Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

A n t y z b r y l a c z

Strona  Strona 2 of 2:  « Previous  1  2  
Autor trzcinka
Użytkownik
#31 - Posted: 10 Lut 2007 20:59 
nie ma już tej drugiej-niestety-a ta przerzucona za tło już się zaprzyjażniła z tą starszą-sypnęłam trochę takiego proszku dla maluszkow Hikari.
Slipiam dalej-ale chyba została pożarta.
Myślę jednak że chociaż 2 ciprichromiski w takim akwarium -to już sukces.
Ten starszy -to już ma ponad 2 centymetry-i przyuważyłam go kiedyś że w nocy wypływa zza tła i pływa wzdluż przedniej szyby.

Autor trzcinka
Użytkownik
#32 - Posted: 10 Lut 2007 21:09 
hura-ta druga jakoś sama wpłynęła za tlo-???-nie wiem którędy-musiał ją może prąd wody -który przy powierzchi jest duży-sam ją tam przerzucić.
No w każdym bąż razie są
Ryby to jednak mądre stworzenia.
A może tak że ona jakoś poczuła że jej siostrzyczkę tam wpuściłam i jakąś dziureczką-czując to do niej popłynęła.
Chyba mam za silną tą nową głowicę-Atmann203-ona jest na 600 litrów-bo tą malutką co ją odłowiłam strasznie przy powierzchni nosiło z prądem

Wszystkie rośliny też lekko falują-kryptokoryny

Autor winiar
Użytkownik
#33 - Posted: 11 Lut 2007 12:53 
Witam - nie jestem chemikiem i nie wiem jaki wpływ na rybki ma jodek potasu -> taka informacja znajduje sie na opakowaniu soli niezawierającej antyzbrylacza, ale dziś udało mi się ;-)))))) kupić sól niejodowaną.



Niby niewiele rózniec na opakowaniu ale:
Oczywiście z przodu informacja, że to sól niejodowana,
Inne oznaczenie: K.SPOŻ.-PKWiU 14.40.10-00-11 [rózni się tylko ostatnią liczbą -> nie jest dobrze... zaczynam zwacać uwagę na normy na produktach]
Za stroną: http://www.abc.com.pl/serwis/du/1997/0264.htm 14.40.10-00.11 Sól kamienna mielona zwykła

ponadto,
Opakowanie soli jodowanej zawiera tekst: "Instytut Żywności i Żywienia stwierdza, że do datek jodku potasu nie ma wpływu na jakość przetworów." Tej informacji brak na opakowaniu soli niejodowanej.

Na solach jodowanych [zawierających i nie zawierających antyzbrylacza] znajduje się informacja "Należy spożyć przed:", zaś na soli niejodowanej "Nieograniczna się okresu przydatności do użycia. Nie należy stosować do bezpośredniego użycia" To jest ciekawostka - nie ma okresu przydatności do spożycia... A już hasło nie należy stosować do bezpośredniego użycia zbiło mnie z tropu. Może ma to związek z tym co napisała wcześcniej trzcinka?



Marek

P.S. Dla zainteresowanych - sól kupiłem w Wa-wie na w sklepie Globi na ul. Konrada11 [Znak Globi jest na budynku, aktualnie właścicielem jest Carrefour]. Cena 2,19 zł za opakowanie 3kg. .

Autor rufus1
Użytkownik
#34 - Posted: 11 Lut 2007 13:00 
"....Może ma to związek z tym co napisała wcześcniej trzcinka?"

Marku czyli z czym?
bo ja juz sie pogubilem w tym wszystkim.

Dla mnie brak waznosci soli nie jodowane nie dziwi mnie.

Leszek

Autor winiar
Użytkownik
#35 - Posted: 11 Lut 2007 13:04 
Chodziło mi o :
Jod jest do niej dodawany dlatego że jest produktem do którego najłatwiej go dodać-i najczęściej-bo przez wszystkich spożywanym.Kiedyś wykryto że ludziom nie starcza jodu z naturalnie przyjmowanymi pokarmami-a brak tego pierwiastka powoduje szereg ciężkich metabolicznych chorób.No i ten Czernobyl.
Więc zaczęto go dodawać-i wymyślono że najlepiej będzie do soli-bo do cukru-pewnie zmnieniałby jego smak.


