Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Jak działa sump?

Strona  Strona 1 of 4:  1  2  3  4  Next »  
Autor tropheus_mamba
Użytkownik
#1 - Posted: 3 Cze 2007 20:31 
Witam chciałem tu poruszyc temat sumpa. Otuż chodzi mi o jego podłączenie. Czytałem dość dużo, oglądałem obrazi i nie wiem jak go podłaczyć. Jak idzie pompa z sumpa do awka to wiem, ale widziałem 3 rure i była podpisana do kanalizacji. Tego właśnie nierozumiem, jak do kanalizacji? Chodzi o brudna wode? Czy moze jest tak ze to się podłącza do wody ciagłej która ciagle leci i jedna rura leci z woda odpadowa brudną? Kojarzy mi się to z podłaczeniem filtra RO. ale wiem ze sie myle. Jak to jest? Prosze o wytłumaczenie. Z góry dzieki.

Autor winiar
Użytkownik
#2 - Posted: 3 Cze 2007 20:56 
W tanganice z dalekoa od RO.
W kominie przy sumpie muszisz mieć co najmniej 3 rury.
1 -> jako wylewka do sumpa [zazwyczaj króta z siatką ochronna - na niej umieszczony jest zawór lub zawory do regulacji wypływu wody z komina], 2 2-> jako wylewka wody z sumpa [dzięki pompie],
3-> jako zabezpieczenie przed zatkaniem rurki nr 1. Na niej nie mażadnych zaworów i jest dosyć wysoka tak aby przelewająca się przez grzebień woda w przypadku zatkania rury 1.

To o czym wspominasz to najprawdopodobniej rurka do stałej podmiany wody. A w takim rozwiązaniu będzie to rura nr 4

Marek

Autor tropheus_mamba
Użytkownik
#3 - Posted: 3 Cze 2007 21:51 
Aha czyli o tej rurce co mówiłem to ona jest do podmieniania wody. Czyli ona jest z zaworem i jak chcem to dolewam świeżej wody tak? Wiesz mozę mniej wiecej juz wiem ale musiał bym to zobaczyć na żywo a nie wiem kto w lubuskim w okolicach żary- zielona góra ma takie coś. Jeste bardziej wzrokowcem i jak zobacze to w 100% bede wiedział jak podłaczyć. Chyba że ktoś by mial z was lub ty masz szczególowe podłaczenie sumpa, to był bym bardzo wdzięczny.

Autor winiar
Użytkownik
#4 - Posted: 3 Cze 2007 22:36 
Poszukaj watku w któwym wypowiadał się Jacek Kudła - on ma takie rozwiązanie i robił forki i opisywał temat. -> Opcja szukaj w menu głównym [na górze strony]


Marek

Autor tropheus_mamba
Użytkownik
#5 - Posted: 3 Cze 2007 22:53 
jaki on ma nik to znajde?

Autor winiar
Użytkownik
#6 - Posted: 3 Cze 2007 23:02 
"jacekkudla"

marek

Autor tropheus_mamba
Użytkownik
#7 - Posted: 3 Cze 2007 23:07 
jest tego ful aż głowa boli. Jaki wpisałes temat bo znaleśc znajde ale za rok cyba.

Autor arsik
Użytkownik
#8 - Posted: 4 Cze 2007 00:29 
W kominie przy sumpie muszisz mieć co najmniej 3 rury.

Niekoniecznie 3. Może mieć tylko 2, albo nawet tylko 1. Wystarczy, ze nie zrobi rewizji, a rurę od pompy da poza akwarium (ja właśnie coś takiego planuję). Więc jakby się uprzeć to tylko 1 otwór starczy ;-)

Autor winiar
Użytkownik
#9 - Posted: 4 Cze 2007 08:58 
Bez rewizji - hm... Bardzo ryzywowne, ale można. Ja zrobiłem 3 otwory i mam spokój. Ale jak bedę robił kolejny baniak i będzie sump to zrobie pudełko przelewowe takie jak ma Artur [Artkras].
Jak już puszczasz jedna rurę poza szkłem - to czemu nie kubeł i 2 rury?
Decyzja oczywiście do podjęcia przez użytkownika.

