Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Jak dajecie rade z roślinami ????

Autor Aska24
Użytkownik
#1 - Posted: 23 Sier 2007 14:41 
Poglebiajac codziennie swoja wiedze na forum, od dawna nurtuje mnie pewne pytanie. Przeczytalam juz setki postow i nie znalazlam dotychczas odp na pytanie dotyczace roslin. Jak wiemy trofy uwielbiaja je wykopywac. Przez 2,5 roku nie udalo mi sie jakos skuteczniej wsadzic roslinki w taki sposob aby moje ryby jej nie wykopaly. A mialam wczesniej w akwa 8 cm zwirku i to granulacja 5> mm. Teraz troszke go juz usunelam. Przeraza mnie mysl ze w moim nowym 300L nie bedzie roslin, ale3 powiedzcie mi jak skutecznie posadzic roslinke w 2 - 3 cm drobnego zwirku lub piasku???? Czytalam o roznych sposobach i ciekawi mnie jaki wy macie na to patent. Ja opisze moje proby:

1. Wsadzanie roslin w koszyczkach, ale niestety nie zaciekawie to wyglada i rosliny marnialy
2. Wsadzanie korzenni w zwirek. Niestety roslina max tydzien wytrzymywala zaniom moje ryby jej nie wykopaly
3. Przywiazywanie rosliny nitka do kamienia. Skuteczne tylko na poczatku korzenie zaczynaja gnic. Pozniej kiedy roslina zaczyna puszczac nowe i w miare ladnie wygladac, nie wiem w jaki sposob ale moje ryby ja odwijaja z kamienia, dodam ze wazy dobre pare kilo. Roslina jest ladna zielona, ale nitka wystaje spod kamienia i tak sobie plywa np 10 cm kawalek

Czytalam na jakims forum ze mozna rosline do kamienie takim cienkim drucikiem zaizolowanym owinac, ale czy to nie zaszkodzi rybka???

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 23 Sier 2007 14:45 
mozna rosline do kamienie takim cienkim drucikiem zaizolowanym owinac


Najlepiej sprawdza sie żyłka wędkarska.

Marta

Autor Aska24
Użytkownik
#3 - Posted: 23 Sier 2007 14:58 
Dzieki Marta. Mam jeszcze inne pytanie, jak kupie roslinki nowe ze sklepu w takich koszyczkach, to na ile przyciac korzenie zanim je przywiaze do kamienia??? I jak mocno to owinac ta zylka, moze ja za duzo tej nitki daje, stad na poczatku to gnicie korzeni.

Pozdarawiam Aśka

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 23 Sier 2007 15:12 
A moze zbyt mocno owijasz?

Ponadto rośliny w Tanganice nie zawsze mają odpwiednie warunki. Zobacz jeszcze, jakie rośliny kupujesz? Czy nadaja sie do wysokiego pH i słabego oświetlenia.


Marta

Autor winiar
Użytkownik
#5 - Posted: 23 Sier 2007 16:07 
to na ile przyciac korzenie zanim je przywiaze do kamienia???
Nie przycinaj - osłabia to roślinę. Jak urządzasz nowy zbiornik to posadź rośliny w czasie nalewania wody.

Możesz użyć gumki recepturki do przyczepiania rośliny do kamienia [np anubias]. Poza tym poszukaj na forum jakie ludzie mają rośliny w zbiornikach [np Bilbitis, Valisneria, Anubias, rogatek...] - wspominała o tym Marta.

Marek

Autor Aska24
Użytkownik
#6 - Posted: 23 Sier 2007 16:14 
Dzieki winiar odpowiedziales na moje nowe pyt. Chcialam sie dowiedziec kiedy umiescic w nowym akwa rosliny. Wczesniej slyszalam o kapieli roslin w nadmanganianie potasu. Ze starego akwa biore anubiasa, zamierzam kupic jeszcze jakies rosliny, bo nie lubie akwa bez zielonego.

Dzieki za info.

Autor winiar
Użytkownik
#7 - Posted: 23 Sier 2007 16:19 
Dzieki winiar odpowiedziales na moje nowe pyt.
To standard, trzeba sobie pomagać ;-)

Nowe, zakupione rośliny płuczesz w wodnym roztworze nadmanganianu. Roztór musi mieć kolor lekko różowy - UWAGA by nie przesadzić z barwą, bo o to nie trudno. Rośliny wrzuć np do wiaderka na jakąś dobę. Wodę koniecznie należy napowietrzać. Po tym okresie płuczesz rośliny i sadzisz do zbiornika.

Marek

Autor Aska24
Użytkownik
#8 - Posted: 23 Sier 2007 16:24 
Thnx za wasza pomoc. teraz mi zostaje jedynie modlitwa zeby ten cholerny remont sie jak najszybciej skonczyl. A potem zakladam moje pierwsze prawdziwe akwa z tanga. Musze przyznac ze sni mi si po nocach

Autor maniutek15
Użytkownik
#9 - Posted: 23 Sier 2007 22:36 
w moim akwa muszlowcowym świetnie utrzymyje sie zwartka aponogetolistna czy jakoś tak (już nie pamiętam jak to w zeologu nazwali) ma ładnie pokarbowane liście 60-70 cm dł(tak mi sie wydaje może większa może być)
szybko sie rozmnaża przez rozłogi idealnie zacienia zbiornik płożącymi się pod powieżchnią wody liśćmi
pozdro

maciek

Autor trzcinka
Użytkownik
#10 - Posted: 24 Sier 2007 02:00 
Apomogeton crispus-trofy go wpałaszują-ma za mięciutkie listki.Natomiast kryptokoryny-mają mocny system korzeniowy i rozmnażają się przez rozłogi-trudno je wykopać.Anubiasy ja montuję do takich małych kamieni piaskowych w których porobiłam dziury-mogę Ci takie dać-a mocuję je plastikowymi zaciągającymi zapinkami-jak masz remont-to znajdziesz je w domu.Wiesz taka zapinka-gdzie wkładasz 1 koniec w uszko-jest ona karbowana więc się zaciąga i nie cofa.Można dopasować siłę uscisku-tak by nie zmiażdyć rośliny.

A przy sadzonych roślinach-zawsze dookoła można obłożyć korzonki kamieniami-i nie ma siły-u mnie nie wykopują roślin.-nie mają szans.

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Jak dajecie rade z roślinami ???? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®