Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Sól morska-proporcje.

Autor trzcinka
Użytkownik
#1 - Posted: 19 Wrz 2007 03:18 
Witam
Od razu pisze,że przeczytałam na forum tematy -wsio.
No i co wiem.
Sól morską stosuje sie w celu wzbogacenia w mikroelementy,zbuforowania wody,utrzymania właściwego ph i tw.ogólnej.
Uzyskuje sie zdrowsze ładniej wybarwione ryby,-i stabilne parametry.

Podajecie różne dawkowania- są mocno rozbieżne.Jak i różne sole.Mniemam że to wszystko właśnie zależy od tychże oraz od parametrów w indywidualnych akwariach.
Wobec tego mam kilka pytań -konkretnie-jak mam to zrobić u siebie.

Widzę celowośc podania tej soli z 2 powodów-po pierwsze-mam nowe ryby-,na razie w trakcje ,na początku aklimatyzacji-które-były trzymane w wodzie z dodatkiem soli morskiej.
Po drugie-wzbogacenie wody

Kupiłam sól morską Sery-w instr-napisane jest że dodaje sie jej do wody osmotycznej lub dechlorowanej.Przygotowuje się ją 24 godz wcześniej ,-rozpuszczając odpowiednią ilość(tu podane stęzenia dla morszczyzny-34g/l)napowietrza .I że sól zawiera odpowiednie substancje buforujące.

Pytanie-czy tą sól mogę?-i czy można zamiennie stosować sole morskie rafowe różny firm-(oczywiście -te które spełniaja warunki-podane przez Jacka K-że nie muszą być dodawane do wody z filtra RO i że mają bufor).
Po prostu Marta stosuje sól Aqua Medic-a ja nie mogłam jej dostać teraz.

Czy można dodawać sól morską-gdy w akwa jest sól niejodowana?

Proszę -podajcie mi jaką ilośc tej soli mam podać.?
Jak to technicznie zrobić.Ile jej w jakiej ilości wody rozpuścić przed podaniem.
(wiem że nie wolno do akwa,że trzeba wcześniej ,napowietrzać itd)-i ile tego potem wlać.-?
Czy robi sie najpierw-mocno stęzony roztwór-a potem rozlewa się w odpowiednich proporcjach-jakich?.

Marta -pisze Ja w tej chwili używam soli "Prodac". Nie dodaje nic poza ta solą, badając od czasu do czasu (teraz) twardość ogólną. Obecnie do każdej podmiany używam niewielkiej ilości soli rozpuszczonej (sól ta musi być odpowiednio przygotowana). Dawkowanie 100-150 g na 100l wody, ale to wszystko zależy od parametrów wody w kranie.

Fazi64 pisze podaje sie ja po uprzednim napowietrzaniu roztworu przez 24 h, w celu zbuforowania w ilosci mniejszej niz przepis dla morszczyzny. Ja dodaje ok. 50-70 gram raz na trzy podmiany do 576 l akwarium.
Ja holduje zasadzie - lepiej utrzymywac stbilne warunki w akwarium (nawet ciut odbiegajace od "podrecznikowych"), niz urzadzac rybom hustawke parametrow.


Jakoś nie potrafię sobie tego wyobrazic-teoretycznie tak-ale jak sie za to wziąśc-tak od początku.

Parametry

Kranówa ph -7,4 tO- 12 tw-10
trofcie w trofciarni ph -7,8 tO- 14 tw- 12 (akwa 150/50/50-ok 350 litr wody )
trofcie w kwarantannie ph -7,7 to -14 tw -12 (akwa 130/30/40 ok 165 litr. wody)

A może uważacie że nie powinnam tego robić -?
Ja nie mogę mieć żadnych przekonań -z prozaicznego powodu-za mało jeszcze na tym świecie żyję-Zdaję sie po raz kolejny na Was.
Pozdrówko
Beata

Autor tasma
Użytkownik
#2 - Posted: 19 Wrz 2007 08:49 
Beato

Ja podaje rybom sol Sery. Roztwor wykonuje w sposob nastepujacy. Do 1,5 l butelki PET dodaje plaska lyzke stolowa soli (uzywam cieplej chlorowanej wody, szybciej sie rozpuszcza), calosc napowietrzam (minimum 1 dobe przed podaniem (!) )i dodaje rybom okolo 100 ml/ 100l wody na tydzien. W moim przypadku traktuje to jako uzupelnienie mikroelemtow. Przy takiej ilosci wplyw na pH jest niewielki.

