Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Lodówka akwarystyczna -proszę o pomoc-w wyliczance

Autor trzcinka
Użytkownik
#1 - Posted: 27 Maj 2007 23:36 
Problem nietypowy-ale wierzę że jest wsród nas ,ktoś kto będzie umiał mi pomóc.(mino że nie dotyczy to Tanganiki)ale jak mam problem-to do Was-jak zwykle w dym.

No więc tak.Postanowiłam zmienić akwarium Obecnie mam 120/40/35 wys.Zalane jest wodą do 25 cm.Odliczając piasek -to wody jest w nim jakieś
110 litrow.Temperaturę wody 17 stopni utrzymuje mi lodówka akwarystyczna Resun Cl 300.Przy temp .otoczenia 25 stopni i chłodzeniu nastawionym na 17 stopni-jej cykl pracy wynosi 10 minut.To znaczy Włącza się na 4 minuty potem 6 minut przerwy i włącza się ponownie.

Parametry tej lodówki są następujące
Moc 100W
Napięcie 220V/50Hz
Medium chłodzące gaz R134A
Wydajnośc pompy zewnętrznej tłoczącej wodę-900l/h
Zdolnośc chłodząca 300 W
Rekomendowana wielkość zbiornika(przy temp.chłodzenia ustawionej na 22 stopnie) 300 litrów.
Rekom. wielkośc zbiornika (przy temp ustawionej na 25 stopni) 500 litrów

Takie podane są parametry-ponieważ jest to sprzęt używany w akwarystyce morskiej-a ja potrzebuję niższej temperatury-Takiej max do 19 stopni.

Lodówka chłodzi bez problemów-tą ilośc wody w akwa które mam No ale chcę je zmnienić na większe i w związku z tym nie mogę się doszukać -ani nie mam pomysłu jak to teoretycznie przeliczyć-biorąc pod uwagę to że że jesli morszczakowie chłodzą wodę do 25 stopni-to temp powietrza musi być większa.Więc jakoś te parametry chyba uwzględniają różnicę temperatur.Czyli np temp powietrza 30 stopni-chłdzenie do 22 stoponi-czyli o 8 stopni-to lodówka jest w stanie ochłodzić 300 litrów wody.
A jak u mnie temp otoczenia jest 25 stopni a chcę by chłodziła do 17-to różnica jest też 8 stopni-i czy wobec tego też schłodzi mi 300 litrów-czy nie.Skąd to wiedzieć,
A i jest jeszcze taki wykres
Pojemnośc zbiornika 150 l,przepływ wody przez lodówkę 1000l/h
temp otoczenia 33 stopnie.A wyjściowa temp.wody 29 stopni
i z wykresu wynika że w takim zbiorniku loówka schłodzi wodę do 21 stopni w ciągu 4,5 godziny.do 17 stopni w ciągu 19 godzin -czyli bez problemu schłodzi aż o 12 stopni 150 litrów wody.

No i teraz tak-Nowe akwa będzie miało wymiary 170/60/40 wysokości(takie nietypowe) Będzie zalane do 25 cm-więc wody w nim będzie ok 255 litrow.
Temp otoczenia-nigdy nie wyzsza niż 28 stopni.
Mogłabym zrobic jeszcze większe akwa-ale problem właśnie w tym czy ta lodówka ochłodzi mi wodę.
Pewnie ktoś mądry zna jakiś wzór na przeliczanie tego.
Opisałam to dośc skomplikowanie.Ale dla kogoś kto wie na czym rzecz polega-pewnie będzie to czytelne.

Przepraszam za taki niezwiązany temat-ale wiecie-jak nie Wy to kto.
Pozdrówko

Autor krasa
Użytkownik
#2 - Posted: 28 Maj 2007 18:56 
ale wiecie-jak nie Wy to kto
Kolesie z forum o akwarystyce morskiej !!!
Poszukaj interesującej Cię lodówki np.
http://www.korale.pl/index.php/cPath/1?osCsid=4844 c13b1e22a0d2dab0cfb059130877
i sprawdź na stronie producenta parametry chłodzenia.
Jednak najlepsza metoda to dorwac na jakimś forum z morszczyzną kolesia, który taki sprzęt użytkuje, bo obliczenia w praktyce mogą się nie sprawdzic.
Pzdr. Krasa

Autor krasa
Użytkownik
#3 - Posted: 28 Maj 2007 19:42 
W sumie to IMO lepiej kupic klime np. LG zaq kilkaset zł niż chłodziarke za 2000 zł, która dodatkowo jeszcze odprowadza ciepło na mieszkanie co temp. wody raczej nie zmniejszy. Kup sobie klime ;) Sprawdziłem kilka lodóweczek są takie co temp. obniżą i o 10 stopni ale za taką cene, że lepiej nie mówic.

