Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Oświetlenie T5

Autor Seibian
Użytkownik
#1 - Posted: 6 Maj 2007 20:30 
Witam.

W starych postach znalazłem takąotowypowiedź:

Jakis rok temu wpadl mi w rece podzial widma swiatala strefy gdzie lezy Tanganika .. i sie zaczely me poszukiwania .. znalazlem oferte swietlowek T5 /jak T8 tylko ciensze i znacznie wiekszych mocy/ gdzie widmo to bylo prawie takie samo , a sam producent rekomendowal to do zbiornikow ,,Afrykanskich,, .
Jakie bylo me zdziwienie bo stosowalem juz T5 w zbiorniku morskim.
Czym predzej nabylem elektroniczne sterowniki i oprawy , poczym zainstalowalem to oswietlenie .
Minelo 8 miesiecy i tu opisze me uwagi.
REWELACJA
Zbiornik 700l osiwtlaja dwie T5 po 54 w. . System startu jak w HQI ,,wstajace slonce ,, pelna moc po zalaczeniu po okolo 10 minutach .
Efekt ,,migotania,, przy nawet niewielkim zlamaniu powierzchni wody.
U niektorych anubiasow efek kwitniecia trwa nonstop.
Przepiekne formy glonu pojawiajacego sie na skalach.
U ryb wyraznie widoczne formy ,,polyskowe,, ..samice ktore wygladaly w siwtle T8 jak ,,sledzie,, tu nabieraja polsyku zlotego lub srebrnego.
To tyle w kilku slowach o T5.
Serdecznie polecam

Moje pytanie dotyczy następującego fragmentu:

Zbiornik 700l osiwtlaja dwie T5 po 54 w. . System startu jak w HQI ,,wstajace slonce ,, pelna moc po zalaczeniu po okolo 10 minutach .

W moim akwarium do w/w świetlówek zastosowałe statecznik ElXc. zalecany w pozostałych postach do oświetlenia T5 jednak zamierzonego efektu wstającego słońca i załaczenia się po ok 10 min jak podaje autor w/w wypowiedzi nie osiągnąłem.Wiem że z opóźnieniem zapala się oświetlenie HQI ale z w/w wypowiedzi zrozumiałem iż taki sam efekt można uzyskać po zastosowania odpowiedniego statecznika w oświetleniu T5?

Czy jest to możliwe? czy to tylko błąd autora w/w wypowiedzi?

Seibian

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 6 Maj 2007 21:11 
Wydaje mi sie ze autor nieco przesadzil z tymi 10 minutami. U mnie to bylo max. 2 min do pelnego swiecenia. Na poczatku rzeczywiscie swietlowki stopiniowo sie "rokrecaja" ale na pewno u mnie nie bylo to 10 min. Ja mam 2x 54 W OW. Glony bardzo szybko rosna. Wedlug mnie efekt badzo korzystny przy np. zbiorniku z Pertochromisami, trofeus juz jednak nie nadazy zjadac takiej ilosci glonow. Migotanie pow. wody bylo zuwazalne.

Moze to powolne rozswietlanie jest efektem zastosowania spec. statecznika, nie wiem, moze trzeba sie zapytac np. w Aqua Light. Efekt taki widzialem tylko przy podlaczeniu T5 do specjalnego komputera akwarystycznego, ale jego koszt............ , maly nie jest.

Leszek

Autor Mariusz_B
Użytkownik
#3 - Posted: 6 Maj 2007 21:19 
Oczywiscie kupowanie kompa do ściatła nie ma sensu :). W sumie logicznie rzecz ujmując musi to polegac na zabawie z natężeniem prądu.

Sam od pewnego czasu zastanawiam sie nad t5 i szczególnie interesowałby mnie ten przepiękny (znany z HQI) efekt migotania.
Czy masz Leszczku coś takiego ? Jeśli tak to przy jakim zestawieniu świetlówek.

Autor Seibian
Użytkownik
#4 - Posted: 6 Maj 2007 21:24 
Zgodzę się z Wami. Jednak dla upewnienia się napisałem do jednej z firm zajmującej się sprzedażaoświetleniamin.akwarystycznego. Może odpowiedzą (Aqua-Light)

Autor rufus1
Użytkownik
#5 - Posted: 6 Maj 2007 21:24 
U mnie efekt migotania pow. wody i fajnych reflaksow swietlnych w zbiorniku (szczegolnie widoczne na dni i tylnej niebieskiej szybie) mam przy 2x 54 W OW, ale jest jedno ale.........., tylko po zdjeciu szyb nakrywkowych jest to widoczne i przy dobrej filtracji (woda krystalicznie czyta).
Kiedys widzilalem efekt migotania z lamp HQI u Artura i wydajem mi sie ze jednak z T5 nie jest tak widoczny i efektowny, ale na pewno jest to lepszy efekt oswietlenia akwarium niz np. T8

Autor Seibian
Użytkownik
#6 - Posted: 6 Maj 2007 21:25 
Co do szybkości wzrostu glonów również. Ostatnio zdjołem odbłyśniki może coś to pomoże

Autor Seibian
Użytkownik
#7 - Posted: 6 Maj 2007 21:28 
Zgadzam sięztym migotaniem .W moim akwarium w uzyskaniu takiego efektu pomogło to iżwszystkie wyloty od filtrów mam umieszczone zaraz pod powierzchnią wody

Autor Seibian
Użytkownik
#8 - Posted: 6 Maj 2007 21:29 
Fala jest naprawdę niezła.

