Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

120x40x35cm? i 10x duboisi ?? filtracja....?

Autor qurak
Użytkownik
#1 - Posted: 13 Maj 2007 19:14 
Witam.Zajmuje się Trofciami od niedawna,do tej pory miałem Malawi.Aktualnie w 100l baniaczku trzymam 10x duboisi,naturalnie młodzież:)Mam w mieszkaniu mało miejsca i niestety moge sobie pozwolić jedynie na takie akwa 120x40x35h, no max 40h 170-190l, zamierzam dać ciękom warstwe piasku + troche skał wapiennych(mam w kranie 8.0)więc nie ma co przesadzać.Jeżeli chodzi o filtracje to zamierzam "zrobić" z TETRY EX 700 filtr biologiczny(100% ceramika+gąbka na wlocie)+turbinka 350l\h z dużą gąbką(mechanika).Oświetlenie to 1x30w philips Aquarelle.Obsada się nie zmieni.Prosze o szczerą ocene mojego skromnego planu:)

pozdrawiam i dzięksss

Autor rafi201
Użytkownik
#2 - Posted: 13 Maj 2007 19:24 
Witam.

W filtrze zamiast ceramiki proponuje koral.
Wapieni możesz dać ile chcesz - nie bój sie, nie podniosa Ci za mocno pH.

Jest jednak jeden poważny problem: za mały zbiornik i za mało ryb.
Według mnie (i nie tylko...) minimum to 150x50x50 i około 20 osobników w ukladzie 1:2.

Pozdrawiam - Rafał

Autor rambowskixx
Użytkownik
#3 - Posted: 13 Maj 2007 20:55 
Jest jednak jeden poważny problem: za mały zbiornik i za mało ryb.
Według mnie (i nie tylko...) minimum to 150x50x50 i około 20 osobników w ukladzie 1:2.


Układ 1:2 to tylko przykład jednego z wielu zestawień które mogą dobrze funkcjonować. Bardzo dobre efekty daje zestawienie ryb w układzie 1:1. Co do akwarium to myślę że mniej niż 300 litrów nie jest wskazane dla Tropheusów. Stadko 10 sztuk to faktycznie bardzo mało i jak ryby podrosną może być problem z agresją a w tak małym zbiorniku (100 litrowym) taka sytuacja wcześniej bądź pózniej będzie mieć miejsce oraz dodatkowo ryby mogą skarłowacieć.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor qurak
Użytkownik
#4 - Posted: 14 Maj 2007 08:38 
Z tego co słyczałem oraz wyczytałem duboisi nie musi być chowany w stadzie(jako jedyny gatunek Trofa),bo 8 osobników to już stado(duboisi),dlatego chciał bym chodować właśnie ten gatunek,na IKOLKI,BEMBY...itd.bym sie nie zdecydował bo wiem że źle się czują w stadzie poniżej 15-20 osobników(i conajmniej 300l balonie)Rybki aktualnie mają 4cm a za 2 miesiące najprawdopodobniej będom pływać w 190l w proporcji 3 samce 7samic....

dzięki za odp...

Autor rafi201
Użytkownik
#5 - Posted: 14 Maj 2007 09:03 - Edytowany przez: rafi201 
Sugerowałem sie tymi samymi informacjami kiedy rozpoczynałem przygode z Trofeusmi. Zacząłem z T.duboisi w zbiorniku 110x40x40. Dziesieć młodych (2-3cm) osobników w układzie 3+7. Jeżeli chcesz możesz prześledzić zakładane przeze mnie tematy odnoszęce sie do tego wlaśnie problemu. Mysle jednak, że T.duboisi mimo różnic genetycznych, pod wzgledem warunków chowu i hodowli nie rózni sie od innych Trofeusów. Obecnie mam zbiornik 150x50x50 i mam wrażenie, że i ten jest dla nich troche za mały...

Pozdrawiam - Rafał

Autor rambowskixx
Użytkownik
#6 - Posted: 14 Maj 2007 10:39 
Z tego co słyczałem oraz wyczytałem duboisi nie musi być chowany w stadzie(jako jedyny gatunek Trofa),bo 8 osobników to już stado(duboisi),dlatego chciał bym chodować właśnie ten gatunek,

Obawiam się że z czasem dojdziesz do innych wniosków a trzymanie tropheusów w 100 czy nawet 190 litrowym akwarium to niestety troszeczkę nie ten kierunek;-)