Przemek

Autor trzcinka
Użytkownik
#3 - Posted: 19 Wrz 2007 10:08 
dzięki Przemku-krótko zwięzle-i wiem wiele.
W sumie-podajesz niewielkie ilości.Łyżka stołowa-to ok 15 gr no może trochę więcej.
Czyli jeśli ja mam ok 500 L wody to powinnam rozpuścic 1 łyżeczkę(nie łyżkę)w 500 ml - by rozlać do akwariów tak aby nie zostały resztki.
Bo jeszcze jedno-jeśli zostanie po napowietrzeniu -więcej tego roztworu-to ile on może stać dni niewlany do akwa.?
I czy za każdym razem trzeba przygotować nowy roztwór?


Powiedz mi -czy może orientujesz sie jaka substancja buforująca jest zawarta w tzw Soli do wylęgu artemii ? Pisałam do Tropikala-ale mi nie odpowiedzieli.

Autor tasma
Użytkownik
#4 - Posted: 19 Wrz 2007 10:22 
U mnie taki roztwor zuzywam w ciagu 3-4 tygodni. Jest caly czas napowietrzany. Jeszcze raz podkreslam ze u mnie ma to na celu uzupelnienie mikroelementow, ktore usuwam z wody przy podmianach (filtr weglowy).

Nie mam pojecia co jest w soli do wylegu artemii bo jej nie uzywam. Zamiast tego uzywam "zwyklej" niejodowanej. Nie zauwazylem jakichkolwiek problemow z wylegiem.
Tropikal Ci nie odpowie. Biora za kilkadziesiat gramow 8 zl, a za niejodowana zaplacisz niecale dwa zlote za kilo.

Przemek

Autor fazi64
Użytkownik
#5 - Posted: 19 Wrz 2007 10:49 
Witam,
A ja caly czas podaje, tak jak opisalem w cytowanym przez Beate powyzej poscie, z tym ze bardziej sugeruje sie parametrem TDS (total dissolved solid - calkowita ilosc substancji rozpuszczonych) [ppm], a nie twardoscia.
Pzdr.
Fazi64

Autor trzcinka
Użytkownik
#6 - Posted: 21 Wrz 2007 16:27 - Edytowany przez: trzcinka 
Czy można dodawać sól morską-gdy w akwa jest sól niejodowana?
Muszę wiedzieć-co jest w tejsoli artemijnej-.Nie potrzebuję jej do wylęgu.
Często jest to jedyna tania sól niejodowana-którą można kupić na szybko.
Tej niejodowanej kamiennej ostatnio nie ma w marketach-a jak jest-to już jodowana.
i to w takich samych opakowaniach-co zmyla ludzi.Bo kupują kamienną-myśląc że jest niejodowana-a w sklepach też żle mówią.
Aksolotlom-szkodzi jod-one mają zaburzoną przemianę tego pierwiastka-i podanie go może spowodować nieodwracalne zmiany ze śmiercią włącznie.
W soli do artemii-jodu na pewno nie ma-ale muszę wiedzieć-czy można stosować ją jako lekarstwo -do wody.-zamiast zwykłej do kiszenia ogórków.
dlatego pytam o ten bufor-co to za subst chemiczna.
Ta sól w wodzie robi się biała i pieni się-mysłę więc ze jest to sodka-tylko w jakich proporcjach.
Chyba zmierzę po prostu ph takiego roztworu z solą do artemii w ilości leczniczej dla aksów-czyli 3,5 g/L i i przed i po dodaniu jej do wody-zobaczę-mam elektroniczny-ph metr-co on pokaże-no i twwardości-kropelkowo-porównam.
Jeśli to sodka-to podniesie się Tw -tylko-a jeśli coś inngo to i Tw i To-tak myślę
Ja mam chyba 10 -3 kg workow zapaso soli niejodowanej-kamiennej-ale ludzie-przewaznie b. mlodzi-ktorym choruja aksolotle-niestety ,nie maja zapasow-i czesto -pierwszy raz słyszą o czymś takim-jak sól niejodowana-
Gdy trzeba szybko leczyć-to nie mają czym-i nie mają gdzie kupić.
Przypadkowe podanie tej soli kamiennej jodowanej-którą teraz założone są półki w sklepach-jest strasznie niebezpieczne-Nie chcę by się to stało-a na prawdę-wiele osób prosi mnie o pomoc.
dużo wiem o leczeniu tych zwierzaków-i wiele juz uratowałam.Ale zawsze-na początku są problemy-z podstawowym lekiem-jakim jest sól-tylko ta właściwa.

