Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Jak prawidłowo założyc akwa??? Prosze o pomoc.

Autor Aska24
Użytkownik
#1 - Posted: 21 Sier 2007 23:48 
Witam wszystkich z forum i ciesze sie ze tu trafilam. Moja przygoda z trofami trwa 3 lata, ale niestety nie wiedzialam jak moje ryby maja zle. Kupilam 3 lata temu 10 trofci. Posiadalam akwa 80x25x40 profilowane czyli okolo 100 litrow. Kupilam ryby od chodowcy ale wiem teraz czytajac forum ze zalezalo mu tylko na kasie, powiedzial zebym wziela 5 bemb i 5 kasanga a jakbeda dorastac to sie same wybija. Mowilam ze to chyba za duzo jak na taki litrarz.Ryby mam 2,5 roku. wyprowadzam sie i zmieniam akwa. Zaczelam czytac duzo w necie i zrozumialam ze wszystko robilam zle dla moich rybci. Podawowe bledy. Ale one sie rozmnazaja i mam ich w sumie teraz z 20 szt w tym 7 doroslych w 90 litrach wody. Ale chce teraz im wynagrodzic te lata i postaram sie zalozyc najlepsze akwa jakie bede w stanie.
obecnym akwa mam nastepujace parametry:
PH - ok 7,5 - 8 ( testy sera kolor jest pomiedzy)
NO2 = 0
KH = 9
GH = 15 - 16
NH3 i 4 = 0
Podmiana wody co tydzien ok 30 l. Ale wczesniej zanim zaczelam zbierac info o trofach woda wymianiana zadziej raz na 2 tyg czasem 3. Wstyd.
W srodku 2 filtry akwafun jeden maly drugi chyba fun 3. Jutro sprawdze.
W akwa mam zwirek ale duza granulacja ok 5 - 8 mm. W dodatku taki zwykly i warstwa ok 4 cm. bo troche juz zbralam przy podmainie wody.

Ryb 7 doroslych ok 10 cm - 2 bemby i 5 kasang.
-2 szt mlode ok 5 cm
- 6 szt takich 2 - 2,5 cm
- 3 (chyba) takie 5-8 mm mlode
samica kasangi inkubuje, 2 po

Kupilam dzisiaj w sklepie akwarystycznym 25 litrowe akwa. Zalalam woda, wlozylam mla skalke i zwirek drobny 1 cm warstwe. wlozylam grzalke, brzeczek i maly filtr z duzego akwa. Wszystko chodzi wlalam nitrivec.
Parametry wody:
PH - 8
KH- 12
GH - 15 - 16
NO2: 0
NH3i4: 0
Jutro przy podmianie wody w duzym akwa, chce wylowic kilka malych ryb i przeniesc do malego. Potem bede przez 10 dni wlewac nitrivec i mierzyc parametry. Chce troche te ryby oddzielic bo strasznie sie bija w akwa. Ciagle walcza.

Teraz pyt dotyzace nowego akwa. Z racji nosnosci stropu i wieku budynku 92 lata. Moge pozwolic sobie na max 300 l zbiornik wym 120x50x50. Kupilam juz filtr EHEIM2226 (polecony na rybarium.pl

Autor Aska24
Użytkownik
#2 - Posted: 21 Sier 2007 23:54 - Edytowany przez: Aska24 
Napowietrzacz EHEIM air pump model 3702. Nie wiem jaka grzalke mam kupic, facet mi poleca 250W, ale nie wiem czy nie lepiej jak 2 beda. Ja mam teraz w akwa 100W wiec moglabym dokupic. Akwarium bede mogla postawic za ok 2 tyg ja skoncza tylko remont. Postawie uloze zwirek kamienie i tutaj zaczyna sie problem. Nie wiem co zrobic dalej. Myslalam zeby zalac to woda, uruchomic wszystko. Dolewac nitrivec wedlug ulotki. Po 2 tyg posadzic rosliny. Po mies wposcic ryby. Ale facet w sklepie powiedzial ze niepotrzebnie. Mowi zebym podlaczyla nowy filtr do starego akwa. Niech chodzi dopuki nie kupie nowego akwa. Potem powiedzial ze mi da z 70 -80 l wody od siebie z akwa z pyszczakami w sklepie (piekne ryby) i mam ta woda zalac nowy zbiornik. Do tego dolac wode z kranu ok 60 litrow. W sumie w akwa bedzie ok 150 litrow. wlozyc napowietrzacz filtr i grzalke. ( tylko nie wiem jak terz w akwa 90 litrow starym mam jeden wewnetrzny akwafun3. W akwa 25 litrow zalozonym dla malyc ryb kt oddziele mam akwafun taki maly. Jutro przy podmianie wody w duzym akwa podlacze ten filtr EHEIM zewnetrzny zeby sie bakterie w nim zastartowaly. Do nowego 25 l wleje 10 litrow wody ze strego akwa. Wieczorem wpuszcze kilka ryb tych podrostkow nawet 5 mniej w duzym akwa to ulga dla pozostalych ryb). Na drugi dzien jak nowe 300 l akwa juz 24 h postoi z woda ( kranowa + woda ze starego akwa + nitrivec ok 150 litrow). Zajac sie wylawianiem ryb ze starego akwa 90 litrowego. Kiedy wylowimy ryby, spuscic wode z niego i jak najwiecej jej przewiezc do 300 l akwa w ktorym jest juz czesc wody.wyrownac temp. Wlozyc filtry z akwa 90 l (Zewnetrzny Eheim i wewnetrzny akwafun3) i 25 l (wewnetrzny akwafun najmniejszy). pozniej wposcic powoli ryby. Ne wlaczac oswietlenia. dodac witaminy. nie karmic.

