Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Jak działa sump?

Strona  Strona 3 of 4:  « Previous  1  2  3  4  Next »  
Autor jacekkudla
Użytkownik
#61 - Posted: 13 Cze 2007 10:40 
Zgadzam się Arturze i Leszku że bakterie w przesiąkającym dłużej przetrwają...
Może mnie wyklniecie... ale kiedy brakło prądu podczas ostaniej wichury (jakiś czaqs temu) filtry stały u mnie około 8-10 godzin i zanim się obudziłem same się zastartowały... zbadałem w panice parametry i o dziwo... wszystko w przyzwoitej normie... Podmieniłem profilaktycznie wodę ale tylko dla ukojenia sumienia.... Pytanie więc ile te bakterie zyją tka naprawdę...?

Mamba o stałej podmianie wspominałem bo widze nie masz wszystkeigo od początku do końca przemyślanego... Aby w Towim akwa 1 na tydzień podmienić 20% wody metodą wiaderkową to masz około 40-50 wiaderek czyli cały dzień zabawy....:) ja projesktując akwa puściłem sobie w podłodze rurki do bieżącej wody jak i kanalizacyjną no i podminieam teraz wodę odkręcając jedynie kurek z woda...

JAcek

Autor artkras12379
Użytkownik
#62 - Posted: 13 Cze 2007 11:44 
WITAM
Jacku, przeżycie bakterii uzależnione jest jak wiadomo od dostępu do tlenu. W sumpie jaki by on nie był, góra dół, boczny, przesiąkający to zawsze jest kontakt z powietrzem (w przesiąkającym oczywiście największy). Jakaś wymiana tlenu - chociaż przez samo lustro wody - następuje, pomomo tego, że filtr nie pracuje. Co innego w kubełku, tlen zostanie zużyty i z bakteriami koniec.
pzdr
Artur

Autor tropheus_mamba
Użytkownik
#63 - Posted: 13 Cze 2007 13:25 
jacekkudła juz rozumiem o co chodzi, jeśli ojcu bedzie chciało się w to bawić to zrobie. Bo akwa ma stac w jego pokoju, jak by to był mój pokój to bym to bez problemu zrobił.

Arturze dzięki za podanie pomysłu lepiej zrobie filtr przesiąkający.

Pzdr
MArek

Autor jacekkudla
Użytkownik
#64 - Posted: 13 Cze 2007 15:16 
Ja Arturze zawsze w ostateczności moge puścić podmaine wody tylko w sumpie (bez działania pompy przy braku prądu) i się bakterie najwyżej wyziębią lub zachlorują ale paść z niedotlenienia to im będzie trudno napewno:)

Marku, zanim postawisz baniak/sumpa obmyśl sobie wszystkie szczegóły a taka podmaina autoamtyczna to mi pół weekendu ratuje:) inaczej bym z wiadrami latał albo węże po całym domu rozwijał

JAcek

Autor tropheus_mamba
Użytkownik
#65 - Posted: 13 Cze 2007 17:48 
Jacku co do tego to napewno zrobie filtr przesiąkający, bedzie lepszy pod takie awka. Namówie ojca i mi zrobi tą podmiane wody koło akwarium. Wcześniej miałem 400 litrów to latałme z wiadrami, a łapy bolą jak nie wiem.

Pzdr
Marek

Autor timus
Użytkownik
#66 - Posted: 14 Cze 2007 07:42 - Edytowany przez: timus 
"Bakterie obumierają z braku tlenu, w powietrzu jest go więcej niż w wodzie"

"Ja filtr mam dość szczelnie przykryty także wydaje mi się, że niezbędna wilgoć zostanie zachowana".

"Do tego jeszcze dochodzi srodowisko w jakim "znajdzie " poszczegolna kropla ;-) wody wstepnie przefiltrowanej, czyli mnostwo powietrza. Super dotlenianie wody i szybsze usuwania zw. azotu. do tego dolaczymy jeszcze droge jaka taka woda pokona (im dluzsza tym lepiej) i mamy super filtracje :-). "

Moje pytania były celowe i prowokacyjne ;)

Chciałem abyście napisali konkrety jak te powyżej ;)

Arturze 4h to raczej nie wiele ja testował bym przerwę minimum 6h i więcej.


