Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Glony na szybie ...

Autor Aska24
Użytkownik
#1 - Posted: 6 Lis 2007 17:00 
Witam mam male pytanko, na szybie przedniej pojawil mi sie jasno brazowo-zielony nalot. Z dnia na dzien jest go wiecej. Dzisiaj przy ppodmainie wody wyczyszcze to wszystko, ale mam pytanie.

1. Czy zostawic troche tych glonow ( mysle ze to glony) na szybie dla ryb?Bo jak jestem w domu z rybami to ich wcale nie interesuja i nie widzialam zeb yryby probowaly je jesc.

2. Skad te glony sie biora?
Chodzi mi o to ze podmieniam wode co 3 dni, a one nadal rosna. Czy to sprawa oswietlenia, lub parametrow wody. Przeraza mnie tempo ich wzrostu.
NO2- 0
NO3 - 10
PH - 8
Reszte zmierze przy podmianie i napisze jakie sa

Autor tymek666
Użytkownik
#2 - Posted: 6 Lis 2007 17:27 
Witam, to mogą być zwykłe okrzemki, nie sądzę aby trofcie miały na nie chrapkę. Pojawiają się bardzo często w świeżych zbiornikach z małą ilością światła, czyli w takich jak nasze :)

Autor Aska24
Użytkownik
#3 - Posted: 6 Lis 2007 17:34 
tymek666
Jak to z mala iloscia swiatła?, mam w pokrywie 2 swietlówki: 1 power glo i 2 na wzrost roslin. Pokrywa swieci przez 10 godzin dziennie i raczej w akwa jest jasno.

Pocieszyles mnie ze w nowych zbiornikach. Moj ma 2 miesiace wiec jest jeszcze swiezy.

Autor timus
Użytkownik
#4 - Posted: 6 Lis 2007 17:44 
Witam mam male pytanko, na szybie przedniej pojawil mi sie jasno brazowo-zielony nalot. Z dnia na dzien jest go wiecej. Dzisiaj przy ppodmainie wody wyczyszcze to wszystko, ale mam pytanie.

Ach te kobitki ;)

Troszkę glonku czy okrzemki na szybie i już kuję w oczka ;)

To dość powszechne przy świeżych akwariach. W stabilnych zbiornikach ten kłopot znika ;) A glon w akwarium z trofciami to marzenie ;)

Marcin.T <')))><

Autor tymek666
Użytkownik
#5 - Posted: 6 Lis 2007 17:50 
Jak to z mala iloscia swiatła?, mam w pokrywie 2 swietlówki: 1 power glo i 2 na wzrost roslin. Pokrywa swieci przez 10 godzin dziennie i raczej w akwa jest jasno.
Jak wspominam zabawę w wodnego ogrodnika, to masz góra 0,2-0,3 W na litr, czyli tyle co nic. Powyżej 0,5 W/ litr okrzemki pojawiają się bardzo rzadko. Nie ma się czym martwić, za miesiąc, dwa okrzemki znikną :)

Autor Aska24
Użytkownik
#6 - Posted: 6 Lis 2007 18:00 
No o super.
Uspokoiliscie mnie. Panikuje szybko, ale po moim 1 szym akwarium jestem troche nadwrazliwa. am wszystko bylo nie ak, a tu chce miec wszystko w stanie idealnym.

Kurde mnie martwi ze trofcie sie nie interesuja tym glonem, no chyba ze jak mnie nie ma to skubia.

A czyscic to z szyb czy im zostawic ????

Autor rufus1
Użytkownik
#7 - Posted: 6 Lis 2007 18:04 
Asiu Twoje akwarium dojrzewa i pojawienie sie glonow jest czym naturalnym. Dbajac o zbiornik nie powinny sie pojawic cyjanobakterie, dosc niebezpieczny glon (takie zielone kozuchy na szybach, kamieniach i dnie).
Te glony beda sie zmieniac i ja bym sie tym nie przejmowal.