Wiem ze bardzo nakrecilam, ale mam tyle pytan ze nie wiem jak to wsystko ujac w slowa. Jezeli ktos zechce mi pomoc to prosze pytajcie o wszystko. Bardzo chce stworzyc moim trofciom akwa w ktorym beda sczesliwe. Pytania ktore mnie nurtuja:

1. Jak prawidlowo wystartowac z nowym akwa - wersja polecona w sklepie rybarium. Wersja opisana przeze mnie ???
2. Jaka grzalka do akwa 300 l? (1 - 250 W czy 2 rozmieszczone po przekatnej, mam 100W) ???
3. Filtracja czy filtr zewnetrzny Eheim 2226 i wewnetrzny akwa fun 3 wystarcza?
4. Jakie switlowki do mojego akwa?
5. Jakie rosliny oprocz anubiasa moge miec?
6. Jak sadzic rosliny zeby ryby ich nie wyciagaly??? (ja przywiazuje nitka do kamienia, ale on po jakims czasie zaczyna sie odwijac a korzenie gnija ale potem zaczynaja sie pojawiac nowe, jednak ta nitka ciagl plywa odwinieta w akwa )

Mam nadzieje ze ktos zrozumie moja historie. Pozdrawiam Aska

Autor rambowskixx
Użytkownik
#3 - Posted: 22 Sier 2007 07:34 
Jeszcze jest wcześnie więc pewnie sporo osób Ci doradzi. Jestem w tej chwili w pracy więc nie mogę się zbytnio rozpisywać ale najważniejsze to nie brać absolutnie żadnej wody od kogoś ze zbiornika bo tam jest inna biologia i po zmieszaniu z biologia w Twoim akwa może dojść do poważnych problemów, Poza tym sklepy to wylęgarnia wszelakich zarazków i nawet jak akwarium wygląda super to nie znaczy że jest wolne od bakterii chorobowych. Co do grzałki to wystarczy CI spokojnie 100 wat no chyba że zimą masz słabo ogrzewane pomieszczenie. Co do roślin świetnie sprawdzają się tez cryptokoryny.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor winiar
Użytkownik
#4 - Posted: 22 Sier 2007 08:33 
O Boże...

Aska24, Witaj na forum.


O wszystkim co piszesz było już mówione na forum. Opcja "szukaj" się kłania.

Wracając do problemu:
Po pierwsze nie rób nic na "1 maja" bo się zemści.

Odpowiadając na Twoje pytania, tak na szybko:
Baniak jak jak największy tym lepszy. Ja mieszkam w bliku z 1936 roku i mam baniak 650 l i 400 i poki co nic sie nie dzieje. Proponuje Ci postawić 150x50x50 - to takie minimum, aby Twoje wymęczone ryby czuły sie lepiej.
Ad 1. Wyczyść nowe akwarium, nalej wody w niej wypłucz gąbkę ze starego baniaczka, dodaj nitrivec [Łukasz ma racje - nie dodawaj innej bilogii!!!!]. Wodę z podmian wlewaj do nowego akwarium. Uruchom filtr w tym baniaku. Poczekaj 2 tygodnie, zmierz parametry i jak będą OK to przelej całą wode z małego zbiornika i przełów ryby.
Ad 2. Łuksz już odpowiedział
Ad 3. Na początek powionno wystarczyć
Ad 4. Kwestja gustu - poczytaj net. Na początek nic bym nie dawał - duży stres dla ryb w nowym baniaku
Ad 5. Np Bolbitis, Valisneria...
Ad 6. Nie da się i tak będą skubać ;-)

Powodzienia


Marek

Autor Aska24
Użytkownik
#5 - Posted: 22 Sier 2007 09:13 
rambowskixx bardzo dziekuje za szybka odp.

winiar - nie denerwuj sie na mnie bo ja naprawde czyta, forum od 2 tyg i codziennie staram sie nadrabiac zaleglosci wiedzowe.

Winiar jezeli chodzi o wielkosc zbiornika to byl u nas taki gosc i robil ekspertyze. Mowil ze akwa wieksze niz 300 l stawiam na swoja odp, a to jest 3 pietro a podlogi sa strasznym stanie, bo zmieniamy. Podobno stropy nie sa zbrojone a wiec narazie nie bede ryzykkowac. Wydaje mi sie ze i tak beda mialy 3 x wiekszy zbiornik jak dotychczas. Nie planuje dokupywac zadnych innych ryb. Rozwazamy jeszcze wziecie starego baniaka 90 litrow do 2 pokoju i tam ewentualnie trzymac narybek a potem go oddawac.

