Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Czy to wada zbiornika?

Autor rafi201
Użytkownik
#1 - Posted: 2 Lut 2007 18:33 
Witam.

Kupiłem dziś używany zbiornik 375l (150x50x50).
Producent: szklarz (?)
Zbiornik wygąda solidnie:
- szyby 10mm (listwy wzmacniające 8mm),
- dokladnie oszlifowane krawedzie szyb,
- brak wyszczerbień, pęknięć i poważnych rys,

Jedno mnie troche niepokoi:

spoiny są równe i pełne poza jednym wyjatkiem:
jedna z dolnych spoin wzdluż długiego boku jest grubsza od pozostałych.

Zastanawiam sie czy to efekt rospychania zbiornika dołem pod wplywem cięzaru wody, czy wada wykonania. Nie wem czy to niebezpieczne czy nie.
Opisany stan jest widoczny przy zbiorniku niezalanym.

Przyglądałem się dzis zbiornikom w sklepach i w jednym dość dużym zbiorniku (500l a może wiecej - napełnionym) zauważyłem, że analogiczna spoina jest jeszcze grubsza od mojej. Niektóre jednak nowe i puste miały równe spoiny.

Co otym sądzicie?
Moglibyście przyjrzeć sie spoiną swoich zbiorników i napisać jak to u was wygląda?

Z góry dziekuję i pozdrawiam - Rafał

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 2 Lut 2007 18:46 
Jak to grubsza?
Jezeli jest ona grubsza od wiecej nalozonego silikonu to w czym problem?
Czasami niektorzy szklarze/firmy przy wiekszych zbiornikach w rogi akwarium i przy dnie od wewnatrz dokladaja silikon tworzac taki "walek" kleju w miejscu zetkniecia sie szyb na calej dlugosci.

Autor rafi201
Użytkownik
#3 - Posted: 2 Lut 2007 19:03 
Taki wałek ciągnie sie od środka wzdłuz wszystkich spoin.

A ta spoina jest grubsza własnie od grubszej warstwy silikonu. Inaczej mówiac szyby sa dalej od siebie a między nimi grubsza warstwa silikonu.
Druga symetryczna do tej spoina jest cienka, tzn. silikonu jest cienka warstwa a szyby blisko siebie.

Jeżeli ta grubsza spoina to nie problem i wszystko o.k. - to bardzo się cieszę. Wolałem zapytać bardziej doświadczonych.

Jutro bedę lał wodę.

Dzięki Leszku

Pozdrawiam - Rafał

Autor rufus1
Użytkownik
#4 - Posted: 2 Lut 2007 19:08 
a jak masz dno zrobione?
chodzi mi o to czy dno jest wpuszczone do srodka akwarium czy szyby stoja na dnie?

Autor timus
Użytkownik
#5 - Posted: 2 Lut 2007 19:09 
Moim zdaniem poprostu dno nie jest symetrycznie wklejone i tyle. Ale jeśli było używane to raczej nie masz się co martwić ;)

Marcin.T <')))><

Autor rufus1
Użytkownik
#6 - Posted: 2 Lut 2007 19:16 
Tez sklanialbym sie do twierdzenia ze moze szyby sa nieco niedokladnie dociete lub cos jest nieco krzywo sklejone. stad ta roznica w spoinie.

rafi201 lae jedna uwaga przed zalaniem zbiornika. Dobre podloze pod zbiornik, wypoziomowanie i nie nalewaj calego zbiornika od razu. Proponuje w 1 dzien nalac 1/3 i tak co dziennie do pelnej objestosci lub jak jestes odwazny ;-) to mozna to skrocic o jeden dzien nalwajac wdode po 1/2 objetosci zbiornika.

