Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Przykład fitracji w PIASKOWNICY

Autor artkras12379
Użytkownik
#1 - Posted: 24 Sty 2007 22:23 
WITAM
Postanowiłem podzielić się z Wami pomysłem rozwiązania filtracji w moim akwarium z pielęgnicami piaskowymi. Zbiornik ma wymiary: dno 180x90 i wysokość 50. Wystrój stanowi kilka dużych otoczaków, na dnie piasek i kilka odmian anubiasa.
Wodę filtrują trzy filtry: wewnętrzny EHEIM 2252 z dyfuzorem, pulsacyjny EHEIM 2229 no i to coś, czyli filtr przesiąkający. I tu muszę trochę popisać :-)
Nie jest to typowy sump, gdzie komory z wkładami są pozalewane wodą. Na dnie komory z wkładami powklejane sa pionowe paski o wysokości 7 cm, na których ułożone są plastikowe kratki HAGEN-a połączone w jedną płytę. Na tych kratkach leży gąbka ze średnimi porami o grubości 10 cm. Kolejną warstwę wypełnia żwir koralowy (około 30 kg), dalej 25 l bibali i gąbka z grubymi porami na wierzchu też 10 cm. Aha w biobalach są dwa pojemniki (po około 3 l każdy) z EHIFSURSTRAT-em (normalny i pro). Filtr ma wymiary 85dłx40szerx75wys, komara z pompą ma wysokość 55. Pole przekroju poprzecznego komory na wkłady filtracyjne to 60x40 (chodziło mi o uzyskanie jak najmniejszego natężenia przepływu wody przez złoże). Całkowita objętość materiałów filtracyjnych to około 100l, które nie są zanużone w wodzie. Nawet przerwa w dostawie prądu i w konsekwencji spłynięcie nadmiaru wody z akwa zaleje tylko dolną gąbkę na około 2-4 cm, pozostałe media nie są zalane wodą. Rozwiązanie to pozwala na przetrwanie biologii podczas dłuższej przerwy w dostawie energii elektrycznej - jak długiej nie wiem, nie miałem okazji przetrenowania.

Pompa EHEIM 1250 pompuje z filtra wodę do akwarium. Wylewkę wykonałem z rur pcv do instalacji wodnej w ten sposób, że uzyskałem na wyjściu 4 rurki. Udało mi się w ten sposób zmniejszyć siłę strumienia wody, co w przypadku piaskaownicy jest istotne.

Akwarium nie posiada komina tylko pudełko przelewowe. Nie chciałem kaleczyć zbiornika. Woda z pudełka przelewowego spływa do filtra pod akwarium dwoma calowymi rurami z pcv, trafia na kawałki gąbki w celu wyciszenia strumienia opadającej na płytę z plexi wody. W płycie wywiercone są otwory w kolumnach i rzędach rozmieszczonych co 2 cm.

Płyta z plexi jest umieszczona nad pierwszą gąbką na wysokości około 7-8 cm. Opadające strużki wody (zanim wlecą w pierwszą gąbkę) mają dzięki temu rozwiązaniu dodatkowy kontakt z powietrzem - istotne dla bakterii.

Ewentualne pęcherze powietrza, które mogą się dostać do tzw. lewara (przelewu) pudełka przelewowego są wysysane przez wężyk podłączony do dyfuzora zamocowanego w głowicy wewnętrznego EHEIM-a 2252.

Jako prefiltr zastosowałem w pudełku przelewowym gąbkę, którą mogę wyciągać i płukać z dowolną częstotliwością.
Jak na razie system działa bez zarzutu i nawet dość cicho. Zdaję sobie sprawę, że są to początki jego funkcjonowania. Czy przewidziałem wszystko i wszystkie sytuacje które mogą mnie zaskoczyć - nie wiem.
W razie jakichkolwiek pytań postaram się odpowiedzieć jeśli będę potrafił. Za cenne uwagi i podpowiedzi udoskonalające system z góry dziękuję.
pzdr
Artur

Autor rob
Użytkownik
#2 - Posted: 25 Sty 2007 03:07 
Witam

Dzieki za podanie tak dokladnego opisu tego filtra . Mysle ze bede sie wzorowal na twoim projekcie.

Robert

Autor artkras12379
Użytkownik
#3 - Posted: 25 Sty 2007 07:30 
Cieszę się, że ktoś będzie mógł z niego skorzystać. A jeśli jeszcze ten ktoś będzie zadowolony - to już przysłowiowa pełnia szczęścia :-)))
pzdr
Artur

Autor ad7
Użytkownik
#4 - Posted: 25 Sty 2007 08:29 
Szacuneczek
naprawde dobra robota :)

Autor drwie
Użytkownik
#5 - Posted: 25 Sty 2007 10:05 
Witam,
Arturze, to co wykonales jest swietne!
Wielki Respekt!!
Pzdr
Przemek

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Przykład fitracji w PIASKOWNICY Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®