Jezeli chodzi o zakladanie zbiornika to namacil mi w glowie pan ze sklepu rybarium. Twierdzil ze jezeli wleje do wody nitrivec a nie bedzie w nim zadnych ryb to bakterie i tak sie nie namnoza bo nie bedzie nieczystosci. Stad pomysl z jego woda i z szybka przeprowadzka ryb. Ale oczywiscie wolalam was spytac.

Akwa mam zamowione, bedzie za 2 tygodnie. Nie wiem czy dobrze zarozumialam, ale plan dzialania jest taki:

1. Myjemy akwa, gotujemy zwirek i ukladamy kamienie.
2. Zalewamy woda ( dodac uzdatniacza???? ) z kranu
3. Pluczemyw tej wodzie gabke z filtra starego (mam 2 wewnetrzne)
4. dodajemy nitrivec
5. właczamy filtr i caly sprzet i niech tak chodzi ok 2 tyg
6. robimy testy

Wiem ze moje pytania moga wydawac sie smieszne dla was, ale nie chce tym razem popelnic zadnych beldow.
1. czy moj pomysl zeby przeniesc najmniejsze rybcie do 25 l akwa byl dobry?? ( dzisiaj wieczorem 10 litrow z podmiany z duzego wleje do malego i wtedy wpuszcze ryby )
2. Do jakiej wys mam zalac 300 l akwa kranówa?
3. Dodasjac pozniej do 300 l wody z podmian moge 1 razowo max 30 litrow wlac. Czy nitrivec lac raz czy przez 10 dni tak jak na opakowaniu?
4. Czy podlaczac filtr Eheim zewnetrzny do staego akwa 90 litrow jeszcze na jakies 3 tyg czy nie ma sensu?

Jak mowia kto pyta nie bladzi, wiem ze niektorzy czytajac moje wypowiedzi sie przeraza, ale niestety niewiedza jest najgorsza. Ale skoro moje ryby to wszystko wytrzymaly to teraz zasluguja na wszelkie mozliwie najlepsze dla nich rozwiazania.

Za jakiekolwiek wskazowki serdecznie dziekuje wszystkim.

Autor mucha
Użytkownik
#6 - Posted: 22 Sier 2007 10:43 
Witam
Zamiast żwirku dałbym piasek.
Nowy Eheim do nowego. Akwarium zalałbym kranówką do 3/4 wysokości i dolałbym uzdatniacza. Po 24h przez dwa tygodnie Nitrivec. Każdorazowo wodę z podmian do nowego akwa. Po 3 tyg. przeprowadzka cała woda, filtry oraz rybcie do nowego. Moje coś takiego przechodziły i odbyło się to prawie bezstresowo, były znacznie młodsze no i było ich mniej (7 szt. rocznych ok.7cm). W moich 300l świeci 13W i uważam, że to wystarczy.

Darek

Autor timus
Użytkownik
#7 - Posted: 22 Sier 2007 11:35 
Winiar jezeli chodzi o wielkosc zbiornika to byl u nas taki gosc i robil ekspertyze. Mowil ze akwa wieksze niz 300 l stawiam na swoja odp, a to jest 3 pietro a podlogi sa strasznym stanie, bo zmieniamy.

Witaj na forum!

Więc postaw tam większe na swoją odpowiedzialność. Ja miałem ponad 300L na podłodze z desek! I stało ;) Nie ma obawy jeśli będzie stało pod ścianą a nie na środku pokoju wytrzyma. Wasze (kobiece) szafy ważą więcej i nic się nie dzieje ;)


A teraz jak ja bym odpalił te nowe szkiełko. Wyczyścił wszystko dokładnie (akwarium i dekoracje) zalał wodą (2/3 objętości) i wypłukał w nim po 2 dobach gąbki z tego akwarium co masz w domciu. Dodawał Nitrivic i po tygodniu do dwóch przeniósł całą obsadę wraz z wodą z tej setki. Pźniej baczna obserwacja i pomiary parametrów. Szczególnie No2 i No3!

Ryby do takiej przeprowadzki trzeba przygotować!

Przynajmniej 2-3 dni przed operacją nie karmisz już ryb! Dodajesz witaminy do wody by ryby wzmocnić przed "eksmisją" W nowym akwarium to samo! Nie karmisz kilka dni i witaminy. W pierwszym tygodniu proponuje nie palić światła nad zbiornikiem.

Filtarację dobiera się do ryb nie zbiornika. Jeśli na razie będą tylko te to ten eheim i wewnętrzny wystarczą.

Na koniec. Zrób wszystko żeby akwarium miało minimum 150x50x50. Należy się Twoim rybom. Jesteś im to winna! Zasłużyłaś sobie na klapsa ;) Ale cieszę się że w końcu doszło do Ciebie ile robisz złego Twoim rybom.

Jako oświetlenia stosuje 1 rurę 38W i starczy ;)

Marcin.T <')))><

Autor Radek
Użytkownik
#8 - Posted: 22 Sier 2007 11:59 
Witaj

Ja bym był za tym żebyś filtr już włączyła w starym akwarium i dodała nitrivek niech on sobie już nabiera przez te 2 tygodnie biologi póżniej go przełożysz do nowego akwarium i jeśli możesz to zmień akwarium na 150*50*50 to tylko 30 cm dłuższe a na pewno nie będziesz żałowac.