Autor rafi201
Użytkownik
#7 - Posted: 2 Lut 2007 19:19 
Dno jest w środku.
Człowiek, od ktorego kupiłem miał je zalane przez 2 lata. Osuszył je dwa tygodnie temu. Zapewniał że wszystko w pożądku, a robili wrazenie (razem z żoną) bardzo przyzwoitych ludzi. Sprzedawał bo żona niedługo rodzi a mieszkanie małe i jeszcze remont przed porodem...

Rafał

Autor rafi201
Użytkownik
#8 - Posted: 2 Lut 2007 19:23 
O.K. Będę nalewał stopniowo. Zbiornik stoi na karimacie. Pod nia płyta drewnopodobna a pod płytą stelaż stalowy z profilu zamkniętego. Między stelażem a plytą drewnopodobną podkładki z filcu.

Rafał

Autor rufus1
Użytkownik
#9 - Posted: 2 Lut 2007 19:23 
No to moze byc jak napisalismy wczesniej z Marcinem.

Przy tego rodzaju wklejenia dna zadbaj o dobra podkladke pod akwarium. Blat musi byc idealnie czysty. w takich zbiornikach wiekszosc ciezaru przenosza szyby boczne niz dno, a jezeli jest ono nieco krzywo sklejone (dno nie jest na rowni z krawedziami szyb u dolu) to tym bardziej zwroc na to uwage. Wszystko powinno byc rowne.

Autor rafi201
Użytkownik
#10 - Posted: 2 Lut 2007 19:34 - Edytowany przez: rafi201 
O.K.
Dzięki chłopaki za pomoc.
Jutro w dzień przy dobrym świetle jeszcze raz wszystko dokladnie obejrzę.
Jak będę miał jeszcze jakies pytania to napiszę.

Pozdrawiam - Rafał

Autor timus
Użytkownik
#11 - Posted: 2 Lut 2007 19:44 - Edytowany przez: timus 
Rafał a to napewno jest akwarium robione u szklarza?

Takie akwaria to "standardówki "i taniej wychodzą w sklepie.

Marcin.T <')))><

Ps. Martwić powinieneś się wtedy gdy byś spostrzegł że w spoinie pojawiaja się pęcherze powietrza. To by świadczyło że zaczyna się razklejać.

Autor rafi201
Użytkownik
#12 - Posted: 2 Lut 2007 19:49 
Tak twierdził człowiek, od którego kupilem. Chociaż niewiele na temat tego szkleza miał do powiedzenia. Odnośnie ceny - ja kupiłem używane i okazyjnie więc zapłacilem połowe ceny najtańszego nowego zbiornika jaki udało mi się znaleźć.

Rafał

Autor timus
Użytkownik
#13 - Posted: 2 Lut 2007 19:53 
Skoro tak mówił sprzedający to nie dyskutuje ;)

To zalewaj i czekamy na wieści ;)

A co tam będzie pływać ?

Marcin.T <')))><

Autor rafi201
Użytkownik
#14 - Posted: 2 Lut 2007 20:06 
Tak myślałem, że w końcu padnie to pytanie...
Tropheus duboisi maswa.
Jeżeli chcesz, to moge coś wiecej o tym napisać ale jutro bo dziś musze sie już zbierać do pracy. Mam nocna zmianę, a poniewaz dojeżdzam 50km to musze sie juz zbierać...

Pozdrawiam - Rafal

Autor Alex
Użytkownik
#15 - Posted: 2 Lut 2007 21:48 
Nie spoznij sie :) Ja mam akwarium o wymiarach 150x50x50 rowniez fabrycznie klejone i musze napisac ze mam kilka bardzo niewielkich pęcherzykow powietrza ale na szczescie stoji to zalane juz ponad 3 miesiace i wszystko w porzadku.W jednym miejscu spoina tez nie jest rowno wzdłuz szyby,zgłaszałem to w sklepie ale sprzedawca mnie zapewniał ze bedzie w porzadku.Mysle ze nie powinno byc problemow.Pozdrawiam

