Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Parametry wody wodociagowej.

Autor rafi201
Użytkownik
#1 - Posted: 17 Kwi 2007 10:48 
Witam

Parametry mojej kranówki utrzymywały sie jak dotąd na stabilnym poziomie: pH 7,5 kH 8 gH 11-12.
W zbiorniku uzyskiwałem: ph 8-8,5 kH ok.14-15 gH ok.10-11.
Parametry powyższe uzyskiwałem dzieki aplikacji AquaDur JBL w ilości jednej łyżeczi na 30l przy kazdej podmianie - podmieniałem 30l co drugi dzień (zbiornik 150x50x50).

Ostatnio pomiar pH w zbiorniku wykazał pH 7,5.
Zmierzyłem parametry kranówki : pH 7,0 z lekkim odchyleniem w kierunku 6,5 kH 8 gH 10 (spadki pH do 7,0 odnotowywałem jak dotąd jedynie czsami w okresie zimowym - mimo ogólnie stabilnych parametrów jak juz pisalem powyzej).

Parametry w zbiorniku podniosłem i utrzymuję na poziomie: pH 8 kH 14-15 gH 10-11. Osiagam to aplikując AquaDur (jak dotychczas) oraz wodorowęglan sodu w takiej samej ilości.

Obnizone parametry kranowki utrzymuja sie juz tydzień.

Opisałem powyższą sytuacje wodną w moim zbiorniku celem podzielenia sie oraz uzyskania wszelkich mozliwych opini i porad w wyzej przedstawionym temacie.

Zastanawiam sie na przyklad nad zastąpieniem AquaDur i sody (gdyby parametry kranówki utrzymywaly sie na aktualnym poziomie) dobrą rafowa sola morską.

Co do stosowania sody - przyznam szczerze - nie mam wyrobionego zdania. Wielu uwaza to wrecz za metodę naturalną. Ja poniekad też. Kiedys przez długi okres stosowałem sodę. Powazne argumenty przeciw stosowaniu sody przedstawiał jednak -jak wiecie- JacekK (muszę sobie ponownie przestudiowac te posty...).
Na marginesie - ciekawe czy soda nie jest jednym ze skladników AquaDur???

To tyle... Czekam na opinię...

A moze stanowczo polecacie zmiane biotopu:)))???

Autor fazi64
Użytkownik
#2 - Posted: 17 Kwi 2007 11:04 
Witam,
Sol rafowa zwiekszy Ci twardosc ogolna, a nie pH. IMHO najtanszym i (mimo wszystko) bezpiecznym sposobem podniesienia pH jest stosowanie sody oczyszczonej.
Pzdr.
Fazi64

Autor rafi201
Użytkownik
#3 - Posted: 17 Kwi 2007 11:34 
Zatem rozumiem, że jeżeli parametry mojej kranowki utrzymaja się, to solą morską nie zastapie obecnie stosowanych preparatow?
Rozumiem Krzysiek, że stosowałeś sól i piszesz z doświadczenia...

Rafal

Autor fazi64
Użytkownik
#4 - Posted: 17 Kwi 2007 11:54 
Witam,
Sol morska podnosi mi GH, jak pisalem, pH niestety nie. Tu trzeba stosowac inne (znane Ci przeciez tricki).
Pzdr.
Fazi64

Autor rafi201
Użytkownik
#5 - Posted: 17 Kwi 2007 12:04 
Dzieki :)
Pozdrawiam - Rafał

Autor timus
Użytkownik
#6 - Posted: 17 Kwi 2007 12:06 
A co z "naturalnymi" sposobami podnoszenia pH (wapienie muszle itp...)?

Marcin.T <')))><

Autor rafi201
Użytkownik
#7 - Posted: 17 Kwi 2007 12:18 - Edytowany przez: rafi201 
W obydwu kubłach mam koral a w zbiorniku wapienie...

Rafał

Ps. Lece do pracy - zajrze jutro...

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Parametry wody wodociagowej. Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®