Jako podłoże dałbym też drobny piasek

Młodych rybek bym nie przenosił do mniejszego zbiornika jak się o nie boisz to dodaj więcej kamieni żeby miały więcej kryjówek, póżniej możesz zostawic je w starym zbiorniku.

Autor Aska24
Użytkownik
#9 - Posted: 22 Sier 2007 13:32 - Edytowany przez: Aska24 
Bardzo dziekuje za rady, dzieki ktorym zrekompensuje moim rybom ich 2,5 letnie cierpienie. Tylko sami widzicie ze zdania sa rozne. Nie wiem w koncu czy zewnetrzny kubel podlaczac do starego akwa czy nie. Wstrzymam sie narazie i poczekam na wiecej wypowiedzi.
Jezeli chodzi o male podrostki jak je nazywam, chcialam je przelozyc do mniejszego akwa tylko na okres góra miesiac. Do starego akwa skalek nie dam wiecej bo jest ich naprawde duzo. Wyliczylam ze w tym duzym akwa profilowanym max ilosc wody moze miec 80 litrow, bo mam tam te skalki i filtry wewn ktore niestety tez miejsca zajmuja. Dorosle ryby ciagle walcza miedzy soba szczegolnie bemby bo mam tylko 2 i mysle ze to raczej 2 samce. Pozostale kasangi jest ich 5 w tym 2 samice na 100% bo inkubowaly ikre w tym samym czasie tez sie ciagle gonia. To niestety odbija sie na mnierjszych rybach bo ciagle im sie obrywa. Nieraz tak walcza ze az sie boje zeby sie nie pomordowaly na wzajem. Mysle zeby te mniejsze przelozyc na ten miesiac do tego 25 akwa. W ktorym od wczoraj chodzi maly filtr wewn (przelozony ze strego akwa, nie plukana gabka ) + brzeczek + grzalka + nitrivec wlany. Dzisiaj planowalam odlac 10 litrow wody i uzupelnic ja woda z 90 litrowego akwa bo robie podmiane. Rybki beda tammiesiac.
Po rozmowie z chlopakiem postanowilismy kupic 2 akwa 300 L do 2 pokoju i tam potem te maluchy przelozymy.

Jezlei chodzi o wielkosc akwa to nie moge miec wiekszego narazie ( wybaczcie mi ). Chodzi tu tez o mojego ojca, ktory jest przeciwnikiem wszelakich zwierzat ( niestety ) a to on placi za remont. Wynajal tego goscia od ekspertyzy i zqaplacil chamowi 300 zl za wyliczenie tego calego obciazenia. I wiecie jezeli on mowi ze wieksze to moje ryzyko, nie chce ojca denerwowac narazie i zgodzilam sie na to 300 L. Potem zobaczymy zawsze mozna kupic 2.

Jeszcze raz dziekuje za zainteresowanie tematem. Kupilam gazetke Tanganika i przeczytalam od deski do deski. Wiedze poglebiam caly czas ale wiadomo ze wasze porady konkretnie w mojej sprawie beda idealne.

Pytanie;
zy to nie dziwne ze moje ryby bedac w tak tragicznych warunkach przez 2,5 roku ciagle sie rozmnazaja?
Dodam ze wczesniej jak mialam 10 doroslych trofci 5 bemb i 5 kasanga i chyba z 8 podrostkow, oddalam koledze 3 bemby i reszte maluchow. Od tamtej pory mialam problemy ze zdrowiem reszty ( tutaj musze sie pochwalic swoja niewiedza jaka mialam, aby je wylowic wyciagnelam wszystkie dekoracje i rosliny i tak lapalam ryby) ktore ze stresu sie pochorowaly, ale naszczescie udalo mi sie je wyleczyc. Teraz podlama 1 lyzke soli niejodowanej profilaktycznie.
2. Czy jest sens brac 2 bemby jezeli to 2 samce do nowego akwa. Nie wiem jak rozpoznac gatunek trofcia jak jest maly, bo wszystkie maluchy sa w pionowe paski, wiec moze mam same kasangi?

Autor mucha
Użytkownik
#10 - Posted: 22 Sier 2007 13:41 
Nie zapomnij przy przeprowadzce podłączyć starych filtrów, niech przez jakiś czas będą w nowym szkle. I tak jak pisał timus przed i po nie karmić, dodawaj tylko witaminki.

Darek

Autor Aska24
Użytkownik
#11 - Posted: 22 Sier 2007 14:17 - Edytowany przez: Aska24 
Dzieki za info, nadrabiam czytanie forum ale bede wdzieczna za kazda wskazowke. Dla odwaznych moge dolaczyc fotki starego akwa 90 litrow.

I jeszcze jedno pytanie czy taka mata pod akwa 300 L wystarczy czy proponujecie co innego:

http://www.rybarium.pl/sklep/akwarystyka-slodkowod na-akwaria-pokrywy-szafki-maty-pod-cueo/sera-therm o-safe_101987.html


Mam tez starego glonojada, zyje od poczatku z trophami czyli ok 2,5 roku i jedyny przezyl, a kupilam ich w sumie ponad 10 szt. Ma teraz ok 15 cm. Byly tez kiryski na poczatku ale moje trophy sobie z nimi daly rade. Teraz nie wiem czy brac go czy nie do nowego akwa. W sumie szkoda mi go oddawac. Nie jest postrzepiony i ryby go nie tykaja za bardzo, chyba z racji jego wzrostu.

