Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Budowa sporego akwarium

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor krzysio
Użytkownik
#1 - Posted: 9 Lis 2007 08:30 
Witam.
Przeglądałem forum i udało mi się znaleźć tu sporo informacji na temat dużych zbiorników. Niestety nie mam jeszcze odpowiedzi na kilka pytań. Pierwsze i najważniejsze to ile szacunkowo może ważyć zbiornik o takich parametrach:
300x100x60h wykonany z sklejki lub szkła, wypełnienie do głównie piaskowce (łupki) na trzech ścianach w postaci osypiska (przy podstawie szacuję od 20 do 30 cm w głąb zbiornika i dlatego taka szerokość zbiornika, prawdopodobnie jeszcze wewnątrz będzie filtr przelewowy). Całość ma stać na stelażu metalowym oraz obudowane będzie z przodu piaskowcem - łupki (chcę uzyskać efekt zaglądania do wnętrza osypiska).
Wstępnie przyjąłem że łącznie z stojącym obok kominkiem (front zabudowany piaskowcem) będzie to ważyło około 3t przy długości całego zestawu 4m. Dla takich założeń zleciłem na razie weryfikację projektu podłogi (niby tylko 750kg na m2 ale wolę mieć pewność). Zastanawiam się czy nie będzie to jednak nieco cięższe niż mi się wydaje.
Akwa planuję zarybić trofciami ale do tego czasu muszę jeszcze wybudować ściany domu ;-) a ewentualne zmiany w projekcie muszę zgłosić przed rozpoczęciem zalewania fundamentów.

Pozdrawiam

Krzys

Autor winiar
Użytkownik
#2 - Posted: 9 Lis 2007 09:44 
Hm... Szklo będzie ważyć ok 400 kg, woda z 1500 kg, piaseczek - lekko licząc 250, stelaż ok 150 kg i przechodzimy do sedna. Kamyczki - nie wiem - 600? Założyłbym, że baniak będzie ważył jakieś 3500 kg. Ale nie ma co się stresować. Zapytaj projektanta jaki bęzie współczynnik bezpieczeństwa.

Nie bardzo pojąłem tamatu z kominkiem. Akwarium będzie się stykało z kominkiem? czy tak? Jak tak to djupa - nie będziesz w stanie kontrolować nagrzewającej się wody.


Marek

Autor krzysio
Użytkownik
#3 - Posted: 9 Lis 2007 09:55 
Mam wnękę o długości 4m chcę w niej mieć kominek i akwa. Między nimi planuję umieścić izolację (myślę że jakieś 20 cm styropianu lub wełny). Właściwie to nawet można obudować cały kominek izolacją. Jedyne co będzie wspólne to kamienna ścianka z przodu. Ponadto akwa będzie nieco powyżej kominka i z boku. Liczę na to że to wystarczy.

Kominek nie będzie wykorzystywany do ogrzewania mieszkania.

Może ma ktoś taką konfigurację?

Pozdrawiam

Krzyś.

Autor fazi64
Użytkownik
#4 - Posted: 9 Lis 2007 10:16 - Edytowany przez: fazi64 
Witam,
Fajny kalkulator do sciagniecia i rozpakowania w kompie jest tu:
http://www.tsa.org.pl/dopobrania.html
A ten kominek musi sie stykac z akwarium (nawet mimo izolacji?)
Ja bym akwarium ustawil calkiem naprzeciwko...
Pzdr.
Fazi64

Autor winiar
Użytkownik
#5 - Posted: 9 Lis 2007 10:23 
Bardzo fajny ten kalkulatorek!


Kzysiek - jesteś skarbnicą zasobów netu!

marek

Autor krzysio
Użytkownik
#6 - Posted: 9 Lis 2007 10:31 
Dzięki za kalkulator.

Wychodzi ~2400 bez kamieni. Czyli jednak dla bezpieczeństwa trzeba zwiększyć do 4t całość i będzie spoko.

