Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Owietlenie HQI w Tandze

Autor tasma
Użytkownik
#1 - Posted: 15 Mar 2007 15:56 
Tak sobie pomyslalem czy aby nie zastosowac takiego typu oswietlenia w moim akwarium. Powiem szczerze ze nic na jego temat nie wiem poza, tym ze jest male i lekkie - co przy konstruowanej przeze mnie pokrywie bedzie mialo duze znaczenie. Znalazlem zarniki o mocy 150 W. Myslalem o dwoch sztukach. Temperatura barwowa 5500 K wydaje sie byc OK.
Ma ktos jakies doswiadczenia w tej kwestii? Nie wiem czy nie przesadzam z iloscia swiatla. to przeciez Tanga. Zbiornik bedzie mial 220 x 90 x 65 (h).
To az 0,23W/l .
Przemek

P.S.
Rozwiazanie z wyprowadzeniem filtrow przez dno, o ktorym kiedys pisalem bedzie zastosowane. Szyby z dziurami w dnie juz zamowilem. Najwyzej mi zaleje chate. Jakby co bedziecie mnie bronic przed Magda ;)

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#2 - Posted: 15 Mar 2007 16:06 
Jako, że dzisiaj śpię z laptopem a tym samym z tym forum... to pozwolę sobie na dwa słowa w tym temacie.

Staszek Bodak - miał chyba tak doświetlane akwarium (widziałam na zdjęciach). Strona autorska była, ale teraz chyba nie ma. Może warto zapytać Adminów czy mają jakiś na niego namiar, - w razie gdyby nikt nie mógł pomóc.

Pozdrawiam,
Katarzyna

Autor timus
Użytkownik
#3 - Posted: 15 Mar 2007 16:10 
Najwyzej mi zaleje chate. Jakby co bedziecie mnie bronic przed Magda ;)

A nic z tego stary bo my Ci odradzaliśmy ;)

A jak w końcu to będzie wykonane??

Marcin.T <')))><

Autor Vepsik
Użytkownik
#4 - Posted: 15 Mar 2007 17:07 
Humm - konstruujesz pokrywę ale pamiętaj, że optymalną dla HQI wysokością do umieszczenia nad zbiornikiem jest przynajmniej to 30 cm.

Autor timus
Użytkownik
#5 - Posted: 15 Mar 2007 17:23 
Znalazlem zarniki o mocy 150 W. Myslalem o dwoch sztukach. Temperatura barwowa 5500 K wydaje sie byc OK.

Nie wiem czy wiesz Przemku ale one strasznie grzeją. Zimą to plus ale latem??? Ja osobiście nad moim zastosuje zwykłe energooszczędne żarówki w trzech srebrnych kloszach.

Marcin.T <')))><

Autor Vepsik
Użytkownik
#6 - Posted: 15 Mar 2007 18:32 
Właśnie dlatego, że tak mocno grzeją montuje się je wysoko nad akwa. Swoją drogą potrafią nieźle "opalić". Czytałem kiedyś artykuł o zakładaniu baniaka roślinnego i koleś się zastanawiał nad aranżacją trzymając rękę pod lampą. Efekt - ostro zaczerwieniona skóra.

Autor tasma
Użytkownik
#7 - Posted: 15 Mar 2007 18:52 
30 cm za zadne skarby nie uzyskam. W takim razie beda swietlowki.
Z pobieznych wyliczen wyszlo mi ze znajde miejsce na 6 sztuk po 18W. Powinno wystarczyc...


A jak w końcu to będzie wykonane??
Srubunki wkrecone w wywiercony otwor w dnie. W to wklejona rurka z nasunietym wezem. Od strony zbiornika lejek z sitkiem na wlocie i jakas koloanko na wylocie, zeby woda nie leciala bezposrednio do gory.
Dziur bedzie w sumie cztery, po dwie na kazdy filtr.

P.

Autor rufus1
Użytkownik
#8 - Posted: 15 Mar 2007 19:08 
Plusem tych lamp jest kolor światla oraz efekty widoczne w akwarium. Widzialem to cudo u Artura w akwarium.
Ale to samo bedziemy mieli uzywajac świetlowek T5.

Lampy HQI mocno sie grzeja oraz licznik od energii chodzi jak oszalaly.

