Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Miedż w wodzie

Autor winiar
Użytkownik
#1 - Posted: 4 Kwi 2007 10:29 - Edytowany przez: winiar 
Zakładam nowy wątek, aczkolwiek dużo informacji znajduje sie w wątku: "pomocy choroba czy Agresja u bemb, przeklęte NO3", http://www.forum.tropheus.com.pl/index.php?action= vthread&forum=6&topic=1145&page=0

Czytam właśnie książke Diany Walstad pt "Rośliny w akwarium" [więcej w wątku http://www.forum.tropheus.com.pl/index.php?action= vthread&forum=7&topic=1519&page=0#msg26692 ]
Na stronie 14 znajduje się tabelka określająca porównanie dopuszczalnych stężeń metali ciężkich w wodzie dla ludzi i ryb. [dane w ppm]I tak:

Kadm -> dla ludzi 0,005 dla ryb 0,01
Chrom -> dla ludzi 0,1 dla ryb 0,05
Miedz -> dla ludzi 1,3 dla ryb 0,02
Ołów -> dla ludzi 0,015 dla ryb 0,1
Rtęć -> dla ludzi 0,002 dla ryb 0,01
Cynk -> dla ludzi 5 dla ryb 0,1

Przy instalacji wodnej wykonanej z miedzi mogą pojawiać się problemy. To co jest dla człowieka bedzie w porządku dla rb może okazać się w dłuższym czasie zabójcze. Krewetki właśnie tak reagują na nadmiar miedzi w wodzie.

Niemniej Diana wspomina, że z metali ciężkich miedź nie jest najgorszym pierwiastkiem, najgorszym jest rtęć, Miedź jest na drugim miejscu... Od nacięższego do najmniej toksycznego wygląda to następująco:
Rtęć>Miedź>Ołów>Kadm>Aluminium>Cynk>Nikiel>Chrom>K obalt>Mangan.

Marek

Marek

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#2 - Posted: 4 Kwi 2007 11:11 - Edytowany przez: KatarzynaR 
Marku,
Nie mam teraz przed oczami tej książki, ale pamiętam z grubsza omawiany temat. Zwróć uwagę, że ona wspomina o jednym szczególe, który mówi, że w twardej (zasadowej) wodzie toksycznośc tych wspomnianych metali cięzkich jest słabsza. Czyli należałby chyba wziąć pod uwagę wszystkie wspomniane czynniki , nie tylko samą wartośc stęzenia miedzi ,,w kranie''. Omawia również proces pobierania miedzi przez rośliny - godny przemyślenia i zastosowania ( choć ja od dobrego miesiąca walczę ze swoimi tropheusami, które za nic nie chcą zakceptować kilkunastu sadzonek nurzańca).

A tak na marginesie, widziałeś zdjęcia i opisy dot. ,,hodowli'' trophesuwów na końcu ksiązki... ? ;o) ;o) ;o) akurat to można było sobie podarować ,,tworząc'' polską wersję publikacji - szczególnie jeśli jest ona w ,,latach'' spóźniona.

Książka poza tym małym i dziwnym szczegółem, jest bardzo ciekawa.

Katarzyna

Autor fazi64
Użytkownik
#3 - Posted: 4 Kwi 2007 11:30 - Edytowany przez: fazi64 
dot. ,,hodowli'' trophesuwów na końcu ksiązki

Witam,
Bardzo jestem ciekaw, co tam zostalo o tym napisane. Moze przed Swietami dotrze moj egzemplarz (na Allegro Dominito tez sprzedaje), to sobie zajrze ;))
Pzdr.
Fazi64

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#4 - Posted: 4 Kwi 2007 11:46 
Bardzo jestem ciekaw, co tam zostalo o tym napisane

To ogólna prośba zwrócona do posiadaczy tej książki, czy tylko głośno wypowiedziane myśli ? ;o)

A tak na poważnie, Fazi to nic nie będę pisać bo książka jest naprawdę bardzo fajna. Śmiało każdy sobie może kupić. Na pewno nie będzie żałował.

Katarzyna

Autor winiar
Użytkownik
#5 - Posted: 4 Kwi 2007 11:50 
że w twardej (zasadowej) wodzie toksycznośc tych wspomnianych metali cięzkich jest słabsza
Tak, ale podaje zakres "bezpieczy" od PH 5,5 do 8. W tym zakresie [przykład z aluminium] jest mniej trujący , natomiast powyżej znacznie bardziej.
Tu cytacik, który mówi o toksyczności: "Metale ciężkie na ogół będą silniej trujące w wodzie miękkiej, kwaśnej a mniej - w twardej i zasadowej"

A tak na marginesie, widziałeś zdjęcia i opisy dot. ,,hodowli'' trophesuwów na końcu ksiązki... ? ;o) ;o) ;o)
Ubawiły mnie ;-) Tu fotka ...