Hymm, jezeli chodzi o okrzemki. Zgadza sie ze ten glon (charakterystyczny brazowy nalot) powstaje przy niedostatecznym oswietleniu, ale Ty napisalas ze masz jasno brazowo- zielony glon. To typowe dla dojrzejacego zbiornika.

tymek666 napisal:
"...Witam, to mogą być zwykłe okrzemki, nie sądzę aby trofcie miały na nie chrapkę....",

z tym sie nie zgodze.
Trofeusy bardzo lubia okrzemki i jezeli opauje sie ich stale utrzymanie w akwarium mozna spokojnie mala grupe trofeusow i mlodziez wykarmic na nich bez podawania pokarmow sztucznych. Wedlug moich obserwacji trofeusy mniej interesuja sie glonami zielonymi. Zawsze w pierwszej kolejnosci wybieraly okrzemki (ciemniejsze miejsca w akwarium, boczne szyby).

Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#8 - Posted: 6 Lis 2007 18:06 
A czyscic to z szyb czy im zostawic

czyscic z przedniej szyby zeby cos bylo widac ;-).
Jezeli trofeus jest dobrze karmiony moze mniej interesowac sie glonami, ale zrob im dwa- trzy dni glodowki. Zapewne i tak cos tam zawsze sobie poskubia.

Autor franco103
Użytkownik
#9 - Posted: 6 Lis 2007 23:25 
Trofeusy bardzo lubia okrzemki

a dla mnie to coś nowego... nawet 3 dni głodówki nie zmuszą moich do skubania okrzemek z kamieni czy szyb...

a nalot na szybach... ja mam to samo, a akwarium od marca czyli jakieś 7 miesięcy... czy to młody zbiornik? Oświetlenie w akwarium 12h dziennie, a i tak co tydzień czyszcze szyby tak to rośnie!!! Wode od miesiące podmieniam po 20% co 2-3 dni i nic to nie daje!!!

Pozdrawiam

Autor rufus1
Użytkownik
#10 - Posted: 7 Lis 2007 00:01 - Edytowany przez: rufus1 
nawet 3 dni głodówki nie zmuszą moich do skubania okrzemek z kamieni czy szyb...

to co wtedy jedza? trofeus lubi sobie podjeść, czyli cos jednak musi jeść. Oczywiscie nie jest to glonojad ze wszystko wyczysci, anie Petrochromis ktoóry w ciagu 1- 2 godzin wyczysci wszystko z glonow.

Z tego co piszesz twoej akwarium juz powinno miec swoj "klimat", czyli flore bakteryjna itd. Zakladajac ze wszystko wczesnie przebiegalo prawidlowo. Dojrzewania zbiornika moze trwac do nawet 6 miesiecy.

Autor Aska24
Użytkownik
#11 - Posted: 8 Lis 2007 17:40 
Jestemm własnie po podmainie wody w akwa, nie wytrzymalam i wyczyscilam wszystkie szyby oprocz tylnie. Załamuja mnie te glony bo rosliny wygladaja jakby gnily. Ale pocieralam alcem 1 ;liscia i schodzi. Czyli to to cholerstwo.

Parametry:
NO2 - 0
No3 - 10-15
NH3i4 - 0

Autor artkras12379
Użytkownik
#12 - Posted: 8 Lis 2007 17:46 
WITAM
Jest to jak najbardziej normalne zjawisko podczas dojrzewania "baniaka". w ogóle bym sie tym nie przejmował. Tak jak napisał Lecho, czasami ten proces może trwać i pół roku.
pzdr
Artur

Autor duch
Użytkownik
#13 - Posted: 8 Lis 2007 18:21 
Witam.
Jestemm własnie po podmainie wody w akwa, nie wytrzymalam i wyczyscilam wszystkie szyby oprocz tylnie. Załamuja mnie te glony bo rosliny wygladaja jakby gnily. Ale pocieralam alcem 1 ;liscia i schodzi. Czyli to to cholerstwo-Asiu-szcerze radzę spokojniejsze podejście:),rozumiem cię doskonale bo na własnym garbie doświadczyłem tego samego.Jak to się mówi-nadgorliwość jest gorsza od.....Oczywiście nie chodzi mi o to aby zaniedbać ryby ale tropheusy są trochę takie,że im mniej im przeszkadzamy tym lepiej się mają:).Oczywiście musisz sama do tego dojść:)
Pozdrawiam-Andrzej.