Marek

Autor rufus1
Użytkownik
#36 - Posted: 11 Lut 2007 13:11 
Marku ja to samo tlumaczylem Kasi z tym dodawaniem jodu.
Zeby bylo smieszniej to dodawanie jodu do soli jest w sumieod niedawna.
Z tego co pamietam ma to rowniez pomoc tak jak napisale trzcinka z zernobylem, a dokladniej w profilaktyce leczenie tarczycy (ale to pewnie ona moglaby sie wiecej wypowiedziec w tym nie akwarystycznym temacie).
Wydaje mi sie ze stezenie dodawanego jodu do soli jodowanej mogloby byc niebezpieczne dla ryb przy dluzszym stosowaniu.
Dlatego stosujemy czysta sol nie jodowana ktora ma odpowiednie wlasciwosci lecznicze i konserwujace ;-) do przetworow. Nie chodzi w tym przypadku o sam jod a raczej wlasciwowsci soli.

Takie moje teorie.

Leszek

Autor winiar
Użytkownik
#37 - Posted: 11 Lut 2007 13:21 
Wydaje mi sie ze stezenie dodawanego jodu do soli jodowanej mogloby byc niebezpieczne dla ryb przy dluzszym stosowaniu.
Tu mam wątpliwości ale może się myle. Wątpliwości moje wynikają z ilości dodawanej soli. Jeżeli robimy to profilaktycznie, przy podmianach wody od czsu do czastu, to całkowicie sie z Tobą zgadzam. Ale co w pzypadku awarii i problemów? Wówczas pakujemy do zbiornika 3 łyzki soli na 100l wody -> A to juz może być szkodliwe.

Może napisanie oficjalnego zapytania do producenta pomoże wyjąśnić tą zawiłą sprawę. Postaram się jutro wysmarować takie zapytanie - ciekawe co napisza?

Marek

Autor trzcinka
Użytkownik
#38 - Posted: 11 Lut 2007 13:39 
Ratunku-chemika-jeśli jeszcze śmiechem nie został zabity:):)

Autor rufus1
Użytkownik
#39 - Posted: 11 Lut 2007 13:49 
No wlasnie Marku , a jak myslisz ktory wariant nalezy przyjmowc przy stosowaniu takich specyfikow. Moim zdaniem ten najbardziej nie korzystny. a dlatego zeby pozniej ludziom w glowach nie mieszac i zeby nie pamietali kiedy mozna jak sol podawac. Za duzo moim zdaniem komplikacji. Bezpieczniej jest wedlug mnie stosowac tylko sol niejodowana.

Druga sprawa: skad mamy wiedziec ile tego jodu jest w np. lyzce soli i jaka dawaka moze ew. rybom zaszkodzic?Ososbisciewole dmuchac na zimnie poniewaz sol ma pomagac w leczeniu i profilaktyce a nie ma byc uzadtniaczem wody akwariowej w postaci dodoawania jodu.

Autor winiar
Użytkownik
#40 - Posted: 11 Lut 2007 14:07 
Leszek, ja bym się po prostu bał eksperymentować - szkoda mi ryb. Dlatego szukałem soli nieodowanej a jak ją znalazłem to zrobiłem sobie większy zapas. Stosować bede tylko niejodowaną - zwłaszcza, że niebawem przyjeżdzaja do mnie nowe ryby.

Co do pytania ile jodu jest w łyżce? [to mniej więcej jak w "Poszukiwany, poszukiwana - "zawartość cukru w cukrze ;-)) ] -> Zgadza się - to wielka zagadaka - pewnie jest tak, że na 1 tonę wsypią/wleją ... g/kg [czy jakiejś innej miary wagi] jodu i jakoś to wymieszają. W przypadku człowieka nic sie nie stanie ale akwarium to zamknięty ekosystem..


Niemniej - zapytam producenta - może coś się cieklawego dowiemy?

Marek

Autor rufus1
Użytkownik
#41 - Posted: 11 Lut 2007 16:08 

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#42 - Posted: 12 Lut 2007 08:32 
Kasiu o co chodzi?
Co moze pomieszalem?
Wyjasnij mi te roznice.


Leszku, jakaś głupotę panęłam ;o) Ja już nie wiem jak się nazywam przez ten Antyzbrylacz ;o) Wczoraj byłam u brata na obiedzie rodzinnym i ziemniaki były lekko przesolone... zgadnij o czym myślałam ;o) - no chyba że, to uczucie przesolenia to już mam psychiczne ;o)

Zaraz wyedytuję tamten post żeby nie mieszał.

