Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Jak działa sump?

Strona  Strona 2 of 4:  « Previous  1  2  3  4  Next »  
Autor jacekkudla
Użytkownik
#31 - Posted: 11 Cze 2007 10:25 
Zdecydowanie odradzam sumpa góra-dół. Jest to nie tylko moja opinia ale także kilku znajpmych stosujacych taką filtrację. Przekonał mnie do niej ostatecznie TheWald, któy torszkę o klejeniu zarówno akwariów jak i sumpów sporo wie. To on zdecydowanie wybił mi z głowy góra-dół
Rufusie jasne że jak masz sumpa małego to dużo wkłądów nie napakujesz... Ale jeśli ja mam sump 150 litrów to nei musze walczyć o każdy litr jak o niepodległość bo i tak te 70 litrów masy filtrujacej (doadatkowo około 15 litrów w kominie) jest niedoścignionym parametrem w porównaniu do kubełków... i to własnie miałem na myśli...

JAcek

Autor artkras12379
Użytkownik
#32 - Posted: 11 Cze 2007 10:51 
WITAM
Jacku a czy możesz nas przekonać o wyższości sumpa z bocznymi (poziomymi) przepływami - jeśli Cię dobrze zrozumiałem - na sumpem z przepływami pionowymi.
pzdr
Artur

Autor jacekkudla
Użytkownik
#33 - Posted: 11 Cze 2007 16:03 
Arturze
Głównie chodzi o moc pompy i ilość pompowanej przez nią wody. Wobec tego ostatnia komora musi być na tyle duża by spadek poziomu na okolicznośćwypompowanej wody zrekompesować. Wychodzi na to że praktycznie ostatnia komora w przepływie góra-dół by była bezpieczna musi być prawie połową całego sumpa (tak generalnie).
Pomijam fakt niewygody kiedy jest brak prądu i spada woda z baniaka. Nie ma generalnie różnicy w poziomie bezpieczeństwa (oba rodzaj musza zebrac całość spiętrzenia) ale jeśli spadnie z baniaka woda do typu góra-dół to zaleja wszystkie komory i się zrobi niezły "syf" bo wzruszy cały osad i wszyskie wkłady filtracyjne, więc kiedy woda zacznie znowu płynąć do baniaka to będzie mętna... w bocznym nie ma takiego problemu bo wzarsta poziom wody jak i opada w całym sumpie-tu kolejny plus przy wyjeździe na kilka dni parowanie też nas tak nei boli bo woda opada w całym sumpie.
Dużo łatwiej opanować sumpa z przepływami bocznymi....
przepraszam za troszkę nieuczesany zestaw przemyśleń... jak co to pytać chętenie się rocznymi spostrzeżenaimi bezobsługowej radości z korzystania sumpa podziele:)

JAcek

Autor artkras12379
Użytkownik
#34 - Posted: 12 Cze 2007 08:45 
WITAM
Co ja myslę na ten temat ;-)
Jeśli miałbym osobiście wybierać pomiędzy sumpem "góra-dół" a "boczny przepływ" wybrałbym chyba góra dół - dlaczego?
Wydaje mi się, że w tym wariancie woda przepływa w miarę równomiernie przez wszystkie media filtracyjne czego nie można powiedzieć o tym drugim. Filrowanie wody odbywa się nie przez całą objętość medii filtracyjnych (a niekiedy zależy nam na tym np. grys koralowy) tylko przez ich część doprowadzając do stopniowego zamulania wkładów filtracyjnych począwszy od ich dolnych warstw. W skrajnym przypadku dojdzie do tego, że woda nie będzie filtrowana tylko będzie się przelewała nad wkładami do ostatniej komory z pompą, a na dnie wkładów będą strefy beztlenowe. W przypadku sumpa "góra-dół" też tak będzie w przypadku kiedy wkłady sie przysłowiowo zamulą. Z tym, że wówczas mamy informację że należy je wypłukać (woda przelewa się nad ściankami komór na wkłady).
Jacku wydaje mi się, że w sumpie "góra-dół" komory są pozalewane, dlatego chyba nie ma mowy o jakimś zruszeniu osadów w przypadku zalania filtra wodą np. w przypadku przerwy w dostawie energii elektrycznej.
A tak naprawdę to osobiście proponowałbym filtr przesiąkający, który nie posiada nazwijmy to ww. "wad" a my nie mamy problemów z nimi związanych.
pzdr
Artur