Marcin.T <')))><

Autor artkras12379
Użytkownik
#67 - Posted: 14 Cze 2007 09:02 
WITAM
Marcinie od czegoś trzeba zacząć ;-)))
pzdr
Artur

Autor timus
Użytkownik
#68 - Posted: 14 Cze 2007 09:50 
To tylko taka moja sugestia Arturze. Sądzę że zraszany z taka przerwą da sobie rade.

Dobrze by było porównywać te czasy z dojrzałym kubełkiem.

Marcin.T <')))><

Autor jacekkudla
Użytkownik
#69 - Posted: 14 Cze 2007 10:09 - Edytowany przez: jacekkudla 
Koledzy:)
Wg mnie kolejność wytrzymania bakterii w poszczególnych systemach wyglada ntsp:
1. zraszany filtr - tu wg mnie i do 12 godz o ile złożę nei wyschnie spokojnie wytrzymają
2. sump - tu to 8-10 godzin też powinien spokojnie wytrzymać. Zaświtała mi właśnie jedna przewaga tego filtra nad zraszanym.... Przy przepływach bocznych woda również ma obieg odwrotny czyli swobodny we wszystkich komorach więc jeśli podłaczymy napowietrzacz na baterie to powinno złoże spokojnie trwać dłużej . Arturze:) przy przeływie góra dół nie am takiej możliwości:)
3. Kuełek - tu to po 3-4 godzinach bał bym się już odpalić go od nowa... zero dostępu do tlenu zarówno z wody jak i atmosferycznego ...

JAcek

Autor artkras12379
Użytkownik
#70 - Posted: 14 Cze 2007 10:26 
WITAM
Nie sposób się z Tobą Jacku nie zgodzić ;-)
pzdr
Artur

Autor timus
Użytkownik
#71 - Posted: 14 Cze 2007 10:47 
Tak Jacku tylko cały czas jest to teoria. Brakuje twardych dowodów. A będzie to przydatne w rozważaniu wielu kwestii.

Marcin.T <')))><

Autor jacekkudla
Użytkownik
#72 - Posted: 14 Cze 2007 11:07 
A do czego tu dowodów?? Jedynie co do długości przeżywalności bakterii, Tu fakt teoretyzuje mocno. Ale w przypadku mojego typu sumpa jak pisałęm wcześniej po około 8-10 godzinach pompa się sama odpalił i jak zbadałęm parametry to wszystko było w jak najlepszym porządku....

JAcek

Autor timus
Użytkownik
#73 - Posted: 14 Cze 2007 11:53 
Ale w przypadku mojego typu sumpa jak pisałęm wcześniej po około 8-10 godzinach pompa się sama odpalił i jak zbadałęm parametry to wszystko było w jak najlepszym porządku....

Więc tu już mamy dowody ;) Powiedz tylko Jacku ile cm wody jest nad masą filtracyjną w momencie zlania do niego wody z akwarium? Wiem że poziom skończy się na wysokości przelewu do kanalizacji. Ale ile to jest w cm?

Marcin.T <')))><

Autor jacekkudla
Użytkownik
#74 - Posted: 14 Cze 2007 12:09 
Marcinie
Poziom krytyczny jest faktycznie przy odpływie do kanalizacji, nawet jak całe spiętrzenie z akwa zejdzie to i tak zanim do kanalizy ucieknie to nie mija więcej niż kilka minut.... ale zazwyczaj górne bioballe są w części odsłonięte i nie do końca zalewane, i w zależności od odległości czasowej od ostatniej podmiany jest to około 2/3 wyskości bioballa do całkowitego odsłonięcia...
Tyle tylko że to akruta marginalna sprawa jest....

JAcek

Autor tropheus_mamba
Użytkownik
#75 - Posted: 14 Cze 2007 14:20 
Witam wszytskich. Wg mnie żeby bakterie dłuzej przetrwały np. w filtrze przesiąkającym można polewać filtr woda z akwa. To raczej wieksze ich przezycie bo wtedy napewno nie wyschną. A i tlenu też dostaną bo gdy polejemy filtr woda z akwa to bedzie kapać przez kratownice na gąpke.i tak dalej po innych wkładach. Jeśli się myle to porpawcie, ale tak też można zrobić większe prawdopodobieństwo ze dłuzej przeżyją.

Pzdr
Marek

Autor timus
Użytkownik
#76 - Posted: 14 Cze 2007 14:23 
. Wg mnie żeby bakterie dłuzej przetrwały np. w filtrze przesiąkającym można polewać filtr woda z akwa.