Autor fazi64
Użytkownik
#14 - Posted: 8 Lis 2007 20:23 
Witam,
Asiu - dobry wplyw na stabilizacje (glony) w dojrzewajacych zbiornikach moze miec nasadzenie sporej ilosci moczarki kanadyjskiej (Egeria densa). Roslina ta rosnac szybko, "zabiera" glonom to, co przyczynia sie do ich wzrostu (a co??...)
Co prawda to akwa z trofeusami, ale niekoniecznie (od razu) musza sie one zabrac za objadanie roslin. Sprobuj - moze to Ci cos pomoze w walce z plaga glonow.
Pzdr.
Fazi64

Autor bernard
Użytkownik
#15 - Posted: 8 Lis 2007 20:44 
Podobny efekt można uzyskać umieszczając w zbiorniku inne wyższe rośliny, jak np. kryptokorynę, której zaletą są twarde liście, które potrafią oprzeć się zapędom trofeusów. Ty masz już jednak akwarium "odpalone", a nawet nowa roślina może być źródłem kłopotów zdrowotnych Twoich rybek.
Na Twoim miejscu niczego bym nie zmieniał, przynajmniej przez 3-4 miesiące. W tym czasie okrzemki powinny zniknąć, jeśli będziesz należycie dbała o zbiornik (podmiany wody, czyszczenie dna).
Musisz się jednak pogodzić z tym, że po jakimś czasie zbiornik nie będzie już wyglądał tak sterylnie jak na początku, kamienie pokryją się nalotem, szyby trzeba będzie od czasu do czasu czyścić.
Proponuję więc przyjąć pewne założenie (zapewne trudniejsze w przypadku kobiety - akwarystki) - akwarium jest przede wszystkim domem Twoich ryb, a dopiero w drugiej kolejności ozdobą Twojego domu.
Przy takim podejściu nie będziesz się stresowała byle nalotem :)

pozdrawiam
Bernard

Autor Aska24
Użytkownik
#16 - Posted: 9 Lis 2007 00:55 
Spróbuje w takim razie cos posadzic, chociaz mam kryptokoryne, ale ona rosnie w szerz u mnie.Widocznie mam jakas inna odmiane.
A szyby wyczyscilam dlatego ze przez te glony, akwa wygladalo na zaniedbane. Jak sie patrzylo to niebyl mily widok. Ryby kompletnie ignoruja tego glona, mimo ze nie karmilam ich 2 dzien. Jak wchodze do pokoju to wrecz blagaja o poarm,wiec juz ich nie bede meczyc. A glony czyscic bede tylko na przedniej szybkie.

Ps. Leszku czyscik kt mi poleciles jest rewelacyjny. Dzieki :)

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#17 - Posted: 9 Lis 2007 11:55 
Dlaczego uważacie że glony, które powstają w niedojrzałym zbiorniku, są wynikiem słabego oświetlenia?

Być może to nie na miejscu, bo mam tylko pół godzinki wolnego czasu co więcej z jego braku w najbliższych dniach polemiki żadnej nie podejmę, jednak… pozwolę się jednorazowo z kolegami nie zgodzić.

Przede wszystkim należy wymienić co glony lubią najbardziej, a do takich czynników zaliczam:
1. Wysokie Ph wody charakterystyczne dla biotopu Tanganika(Tutaj, szczególną uwagę należy zwrócić właśnie na okrzemki),
2. Wysokie stężenie fosforanów ( duża ilość podawanego pokarmu, niewielki litraż, gęstość zarybienia nie dostosowana do wielkości akwarium, instalacja dekoracji, rodzaj podłoża kumulującego zanieczyszczenia )
3. Niedojrzały zbiornik (Tutaj dostrzegalny jest pewien paradoks. Glony mogą się pojawić z jednej strony w wyniku dużego stężenia fosforanów, a z drugiej z powodu destabilizacji, którą możemy wywołać na przykład przez częste i duże podmiany wody. Dlatego w przypadku świerzego akwarium optuję za tym, by te podmiany były owszem częste, ale i niewielkie - -chodzi o to aby nie przesadzać, tak by akwarium mogło dojrzeć.