Autor jacekkudla
Użytkownik
#35 - Posted: 12 Cze 2007 09:30 
Arturze filtr przesiąkający oczywiście że lepszy jest... ale neistety nie miałem możliwości takowego zbudowania...
A co do przepływów to fakt góra-dół lepiej wykorzystuje wkłady filtracyjne... tyle że wg mnie jest ich w sumpie aż nadto w porównianiu do innych fitrów (patrz kubełki) że jeśli nawet spadnie wydajność o jakąś część to i tak jest tego w nadmiarze... Co do Twojej argumentacji byłbym w satnie się z nią zgodzić tyle tylko że ona jest incydentalna i ma małe znaczenie w codziennej pracy... Tyle że Ty wcale się nei odniosłeś do reszty mych argumentów które uważam za kluczowe w wyborze:):)

JAcek

Autor artkras12379
Użytkownik
#36 - Posted: 12 Cze 2007 09:54 
WITAM
;-)))
Zatem sprubuję.
Napisałeś: "Głównie chodzi o moc pompy i ilość pompowanej przez nią wody" - uważam, bez znaczenia jesli chodzi o typ sumpa. Wszystko zależne jest od tego czy system powrotu wody do sumpa nadąży za pompą.
Odnośnie przyjęcia nadmiaru wody - zgadzam się, "boczny (przy tych samych wymiarach sumpa) przyjmie jej więcej pod warunkiem , że objętość wkładów jest ta sama i nie są one jeszcze "zapchane".
W kwestii parowania wody - również się zgadzam, poziom wody przy tym samym odparowaniu spadnie o mniejszą wartość. Ale nie widzę w tym przypadku żadnego problemu. Ja w swoim filtrze wodę mam na poziomie około 3-5 cm. Kwestia rozwiązania poboru wody przez pompę ;-) Poza tym i akwarium i filtr mam szczelnie przykryte, także efekt parowania zmniejszony. Akwarium jest dość duże, filtr też (brutto około 200 l) a poziom wody w sumpie zmniejsza się średnio (szacuję-nigdy nie zwracałem na to uwagi) około 1-2 cm na 2-3 tygodnie.
Napisałeś: "Dużo łatwiej opanować sumpa z przepływami bocznymi...."
A tak konkretniej - to też sprubuję sie odnieść.

pzdr serdecznie
Artur

Autor jacekkudla
Użytkownik
#37 - Posted: 12 Cze 2007 10:14 
Arturze:
Napisałeś: "Głównie chodzi o moc pompy i ilość pompowanej przez nią wody" - uważam, bez znaczenia jesli chodzi o typ sumpa. Wszystko zależne jest od tego czy system powrotu wody do sumpa nadąży za pompą.
Nie jest to wg mnei prawda nie chodzi o powrót wody do sumpa tu zazwyczaj nie ma problemu. Problemem w góra-dół jest mniejsza możliwość przelewania wody pomiędzy komorami - tu działa tylko fizyka pompa nie ma na to wpływu. A pompa zawsze powoduje spadek wody w sumpie...
a co do opanowania sumpa to miałem na myśli regulację pozimou wody w sumpie/akwa, ilości przyjmowanej wody itp itd:)

JAcek

Autor tropheus_mamba
Użytkownik
#38 - Posted: 12 Cze 2007 12:17 
Hmmm troche się teraz namieszkało z tym sumpem bocznym. U mnie często prądu nie ma i boje sie chate zalać a jednak awka bede miał 200x90x60 1080 litrów. Nie che by cześć się wylało. Więc jeśli przy sumpie bocznym nie ma powodówdo zmartwień, że woda sie przeleja z sumpa i zaleje mi chate, to wole bocznego. A co do sumpa góra dół to ostatnia komere chciałem zrobić tak jak ktoś tu z was napisał. Ostatnia komora na pompe grzałke i takie tam bedzie taka duża jak wszystki z wkładami bądź nawet większa. Jeśłi bym tak zrobił to co bedzie lepsze, Sump z góra dół czy sump boczny? Prosze o porade bo troche mi się namotało.
pozdrawiam
Marek

Autor artkras12379
Użytkownik
#39 - Posted: 12 Cze 2007 12:27 
WITAM
Słusznie Jacku z tą pompą - zwracam honor.
Faktycznie wydatek pompy będzie miał znaczenie i to nie małe. Pisząc miałem przed oczami swój filtr (co było jak widać błędne) gdzie akurat ten parametr w moim przypadku jest bez znaczenia. Nie wiem o jakim wydatku musiałaby być pompa, żeby woda nie nadążyła przesiąkać ;-) Oczywiście musiałbym tylko rozwiercic nieco otwory w płycie zraszającej i tyle.
Cieszę się, że "podyskutowaliśmy" na ten temat. Wedle przysłowia - człowiek uczy się całe życie. Mam nadzieję, że przyszli "budowniczowie" sumpów skorzystają z tego tematu.
pzdr serdecznie
Artur

Autor tropheus_mamba
Użytkownik
#40 - Posted: 12 Cze 2007 12:40 
To odpowiedzie na moje pytanie??