Leszek

Autor krasa
Użytkownik
#9 - Posted: 15 Mar 2007 22:39 
Porównanie HQI do T5 jest niezbyt trafne. Jest duża różnica w pomiędzy światłem wytwarzanym przez lampy, a tym wytwarzanym przez świetlówki.
Inną sprawą jest zakładanie metahalogenów do Tangi. Moim zdaniem bez sensu, jeżeli nie jest to akwarium roślinne. No chyba, że ktoś je zakłada dla refleksów światlnych.
Jeżeli już HQI to akwarium odkryte, montowanie żarników w obudowie to zły pomysł.
Pzdr. Krasa

Autor ad7
Użytkownik
#10 - Posted: 16 Mar 2007 09:17 
dokładnie Krasa, zbiornik by się zagotował przy obudowaniu HQI

Autor jacekkudla
Użytkownik
#11 - Posted: 16 Mar 2007 11:12 
No i na dodatek Przemku chyba baniak tangi trzeba dokładnie przykryć.... mi już 2 ikole jak zapomniałem na noc zakryć baniak wyskoczyły niestety... a HQI wyklucza szczelne zakrycie...

Autor tasma
Użytkownik
#12 - Posted: 16 Mar 2007 11:56 
Przekonaliscie mnie z nawiazka.
HQI wydawalo mi sie idealne ze wzgledu na to ze jest male, przez co lekkie. Nie wzialem pod uwage tempratury.
Zbiornik oczywiscie bedzie przykryty szybami nakrywkowymi. Okolo 10 cm wyzej bedzie pokrywa z przykreconymi belkami oswietleniowymi.
Dodatkowe dogrzewanie nie bedzie potrzebne. Beda tam dwie grzalki po 300W. Dodatkowo akwarium stoi w salonie, gdzie umiejscowiony jest kominek. Bardziej martwi mnie chlodzenie w lecie. Bede musial cos wymyslic.
Dodatkowo zrodlo swiatla w HQI jest punktowe, co przy planowanych przeze mnie dwoch zarnikach i sporej powierzchni powodowaloby, ze duza czesc zbiornika pozostalaby niedoswietlona.
Na moje usprawieliwienie powiem ze nigdy nie mialem doczynienia z tego typu oswietleniem.
Dzieki za rady.

Przemek

Autor timus
Użytkownik
#13 - Posted: 16 Mar 2007 12:01 
Bardziej martwi mnie chlodzenie w lecie. Bede musial cos wymyslic.

Przemku przy tej pojemności nie sądzę żebyś miał większe kłopoty.

Ja kombinuje w głowie lodówkę turystyczną i zwój wężyka z obiegiem przez nią ;)

Marcin.T <')))><

Autor tasma
Użytkownik
#14 - Posted: 16 Mar 2007 12:35 
Marcin w salonie mam drzwi balkonowe o wymiarach 3150 x 2150, na poludniowej scianie. Niby mam w nich szklo tzw. solar control o nizszej przepuszczalnosci swiatla. Jednak jakby nie patrzec to 6m2 szkla na scianie poludniowej.
Jak bedzie zle to zaloze klime albo lodowke. Cos wymysle.

Autor jacekkudla
Użytkownik
#15 - Posted: 16 Mar 2007 12:50 
A nie wystarczy poprostu zasłonić drzwi balkonowych np roletami?? myślicie że to nei wystarczy?? bo ja mam podobny problem...

Autor tasma
Użytkownik
#16 - Posted: 16 Mar 2007 12:53 
Jacku
To akurat wyjdzie w praniu. Przekonamy sie w lecie :)

Autor jacekkudla
Użytkownik
#17 - Posted: 16 Mar 2007 12:55 
Ja nowo zamieszkałem sobie dopiero jesienią i się boję bo mam wieeeelki drzwi balkonowe... mam wiatraczki komputerowe w pokrywie coby wyciągałynadmiar ciepła ale zobczymy jak to będzie wygladało....

JAcek

Autor timus
Użytkownik
#18 - Posted: 16 Mar 2007 13:31 
Ja mam o tyle dobrze że drzwi z tarasu są pod zadaszeniem ;)

Więc słońce nie będzie tamtędy wpadać. Ale taka ilość wody dłużej się nagrzewa a w nocy chłodzi więc myślę że nie powinno być aż tak źle.

A jak temperatura latem u Ciebie Marto? (mówię o 1000L)


Marcin.T <')))><

Autor admin
Admin
#19 - Posted: 16 Mar 2007 14:28 
A jak temperatura latem u Ciebie Marto? (mówię o 1000L)


Ja zupełnie nie mam problemu, temperatura nawet przy upałach dochodzi do max 28 stopni.

Marta

Autor tasma
Użytkownik
#20 - Posted: 16 Mar 2007 14:38 
Ale okno jest od strony zachodniej. Poza tym Marta ma rewelacyjne okna ;) .

Autor admin
Admin
#21 - Posted: 16 Mar 2007 15:00 
Poza tym Marta ma rewelacyjne okna ;) .

Ta to prawda Przemku - rewelacyjne -:))

Marta

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Owietlenie HQI w Tandze Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®