Marek

Autor tropheus_mamba
Użytkownik
#10 - Posted: 4 Cze 2007 10:05 
Witam. Ja wole zrobić 2 rury ponieważ robie to pierwszy raz, a jestem młodym akwarystom to nie wiem co to rewizja i jak to zastosować. Najlepiej jak bym z kimś pogadał na GG lub telefonicznie. Jeśli ze zrobieniem 2 rur czy 1 to nie aż takiego duzego problemu, ale z 3 to mam mały kłopot. Samo zrobienie to potrafie. pozdrawiam marek

Autor winiar
Użytkownik
#11 - Posted: 4 Cze 2007 11:07 
tropheus_mamba

Skoro nie bardzo wiesz jak to zrobic to proponuje ci większy kubeł i bedziesz maiał temat rozwiązany. Koszt sumpa to mniejwięcej koszt fajnego kubełka.

Jeśli ze zrobieniem 2 rur czy 1 to nie aż takiego duzego problemu, ale z 3 to mam mały kłopot. Samo zrobienie to potrafie
Sam wiercisz otwory w szkle????

marek

Autor tropheus_mamba
Użytkownik
#12 - Posted: 4 Cze 2007 16:03 
Bede sam wiercił jak się dowiem czym. jak nie bede miał czym to szklarz mi wywierci. Jednak wole sumpa niż kubełek.

Autor tropheus_mamba
Użytkownik
#13 - Posted: 4 Cze 2007 22:36 
Witajcie ponownie. Czy do sumpa mozę być taka pompa wodna? AquaBee-Up2000. Czy bedzoe dobra czy nie? Jak nei bardzo to jakie sa najlepsze według was.

Autor tropheus_mamba
Użytkownik
#14 - Posted: 4 Cze 2007 22:47 
Napiszcie mi czy tyn filtr bedzie dobry http://colisa.com.pl/?/m-Tunze-filtm-pomp.shtml tu stronka do niego

Autor jacekkudla
Użytkownik
#15 - Posted: 5 Cze 2007 10:46 
Sump jest fajny bo za zbliżone pieniążki masz kilkukrotnie większą masę filtrującą.... ALE... też jak się nie znasz to możesz bałaganu narobić:
1.Wiercenie samemu odradzam popsujesz baniak albo po jakimś czasie pęknie i troche wody na podłodze
2. kombinowanie z ilością rurek... zły dobór zarówno wielkości jak i reszty parametrów zarówno pompy ilości komór wielkości sumpa i masz niezły bałagan...
3. NIe radze samemu montować - proponuje albo kogoś kto ma do pomocy lub porpsstu kubełek kupić...

Jak duże akwa wogle planujesz filtrować sumpem??? podaj szczegóły co do obsady także...

Autor artkras12379
Użytkownik
#16 - Posted: 5 Cze 2007 12:42 
WITAM
Jacek słusznie napisał, jak sie nie wie o co do końca chodzi z zasadą funkcjonowania sumpa, co się dzieje na wypadek przerwy w dostawie energii elektrycznej, itp to lepiej zafundować sobie kubełki. Naprawdę można sobie napykać biedy no i trochę bałaganu przy tym również. Chyba, że masz kogoś kto się naprawdę na tym zna i zwróci uwagę na szczegóły związane z prawidłowym działaniem systemu.
Podałeś link do "jak napisałeś" filtrów. Po otwarciu tej strony wyskakują pompy cyrkulacyjne, które nie nadają się do pompowania wody z sumpa do akwarium. Są to pompy do wytworzenia jedynie ruchu wody w akwarium (morskim). Wydatki mają owszem i duże przy niewielkich mocach, ale jeśli chodzi o spiętrzenie słupa wody to już nie jest najlepiej. Typowa pompa obiegowa do sumpa niestety troszkę energii zjada - tak średnio to z 50 W uzyskujemy około 2000 l/h.
Przy doborze sumpa należy zwrócić uwagę na kilka aspektów - jego objętość na komory filtracyjne, zdolność przyjęcia nadmiaru wody z akwa, wydatek uzależniony od wielkości akwa, ilości ryb, itp itd.
Decyzja oczywiście Twoja ;-)
pzdr
Artur