Autor Seibian
Użytkownik
#9 - Posted: 6 Maj 2007 21:33 
Natomiast super efekt migotania uzyskałem kiedyś jak na moje akwarium padało światło z 20 W halogenika z oświetlenia pod sufitem który skierowałem na akwarium bez przykrycia. Ale wiadomo dlaczego z tego zrezygnowałem.

Autor Mariusz_B
Użytkownik
#10 - Posted: 6 Maj 2007 21:35 
Pokrywę mam z plastiku wiec szyb nie używam. Filtracja (unimax 700 i juvel wew działają super) daje wode kryształ więc chyba sie skuszę :)

Ale poza OW dam chyba jeszcze aktyniczną niebieską (oczywiscie max 18w) zawsze mi się straszliwie podobała leciuteńko niebieska poświata.

Autor Seibian
Użytkownik
#11 - Posted: 6 Maj 2007 21:40 
U mnie nie jest niebieska nawet leciutko ( możejatego nie dostrzegam) ale uważamżejest super i zgadzam sięże 18 W to w zupełności wystarczy.

Autor Seibian
Użytkownik
#12 - Posted: 6 Maj 2007 21:42 
Filtracja Unimax 250 i dwa razy głowica jedna z gąką biologiczną druga z pojemniczek z wata na głowicy

Autor Seibian
Użytkownik
#13 - Posted: 6 Maj 2007 21:44 
Woda również kryształ, wcześniej woda kwitła ale od kiedy zastosowałem 18W zamiast 39W jest ok.

Autor Seibian
Użytkownik
#14 - Posted: 6 Maj 2007 21:49 
Glony zielone, brązowe ,"czerwone" na niektórych kamieniach przy powierzchni lustra wody. ryby karmię raz dziennie.Resztę uzupełniają same "pasąc się tym co wyrośnie. Regularnie samice na zmianę noszą ikrę( zawsze na przemian-jedna skończy to druga zaczyna) samic nie odstawiam także mam już kilka pokoleń w jednym akwarium.

Autor Alex
Użytkownik
#15 - Posted: 6 Maj 2007 22:21 
Witam

Ja mam obecnie w moim 375l 1x54W T5 Aquastar.Oswietlenie rewelacyjne,doskonale wybarwia ryby,szczegolnie pieknie wyglada odmiana Golden Kazumba.Co do refleksow,rowniez po ustawieniu wylotu filtra wewnetrznego na powierzchnie wyglada to doskonale.Oswietlenie mam od dwoch tygodni a juz widac ze tempo wzrostu glonow jest bardziej zauwazalne.

Pozdrawiam

Autor twkw
Użytkownik
#16 - Posted: 7 Maj 2007 08:51 
Ja w jednym baniaku mam OW 10000K a w drugim Aquastar 10000K i na mój gust ryby w Aquastar wyglądają lepiej /bemba i ilangi/ może dlatego że ma ona większe podbicie w strefie czerwieni i żółci.

Autor topik
Użytkownik
#17 - Posted: 7 Maj 2007 08:54 
Witam

Mialem T5 ocean white i powiem wprost
Totalne rozczarowanie !
Oswietlenie zbyt silne (dla tropheus)
Ryby plochliwe ,bardzo slabo wybarwione ,wszystko blade i biale
Uzywalem to oswietlenie przez 8 miesiecy i powiedzialem dosc
Uzylem jednej swietlowki T8 PHILIPS AQUARELLE 36Wdo zbiornika 375L
I POWIEM WPROST
ZUPELNA PRZEMIANA !!!
Ryby po 2 tygodniach bez objawow plochliwosci Kasangi kolorki super ,bulupoint to samo
Nikt nie przekona mnie do t5 uzywalem ,widzialem
NIE DZIEKUJE!! ODRADZAM

Pozdrawiam

Autor Seibian
Użytkownik
#18 - Posted: 7 Maj 2007 16:06 
A ja uważam że każdy znas metodąprób i błedów dojdzie do zamierzonego celu. Jedni zachwalają jedno drudzy drugie. Poto między innymi jest dyskusja na forum.

Pozdrawiam Wszystkich

Autor topik
Użytkownik
#19 - Posted: 7 Maj 2007 16:49 
Jasne zgadzam sie z Toba w 100procentach
To jest tylko i wyłacznie moj poglad na sprawe, oparty na wlasnym doswiadczeniu
Po prostu jestem rozczarowany swietlowka t5 ocean white i tyle ,ale kazdy ma prawo do wlasnych doswiadczen ,wnioskow no bo JEGO RYBKI I JEGO AKWARIUM:))

PZDR

Autor aahaja
Użytkownik
#20 - Posted: 7 Maj 2007 20:15 
Mam dokładnie takie same odczucia jak topik. Ja z kolei jestem fanem Osram Fluora T8 - Ilanga, Chipimbi, Moliro, Bemba, Duboisi, Namansi itd .... wyglądają przy niej świetnie.
Pozdrawiam

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Oświetlenie T5 Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®