Tak tylko że my mówimy o bez obsługowej przeżywalności. Zawsze można podpiąć awaryjne zasilanie pompy,ale nie o to tu chodzi ;)

Marcin.T <')))><

Autor tropheus_mamba
Użytkownik
#77 - Posted: 14 Cze 2007 14:36 
Rozumiem w razie zcego bo u mnie prądu czasami pare dni nie ma to agregat się podłaczy i bedzie po sprawie.

Autor jacekkudla
Użytkownik
#78 - Posted: 14 Cze 2007 14:46 
Tylko jak zaczniesz polewać wodą z akwa filtr zraszany to się zapełni i co wtedy?:) trzeba będzie wylewać wodę:)
My dumamy o bezobsługowym rozwiązaniu, wtedy gdy na przykład nie ma Cie w domu pół dnia i zabraknie prądu...

JAcek

Autor tropheus_mamba
Użytkownik
#79 - Posted: 14 Cze 2007 14:56 
Jacku rozumiem, ale jak lejemy wode to równie dobrze jak mamy jeje za dużo to z dna odsysamy odlumaczel mub czymś innym. Z czymś bez obsługowym to niebardzo wiem co mozna tu zastosowac. To zostawiam lepszym akwarystom do rozwiazania.

Autor jacekkudla
Użytkownik
#80 - Posted: 14 Cze 2007 15:04 
Z tym odmulaczaem to może być kłopot... Jak poleci woda z baniaka który praktycznie stoi na ziemi?:) nie ma róznicy w wysokosci:)
Wg mnie to najlepiej w zraszanym jak będzie na dnie niewiele wody i szczelnie przykryty to wilgoć sama się będzie utrzymywać...

JAcek

Autor tropheus_mamba
Użytkownik
#81 - Posted: 14 Cze 2007 15:11 
Dokłądnie Jacku zgadzam się z tym co napisałeś. Jak bedzie parowac to nie ma jak bo bedzie zamkniety. Na szybkie która przykrywami filtr bedzie ona mokra bo bedzie duża wilgotnośc.

Marek

Autor rufus1
Użytkownik
#82 - Posted: 14 Cze 2007 23:53 
widze ze chcecie eksperymentowac na rybach. A co jak jednak tego ryby nie przezyja? przeciez to tylko teoria, czyli wedlug mnie zadnych pewnikow/dowodow nie ma na 100%.
Ja osobiscie balbym sie takie doswiadczenia robic, szczegolnie na delikatnych gatunkach i duzych zbiornikach.

Jacek napisal:
".....1. zraszany filtr - tu wg mnie i do 12 godz....."
".....2. sump - tu to 8-10 godzin też powinien spokojnie wytrzymać...."
"....3. Kuełek - tu to po 3-4 godzinach bał bym się już odpalić go od nowa..."

dlaczego kubel tak szybko "traci" bakterie?;-) , moim zdaniem jak nie ma ruchu wody w sumpie to tez nastapi deficyt tlenu (duza masa filtrujaca, duzo bakterii, duze zapotrzebowanie na tlen).


Leszek

Autor timus
Użytkownik
#83 - Posted: 15 Cze 2007 07:35 - Edytowany przez: timus 
"dlaczego kubel tak szybko "traci" bakterie?;-) , moim zdaniem jak nie ma ruchu wody w sumpie to tez nastapi deficyt tlenu (duza masa filtrujaca, duzo bakterii, duze zapotrzebowanie na tlen)."

Tak Leszku ale tu (w sumpie) mimo wszystko jest kontakt lustra wody z powietrzem i wymiana tlenu jest. Słaba bo słaba (brak falowania lustra wody) ale jest. W kubełkach nie ma kontaktu z powietrzem i zaczyna się kiszka.

W ten sposób mogę sobie wytłumaczyć że po takiej przerwie w działaniu Jacka sumpa nic się nie stało po restarcie.

A i jeszcze jedno. Jacka sump jest specyficzny. Ma odpływ i złoże po przerwie w dostawie prądu nie jest całe zalane. W innych rozwiązaniach (bez odpływów) poziom wody w sumpach znacznie się podnosi co stwarza zapas wody z tlenem dla bakterii.