Z tym komnkiem jest taki problem że zarówno akwa jak i kominek w tym miejscu pasują najbardziej. Chyba że przekonam lepszą połowę do akwarium na przeciwnej ścianie wtedy miałbym nawet 4m długości i tylko dwie ściany do zasypania kamieniami ;-). No ale zobaczymy. Problem będzie wtedy jeszcze z wodą. Ta wnęka jest bezpośrednio przy WC więc zarówno doprowadzenie jak i odprowadzenie wody bez problemów. Na przeciwległej ścianie trzeba ciągnąć przez cały pokój.

Że też od razu nie pomyślałem o grzaniu się kominka ;-).

Pozdrawiam

Krzysztof Ożarek

Autor tasma
Użytkownik
#7 - Posted: 9 Lis 2007 10:38 
A ja tak z glupia zapytam. Po co kominek jesli nie bedzie sluzyl do grzania?

Jesli chodzi o mase:
szklo zakladam 15 mm wszystko czyli okolo 6,8 m2 x 15 x 2,5 daje 260 kg
stelaz + blat - 250 kg
skaly - 500 kg
piasek - 250 kg
filtracja - 100 kg (pewnie sump)
woda - 1300 kg
inne nie wymienione - 200 kg
obudowa z piaskowca - okolo 200 kg

Czyli wyjdzie Ci okolo 3 tony bez kominka. Nie wiem jaki strop planujesz i co jest pod spodem. Ja jednak wzmocnilbym to porzadnie. Kiedys swoj baniak 1300 planowalem w salonie i pod spodem zalecono mi wybudowanie sciany z pustakow. Na szczescie zrezygnowalem i zmienilem lokalizacje. Balem sie pekania.

Przemek

Autor rufus1
Użytkownik
#8 - Posted: 9 Lis 2007 10:43 
A co zrobisz jak ew. cos bedzie sie wydzielalo z kominka? bo rozumiem ze ten kominek ma byc uzywany. Nie ma sily, do wody zawsze cos sie dostanie z powietrzem.

Autor krzysio
Użytkownik
#9 - Posted: 9 Lis 2007 11:00 
Kominek będzie ozdobą i używany tylko czasami. Ale wygląda na to że macie rację i trzeba będzie coś z tym zrobić. Pokój będzie miał wymiary 400x680. Miejsce na kominek sąsiaduje z WC i dlatego tam właśnie planowałem postawić baniak. Wyjście jest takie że albo akwa na przeciwległą ścianę (wtedy jest problem z hydrauliką i sąsiedztwem jadalni - stół) albo wywalić kominek (a z nim może i mnie ;-) ).Że też nie może być to bardziej proste ;-).
Jest to parter bezpośrednio na gruncie. Gdyby nie to że w pracy muszę czasem postawić coś co trochę waży to nawet bym się nie pytał konstruktora ale wiem z doświadczenia że nawet w takiej sytuacji może coś się dziać a sąsiad za ścianą (będzie to w segmencie).
Problem z hydrauliką można rozwiązać poprzez podniesienie podłogi i to może się udać. Muszę tylko policzyć jakiej średnicy muszą być rurki aby woda w trybie awaryjnym mogła zejść dosyć szybko.
I te 4m trochę mnie kusi.

Jeśli chodzi o zanieczyszczenia z powietrza to i tak ma to być w jednym pomieszczeniu więc chyba ryzyko pozostaje.

Tasma jeśli chodzi o filtrację to raczej planuję przelewowy w środku (dlatego np. taka szerokość zbiornika) plus coś mechanicznego. Nie przepadam za rurkami poza zbiornikiem.

Pozdrawiam

Krzys

Autor rufus1
Użytkownik
#10 - Posted: 9 Lis 2007 11:09 
Jeśli chodzi o zanieczyszczenia z powietrza to i tak ma to być w jednym pomieszczeniu więc chyba ryzyko pozostaje.

to zalezy.
Jezeli pokoj bedzie dobrze wietrzony i bedzie staly obieg powietrza ryzyko dostania sie do wody czegos nie porzadanego spada. Mnie troche zastanowila ta "bliskosc" kominka. To samo jest jezeli wstawiamy zbiorniki do malych kuchni z kepska wentylacja, w lazienkach.