Autor artkras12379
Użytkownik
#41 - Posted: 12 Cze 2007 12:42 
Marku
Ja swoje zdanie napisałem w kwestii o którą pytasz. Jeden rodzaj sumpa i drugi ma pewne wady i zalety. Najważniejsze aspekty zostały chyba w temacie przedstawione. Jeśli chodzi o mnie stawiałbym przede wszystkim na efektywność filtracji bo przecież jest to główne zadanie systemu filtracyjnego. Pozostaje tylko podobierać odpowiednio objętości poszczególnych komór.
Decyzja i wybór muszą być niestety Twoje.
pzdr
Artur

Autor tropheus_mamba
Użytkownik
#42 - Posted: 12 Cze 2007 12:50 
No ja stawiam na efektywnosć filtracji to w takim przypadku bedzie to sump góra dół prawda Arturze??

Autor artkras12379
Użytkownik
#43 - Posted: 12 Cze 2007 13:04 
Dokładnie ;-)
Marku a jaką masz (będziesz miał) wysokość do dyspozycji pod akwarium?
Artur

Autor tropheus_mamba
Użytkownik
#44 - Posted: 12 Cze 2007 13:52 
arturze mysłe nad szawka 70cm wysoką wyzszej ine chem bo nieopłaca się. Wszystko robie z moim ojcem bo stolarzem jest wiec bedzie pieknie wyglądało.

Autor artkras12379
Użytkownik
#45 - Posted: 12 Cze 2007 14:37 
WITAM
Pytam, bo na tym etapie można pomyślec np. o filtrze przesiąkającym - moim zdaniem ma najmniej wad.
Oczywiście do niczego nie namawiam, ale ...
Film Ci nakręcę i prześlę niebawem, zobaczysz jak to chodzi ;-)
pzdr
Artur

Autor jacekkudla
Użytkownik
#46 - Posted: 12 Cze 2007 15:41 
Mamba
Przy takim dużym akwarium zrób o przepływach bocznych lub przesiąkajacy jak ma artur...
Nie rób sumpa o wielkości 200-300 litrów góra-dół!!!!(argumenty w postach powyżej) jak sobie taki sump odzielisz na 4-5 komór to i tak ostatnią możesz sobie troszkę większą zrobić to zmieścisz w niej grzałki i inne cuda jakie sobie wymarzysz.... przwidujesz system stałej podamiany? lub chociaż uproszczonej podmiany wody?

Arturze jasne że takei dyskusje są twórcze, nawet coby sformułować swoje przemyślenia nieźle musiałem się nagimnastykować... i miło się dyskutuje z kimś kto argumenty odbiera konstruktywnie:)

JAcek

Autor timus
Użytkownik
#47 - Posted: 12 Cze 2007 16:22 
A powiedzcie mi Panowie który z filtrów ma większą szanse na dłuższe przeżycie w razie braku prądu.

Zraszany czy zalany? Czy ktoś to sprawdzał (praktycznie)?

Czy dłużej wytrzyma filtr zalany wykorzystując tlen zawarty w wodzie?

Czy filtr z którego ocieknie woda i złoże jest narażone na przeschnięcie?

Marcin.T <')))><

Autor tropheus_mamba
Użytkownik
#48 - Posted: 12 Cze 2007 17:13 
Jacekkudla nie rozumie jak stałej podniami?? Jak byś mi wytłumaczyl o co chodzi z tym to bym odpowiedział. Faktycznie tak na oko chciałem sumpa około 300-350 litrów. Ok zagłębie się pożądnie w ten filtr przesiąkający. Arturze ty chyba się na tym znasz to mógł bys napisać mi jak się go wykonuje i co on daje? A za filmik już dziękuje.

Pzdr
Marek

Autor tropheus_mamba
Użytkownik
#49 - Posted: 12 Cze 2007 17:15 
Timus z tego co czytałem na forum to jak masz bioballe to leipej jak przesiakąjacy wtedy tworzy się więcej bakteri nitryfikacyjnych. Ale dokładniej fachowo ci koledzy wyzej wytłumaczą.