I wreszcie, sporne

4. Silne oświetlenie
Tutaj zauważalny jest pewien szkopuł, który mógł prowadzić do tego powszechnego stanowiska. Otóż owszem, przy użyciu intensywnego i dobrze dobranego oświetlenia glony zostaną wyparte przez rośliny – z resztą tak jak powyżej zostało to nakreślone przez Leszka i Bernarda. Hmm… no a teraz postawię zasadnicze pytanie: Ilu ,,tangomaniaków’’ ma wystarczającą ilość (odpowiednich) roślin, by mogły te glony przezwyciężyć? Co więcej, czy jest to możliwe w akwarium z tropheusami.
Kiedyś miałam zbiornik w mocno oświetlonym (światło dzienne) pokoju. Właściwe okrzemki towarzyszyły mi bezustannie przez prawie rok. Miałam małe stadko młodych kasang. I tutaj pozwolę sobie na małą dygresję, bo padło powyżej stwierdzenie, że ryby roślinożerne okrzemki zjeść powinny ( w sensie, że powinny im smakować). Otóż, ja wychodzę z prostego stanowiska, że ryby zjedzą tylko te glony, które im smakują. A czy każde stado w naszych zbiornikach odżywia się identycznie? Tzn. Czy lubi te same pokarmy co stado kolegi, koleżanki, znajomego, wujka lub cioci? ;o) Moje dla przykładu pogniewały się na pokarm O.S.I. i już od pewnego czasu będąc przez ryby nie konsumowany w ogóle go nie podaję. Eh! Ale wracam do głównego tematu… Otóż, czynnikiem powodującym wzrost glonów w moim przypadku nie było samo światło w sobie, lecz duże stężenie żelaza, które było ,,produktem’’ działania silnego oświetlenia. To właśnie dlatego w momencie redukcji światła okrzemki po jakimś czasie marnieją. I tutaj, owszem nie podłożę głowy pod gilotynę by potwierdzić, że będzie tak się działo za każdym razem, a to za sprawą tego, że okrzemki mają ogromne mechanizmy przystosowawcze (sposób rozmnażania, ,,pancerzykowata’’ budowa i zdolności czerpania składników pokarmowych ze środowiska). Nie mniej jednak, na pewno w niedojrzałym zbiorniku będą się rozwijać znacznie szybciej przy silnym oświetleniu, niż przy znacznie zredukowanym a najlepiej nie doświetlanym sztucznie w ogóle. I pod to stwierdzenie palucha pod krajalnicę do chleba podłożyć mogę ;o)

Zatem to co proponuję przede wszystkim, to zrezygnować z sztucznego doświetlania.

Zmykam,
Katarzyna

Autor tymek666
Użytkownik
#18 - Posted: 9 Lis 2007 17:47 
Ps. Leszku czyscik kt mi poleciles jest rewelacyjny. Dzieki :)
Mógłbym wiedzieć co to za czyścik? Jakiś mniej stresujący trofcie?

Autor mkp
Użytkownik
#19 - Posted: 6 Gru 2007 18:51 
..mnie sie tez to dotyczy mam zbiornik 200l 4 miesiace i tez mam ten zielony nalot na szybach i piaskowcach nie wyglada to zaciekawie ale obserwuje i zobaczymy co bedzie dalej.Pozdrawiam

Autor barey
Użytkownik
#20 - Posted: 13 Mar 2008 11:39 
mkp Aska24 jak u Was z tymi glonami. Czy sprawa się wyjaśniła ? Ja mam akwa od czerwca 2007 odpalone i ten nalot zielony na szybie frontowej pojawia się coraz częściej. Muszę się przyznać że od około 3 miesięcy w ogóle nie dotykałem się do dna. W zasadzie mam taki obieg wody, że nie wiem czy jest to niezbędne aby grzebać w podłożu co o tym myślicie?
Czy waszym zdaniem jest jakiś interwał kiedy powinno się czyścić dno (zakładam standardową 375 150x50 i z 25 dorosłych ryb z dobrą filtracją wew) ?
Jak często czyścicie dno - w przypadku piasku oczywiście bo żwir to już inna bajka.
pozdr. Adam

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Glony na szybie ... Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®