Autor tropheus_mamba
Użytkownik
#17 - Posted: 5 Cze 2007 16:34 
Jacekkudła wiec akwa takie 150x60x60=540L. Obsada to same tropheusy, nie wiem jeszcze jakie. Tropheusy to bedą moje pierwszy ryby z jeziora tanganiki i to akwa bedzie dla nich. Masz raje co do sumpa, ale już troche lat jestem akwarystą i chcem spróbować jak to bedzie z tą filtracja. Jacku mógł byś mi wytłumaczyć dokładnie jak sump pracuje i do czego służy? Bardzo mi się te informacje przydadza bo narazie kase zbieram i nic narazie nie mam wiec wszytsko bedzie przygotowane pod wymiary, na akwa i sumpa. Co do ryb to mysle ze około 40szt tropheusow bede mógł trzymać jeśli za duzto to około 35.

artkras12379 Mozesz mi napisać pod te moje akwa jakie sump musi mieć wymiary rzeczywiste i ile cm musza mieć komory do niego?

Autor aahaja
Użytkownik
#18 - Posted: 5 Cze 2007 17:40 
Tu masz o sumpie: http://www.akwarystyka.com.pl/showthread.php?t=204 88 .
Tu masz inny system filtracji (prostszy, bez ingerencji w akwarium) : http://www.akwarystyka.com.pl/showthread.php?t=926 4&highlight=sump+pompa

Pozdrawiam

Autor tropheus_mamba
Użytkownik
#19 - Posted: 5 Cze 2007 19:12 
wole sumpa i chyba go zrobie jak niechcecie pomuc to trudno sam jakoś podziałam. Jak zaleje to koszmar.

Autor rufus1
Użytkownik
#20 - Posted: 5 Cze 2007 21:31 
Z tego co pamietam, ale moge sie mylić, przyjmuje sie że objetość masy filtrującej powinna być min. 15 - 20% objetości akwarium.

Twoje akwarium bedzie miało ok. 470 litrów (bez dekoracji), czyli komory powinny pomieścić ok. 70 litrów masy filtrujacej (min.). Czyli z tego mozesz sobie obliczyc i dopasaowac ilosc komor w sumpie oraz jego wielkosc. Pamietaj ze sump nie jest zalewany w 100% woda, czyli jego wielkosc bedzie wieksza niz faktycznie bedzie tam wody. W zależności od rodzaju wkladow masa ta moze sie szybciej lub wolniej zapychac, a ma to wplyw min. przy doborze mocy pompy + wysokosc tloczenia wody z sumpa do akwarium.

Jezeli się myle to moze ktos mnie poprawi i uzupelni cos w tym temacie.

Autor tropheus_mamba
Użytkownik
#21 - Posted: 5 Cze 2007 22:20 
Dzięki rufus te strony co podałes sa bardzo dobre czytałem ze 4 godziny i dużo się dowiedziałem dzieki. Co do tego sumpa to zrobic akwa(sump) wieksze by wody bylo około 70L.. Tzn zrobie akwna na jakieś 100l a przecież całego nigdy niezaleje to myśle że około 70 llitrów wody w nim bedzie, dobrze mysle? Pompe wezme do 2500L/H. Powinna w zupełnosci wystarczyć i nic niepowinno się zapychać. Wysokość mam okło żeby nieskłamać tak 140-150cm oczywiscie podnoszenia wody.Chce trymac okolo jak da rade takie odmiany trzymac to:
15x Tropheus Ikola,
15x Tropheus Chipimbi,
10 lub 15x Tropheus Kachaze,
Jeśli któreś z tych gatunków nie moga byc to prosze poprawcie, nie chce by się krzyżowały.

Autor winiar
Użytkownik
#22 - Posted: 5 Cze 2007 22:30 
tropheus_mamba
Musze to napisać - jesteś leń i tyle. Wszystkie informacje o które pytasz znajdują sie na stronie Tropheusa, bądz na forum.
Co do krzyżówwek - będą się krzyżowały [Chipimbi i Kachese] - zerknij w menu głównym "artykuły i recenzje" -> Artykuły o Tropheusach -> schemat krzyżowania się Tropheusów.

Marek
P.S. Proszę przejdrzyj archiwum -> opcja "szukaj" i artykuły - z menu głownego.