Autor artkras12379
Użytkownik
#50 - Posted: 12 Cze 2007 18:27 
Marcinie
Powiem tak:
Bakterie obumierają z braku tlenu, w powietrzu jest go więcej niż w wodzie. Odnosząc się tylko do tego wydaje mi się, że zraszane złoże przetrwa dłużej. Przymierzam się do eksperymentu. Planuję wyłączyć filtr na jakieś 4-6 godz. Następnie uruchomię go we własnym obiegu na jakieś 10-15 min, zmierzę parametry wody i jeśli wszystko będzie OK to go podłączę do akwarium. Sam jestem ciekaw rezultatu. Przez ten czas w akwarium będzie chodził EHEIM 2229 i EHEIM Aquaball 2212.
Zapytałeś czy złoże nie przeschnie. Ja filtr mam dość szczelnie przykryty także wydaje mi się, że niezbędna wilgoć zostanie zachowana.
Jacku przyznam się, że i ja miałem w niektórych przypadkach problem co i jak sformułować żeby się prawidłowo określić aby zostać właściwie zrozumianym.
Marku tu jst link to krótkiego opisu ze zdjęciami mojego systemu.

http://www.forum.tropheus.com.pl/index.php?action= vthread&forum=5&topic=1260

pzdr
Artur

Autor tropheus_mamba
Użytkownik
#51 - Posted: 12 Cze 2007 19:09 
Arturze dzieki za linka zrobie jednak ten filtr lepiej wyjdzie złoze bakteri bedzie wielki. Mozesz zrobić dla mnie fotki tego filtra ale dokładne samo jego zbudowanie bo nie wiem jak zacząć, a to wazne.

Autor artkras12379
Użytkownik
#52 - Posted: 12 Cze 2007 19:27 
WITAM
Fotek z budowy Ci nie zrobię bo filtr juz jest kompletny i funkcjonuje. Stoi pod akwarium i dostęd do niektórych ważnych i istotnych miejsc w celu zrobienia fotki jest utrudniony. Coś pomyślę, może jakiś schemat ideowy ;-)
pzdr
Artur

Autor tropheus_mamba
Użytkownik
#53 - Posted: 12 Cze 2007 19:30 
No to schemacik, ale prosił bym o dokładny bo ja to sklejenie dam szklarzowi. Ogólnie tylko najważniejsze jest jak woda dołem leci do pompy która ta wode poprzez ryre wpuszcza do akwarium. Bo na jeden fotce widziałem ze jakoś dołem leci a tam , sa pionowe szybki przyklejone i jkby osoby filtr na pompe.

Pzdr
Marek

Autor rufus1
Użytkownik
#54 - Posted: 12 Cze 2007 19:34 
Artur napisał:
"....Odnosząc się tylko do tego wydaje mi się, że zraszane złoże przetrwa dłużej. ......"

ja jestem podobnego zdania :-).

Leszek

Autor tropheus_mamba
Użytkownik
#55 - Posted: 12 Cze 2007 19:36 
Leszku mi też się tak wydaje, to co czytałem na forum i tu to jestem pewien, że zraszane bedzie dużo lepsze od zalanego całkowicie woda, np te bioballe czy koralowiec tam przecież jest duże złoże bakteri nitryfikacyjnych.

Pzdr
Marek

Autor rufus1
Użytkownik
#56 - Posted: 12 Cze 2007 19:53 
Do tego jeszcze dochodzi srodowisko w jakim "znajdzie " poszczegolna kropla ;-) wody wstepnie przefiltrowanej, czyli mnostwo powietrza. Super dotlenianie wody i szybsze usuwania zw. azotu. do tego dolaczymy jeszcze droge jaka taka woda pokona (im dluzsza tym lepiej) i mamy super filtracje :-).

Leszek

Autor tropheus_mamba
Użytkownik
#57 - Posted: 12 Cze 2007 20:06 
Ten filtr przesiąkający to zaczynam rozumieć że to jeden z najlepszych jakie sa do zrobienia samemu. Te bioballe i gabki nawet koralowce to daje taka filtracje w jakiej nie ma zaden kubełek.

Autor tropheus_mamba
Użytkownik
#58 - Posted: 12 Cze 2007 20:09 
Z pewnoscią zrobie ten filtr przesiąkajacy ale musze wiedziec jak go dobrze zrobić. O to prosze Artura o jego pomoc przy budownie byc moze sam skleje. Jakieś rysunki byc moze zdjecia jak da rade.

Autor rufus1
Użytkownik
#59 - Posted: 12 Cze 2007 21:23 
wpisz w wyszukiwarke : "Trickle Filter"

odwiedz rowniez, jak nie byles dzial "Artykuły i recenzje", "Z doswiadczen odowcow", tam jest troszke o filtracji ;-).

Autor tropheus_mamba
Użytkownik
#60 - Posted: 13 Cze 2007 08:25 
Dzięki Leszczku juz ide patrzeć.

Pzdr
Marek

Strona  Strona 2 of 4:  « Previous  1  2  3  4  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Jak działa sump? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®