Choć nawet w Jacka rozwiązaniu tej wody jest o wiele więcej niż w kubełku (patrz stosunek masy filtrującej do otaczającej ja wody)

Marcin.T <')))><

Autor rufus1
Użytkownik
#84 - Posted: 15 Cze 2007 12:28 
Ale z tego co pamietam to Jacek napisal ze ze masa filtrujaca nie ma na nic wplywu tylko objetoc wody, no chyba ze cos pomieszalem.
Moim zdaniem masa filtrujaca ma wplyw na wiele procesow w filtrze.

Druga sprawa to inaczej bedzie filtr reagowal nowo zlozony i wystapi brak ruchu wody w filtrze, a inaczej jak takie zloze bedzie mialo bez czyszczenia 6 miesiacy, w zbiorniku przerybionym, a juz nie wspomne jak zbiornik ogolnie jest zaniedbany.

A u Jacka gdzie nastepuje stala podmnna wody? w filtrze czy akwarium?

Co do wymiany tlenu w wodzie w ktorej nie ma ruchu. Przypomnij sobie Marcinie dyskusje po czesci na ten temat na oststnim spotkaniu w Krakowie. Co sie wowczas z woda dzieje.

Leszek

Autor jacekkudla
Użytkownik
#85 - Posted: 15 Cze 2007 12:29 
Leszku,
Nikt nie ma zamiaru eksperymaentować na rybach:) ja zrozumiałem pomysł Marcina by dojrzały filtr odciąć zrobić eksperyment bez obiegu z akwa i ewentualnie wtedy restart filtra:)
A co do kuełka to tam się bakterie ukiszą wg mnie bo nie ma wogóle powietrza i mały zapas wody... w Sumpie jak Marcin słusznie zauważył o wiele więcej wody w stosunku do bakterii jest no i kontakt tafli wody z powietrzem....
JAcek

Autor jacekkudla
Użytkownik
#86 - Posted: 15 Cze 2007 12:32 
No to napisaliśmy równocześnie:)
Ja mam podmiane wody w filtrze oczywiście...

Jacek

Autor timus
Użytkownik
#87 - Posted: 15 Cze 2007 13:00 
Co do wymiany tlenu w wodzie w ktorej nie ma ruchu. Przypomnij sobie Marcinie dyskusje po czesci na ten temat na oststnim spotkaniu w Krakowie. Co sie wowczas z woda dzieje.

Tak pamiętam Leszku ;) Tylko że my rozważamy kilka - kilkanaście godzin a nie dni jak było w przypadku tematu z Krakowa.

Oczywiście mówimy o eksperymencie na filtrze i jedyne żywe stworzenia jakie bedą narażone to bakterie nitryfikacyjne. ;)

Taki eksperyment jest potrzebny bo do tej pory tylko "pływamy" a nie mamy żadnej praktycznej podpory.

Marcin.T <')))><

Autor rufus1
Użytkownik
#88 - Posted: 15 Cze 2007 13:01 
Moim zdaniem jezeli pow. wody jest "bierna", to wymiana gazowa na granicy tych dwoch srodowisk (woda, powietrze) jest bardzo ograniczona lub jej nie ma, ale moge sie mylic.

W sumpie jest duzo wiecej wody, ale tez i bakterii :-).

Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#89 - Posted: 15 Cze 2007 13:07 
Marcinie tam chodzilo o dni zgadza sie, ale tamta woda byla swiezo nalana, bez ryb i w zbioniku o dosc duzej pojemnosci. A w filtrach jest zupnie inne srodowisko, moim zdaniem bardziej niekorzystne.

Jak sam widzisz Marcinie mamy rozne filtry, rozne zbiorniki i u kazdego z nas bedzie inna sytuacja. Wydajemi sie ze podmiana wody w sumpie u Jacka jednak w pewnym stopniu pomaga w "odswezaniu" masy filtrujacej i bakterii w filtrze.

Leszek

Autor timus
Użytkownik
#90 - Posted: 15 Cze 2007 13:08 
W sumpie jest duzo wiecej wody, ale tez i bakterii :-).

Na ilość bakterii ma wpływ wiele czynników ;) Ciężko przyjąć jakiś pewnik.

Jedno jest pewne że mamy więcej miejsca na bakterie (materiał filtracyjny) Ale ilość bakterii zależy już od innych rzeczy. (obsada,parametry,przepływy itp..)

Marcin.T <')))><

Strona  Strona 3 of 4:  « Previous  1  2  3  4  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Jak działa sump? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®