Autor tropheus_mamba
Użytkownik
#23 - Posted: 5 Cze 2007 22:40 
Ok ale jak ciezko mi znaleść to chyba można prosić o wasza porade czy pomoc, nie musisz odrazu mówić ze leń. Co do sumpa to zrobić na 100 czy 120L żeby wyszło conajmniej 70 wody?

Autor winiar
Użytkownik
#24 - Posted: 5 Cze 2007 22:47 
Nadal podrzymuję to co napisałem wcześcniej.

Wg mnie - zrób 120 - odejdzie ci objętość na wkłady filtracyjne, pompę, szkło...


marek

Autor rufus1
Użytkownik
#25 - Posted: 6 Cze 2007 00:20 
A ja nawet zrobilbym ok. 150 lirow. Polowe zajmie ci masa filtracyjna o objetosci 70 lirow, druga polowa do wykorzystania.

Co do trofeusow. zrob tak jak napisal Marek, koniecznie przejrzyj ta tabele.
Warto korzystac z opcji "szukaj", a ile przy tym znajdziemy przy tzw. okazji ;-).

Autor tropheus_mamba
Użytkownik
#26 - Posted: 6 Cze 2007 07:34 
Ok dzieki. Moje ostatnie pytanie o na które myśle ze dacie odpowiedź to czy taka pompa bedzie do sumpa dobra Aqua Medic PH 2500, wysokoś podnoszenia mo 2.6m. Jak nie to jakie proponujecie? I to wszystko co do sumpa reszte już sie dowiedziałem.

Autor jacekkudla
Użytkownik
#27 - Posted: 6 Cze 2007 08:56 - Edytowany przez: jacekkudla 
Ta pompa jest całkiem ok, sump jako filtr typowo biologiczny nie powinien na zbyt mocnym przepływie pracować czyli policz sobie (jest w instrukcji pompy lub strona producenta) ile pompa traci przy podnoszeniu słupa wody (przepływ powinien być około 1-1,5 x wielość baniaka). Ważna rzecz by pompa nie była za silna bo Ci wypompouje całą wodę z sumpa do akwa a ta nie zdąrzy wrócić so sumpa. Pamiętaj by w sumpei robić boczny przepływ a nie góra-dół wtedy większy bufor na pompe masz że Ci nie będzie pracować na sucho... Wg mnie wielkość sumpa się bardziej dobiera nie na okoliczność wielkości wkąłdów a możliwości zgromadzenia wody z baniaka na przypadek braku prądu....
Hhhmmm to tak na gorąco, jeśli masz pytania po lekturze stron www to pytaj bardziej konkretnie... Zanim odpalisz sump/baniak musisz troche poeksperymentować z włączaniem/wyłączaniem pompy itd itp...

Autor tropheus_mamba
Użytkownik
#28 - Posted: 6 Cze 2007 09:39 
Ok ale nie wiem jak się robi na bok bo góra- dół wiem może masz jakieś foto jak to zrobić bede kombinował z tym na bok?

Autor rufus1
Użytkownik
#29 - Posted: 6 Cze 2007 13:45 - Edytowany przez: rufus1 
Jacku czy nie jest to wzajemnie zalezne od siebie, czyli wielkosc sumpa zalezy i od objetosci masy filtrujace i od pojemnosci wody?
Skoro jak sam napisales sump prcujacy jako filtr bio powinien miec moim zdaniem duza objetosc masy filtrujacej, czyli wydaje mi sie ze jest to wazny parametr.


tropheus mamba:

Wydaje mi sie ze chyba jednak za malo szukasz w necie na ten temat, a czy odwiedziles ta strone:
http://www.malawicichlidhomepage.com/mch%20polish/ filtration_practice_polish1.html

i nastepne podstrony (opcja na dole strony "next")?

ew. te same informacje znajdziesz w czasopismie AKWA FORUM Nr 2 z 2002 roku, str.66- 71

Autor tropheus_mamba
Użytkownik
#30 - Posted: 6 Cze 2007 14:51 
Rufus tej strony nieczytałem. Dzięki bedzie co czytać. Dzisiaj dużo sie dowiedziałem wiec jednak zrobie sumpa góra-dół. pozdrawiam Marek

Strona  Strona 1 of 4:  1  2  3  4  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Jak działa sump? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®