Jesli chodzi o podloze czy ten zwirek bedzie dobry czy proponujecie cos innego:

http://www.rybarium.pl/sklep/akwarystyka-slodkowod na-zwiry-i-podloza-cvbs/aqua-zoo-zwir-bialy-drobny -2-0-4-0mm-2kg_103991.html

Po skalkiwybiore sie pozniej ale juz musze zaczac szukac jakiejs kopalni w okolicachh Łodzi.

Autor winiar
Użytkownik
#12 - Posted: 22 Sier 2007 18:37 
Aska24
Nie denerwuję się na Ciebie tylko na osiołka który sprzedał Ci ryby. Ciebie też przydałoby się skarcić. Kupiłaś ryby nic o nich nie wiedząc.

Nie wiem w koncu czy zewnetrzny kubel podlaczac do starego akwa czy nie.
Ja bym odpalił o w nowym zbiorniku. Nie będzie problemu z przenoszeniem węży itp, a jak wypłuczesz gąbkę w nowym akwarium to już pojawią się tam szczepy bakterii.

Czy to nie dziwne ze moje ryby bedac w tak tragicznych warunkach przez 2,5 roku ciagle sie rozmnazaja?
Dziwne, bardzo dziwne, choć z drugiej strony w Twoim baniaku panuje "ocieractwo' i stąd mogła sie pojawić młodzież.

Pod akwarium możesz położyć styropian o grubości 1cm . Tani i spełnia swoje zadanie.

I jeszcze jedno - jak wpuścisz ryby do nowego baniaka to musisz uzupełnić obsadę - te kilka sztuk które masz to stanowczo za mało. Trofeus to ryba stadna i tak należy ja hodować.


Marek

Autor trzcinka
Użytkownik
#13 - Posted: 22 Sier 2007 20:01 
Witaj na forum
Aśka24-strasznie się ciesze że sie Tu pojawiłaś-męcz chłopaków ile sie da-pytankami oczywiście-bo wszelkie perwersje wychwytują ich połowice.
To fakt-że te ryby u Ciebie przeżyły-to kurcze rekord Ginesa.Musisz ja bardzo kochac i mieć mimo wszystko tzw rękę do ryb.
Nie popełniaj zbędnych wydatków-wiesz ile żarcia dla ryb mogłabyś kupić za te 300 zł-co tzw-rzeczoznawcy zapłacilaś:)

Pomyśl-jeśli nie masz miejsca-to trudno-ale jesli jedynym argumentem jest to co powiedział rzeczoznawca-to błąd.Jak myślisz-ile waży wanna napełniona wodą-a ile szafa,lub meblościanka.A 4 stojące obok siebie osoby-a tancujące na mocno zakrapianej imprezie?

Aśka-ten rzeczoznawca-to jakaś pomyłka-oglądałaś pewnie taki program jak "usterka"-i wiesz jakich mamy fachowców.

Jeśli mieszkasz w Łodzi albo koło-to zapraszam Cię do siebie-mieszkam koło Widawy-popatrz na mapie-Zobaczysz sobie nażywo akwa-powiem Ci co wiem-no i poradzę-bo widzę że nie wiesz iż mamy pod nosem giełdę zoologiczną-na której wszystko kupuje się za pół ceny.
Mam urlop do końca sierpnia-daj znać na meila beta.trzy@interia.pl

Autor Aska24
Użytkownik
#14 - Posted: 22 Sier 2007 21:27 
Dzieki za info. Wiem o tej giełdzie. Moje proby wylowienia maluchow okazalaly sie trudniejsze niz myslalam. Mam 3 szt takie 2 cm i 2 szt takie 7 mm. Nie zrobilam podmainy wody bo i tak ryby zmeeeczylam siatkami. Znalazlam na forum sposob na butelke. jutro wypróbuje. Nie podlaczam tego nowego filtra do starego akwa. Jutro robie podmiane wody. % maluchow narazie trzyma sie dzielnie. Nie sa jakies specjalnie zleknione, nie chowaja sie za skalka.

Autor timus
Użytkownik
#15 - Posted: 22 Sier 2007 21:33 
Jesli chodzi o podloze czy ten zwirek bedzie dobry czy proponujecie cos innego:

Ja stosuje z powodzeniem piasek z plaży ; Oczywiście wypłukany i wygotowany. Jest wręcz idealny ;) A przede wszystkim gratisowy.

Marcin.T <')))><

Autor Aska24
Użytkownik
#16 - Posted: 22 Sier 2007 21:36 
timus
Bardzo zazdroszcze mozliwosc zastosowania takiego podloza ale ja niestety nad morze mam 400 km i niesety urlop mam juz za soba :(

Autor Aska24
Użytkownik
#17 - Posted: 22 Sier 2007 21:40 
trzcinka

To nie ja placilam rzeczoznawcy tyko moj ojciec. To byl jakis koles z administracji polecony co niby robi takie badania. Ja tez sie klucilam z ojcem. Ale pomysl w wannie sie kapiesz 1 raz dziennie. A akwa stoi caly czas w miejscu i jest ciezkie. W kwestji zbiornika nic nie moge zrobic. Narazie kupuje 300 L. Potem zobaczymy.

