze opinie.
Sklad wody – NO2 -0, NO3-20, NH4-0 PH-8.0, GH-12

Ta na razie tyle,
Pozdrawiam, Ryszard

Autor duch
Użytkownik
#17 - Posted: 5 Lut 2007 11:23 
Witam
1-" W literaturze, ksiazkach, forum jest tak jak piszecie ... a gdzie indziej dowiadujesz sie jeszcze czegos innego. I zadajesz sobie pytanie, czego sie trzymac ?"-jak masz na myśli tego twojego doradcę to zastanów sie czy książki i doświadczeni chodwocy ryb z tanganiki czy jakiś jeden gość(handlarz) mają rację????
2-"Coz, biore wasze uwagi powaznie."-mam nadzieję ,że dotrzymasz słowa:)
3-"Oswietlenie - dzieki za rady, szokuje mnie troche fakt ze rybki moga dobrze czuc sie przy tak malym oswietleniu o ktorym piszecie ... ja chyba nie mam u siebie duzego wyboru albo wlacze jedno 80W na dluzszej belce, albo jedno 39W na krotkiej z tylu. Te druga wersje juz testowalem i daje kiepskie wrazenie. Jesli chodzi o swiatlo sloneczne to akwarium stoi bokiem do okna i zasloniete jest scianka dzialowa. Jesli zrezygnuje calkowice z oswietlenia to ryby beda mnie widzialy ale ja je slabo"-większość ryb z Tanganiki ma niewielkie wymagania względem oświetlenia,a Ty w tym widzę upatrujesz największy problem w swoim baniaku,bardziej zależy ci na dobru roślin niż ryb,zbyt jaskrawe oświetlenie to jeden z czynników stresogennych.
4-"Rybki – tak tu bedzie problem. Hybrydyzacja .....na pewno musze z tym cos zrobic .O zwyczajach Cyphotilapia frontosa wiem i chyba przejzalem na oczy. Na razie ryby te nie sa duze, ale beda stanowily problem"-powinny zniknąc z tego baniaka jeżeli zdecydujesz się na obsadę roślinożerną
5-"Karmenie – jak nietrudno sie domyslic tez jest dziwaczne. Wbrem zalecenion ksiazkowym /AD Konings przestrzega przed tym, i zaleca tylko pokarmy roslinne/ karmie ryby oprocz platkow i granulatu, artemia i krylem. Platki to Spirulina Super Forte – TROPICAL, granulat Cichlid Exel – HIKARI. Artemie i kryl podaje raz na 4-5 dni, nie czesciej. Jesli chodzi o czestotoliwosc to wspomniany autor zaleca karmienie raz dziennie, a nawet raz na dwa dni, a dawki takie aby zjadly w 3 minuty. Wiec teraz nie wiem co mam zrobic sa ta zmiana czestotliwosc, bo sa roze opinie-nie ryzykowałbym takiej częstotliwości podawania pokarmów miesnych,owszem pewnie jest narazie oki,ale żeby nie okazało się to sielanką do czasu.
Co do częstotliwości karmienia.Są różne szkoły.Często podaje sie że dorosłe ryby wystarczy karmić raz dziennie.Jest to moim zdaniem niezbędne minmum,ale powszechnie stosuje sie 3-4 krotne karmienie w ciągu dnia niewielkimi porcjami.
Pozdrawiam-Andrzej.

Autor rufus1
Użytkownik
#18 - Posted: 5 Lut 2007 11:27 
Co do oswietlenia to chyba za bardzo nie mozna ci pomoc bo Ty widzisz swoj zbiornik jak jest oswietlony, gdzie stoi itd.
Zasada jest jedna trofeus nie lubi zbyt mocno oswietlonego akwarium. Teraz Twoja rola dopasowac ilosc swiatla do zbiornika. Wedlug mnie to co masz w obecnej chwili to jest za duzo tego "sprzetu".

Co do C.frontosa, ja bym sie ich pozbyl. Dalczego itd bylo wielokrotnie omawiane na forum.

Karmienie.
Trofeusy naleza do ryb roslinozernych dlatego podajemy im takie pokarmy. Chcac w min. sposb urozmaicic ich diete i w pewnym sensie zblizyc sie nieco do tego co jedza wraz z glonami w naturze (ma to wplyw rowniez na funkcjonoweanie organizmu ryby, a szczegolnie przewodu pokarmowego) podje sie zooplankton, a szczegolnie skorupiaki :oczlik, rowielitka, moina. Te pokarmy podajemy 1-2 razy w tygodniu. Sa to pokarmy dosc drobne, nie powioduja zaprc i sa latwo przyswajalne przez ryby. Przede wszyskim chodzi o ich skorupki. Ja zawsze te pokarmy podaje razem z bardzo mala iloscia spiruliny.
Trofesy mozna karmic rowniez sparzonymi brokulami, sparzona salata, sparzonym mniszkiem lekarskim (liscie), szpinak mrozony (do karmienia rozmrozony ). Na poczatku moze byc problem z przyjmowaniem tych pokarmow, ale po paru dniowej glodowce i stopniowemu podawaniu ryby sie przyzwyczja.
dorastajacego trofeusa karmi sie kilka razy dziennie bardzo malyi porcjami pokarmu i mozna ten pokarm urozmaicac. Dorosle ryby mozna karmic 1-2 razy dziennie ew. stosowac czesciej glodowki.

"robakow" miekkich nie powinno sie podawac trofeusom (do takich nalezy min. dorosla artemia).

Powiem szczerze ze nie wiem jak zaleca i jak karmi ryby (trofeusy) A. Konings.

Dieta Twoich ryb jest bardzo uboga!!!!!!

Autor fazi64
Użytkownik
#19 - Posted: 5 Lut 2007 11:34 - Edytowany przez: fazi64 
...Trofesy mozna karmic rowniez sparzonymi brokulami, sparzona salata, sparzonym mniszkiem lekarskim (liscie), szpinak mrozony (do karmienia rozmrozony)....
Witam,
Wspomne jeszcze o zielonym (mrozonym) groszku - rozmrozonym oczywiscie i rozdrobnionym (ja stosuje wyciskacz do czosnku). Podaje ten pokarm razem ze szpinakiem i stwierdzam na podstawie moich obserwacji, ze ryby najpierw wylapuja groszek, a potem biora sie za szpinak.
Kiedys jak bylem malutki (daaawno to bylo) i zajmowalem sie ptactwem domowym ;)))) to zaobserwowalem podobna maniere u golebi i kur - karmione mieszanka owsa i pszenicy zgrabnie wydziobywaly najpierw smaczniejsza (chyba) pszeniczke, a potem dobijaly sie owsem
;))))))))
Pzdr.
Fazi64

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / BARDZO PROSZE O WERYFIKACJE MOICH POCZYNAŃ Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®