Autor trzcinka
Użytkownik
#4 - Posted: 30 Maj 2007 22:12 
Koledy wiedzą że nie o morszczakowo chodzi-tylko o aksolotle.
Im trzeba temperatury wody 16-19 stopni.a max 21
więc-koledzy z akwarystyki słonej-też mi nie pomogą-bo oni chłodzą tempe wody do 23 stopni-co dla mie jest za dużo.
Tu chodzi-o prawa fizyki-i przeliczanie teoretyczne parametrów.Myślałam że może ktoś z nas zna sie na tym bardziej teoretycznie..
Tak czy siak-widzę że chyba jednak nie można tego teoretycznie przeliczyć.
Wiesz-tak samo jak w podgrzewaniu wody -jest podana określona ilośc mocy-jaka potrzebna jest do ogrzania wody-przy danej temp otoczenia.Myślałam ż takie same parametry są do zastosowania-w przypadku chłodzenia-tylko może jakiś współcxzynników do przeliczeń sie używa.
No ja tak w swojej głowie myślę-że wszystko powinno dać się teoretycznie przeliczyć.Trzeba wiedzieć-tylko-jak.

Autor krasa
Użytkownik
#5 - Posted: 31 Maj 2007 00:27 
Wiem, że o aksolotle chodzi...
Morszczaki wiedzą o lodówkach dużo, bo zazwyczaj to oni je stosują.
Wiem o co Ci chodzi, z tego co się orientuę to lodówki tego typu mogą schłodzic wodę do temp. T = - 15 stopni C gdzie T= temp. pokojowa. Nie wiem czy na Twoje potrzeby to wystarczy, ale to i tak jest koszt kilku tyś. zł
Dlatego pomyślałem, że założenie klimy byłoby lepszym rozwiązaniem. No chyba, że 2-3 razy dziennie 2l butelka z zamrożoną wodą do baniaka, też pomaga.
Pzdr. Krasa

Autor trzcinka
Użytkownik
#6 - Posted: 31 Maj 2007 02:41 
Problem jest w tym że mam już taką lodówkę-i te kilka tysięcy jużwydałam
Tylko-ona pracuje w akwa 120/40/40
A zmieniam akwa na większe-robię na zamowienie.
I decyzja co do jego wielkości-właśnie będzie uzależniona od tego ile wody mi ta lodówka będzie w stanie ochłodzić.
Mogę zrobić akwa 180/60/40 wys -i to by był najbardziej interesujący mnie rozmiar.No ale-czy schłodzi taką ilość wody-właśnie nie wiem-tej wody będzie 270 litrów(bo zalewam do 25 cm)
W najgorszym przypadku-zrobię 160/60/40 wys-i tu by było 240 litrów do ochłodzenia.
20 cm różnicy-to dużo-jak mam wstawiać wannę-to niech będzie ona porządna-tylko-szkoda by mi było-ponownie wydawć kasę na kolejną mocniejszą lodówkę.A klimatyzator-wiesz-fajna sprawa-ale nie w moim domu-wiejska chałupka-no i gdyby -nawet-to 17 stopni w pokoju-to trochę zimno-jednak.
Tak że widzę-że pozostaje mi chyba zrobić nowe akwa-podłączyć sprzęt i zobaczyć in vitro-

Autor tasma
Użytkownik
#7 - Posted: 31 Maj 2007 08:43 
Beato

Klimatyzacja ma jednak sens. Zmniejszajac temperature otoczenia do np. 22 stopni, przy ktorych czlowiek moze normalnie egzystowac, powodujesz, ze lodowka bedzie musiala schlodzic zbiornik tylko o piec stopni.
Mysle ze mozna przyjac ze stosunek ilosci wody do tempertury chlodzenia bedzie odwrotnie proporcjonalny. W tej chwili lodowka obniza temperature w 110l wody o 8 stopni w stosunku do temperatury otoczenia. Przy dwa razy wiekszej ilosci wody, a mniejszej roznicy temperatur powinna dac rade obnizyc o te 4-5 stopni.

Przemek

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Lodówka akwarystyczna -proszę o pomoc-w wyliczance Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®