Autor trzcinka
Użytkownik
#7 - Posted: 22 Wrz 2007 14:02 - Edytowany przez: trzcinka 
Z tego co się doczytałam to proporcje slo morskiej dodawanej przez Wasą
są nastepujące-a przedział jest taki
Taśma 1g-1,5g /100 L
Fazi 10g-15g/ 100L
Marta 100g-150g /100L

Bardzo duża rozbieżnośc-wynikająca chyba ze wskazań-no ale co Wy na to.-?
Bezpieczeństwo a zarazem zakres działania tej soli jest aą tak duże?
Czy może coś znów żle rozumuję?
Powtarzam pytanie po raz 3-ci-Czy w akwa może jednocześnie byc sól morska i kamienna niejodowana?????

Autor Mike
Użytkownik
#8 - Posted: 22 Wrz 2007 20:36 
Ja ostatnio stosuje sol Kent sea salt, robię rozwor 50 g soli na 1 L wody takiego roztworu podaje co dwie podmiany 250 ml na ok 350 L wody. Dla mnie podawanie soli morskiej jest raczej jako uzupełnienie makro, mikroelemnetów oraz w pewnym sensie stabilizacje parametrów wody. Sól kenta dość dobrze podnosi ph i kh. Natomiast sól kamienna to raczej w przypadku leczenia, dezynfekcji. Od czasu jak stosuję sól morska nie dodaję kamiennej chyba że wprowadzam nowe ryby.
Michał

Autor trzcinka
Użytkownik
#9 - Posted: 23 Wrz 2007 01:52 
Mike podaje więc 3,5 g/100L

No -i moja sól dojrzewa.
Wybrałam z tego -taką proporcję.
50 g -do 2,5 litra -napowietrzenie przez dobę.
500 ml tego roztworu na każde 100 litrow wodyw akwarium
więc -dawka soli bedzie -
10g/100L
Sól tą będę uzupełniała wówczas-gdy w czasie podmian-uleję 100 litrów wody(ponieważ podmiany -robię częściej a w mniejszych ilościach)-to gdy zawsze będę dodawała 10 gram soli-po sumarycznym ulaniu tej ilości wody-to jej stęzenie będzie prawie cały czas takie samo-z drobnymi wahaniami w dół -między podmianami.

Wnioskuję z powyższych informacji-że każdy wyrabia sobie swój własny schemat-z dośc dużą rozpiętością dawek i częstością oraz sposobem jej podawania.
Może wobec tego zaproponuję-drobną robótkę.
Ja to zrobie na pewno-a wyniki będe podawała tutaj-by sie nie rozmyło.

Podam parametry,przed -po i w trakcie,ilośc soli,jej wpływ na parametry,i obserwacje ryb.
Może byście zrobili to samo-to doszlibyśmy do jakiś standartów-nie na oko.
Co o tym myślicie?
Pomyśle nad jakąś tabelą-by było łatwiej wpisywać wyniki-ale z tym moge mieć kłopot-bo nie umie rysować prostych kresek-i jakoś nie mam tabelarycznej wyobrażni:(:(
Na pewno -by sie nie myliło-jako wyjściowe-trzeba wybrać-proporcje-na określoną ilośc wody-proponuje na 100 litrów
Pozdrówko

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Sól morska-proporcje. Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®