Male w akwa plywaja sobie. Bede im nitrivec podawac. Troche mnie doluje ze nie jadly dzisiaj. Jakos nie mam sumienia im tej glodowki robic.

Autor winiar
Użytkownik
#18 - Posted: 23 Sier 2007 00:14 
Troche mnie doluje ze nie jadly dzisiaj. Jakos nie mam sumienia im tej glodowki robic.
Głodówka jet tak samo ważna, jak dobre karmienie. Każdy z nas [a przynajmniej znaczna większość] miał w swojej karierze jakieś problemy z rybami i robił dłuższą, bądź krótszą głodówkę - od kilku do kilkunastu dni...
Standardem jest cotygodniowo, jednodniowa głodówka na poprawę kondycji ryb.
Posłuchaj co pisze Marcin- rybom naprawę nic sie nie stanie, a tylko będą się lepiej czuły - zwłaszcza, że mają przed sobą duży stres [aktualne też im podobny fundujesz, machając siatką w zbiorbiku]

Marek

Autor trzcinka
Użytkownik
#19 - Posted: 23 Sier 2007 00:54 - Edytowany przez: trzcinka 
Troche mnie doluje ze nie jadly dzisiaj. Jakos nie mam sumienia im tej glodowki robic.[i][/i]
Stres to jest dla Ciebie-że nie możesz im troszkę pomościć.-ryby zawsze znajdą sobie coś w akwarium.:)-rączka świerzbi-no nie-:)

Słuchaj-co Ci piszą-bo to że te ryby u Ciebie przeżyły-to na prawdę rekord świata-teraz przed nimi na prawdę szok.
Nie rób po swojemu-bo jak coś nie wyjdzie -byś nie pomyślała że było dobrze jak było-a chcąc poprawić -zaszkodziłaś.

dla kogoś kto raz zrobił przeprowadzkę-sprawa jest prosta-ale dla kogoś takiego jak Ty-problemy piętrzą sie i piętrzą-zobaczysz-na prawdę-to nie jest takie trudne-w ruch szare komórki-pilne czytanie-i dasz sobie radę.

Jeśli nawet na początku nie będziesz miała zalanego całego nowego akwa-to przecież uzupełnisz wodę z czasem.Widzę że liczysz te wszystkie litry-i jakoś nie możesz sobie tego wyobrazić.

Teraz tak-krok po kroku-fachowe porady już Ci dano-a ja Ci napiszę to co dla innych jest oczywiiste-a dla ciebie jeszcze nie.

Jak już przywieziesz to swoje akwa do domu-postawisz je-wystarczy na 1 -2 cm steropianie lub na karimacie(kosztuje 10 zł)
to ustaw je tak byś od tyłu miała do niego dostęp-czyli jakieś 10-20 cm od ściany.
Wypoziomuj je-to b. ważne.A jak to zrobić-poziomicą-lub jak nie masz -to po umyciu akwa roztworem nadmanganianu potasu(nowe -wystarczy przetrzeć nową szmatką zamoczoną w tym roztworze.-lub szmatką zamoczoną w roztworze soli)) Wlewasz jakieś 2 cm wody i patrzysz na poziomy-korygujesz-tu musi Ci jakiś chłop pomóc.

Przed wlaniem wody-sypiesz piasek-i wkładasz dekoracje-tak by były stabilne.(oczywiście wsio umyte)

Potem wlewasz-normalnie z kranu -wiaderkami ,lub wężeem-wodę do poziomu 3/4
Lejesz wodę po jakieś pokrywce-aby nie zrobić w środku kołomyi

Podłączas do akwa nowy filtr kubełkowy-wyjmując z niego węgiel aktywowany-który jest w każdym zestawie.
A przed podłączeniem kubełka-oczywiście wszystkie wkłady płuczesz pod bieżącą wodą.
Możesz-zamiast biobali lub ceramiki-do komór kubła włożyć grys koralowy lub potłuczone muszelki.-no i to podłączasz-dodając do wody uzdatniacz i biostarter-tak jak Ci pisali.Włączasz grzałke

Tego samego dnia-z akwarium w którym pływają Trofcie -zlejesz 20 l wody-do wiaderka-i w tej wodzie wypłuczesz dobrze wyciskając-gąbki z filtrów które pracują w tym akwa.
Woda w wiaderku zrobi sie syf-ale to nic-wlewasz ją do nowego akwa-więc w nim woda też zrobi sie nie fajna-ale tak ma być.

Uzupełnisz wodę w akwa z Trofciami.

No i tak będziesz robiła co kilka dni.W tym czasie woda może zbieleć-ale tak ma -być-to tzw zakwit-pierwotniaków-który ustępuje sam po kilku dniach.Oczywiście mierzysz parametry i wykonujesz wszystkie czynności o których Ci piszą.

