Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Coo o tym sądzicie?????????

Autor tropheus
Użytkownik
#1 - Posted: 17 Lut 2007 16:27 
Mam pytanie.
Gdybym do akwarium 450 litrów połozył 5 cm żwirku dolomitowego a to przykrył też 5-6cm warstwą piasku z morza bo można taki zakupić i to dość tanio po 2 zł za kg.
Zakładam że dolomit utrzymałby wysokie ph w akwa a piasek mogły by trofcie przesiewać sobie przez skrzela dowoli.
Co o tym sądzicie?Dopiero zaczynam przygodę z tymi pięknymi rybkamidużo czytam waszych wypowiedzi i staram się to wszystko analizować i straram się też kombinować po swojemu.Czekam na wypowiedzi tylko litości błagam:)))))))))))))))))

Autor bernard
Użytkownik
#2 - Posted: 17 Lut 2007 16:30 
Czy 11 cm podłoża to nie za dużo? Ja osobiście wole nie więcej jak 5 cm. W głębokim podłożu trudniej będzie utrzymać czystość, a przy odmulaniu sporo piachu będzie Ci wpadać do wiadra....
Co do takiej mieszanki - nie mam żadnych dośwadczeń, ale z czasem i tak wszystko się wymiesza i z tym przesiewaniem piasku może być słabo
bernard

Autor duch
Użytkownik
#3 - Posted: 17 Lut 2007 16:30 
Witam.
Moim skromnym zdaniem nie będzie to zbyt dobre rozwiązanie.Poprostu po pewnym czasie te dwa podłoża wymieszają się.Drugim problem będą strefy beztlenowe,proponujesz warstwę 10-11cm podłoza,to sporo.Jak dasz świderki,mieszanie warstw będzie postepowało szybciej.
Pozdrawiam-Andrzej.

Autor tropheus
Użytkownik
#4 - Posted: 17 Lut 2007 16:43 
A więc co proponujecie jakie byłoby najlepsze rozwiązanie sam piach z morza 5cm i do filtra jakiś wkład ?Co mozna zrobić żeby utrzymać wysokie ph myslę tu o około 8-8,5 czy ktoś ma jakieś doświadczenia z tym związane?
Pozdrawiam Darek..

Autor Beliar
Użytkownik
#5 - Posted: 17 Lut 2007 16:47 
Może być sam piasek dolomitowy bądź też ten miałki
Kwestia gustu ja mam różne w swoich baniakach i nie obserwuje żadnego wpływu na ryby poszczególnych podłoży
Co do Ph Możesz dodać do filtra jako media żwirku koralowego to podniesie pH o ile występuje koniecznośc podnoszenia pH

Autor duch
Użytkownik
#6 - Posted: 17 Lut 2007 17:13 
cyt-"o ile występuje koniecznośc podnoszenia pH"-i to jest to od czego powinno się zacząc !!! jakie masz parametry wody???
Andrzej.

Autor ad7
Użytkownik
#7 - Posted: 17 Lut 2007 17:28 
ja posiadam 3cm warstwę piasku dolomitowego, jest on drobny, Trofcie z chęcią przesiewają go. Polecam dolomit, w składach budowlanych dostaniesz o większej gradacji. Widziałem także na allegro dość drobny.
Jeśli chodzi o podnoszenie ph to raczej nie spodziewałbym się jakiś wzrostów (piach można traktować raczej jako stabilizator). Do podnoszenia ph radziłbym grys koralowy w filtrze.

Autor winiar
Użytkownik
#8 - Posted: 17 Lut 2007 20:58 - Edytowany przez: winiar 
tropheus
Bardzo ważną informacja są dane o parametrach wody jakie masz w kranie. W zależności od ujęcia wody mogą się bardzo różnić. To między innymi od tych parametrów powinieneś dobierać obsadę. Dlaczego? Jeżeli masz w kranie PH 7 to w przypadku choroby [nikomu tego nie życzę] musisz podmieniać często wodę a to spowoduje obniżenie PH, co jest bardzo niewskazane.
Innym pytanem jest co srobić by podnieść PH? Może to być soda oczyszczona, inne preparaty. Bardzo dobrym rozwiązanie jest wrzucenie do filtra żwirku koralowego. Ale uwaga - on nie podniesie PH, ale będzie powodował utrzymywanie go na wysokim poziomie czytli tzw buforowanie.
Możesz wrzucić do baniaczka wapienie - też będą stabilizować parametry wody.
Co warstwy pasku. Max 5 cm. Nie wicej. Ryby będą do przesiewać przesypywać. W niektórych miejscach będziesz miał 3 w innych 8 cm.