Pozdrawiam
Łukasz

Autor duch
Użytkownik
#7 - Posted: 14 Maj 2007 11:14 
Z tego co słyczałem oraz wyczytałem duboisi nie musi być chowany w stadzie-ta koncepcja jest mozliwa do realizacji,ale nie w przypadku gdy mają być one same w akwa.Możesz trzymać kilka sztuk razem z innymi tropheusami.Jęzeli mają być same w akwa to powinno byc stado tak jak w przypadku kazdego innego tropheusa.
Drugi problem to wielkosc baniaka.Moje zdanie jest identyczne jak innych uzytkowników.Duboisi to gatunek osiągający znaczne rozmiary,a w Twoim szkiełku niestety nie będzie im to dane.Jak już nie masz możliwości na większy baniak,a musisz mieć trofcie to jednak proponowałbym bemby na przykład.Od biedy (zaznaczam) od biedy dadzą sobie radę.
Andrzej.

Autor qurak
Użytkownik
#8 - Posted: 14 Maj 2007 17:34 
Bemby są bardzo ładne, ale wszędzie polecano mi duboisi, mógł bym dożucić jeszcze 4sztuki(przerybiając delikatnie zbiornik) ale myśle że oglądanie takiego motłoku to nieprzyjemny widok,te ryby lubią pływać i jedyną rzecz jaką moge zrobić to dać 3cm piasku,kamelotu jak na lekarstwo(ogranicze tymsamym agresje)w sumie powierzchnia dna jest całkiem spora(ale fakt faktem ryby denne to to nie są)A co myślicie o filtracji?da sobie rade?czy mam "kombinować" drugiego "kubła"

pozdrawiam
Marcin

Autor timus
Użytkownik
#9 - Posted: 14 Maj 2007 17:44 
qurak My tu na forum odradzamy akwaria 240L (120x40x50) a Ty szukasz poparcia z pomysłem upchania ich w nie całych 200L

Ja bynajmniej się pod tym nie podpisze.

Jeśli nie możesz postawić im przyzwoitego baniaczka pomyśl o innej obsadzie.

Chyba nie chcesz patrzeć jak się męczą ? Bo o obserwacjach w miare naturalnych zachowań nie ma mowy.

Marcin.T <')))><

Autor rambowskixx
Użytkownik
#10 - Posted: 14 Maj 2007 18:56 
w sumie powierzchnia dna jest całkiem spora(ale fakt faktem ryby denne to to nie są)

Przy wymiarach zbiornika 120x40x35 to raczej można powiedzieć że powierzchnia dna jest bardzo malutka. Spora by była np. dla muszlowców.

Łukasz

Autor winiar
Użytkownik
#11 - Posted: 14 Maj 2007 20:44 
tego co słyczałem oraz wyczytałem duboisi nie musi być chowany w stadzie(jako jedyny gatunek Trofa),bo 8 osobników to już stado(duboisi),

Kilka "za" aby trzymać stado - mianem stada nazwałbym min 15 sztuk ryb jednego gatunku:
-> Mniejsza agresja ryb, dlatego że dominujący samiec nie skupia się tylko na jednej rybie
-> Ryby zachowują się naturalnie, bo to ich naturalny sposób życia w stadzie
-> W przypadku gdy masz samca całkowitego rozrabiakę odławiasz go i ... nadal masz stado 14 sztuk ale zawsze to lepiej niż 7.
-> Gdy podczas utarczek zostanie okaleczona, uderzona jedna ryba [ i odejdzie do krainy wiecznego tarła] zawsze masz stado 13 sztuk a nie 6.
-> Kupując młode ryby nie wiesz jaki jest układ płci...

I można by tak wymieniać.

Wspominasz ze będzioe to baniak 120x40x35 [lub 40]. Netto bez żadnego wystroju - czyli gołe szkło [zero piasko i kamieni - nic] masz odpowiednio 143,5 oraz 166 litrów - to bardzo skromnie jak dla Trophesusa. Rozważ to bo szkoda ryb.

Moje zdanie - Większy zbiornik i stado min 15 sztuk.


Pozdrawiam

marek

Autor duch
Użytkownik
#12 - Posted: 14 Maj 2007 22:06 
Bemby są bardzo ładne, ale wszędzie polecano mi duboisi-a możesz mi napisać co mówili ci co polecali te duboisi??,mówili pewnie też że masz dla nich odpowiedni zbiornik?:).Jeżeli ich argumentem było to,że duboisi żyje w małych stadkach,parach lub nawet samotnie,to są informacje jedynie zaczerpnięte z różnych publikacji,internetu itd.gwarantuję ci,że ten co poleca trzymanie 3-4 sztuk duboisi samych w akwa ,sam nigdy tego sprawdził,a powiem nawet że nigdy nie miał doświadczeńia z jakimkolwiek tropheusem.To są poprostu brednie obliczone pod to aby sprzedać ryby!
Andrzej.