Po 3-4 (od postawienia nowego akwa) jak ustąpi zakwit wody-możesz do nowego akwa przełożyć glonojada Łapie się go w ten sposób-że wkłada się do wody rurkę PCV-jak tam wlezie-to go przełożysz-nie łap go siatką.Oczywiście-jego musisz zaadoptować do nowych warunków-więc wkładasz go najpierw do wiaderka z woda ze starego akwa-i powolutku dolewasz wody z nowego.Potem przekładasz do nowego.Glonojada w nowym akwa-możesz karmić -ale Tyci-Tyciuteńko.!!!

Po 2 tygodniach wyjmujesz ze swojego starego akwa wszystkie dekoracje,-wyłapujesz ryby na chwilę do wiaderka z wodą z tego akwa-i całą wodę ze starego akwa przelewasz do nowego.

Ryby pływają w wiaderku a Ty zaczynasz mieszać wodę-to znaczy odlewasz z wiaderka pół litra-i w to miejsce wlewasz wodę z nowego akwa.
Robisz tak co kilkanaście minut- do momentu ąż woda w wiaderku będzie tak zmieszana z wodą z nowego akwa że będzie jej tam prawie 100%-wówczas przelewasz ryby-delikatnie -do nowego akwa.

Tak samo robisz z maluchami-musisz pomieszać wodę-i też je wpóścić jednoczasowo z dorosłymi..Zaciemniasz akwarium-przez kilka dni nie karmisz-i pielęgnujesz akwa-tak jak Ci napisali.

Trofcie na początku będą pływać góra dól przy szybie-i będą zestresowane-no a potem dostaną skrzydeł-i będą się do Ciebie uśmiechać-zobaczysz.-

A strach ma wielkie oczy-awyobrażnia-jeszcze większe jak już zaczniesz przeprowadkę-to samo śię ułoży.
Pozdrawiam-i trzymam kciuki-bo jeszcze mam w pamięci jak proste czynności urastały do wielkości monstrualnych-i nic tylko sie mnożyły.A teraz śmiać mi się chce z tego-na prawdę.
Pozdrówko

Autor timus
Użytkownik
#20 - Posted: 23 Sier 2007 08:49 
Bardzo zazdroszcze mozliwosc zastosowania takiego podloza ale ja niestety nad morze mam 400 km i niesety urlop mam juz za soba :(

Brałem także zwykły piach z mojej budowy. Też się nadaje po dobrym płukaniu i gotowaniu. To taki sam piasek jak każdy inny. Chyba że chcesz biały. Krzemionka nie absorbuje zanieczyszczeń.

Marcin.T <'))><

Autor Aska24
Użytkownik
#21 - Posted: 23 Sier 2007 09:17 
trzcinka
Bardzo dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz. Wczoraj Ci pislam maila 2 czesc wieczorem, ale mi sie komp zrestartowal i poszla w cholera notka dlugosci niezlego wypracowania. Alw widze kochana ze mi tutaj wszystko napisalas. Sredecznie ci dziekuje ze mi to tak wytłumaczylas jak to mowia "Łopatologicznie"
Jest dokladnie tak jak piszesz, sprawy ktore dla was milosnikow trofci i pasjonatow tych ryb, sa oczywiste, dal mnie sa nowoscia. Musze sie przyznac do tego ze bylam jedna z takich osob ktore traktowaly akwa jako zywa atrakcje, rodzaj ozdoby. Jak pislalam postanowilam to zmienic.
Jednak nadrobienie forum ktore funkcjonuje juz kawal czasu, jest dosc klopotliwe. Dziennie staram sie nadrobic jak najwiecej postow i musze przyznac ze codziennie cos sie o nich dowiaduje. Mam specjalny zeszyt, w ktorym notuje podstawowe informacje: parametry, rodzaj skal do wystroju, rosliny, podloze. Wiem ze dla was takie cos moze wydawac sie smieszne ... i macie racje. Dla mnie to wstyd ze moglam cos az tak bardzo zaniedbac. Ale teraz postanowilam ze moje akwarium bede robic scisle wedlug waszych wskazowek, a tutaj bede zdawac relacje z tego jak mi idzie. Doloze zdjecia, jak tylko zrobie. I mam nadzieje ze za jakis czas powiecie mi ze mam ladny zbiornik, moje rybci8e beda szczesliwe a ja bede mogla powiedziec ze to dzieki wam.

