Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Za drobny żwirek - ku przestrodze

Autor winiar
Użytkownik
#1 - Posted: 3 Lut 2007 21:19 
Witam!

Założyłem baniaczek dla piaskowek - w zasadzie zmiana z 240 na 650 litrow. Ze starego zbiorniczka wzłałem wodę 180 l, piaseczek, rośliny i skałki i oczywiście filtry. Do nowego baniaczka dołożyłem piaseczek - drobniutiki o granulacji do 0,2 mm -> nie wiem co mnie podkusiło. Zbiornik funkcjonował tak przez ok 2 tygodnie. Parametry wody ok - nie wiem jakie ale OK ;-)) A tak serio No3-25; No2-0; PH-8; KH-17; GH-15.
Wycierały się z sukcesem P. Nigripinnis, C.Leptosoma [obia gatunki nosza] i raz podszedł do tarła X. melanogenys. laprichthysy wycierają się jak tylko zobaczą szantrasje :-))
Wczoraj podjąłem decyzję o zmianie go na piasek o grubszej granulacji [tak na prawdę decyzję podjąłem po obejrzeniu filmu Marcina o jego X. Flvipinis]. Piaseczek zbytnio się unosił, poza tym enantiopusy pomimo, że "kręciły" koła w mniejszym zbiorniku, to nie zaobserwowałem takich zachowań w nowym akarium.
Podczas wybierania żwirku [wężęm do zlewania wody] zaobserwowałem, że stworzył coś w rodzaju nieprzepuszczalnego korzucha. Po unieseniu się zwirku pojawił się nieprzyjemny zapach. Decyzja o wymianie była słuszna. Zwirek był zbyt miałki i powodował powstawanie stref beztlenocych. Obecnie mam żwirek o granulacji 0,4mm. Muszę przyznać, że zmiana wpłynęła pozytywnie na zachowanie ryb. Melanogenysy w godzinę po podmianie piasku zaczęły kręcić koła :-) i zaobserwowałem przesiewanie przez nich paisku przez skrzela.
Parametry wody oczywiście skoczyły No3-50; No2-0; PH-8; KH-17; GH-15,. Przy podmianie piasku wymieniłem ok 100l wody dodałem uzdatniacza i witamin. Jutro znów podmiana by zbic No3.

To tak ku przestrodze - za miałki żwirek nie jest zbyt dobry...

Pozdrawiam

Marek

Autor timus
Użytkownik
#2 - Posted: 3 Lut 2007 22:22 
Ja taki drobny Marku mam u trofci. Ale bardzo często (przy podmianach) wbijam w niego paluchy i zruszam. Ale jak nadaży się okazja to podmienie na taki jak u Xenek.

Marcin.T <')))><

Autor jarek_zgr
Użytkownik
#3 - Posted: 4 Lut 2007 10:51 
A jakiej granulancji był by najlepszy piasek do tanganiki?

Autor winiar
Użytkownik
#4 - Posted: 4 Lut 2007 22:18 
To zależy dla jakich ryb.
Dla piaskówek i muszlowców proponowałbym granulację ok 0,4 mm-0,5mm. Dla pozostałych rybek proponowałbym granulację do ok 1mm.

Marek

Autor nuroslaw
Użytkownik
#5 - Posted: 23 Kwi 2007 15:36 
ja już się wystraszyłem, co wy piszecie.

ale po przeczytaniu już mi lepiej :)

pamiętajcie: żwir zaczyna się dopiero od grubości 2 mm, wszystko co jest poniżej to piasek.

a otoczaki zaczynają się od 40 mm

Autor worton
Użytkownik
#6 - Posted: 23 Kwi 2007 17:30 
Czesc Nuroslaw, nie bylo okazji wczesniej. Milo Cie widziec na tym forum ;).

Ze zbyt drobnym piaskiem mialem takze nieprzyjemnosc w przypadku Microglanis iheringi ale troche nie ten kontynent wiec nie bede sie rozpisywal.

Pozdrawiam.

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Za drobny żwirek - ku przestrodze Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®