Autor Vepsik
Użytkownik
#11 - Posted: 9 Lis 2007 11:10 
krzysio - jacekkudla, użytkownik tego forum robił sobie hydraulike do akwa w salonie, może on będzie miał jakieś przydatne informacje? Co do izolacji - powinna spokojnie dać radę - sam posiadam kominek i ściany boczne nawet nie są ciepłe. Ojciec jest budowlańcem, więc się trochę o tym wie. Dobrze zaizolowany nie będzie wywierał wpływu na baniak. Jeżeli chodzi o związki w powietrzu - pod sufitem będziesz miał kratkę, która będzie odprowadzała powietrze. W żaden sposób nie będzie wpływać na to, co dzieje się w akwa. Tak, jak mówisz - akwa stojąc w tym samym pokoju zawsze może być "narażone" ale to tylko w przypadku, kiedy byś otwierał ten kominek przy paleniu na długi czas - wtedy dym zamiast na zewnątrz, leciałby do środka pokoju.

Autor rufus1
Użytkownik
#12 - Posted: 9 Lis 2007 11:12 
Aha mam jeszcze pytanie.
A co kamieniami i wyparta przez nie woda? chodzi mi o ciezar, to samo z piaskiem

Autor timus
Użytkownik
#13 - Posted: 9 Lis 2007 11:17 
Widzę że planujesz bardzo podobny zbiornik do mojego ;)

Ja jak wylewałem"chudziak" to w miejscu akwarium ma on 30 cm a posadzkę uzbroję. Wkuje się prętami w ścianę i wypuszczę w głąb posadzki. W miejscu akwarium najtwardszy styropian i tyle. Mój będzie miał wymiary 300x90x60h.

Marcin.T <')))><

Autor rufus1
Użytkownik
#14 - Posted: 9 Lis 2007 11:18 
pod sufitem będziesz miał kratkę, która będzie odprowadzała powietrze.
a skad taka pewnosc na 100%? A jak sprawdzic skutecznosc takiej wentylacji? Ja sie przekonale na C. leptosoma ze to bardzo wazna sprawa.. Jezeli bedzie inaczej to co wtedy?

ale to tylko w przypadku, kiedy byś otwierał ten kominek przy paleniu na długi czas
mi nie chodzi o dym. Mi chodzi o inne wyziewy z tegoco sie osadzi w palenisku, co sie wydzieli z tego co bedzie palone, czyli roznego rodzaju gazy itd.

Autor krzysio
Użytkownik
#15 - Posted: 9 Lis 2007 11:22 
rufus1 dlatego jak mi kalkulator podaje 2400 to liczę 4t. Jak mam tyle zapasu to powinno być ok.

Pozdrawiam

Krzyś

Autor rufus1
Użytkownik
#16 - Posted: 9 Lis 2007 11:27 
Ooo, tak ja to nazywam "współczynnikiem Janosika".

Autor krzysio
Użytkownik
#17 - Posted: 9 Lis 2007 11:28 
widzę że temat gorący ;-).

co do wentylacji to pewnie jeszcze pomyślę nad jakąś mechaniczną jako dodatek. całe przedsięwzięcie jest o tyle ciężkie że całość prac trzeba zrobić przy wykańczaniu domu a to będzie i tak zajmujące ;-).

Pozdrawiam

Krzyś

Autor krzysio
Użytkownik
#18 - Posted: 9 Lis 2007 11:30 - Edytowany przez: krzysio 
rufus1 masz coś wspólnego z IT? zwrot całkiem jak u mnie w pracy ;-).


timus Ty będziesz miał go sporo wcześniej więc chętnie skorzystam z doświadzeń z uruchomienia i eksploatacji.

Vepsik - dobrze wiedzieć że jest kontakt do kogoś kto wie więcej o ścianach niż tylko to że stoją ;-).

Dodatkowo jeszcze nie wiem czym to przykryć - planuję drewnianą półkę dzieloną na kawałki ale nie mam jeszcze dogranej koncepcji izolacji.