Autor winiar
Użytkownik
#16 - Posted: 2 Lut 2007 21:54 
Leszek i Marcin mają racje - to nie jest wada lecz nazawłbym to cechą ;-))
A tak na poważnie - Akwarium mogło nie stać podczas klejenia na idealnej płaszczyżnie i szyby nie dolegały dokładnie do siebie. Mam taki sam uklad w moim baniaku i nic się nie dzieje.
A to że występuje bąbelek to też nie jest problem. Silikon podczas odparowywania może powodować powstawanie bąbelków. Ważne aby nie było dużych bąbli i aby nie były w grupie. Małe bąbelki moga się pojawiać - to jest informacja od producenta silikonu.

Pozdrawiam i powodzenia

Marek

Autor rufus1
Użytkownik
#17 - Posted: 2 Lut 2007 22:25 
Alex napisal:
"....sprzedawca mnie zapewniał ze bedzie w porzadku"

sprzedawca madrala bo nie bedzie to akwarium stalo u niego w domu.

Jezeli akwarium ma listwe/listwy wzmacnajace wzdluz i laczace na srodku to nie powinno byc problemow.

Autor Alex
Użytkownik
#18 - Posted: 2 Lut 2007 23:08 
rufus1 napisał :
"sprzedawca madrala bo nie bedzie to akwarium stalo u niego w domu".Dokładnie :)Tyle ze ja poszedłem dalej i zastrzegłem ze jak cos bedzie nie tak to mu wygarbuje skore :) ...

Autor rufus1
Użytkownik
#19 - Posted: 3 Lut 2007 00:26 
I co wystraszyl sie?;-)


Mojemu znajomemu jak kupowal w sklepie zoo akwarium powiedzieli tak: "ze oni odpowiadaja za szklo do wniesienia do srodka transportu ktorym bedzie przewozony zbiornik, a dalej radzcie sobie sami klientelo sklepow zoo". Takie sa madrale w sklepach. a czasmi nawet ci powie zebys sobie sam zaladowal do samochodu, bo on akurat teraz jest sam na stoisku, ew. da ci laskawca wozek do przewiezienia akwarium.

Autor artkras12379
Użytkownik
#20 - Posted: 3 Lut 2007 03:10 
WITAM
Rafi201 - spoko.
Właściwa gruboąć spoiny pomiędzy szybami to około 1-2 mm. Z tego co poczytałem posty - to luz i tyle.
Baniak postaw na styropianie 2-4 cm FS15 i po ptokach - powinno być OK i mam nadzieję, że będzie.
Gdyby faktycznie coś się działo (pojawienie się dodatkowych pęcherzyków powietrza w odniesieniu do srtanu początkowego-przed zalaniem) to byłby powód do zmartwienia, ale nie sądzę.
easy
Artur

Autor tasma
Użytkownik
#21 - Posted: 3 Lut 2007 08:36 
rafi201:
Powiem tak jak poprzednicy. Jesli masz obawy rozetnij klej wyczysc i sklej ponownie. Choc jesli sie trzyma, nie ma duzej ilosci pecherzykow to chyba nie warto

A z innej beczki. Planujesz Tropheus duboisi maswa maswa czy maswa halembe ? ;)

Przemek

Autor timus
Użytkownik
#22 - Posted: 3 Lut 2007 10:09 
Ja jak Artur stawiam zbiorniki na styropianie. Nie odważył bym sie na karimaciestawiać zbiornika. Jak dla mnie za cienka. 2cm styropianu to w sam raz. Krawędż oklejam okleina czarną i zgrywa się z silikonem i jest OK.

Bynajmniej dla mnie ;)

Przemek czy Ty wiesz coś czego ja nie wiem? Tr. Duboisi Maswa (maswa) Ktoś je sprowadził????