Wiec postanowienia na dzisiaj,podmaian wieczorna wody. Jeszcze sprobuje tricku z butelka o kt dowiedzialam sie wieczorem czytajac kolejne posty na forum. Moze jeszcze kilka trofci sie zlapie. Jak kazaliscie, wczoraj swiatla nie palilam, ani w 90 ani w 25 L akwa. Rybcie w malym rzeczywiscie plywaly wzdłuż szyby, ale jak rano je obserwowalam, to sa juz spokojniejsze. 2 z maluchow juz sobie upatrzyly czesc skalki i tam widzialam jak sobie splywaja. Maluszki 2 widac ze szukaja jedzenia bo caly czas zwiedzaja cale akwa. W duzym akwa tez byl spokoj, rybki niesmialo zagladaly przez szybe, liczac na porcje granulatu kt zawsze dostawaly rano.
Mysle ze wlasnie dzieki temu ze sa glodne, moze dzisiaj uda mi sie zlapac metoda butelkowa chociaz 3 - 4 szt. Na dno włoze plankton tabs i spiruline w tabl - sery. Wszystkie ryby za nimi szaleja. Zobaczymy.
Postaram sie wrzucic jakies foto, zebyscie zobaczyli moje super odporne ryby.
Jezlei chodzi o karmienie, to oczywiscie sie zastosuje i was poslucham i dzisiaj tez bedzie glodowka. Balalm sie tylko o te najmiejsze maluszki z odlowu bo maja po pol cm a w tym swierzym akwa nie bylo jeszcze jedzenia wiec balam sie ze moga nie przezyc nocki, ale rano mialy sie swietnie.
Ciesze sie trzcinka z twojej wypowiedzi co do glonojada. Chociaz wiem ze niepochwalacie tego rodzaju polaczen (nasdrobione tematy na forum) ale ja tak sie do niego przywiazalam. Ale rozwazam jeszcze 1 mozliwosc. Glonojadek zastartuje moje nowe 300 L akwa. Potem moze byc prezentem dla brata chlopaka ktory wezmie 90 L akwa. Biore jeszcze moliwosc trzymania go ok 2 miesiecy w 25 L zbiorniku, Bo wole na wszelki wypadek moje 90 litrow oddac tak 2 miesiace po zalozeniu nowergo zbiornika, zeby miec pewnosc ze nowe 300L akwa jest juz dobrze przygotowane i moje rybcie w pelni sie w nim zaaklimatyzowaly. P
Pozdrawiam Buziole dla wszystkich radzacych
Bog zaplac za dobre rady !!!

Autor trzcinka
Użytkownik
#22 - Posted: 23 Sier 2007 12:43 
zostaw tego glonusia-jak go lubisz-większośc z nas ma takie stworki w Tanganice-jeśli nie jest to 30 cm plecostomus-to może sobie pływać z Trofciami.Na pewno nie stanowi zagrożenia dla ich narybku-ani nie wyżre-całych glonów-trofciom.Lubisz-go -to go zostaw-na początek zrobi biologię w nowym akwa-i niech sobie szczęśliwie u Ciebie żyje.
Pozdrówko
Odpisałam Ci na meila

Autor Aska24
Użytkownik
#23 - Posted: 23 Sier 2007 13:10 
trzcinka
Pisze do ciebie wypracowanie na temat gieldy itp. Prosze sprawdz maila za jakas godzinke :)
Pytanko jeszcze do was - kiedy wprowadzic rosliny do newgo akwarium. Mam ladnego anubiasa w swoim i planuje jeszcze kilka dokupic bo zbiornik duzy ... jak dla mnie ... :P

Autor Aska24
Użytkownik
#24 - Posted: 23 Sier 2007 16:21 
Witam ponownie. Niestety pomysl na butelke okazal sie w moim akwarium zupelnie nie trafiony. na poczatku ryby baly sie butelki - 0,5 litra przezroczysta. Teraz juz sie z nia oswoily i mimo ze na dnie sa 2 tabletki spiruliny i 2 plankton tabs sery moje male ryby za cholere do niej nie podplywaja. Za to 2 duze bemby chyba sobie jakos to ustalily miedzy soba bo kiedy tylko jakas mala ryba juz prawie do niej w[plywa to duze ja skutecznie przeganiaja. Cuz pozostaje mi jedynie cieszyc sie faktem ze wczoraj siatka wylowilam az 5 szt. :( Ale niestety przy moim przerybieniu to tylko 5 szt

Autor timus
Użytkownik
#25 - Posted: 23 Sier 2007 21:38 
Aśka24

Ja nie oddawał bym tej 90 tki. Przyda Ci się na młode czy w razie konieczności8 na szpitalik dla ryb.

Co dom łapania ryb to najlepiej jak zrobisz to po ciemku. Godzinę po zgaszeniu światła i całkowitej ciemności w pokoju gdzie stoi. zapal światło i łap do woli. Ryby są wtedy osowiałe bo śpią. Można też wtedy łowić z latarką (ja tak łowiłem Xenki)

Marcin.T <')))><

Autor trzcinka
Użytkownik
#26 - Posted: 24 Sier 2007 01:50 
Nie wiem-czy wyjęłas wszystkie dekoracje z akwa-jeśli nie-to wyjmij je na chwilę-i wtedy wyłapwszystkie ryby-2 ma siatkami-rybkę zaganiasz do szyby-w róg akwa-i łapiesz w siatkę tak że dokładasz siatkę wylotem do szyby-jak jest w niej rybka-to podciągasz do góry i przy pow wody dopiero siatkę przechylasz..Nie gonisz rybek siatką-tak jakbyś chciała je podbierakiem wyłapać-tylko-do szyby-chlup i do góry.Albo w 2 jednakowej wielkości siatki-zaganiasz i złączasz je-a potem przy powierzchni 1 siatke przechylasz i rybka już w niej jest.

Jutro CI odpowiem z tymi cenami sprzętu-i na wsio-wieczorkiem-bo musze znaleśc wizytówki.

Pozdrówko

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Jak prawidłowo założyc akwa??? Prosze o pomoc. Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®