Pozdrawiam

Krzys

Autor Vepsik
Użytkownik
#19 - Posted: 9 Lis 2007 12:02 
Mi nie chodzi o kratkę wentylacyjną od głównego komina. Chodziło o kratkę przy kominku - każdy winien być w taką wyposażony. Z niej będą szły tylko wyziewy ciepłego powietrza, które i tak rozejdzie się w przestrzeni pokoju. Co do oparów - raczej mało prawdopodobne, aby coś się stało. Kominek ma być używany raz na jakiś czas. Jeżeli krzysio chcesz się zabezpieczyć przed "zagazowaniem" salonu koniecznie sprawdź, czy masz w projekcie jakiś dodatkowy dopływ powietrza (typu "zetka", która będzie doprowadzała do salonu świeże powietrze - a właściwie nie do salonu, a bezpośrednio do kominka).

Autor krzysio
Użytkownik
#20 - Posted: 9 Lis 2007 12:07 
Vepsik jest coś takiego jak dodatkowa kratka dla kominka. Mimo że w projekcie komin dla kominka to ta kratka jest opcją ;-). Muszę pogadać z człowiekiem technicznym czy to jest właśnie to o czym mówisz. Dla mnie budownictwo to niestety tylko świadomość posiadania ścian i dachu. Oraz trochę wiedzy na temat stropów.

Pozdrawiam

Krzys

Autor timus
Użytkownik
#21 - Posted: 9 Lis 2007 12:08 
Jeżeli krzysio chcesz się zabezpieczyć przed "zagazowaniem" salonu koniecznie sprawdź, czy masz w projekcie jakiś dodatkowy dopływ powietrza (typu "zetka", która będzie doprowadzała do salonu świeże powietrze - a właściwie nie do salonu, a bezpośrednio do kominka).

Ja mam pociągniętą z zewnątrz w podłodze rurą 100 mm powietrze do kominka. Więc gazy za pomocą grawitacji idą w komina ;)

Marcin.T <')))><

Autor rufus1
Użytkownik
#22 - Posted: 9 Lis 2007 12:23 
Proponuje jednak zapoznac sie z zasadami ustawiania zbiornikow w roznych miejscach w domu. W kazdej lepszej ksiazce akwarystycznej jest to opisane. Nie podaje jakiej, bo jest tego mnostwo.
Ja wole dmuchac na zimne.

Autor krzysio
Użytkownik
#23 - Posted: 9 Lis 2007 12:36 
rufus1 - też wolę dwa razy sprawdzić i się zabezpieczyć niż potem demolować mieszkanie. Takiego zbiornika nie da się przestawić. Dlatego jeśli uda się przekonać żonę to będzie na drugiej ścianie jak nie to albo bez kominka albo ściągnę człowieka od kominka i wentylacji. Wcześniej nie pomyślałem że może to być problem ale na was zawsze można liczyć i dzięki za pomoc.

Teraz oprócz wagi mam jeszcze jeden problem z którym muszę powalczyć.

Pozdrawiam

Krzys

Autor rufus1
Użytkownik
#24 - Posted: 9 Lis 2007 12:39 
Takiego zbiornika nie da się przestawić.

wlasnie o to mi chodzilo. Nie zawsze teoria i nasze zalozenia pokrywaja sie z praktyka, szczegolnie przy "pionierskich" rozwiazaniach.

Autor timus
Użytkownik
#25 - Posted: 9 Lis 2007 12:41 - Edytowany przez: timus 
Dlatego jeśli uda się przekonać żonę to będzie na drugiej ścianie jak nie to albo bez kominka albo ściągnę człowieka od kominka i wentylacji.