Pozdrawiam

Marek

Autor Beliar
Użytkownik
#9 - Posted: 17 Lut 2007 21:15 
Z tym że z tą sodą to byłbym ostrożny .
Była już mowa o tym na tym forum http://www.forum.tropheus.com.pl/index.php?action= vthread&forum=6&topic=380
Jarek

Autor rufus1
Użytkownik
#10 - Posted: 17 Lut 2007 22:30 
Temat stary i chyba nie do konca wyjasniony w mojej opinii. Duzo teorii, malo praktyki ;-).

Ja jedynie moge posluzyc sie cytatem z ksiazki Ad'a Koningsa :
- "..soda podnosi pH wody, a takze jest buforem dla wody"
- "...wodoroweglan sodu (soda oczyszczona) ma wiele zalet. Jedna z nich jest to, ze biologiczne przemiany zwiazkow amonowych w wodzie bogatej w weglany przebiegaja plynnie. Inna to taka ze trudno jest za bardzo podniesc wartosc pH, uzywajac sody. Trzecia korzysc to doskonale wlasciwosci buforujace."
Ilosc podawanej sody oczyszczonej uzalesniona jest od własciwosci wody wodociagowej. Ad Konings podaje w swojej ksizazce ze powinno siepodawac na poczatku 30 gramow na każde 100 litrow wody. Przed dodawaniam sody robimy pomiary pH oraz twardosci weglanowej wody wodociagowej. Dokonujac zmian pH powinniscmy to zawsze robic razem z podmiana czesciowa wody w akwarium, itd itd ........
W ksiazce jest rowniez napisane ze bez wiekszych problemow stouja w hodowli ryb z Tanganiki skandynawscy akwarysci ktorzy maja bardzo miekka wode.
Lektura: Ad Konings, "Pielęgnice - moja pasja", wyd Cichlid press, rok 2002, str.19- 21.

Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#11 - Posted: 17 Lut 2007 22:34 
Oczywiscie do tego jeszcze wskazane jest wkladanie do akwarium wapieni (nigdzie nie jest napisane ze dolomit jest taki super, ktory moim zdaniem wolniej sie rozpuszcza niz wapien ktorego sa rozne rodzaje, chodzi o twardosc).

Leszek

Autor krasa
Użytkownik
#12 - Posted: 17 Lut 2007 22:57 
Każda woda zależnie od parametrów odrobinke inaczej reaguje na sode. Badaj parametry PH, KH, GH. I na podstawie ich zmian ustal dawkowanie. Nie ma uniwersalnej dawki sody.
Pzdr. Krasa

Autor Beliar
Użytkownik
#13 - Posted: 18 Lut 2007 10:10 
Właśnie do tego piłem.
Nie napisałem że to jest złe , tylko że był bym ostrożny :)
Osobiście nie musze nic robić z wodą wodociągową ponieważ jej parametry są ok(poza dodawaniem uzdatniacza usuwającego chlor i wiąrzącego metale cieżkie). I polecam dokładne pomiary parametrów "kranówy" zanim zaczniemy cokolwiek zmieniać bądź poprawiać.
Pozdrawiam
Jarek

Autor tropheus
Użytkownik
#14 - Posted: 26 Lut 2007 21:00 
Witam.
Przepraszam za długie niepisanie,ale komp mi padł.
Odpowiadam na pytanie Andrzeja parametry wody to ph8,kh10,gh16.
Podłoże mam z piasku morksiego skały to wapienie,filtracjaUnimax700 bez lampyUV,grzałka 300W.Wkład we filtrze żwirek koralowy...

Autor tropheus
Użytkownik
#15 - Posted: 26 Lut 2007 21:03 
Moja kranówa to ph 7,8 reszty nie badałem ale rybcie chyba są zadowolone bo nie zauważyłem żadnych zmianw ich zachowniu..

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Coo o tym sądzicie????????? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®