Marcin.T <')))><

Autor sebas
Użytkownik
#23 - Posted: 3 Lut 2007 10:21 
Witam , pechezyki powietrza powstaja w sylikonie zazwyczaj jak sylikon schnie a jak woda w nim byla jakis czas i mialo by sie cos dziac to nie bedzie to widoczne w pstaci pechezykow tylko w postaci bialych nierownomiernych placów(tzn. ze w danym miejscu zostala przekroczona dopuszczalna wytrzymalosc sylikonu) ale tak zazwyczaj sie dzieje jak jest za cienko kleju a ty piszesz ze masz grubiej niz na innych spoinach wiec ja bym sie nie martwil chyba ze by sie pojawily takie biale miejsca . wtedy oddal bym akwa do szklarza do ponownego sklejenia i spoko.Koszt ok 60 zl.

Pozdro.

Autor rafi201
Użytkownik
#24 - Posted: 3 Lut 2007 17:20 
Witam ponownie :)

Na początku dziekuje za kolejne informacje - dodają otuchy :)))

Dziś obejrzałem jeszcze raz bardzo dokładnie zbiornik - nic nowego nie znalazłem.
"Wyszorowałem" wiec zbiornik i zalałem wodą w 1/3 objetości. Po ok. dwóch godzinach obserwacji dorzuciłem piach i trochę kamieni - na razie wszystko gra :)))

Mimo wszystko zostałem przy tej karimacie - mam na niej jeden zbiornik i jest o.k. Wprawdzie mniejszy - zobaczymy. Karimata grubości ok. 1 cm równo obciążona na całej powierzchni praktycznie nie zmniejsza swojej grubości po zalaniu zbiornika - powinno byc dobrze. Chociaż takiej wielkości zbiornika jeszcze na niej nie stawiałem, to jednak mysle, że bedzie o.k.

Co do pytania Przemka o odmiane T. duboisi, to rzeczywiscie spotkałem sie w ofercie Roberta i Marty (możecie sprawdzić) z nazwą Tropheus cf. duboisi maswa Halembe. W tym momencie stwierdzilem, że chyba nie nadążam za tematem. Może walne jakąś gafe (nie chce mi się teraz grzebać w mapie jeziora i wybrzeży) ale chodzi może o regionalne populacje maswy (o miejsce ich odlowu).

Jeśli zaś chodzi o moje T. duboisi (bo je już mam od roku) to musze przyznać (o czym już pisalem na forum), że popelniłem wiele błędów ale dzieki Wam powoli wychodze i mam nadzieje, że wyjdę na prostą.

W bardzo dużym skrócie:
Mam siedem samic wielkości ok. 8 cm. Mam je od roku (miały wtedy 2 cm). Trzy tygodnie temu dokupilem do nich (co bylo chyba jeszcze jednym blędem) dorosłego samca. Był tak napastliwy w obec samic (sytuacja pogarszal się z dnia na dzień), że po dziesięciu dniach bylem zmuszony przegrodzić zbiornik (110x40x40) na połowę szyba. Z jednej strony jest samiec z drugiej samice. Samice bardzo szybko sie zregenerowały. W tej chwili ryby sa w dobrej kondycji - chociaż w strasznej ciasnocie.

Obecnie z powodu powyzszej sytuacji zamierzam metodą "przerzucenia wszystliego co mam do wiekszego szkła" wykonać tę przeprowadzkę w ciagu kilku dni. Mam niewielkie nadzieje, że większy zbiornik zmieni cos radykalnie w relacjach : samiec - samice. Jeżeli moje obawy sie potwierdza będę chyba musial jak najszybciej powiekszyc stado (co i tak zamierzałem zrobić). Chociaż po ostatniej lekturze archiwum (o agresji T. duboisi urodzonych w akwarium) - nie wiem czy i ten ruch przyniesie oczekiwane rezultaty.

Co o tym wszystkim sądzicie?
Jest tego troche co... :(((

Będący mimo wszystko dobrej myśli - Rafał

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Czy to wada zbiornika? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®