Autor qurak
Użytkownik
#13 - Posted: 15 Maj 2007 08:58 
Informacja ta się powtórzyła wielokrotnie,w necie,u sprzewawców,nawet w sklepach.Polecano mi duboisi jako trofcia dla początkujących.I jedynego który(podobno, bo zaczynam się już gubić)niepotrzebuje przynajmniej 300l i może być chowany w stadzie mniejszym niż 15szt...Według książki Marty Mierzeńskiej "Trofeusy" jeden dorosły trofeć potrzebuje od 10 do 15l wody,więc odliczając piach i kamelot moge wcisnąć spokojnie 12sztuk...Myśle że Pani Marta zna się na rzeczy i nie skrzywdze zbytnio ryb które hoduje...

pozdrawiam
Marcin

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 15 Maj 2007 09:03 
Myśle że Pani Marta zna się na rzeczy i nie skrzywdze zbytnio ryb które hoduje...
qurak

To to chcesz zrobić jest niedopuszczalne. Słuchaj rad innych!!!

Marta

Autor timus
Użytkownik
#15 - Posted: 15 Maj 2007 09:20 
qurak

Ten przelicznik o którym mówisz jest czysto teoretyczny! A dotyczy dopuszczalnej ilości ryb w dużych zbiornikach.

Idąc tym tropem można by założyć akwarium 45L dla trzech sztuk? BZDURA!

A ja miałem te ryby w standardowym akwarium 240L i miałem kłopoty z zapanowaniem nad nimi oraz nad parametrami fizykochemicznymi. O agresji wywołanej brakiem miejsca już nie wspomnę.

To za małe akwarium dla trofci i odradzam!!!!

.Myśle że Pani Marta zna się na rzeczy i nie skrzywdze zbytnio ryb które hoduje

Nie zrozumiałeś przesłania i wyrwałeś część z kontekstu

Marcin.T <')))><

Autor winiar
Użytkownik
#16 - Posted: 15 Maj 2007 09:35 
qurak
Zupełnie inny układ jest gdy masz akwarium 300l i w nim 20 ryb a 90l i w nim 6 ryb. Proporcjonalnie to to samo ale dla życia ryb to zupełnie co innego i musisz to zrozumieć. Może to będzie łatwiejsze do zrozumienia - impreza na 20 m2 w 5 osób, to nie to samo co impreza na 100 m2 w 25...

Poza tym po imprezie idziesz do domu a nie miszekasz na stałe na 20m2!

Marek

Autor rufus1
Użytkownik
#17 - Posted: 15 Maj 2007 12:29 
Moim zdaniem jest to stanowczo za maly zbiornik na jakiekolwiek trofeusy. Wedlug mnie takim min. odpowiednim zbiornikiem dla trofeusow jest np. zbiornki o wymiarach 150x60 (szer.) i wysokosc 50. Trofeus to ryba stadna i do tego jeszcze dosc agrsywna (szczegolnie w okresie dobierania sie stada oraz w okresie rozrodczym). Chcac uniknac problemow, a jednoczesnie ogladac "dobor" stada musimy rybom zapewnic takie min.

Odnoszac sie do tego co juz wczesniej napisales.

Trofeus duboisi nalezy do jednych z wiekszych gatunkow z rodzaju Tropheus. Czyli jest to w konflikcie z tym co powiedziano ci w sklepie. Dorosle trofusy duboisi doroastaja do 15 cm spokojnie, a nawet widzialem "olbrzymy" maja po 17 cm. Podam dla ciekawosci ze trofusy moorii oraz trofeusy np. z grupy "black" doroastaja do 12 cm max.. Najwiekszymi gatunkami z rodzaju tropheus sa tr. anectenns oraz tr. polli dorastajace do 20 cm.

Czyli jak widac biorac pod uwage tylko wielokosc ryb masz za maly zbiornik. do tego dochodzi fakt ze sa to ryby stadne to rowniez wymusza na nas wiekszy zbiornik, nastepnie agresywnosc ryb kolejny czynnik w kierunku wiekszego zbiornika.

Jezeli moge zasugerowac to proponowalbym zmiane obsady twojego zbiornika lub zwiekszenie zbiornika.