Marek

Autor fazi64
Użytkownik
#6 - Posted: 4 Kwi 2007 11:56 
Witam,
Ciekawe (sic!) i szkodliwe moim zdaniem (moze sluzyc jako kolejny dowod dla uparciuchow).
Pzdr.
Fazi64

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#7 - Posted: 4 Kwi 2007 12:00 
Eh! No i po męczarniach Fazi'ego ;o) Niech by trochę podumał przez Święta ;o)

Dodam, tylko że na kolejnej stronie znajduje się drugie ze zdjęć (opis: zdjęcie nr. 3) gdzie maluchy duboisi upchane zostały z czymś co wygląda jak ,,tanganika mięsożerna''.

Ale ogólnie to ciekawa sprawa - ta instalacja roślin w akwa z Tropheusami.

Katarzyna

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#8 - Posted: 4 Kwi 2007 12:04 
Tak, ale podaje zakres "bezpieczy" od PH 5,5 do 8. W tym zakresie [przykład z aluminium] jest mniej trujący , natomiast powyżej znacznie bardziej.
Tu cytacik, który mówi o toksyczności: "Metale ciężkie na ogół będą silniej trujące w wodzie miękkiej, kwaśnej a mniej - w twardej i zasadowej"


Marku, tak jak powyżej nie mogę się odnieść bezpośrednio do książki.

A w ogóle można jakoś samodzielnie zmierzyć (przyrząd, test itp.) zawartość miedzi w wodzie?

Katarzyna

Autor fazi64
Użytkownik
#9 - Posted: 4 Kwi 2007 12:20 
Witam,
Tak Kasiu - np. testami Zooleku.
Pzdr.
Fazi64

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#10 - Posted: 4 Kwi 2007 12:29 
To jaka jest zawartośc miedzi u Was?

Ja nigdy nie mierzyłam, ale chętnie taki pomiar wykonam. (Kurcze, nie pomyslałam bo właśnie ,,jedzie'' do mnie przesyłka z nowymi testami z rybarium i mogłam od razu dodatkowo takowy zakupić na zawartośc miedzi w wodzie).

Marku, mierzyłeś u siebie?

Katarzyna

Autor fazi64
Użytkownik
#11 - Posted: 4 Kwi 2007 12:49 
Witam,
Nie mierzylem i nie bede mierzyl - powod - instalacja wodna bezpieczna (bez uzycia Cu).
Pzdr.
Fazi64

Autor timus
Użytkownik
#12 - Posted: 4 Kwi 2007 13:11 
A widzicie! I tu ponownie potwierdza się że materiały niby bezpieczne dla nas nie koniecznie są bezpieczne dla naszych ryb. Mało kto pokusił się o takie badania na rybach i tak naprawdę może istnieć jeszcze wiele czynników które mają niekorzystny wpływ a nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Marcin.T <')))><

Autor winiar
Użytkownik
#13 - Posted: 4 Kwi 2007 13:42 
Dodam, tylko że na kolejnej stronie znajduje się drugie ze zdjęć (opis: zdjęcie nr. 3) gdzie maluchy duboisi upchane zostały z czymś co wygląda jak ,,tanganika mięsożerna''.

Dokładnie ta jak piszesz... Ale zobaczcie jakie zarośnięte są to akwaria - tam jest super pole do popisu dla roślinożerców.

może istnieć jeszcze wiele czynników które mają niekorzystny wpływ a nie zdajemy sobie z tego sprawy.
Dlatego właśnie akwaria z roślinami są dużo bardziej skomplikowane a testy do takich zbiorników zajmują co najmniej jedną półkę.

Marek

P.S. Wczytajcie się w opis zdjęcia nr 2 " Młode Tropheus Duboisi"... A kreopeczki już ziknęły...

Autor fazi64
Użytkownik
#14 - Posted: 4 Kwi 2007 13:55 
Witam,
Odnosnie miedzi i jej wplywu na organizmy (m.in. wodne) - mam cos dla Was (i wszystkich innych zainteresowanych tymi kwestiami):

COPPER HAZARDS TO FISH, WILDLIFE, AND INVERTEBRATES

http://szort.pl/bmgyi

120 stron do "przegryzienia" (j. ang.), ale pewnie warto ;))
Pzdr.
Fazi64

Autor fazi64
Użytkownik
#15 - Posted: 4 Kwi 2007 13:59 
Witam,
I niestety tylko streszczenie, traktujace scislej o interesujacym nas biotopie:
Trace metal concentrations in water, sediments and fish tissue from Lake Tanganyika

http://szort.pl/r93b8

Pzdr.
Fazi64

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Miedż w wodzie Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®