Pozdrawiam,
Katarzyna

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#43 - Posted: 12 Lut 2007 08:36 - Edytowany przez: KatarzynaR 
Nie wiem dlaczego , ale nie mogę edytować, więc zrobię to tutaj:

Ale to zmienia postać rzeczy, dlaczego należy kupować sól nie jodowaną a nie jodowaną. Zmienia - ponieważ jedynym przeciw wskazaniem nie jest A n t y z b r y l a c z.

I chociaż nie wiem dalej jak mogłoby być w rzeczywistości w przypadku użycia soli jodowanej pozbawionej wyżej wymienionego związku to wiem, że to zagrożenie ,,przedawkowania jodu a dokładnie jodku potasu'' jest realne.

Czyli podsumowując na pytanie dlaczego w akwarystyce stosujemy sól nie jodowana odpowiadamy:

ponieważ sól jodowana

- zawiera w składzie Antyzbrylacz (żelazocyjanek potasu), który jest substancją szkodliwą dla ryb ( to było już ustalone na początku)

oraz

- posiada nieokreślone ilości jodku potasu ( głównego składnika jodu), który w akcie przedawkowania może wywołać niekorzystne zmiany i reakcje ryb ( i to się odnosi do sytuacji kiedy na półce sklepowej odszukujemy sól jodowaną pozbawioną antyzbrylacza)

Autor fazi64
Użytkownik
#44 - Posted: 12 Lut 2007 11:11 - Edytowany przez: fazi64 
Witam,
Nie zebym straszyl, ale poczytajcie te linki (chodzi mi o stwierdzenie przeczytane gdzies w tym watku [chyba znowu Kasia], ze sol bez jodu jest tez bez antyzbrylacza - a tak jednak nie jest):
a) sol jodowana: http://www.ikssa.com.pl/o_swpj.php
b) sol niejodowana: http://www.ikssa.com.pl/o_swps.php
Pzdr.
Fazi64

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#45 - Posted: 12 Lut 2007 11:46 - Edytowany przez: KatarzynaR 
Fazi,

Właśnie o to mi chodzi!

Na początku moje założenie - powtarzam - ZAŁOŻENIE, było właśnie takie że sól bez jodu jest też bez antyzbrylacza, ale... coś mi tu nie pasowało stąd kolejne założenie - cytuję siebie: to się odnosi do sytuacji kiedy na półce sklepowej odszukujemy sól jodowaną pozbawioną antyzbrylacza

W początkowym z postów do Ciebie pisałam, że ja bym sobie łapy nie dała uciąć że sól pozbawiona antyzbrylacza jest tylko i wyłącznie nie jodowana. Swoją droga dobrze że nie dałam ;o)

Fajnie że taką informację odszukałeś - już nie będę się powtarzać... powiem tylko ze mam w wyszukiwarce założony folder ,,Fazi'' ;o)

Pozdrawiam,
Katarzyna

Autor fazi64
Użytkownik
#46 - Posted: 12 Lut 2007 12:12 
mam w wyszukiwarce założony folder ,,Fazi''

Witam,
Oooooo! - serce rosnie!
Pzdr.
Fazi64

Autor fazi64
Użytkownik
#47 - Posted: 12 Lut 2007 14:11 
Witam,
Jeszcze cos - tym razem zrzut ekranowy Rozporzadzenia Rady Ministrow (a co!) z dnia 27 kwietnia 2001 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu dopuszczalnych ilości substancji dodatkowych i innych substancji obcych dodawanych do środków spożywczych lub używek, a także zanieczyszczeń, które mogą znajdować się w środkach spożywczych lub używkach.



Pzdr.
Fazi64

Autor fazi64
Użytkownik
#48 - Posted: 12 Lut 2007 14:19 
Witam,
I jeszcze reklama soli z Klodawy (bezinteresowna):
http://szort.pl/lhfio
http://szort.pl/zxb31
Pzdr.
Fazi64

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#49 - Posted: 12 Lut 2007 18:00 
2,3 mg jodku potasu/ 100 g soli

To dużo czy mało? Ktoś wie?
A ile jest tego związku w soli morskiej? Jest to podane na opakowaniu? Ja nigdy nie dodawałam soli morskiej, więc nie mogę sprawdzić.

Pozdrawiam,
Katarzyna

Strona  Strona 2 of 2:  « Previous  1  2 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / A n t y z b r y l a c z Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®