Leszek

Autor bernard
Użytkownik
#18 - Posted: 16 Maj 2007 23:58 
Witam
Napiszę coś z własnego doświadczenia. Ok. 5 lat temu (nie mając żadnego doświadczenia z trofeusami) wpuściłem do zbiornika 240 l 16 małych trofci (6 Duboisi i 10 Bemb). Ja również spotkałem w internecie wiele wypowiedzi, z których wynikało, że Duboisi to jedyne trofeusy, które nie muszą żyć w dużym stadzie. Myślałem więc, że taki układ będzie w porządku. Po ok. półtora roku, kiedy ryby podrosły, z Duboisi została tylko para. Dominujący samiec zabił pozostałe ryby. Wniosek z tego dla mnie jest prosty - trzymanie ryb z rodzaju Trofeus w tak małej grupie to był tragiczny w skutkach błąd.
Inna sprawa, że od 3 lat w mojej trofciarni (już większej, bo 375 litrowej) pływa ta para Duboisi i co 2 miesiące mam młode. Ale! Ryby te nie pływają same, lecz ze złożonym z 15-20 sztuk stadem trofeusów innej odmiany, a dodatkowo z własnymi młodymi, które sukcesywnie odławiam. Choć nigdy nie próbowałem trzymać tej pary osobno (i nie zamierzam!) jestem przekonany, że próba taka skończyłaby się śmiercią samicy.
Niezależnie od tego, że u mnie taki układ funkcjonuje od dawna, nie polecam go nikomu i gdyby nie fakt, że jestem do nich bardzo przywiązany (moje pierwsze ryby z Tanganiki) i nie mam miejsca na drugie stado, już dawno zwiększyłbym liczbę Duboisi.

Marcinie, posłuchaj więc rad tych, którzy mówią: minimum kilkanaście sztuk w dużym akwarium (240 l to absolutne minimum dla mniejszych trofeusów)

Autor qurak
Użytkownik
#19 - Posted: 17 Maj 2007 17:46 
Dzięki za wypowiedzi,troche to smutne, wsumie nie to że mam za małe akwa,ale że ludzie zrobią wszystko żeby sprzedać ryby!!idą po trupach!! wszędzie mówiono mi że duboisi to ryby dla mnie,i że są to najmniejsze(podobno dorastają tylko do 12cm)trofcie,Będe musiał chyba sprzedać moje śliczności;/;/może za rok może dwa lata będe mógł gdzieś wcisnąć przynajmniej 300l balonik...

pozdrawiam
Marcin

Autor Alex
Użytkownik
#20 - Posted: 17 Maj 2007 17:57 
Witam
I to mi sie podoba,jestes jednym z naprawde niewielu,ktorzy słuchaja rad.Spokojnie przygotuj wiedze do hodowli trofci,czytaj,słuchaj a gdy nadejdzie czas i odpowiednie warunki postawisz wiekszy baniak i bedziesz miał podwojna radosc z wiekszego akwarium i ukochanych ryb.

Pozdrawiam

Autor winiar
Użytkownik
#21 - Posted: 17 Maj 2007 21:24 
qurak
Chylę czoła - postawa godna prawdziwego Akwarysty [przez duże A]

Pozdrawiam i zyczę zdrowych rybek!

Marek

Autor qurak
Użytkownik
#22 - Posted: 18 Maj 2007 11:19 
Mam jeszcze jedno pytanko do "Was", poniewaz nie moge zasięgnąć takiej informacji w sklepie(wiadomo jakich mamy sprzedawców;/) ani nie ma za bardzo na rynku fachowej literatury o trofciach.Chciał bym żebyście mi zaproponowali zestaw(akwa,filtr,oświetlenie,kamelot,oraz naturalnie obsade) NA POCZĄTEK.Nie chciał bym popełniać błędu na samym początku, bo z doświadczenia wiem że w późniejszym czasie się to zemści!!Dodam tylko że bardzo podobają mi się bemby,i myśle że do większego balona zmieszcze również drugą odmianę(bardziej i jaskrawiej ubarwioną)

pozdrawiam
Marcin

Autor timus
Użytkownik
#23 - Posted: 18 Maj 2007 12:06 
Dodam tylko że bardzo podobają mi się bemby,i myśle że do większego balona zmieszcze również drugą odmianę(bardziej i jaskrawiej ubarwioną)

Sam sobie dobrałeś obsade ;)

A resztę znajdziesz tu na forum i na stronie głównej Tropheus Tanganika w dziale artykuły.

Marcin.T <')))><

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / 120x40x35cm? i 10x duboisi ?? filtracja....? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®