Nawet jeśli nie miało by tam być zbiornika musisz dobrze wentylować pomieszczenie. W końcu w salonie spędza sie większość czasu ;)

Leszek ma racje, Lepiej dmuchać na zimne i zabezpieczyć się na 200% z zapasem "Janosika" ;)

Marcin.T <')))><

Ps.Ale wszystko jest do zrobienia. Patrz salon Marty i Roberta M. ;)

Autor krzysio
Użytkownik
#26 - Posted: 9 Lis 2007 12:51 - Edytowany przez: krzysio 
Jak tak sobie więcej o tym myślę to będę się musiał poważnie zastanowić na dodatkową wentylacją. Timus a Ty jak planujesz rozwiązać ten problem? Będziesz miał właściwie tyle samo wody w pomieszczeniu. U mnie w sumie będzie to łącznie (salon, jadalnia, kuchnia) jakieś 43m2. Czy planujesz dodatkową wentylację oprócz grawitacji czy też tylko to co ustawa przewiduje? Bo dopływ powietrza do kominka to jedno a odprowadzenie parującej wody to całkiem inna zabawa. Obawiam się że nawet jak zbiornik będzie dosyć szczelnie zakryty to i tak będzie dosyć wilgotno (w końcu to jakieś 1200 - 1700 litrów wody dla zbiornika 300 lub 400). Słaba wentylacja to nie tylko większa wilgotność powietrza ale i grzyb.

Pozdrawiam

Krzys

P.S. Właśnie zbiornik Marty i Roberta był inspiracją tego pomysłu.

Autor artkras12379
Użytkownik
#27 - Posted: 9 Lis 2007 13:07 
WITAM
Czy to ma być kominek czy wkład kominkowy?
pzdr
Artur

Autor krzysio
Użytkownik
#28 - Posted: 9 Lis 2007 13:23 
Wkład kominkowy z przodu obudowany piaskowcem. Tył i boki niewidoczne. Przepraszam że od razu nie napisałem ale wydało mi się to oczywiste ;-).

Pozdrawiam

Krzys

Autor artkras12379
Użytkownik
#29 - Posted: 9 Lis 2007 13:35 
WITAM
Ja nie widzę żadnego problemu w takim usytuowaniu. Obudowa kominka i tak będzie od środka zaizolowana wełną mineralną z folią aluminiową. Izolacje tą umieszcza się pomiędzy wkładem kominkowym a ścianką obudowy. Także ścianka wspólna ze zbiornikiem będzie zimna, ewentualnie lekutko ciepła (ścianki się praktycznie nie nagrzewają wogóle). Dodatkowo izolację na ściance wspólnej można dla pewności podwoić. Poza tym w kominku pali się zimą, kiedy i tak wodę w akwa trzeba dogrzewać - latem chyba sie w kominku nie pali ;-))) zatem problemu nie ma.
Dlatego wg mnie problem dogrzewania (przegrzewania) zbiornika od kominka nie wchodzi w rachubę.
Napisałeś, że podłoga na gruncie. Przed wylewką z chudziaka dokonaj dobrego zagęszczenia gruntu. Pod wylewkę właściwą twardy styropian np. FS 35 i spoko wytrzyma. Wylewka właściwa oczywiście zbrojona.
Wentylacja tradycyjna moim zdaniem wystarczy, oczywiście przy założeniu, że akwa szczelnie przykryte.
pzdr
Artur

Autor krzysio
Użytkownik
#30 - Posted: 9 Lis 2007 13:49 
Artur dzięki za wszystko,

Mam wrażenie że jesteś pewien tego co mówisz. Jeśli chodzi o podłogę to muszę jedynie wykonawcy przekazać informację ile kg. mam do postawienia i w jakim miejscu. Oni odpowiadają za to aby było OK. Ale dzięki za info bo będę wiedział na co zwrócić uwagę jak mi zaproponują rozwiązanie.
Co do wentylacji to salon z jadalnią i kuchnią to jedno pomieszczenia więc prawdopodobnie zastosuję tylko wiatraczek wyciągający w kuchni (i tak się przyda) i mam nadzieję że wystarczy jak nie to akurat ten element można łatwo rozbudować.

A co myślisz o tym co pisali inni czyli ulatnianie się jakichś gazów z kominka?

I jeszcze jedno - robiłeś taką instalację albo widziałeś działającą czy też Twoja opinia wynika z przypuszczeń? Sorry że tak bezpośrednio ale próba przeniesienia takiego zbiornika to koszty za które mnie z domu żona wywali ;-).

Pozdrawiam

Krzys

P.S. Ja lubię i latem przy ogniu posiedzieć - takim małym.

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Budowa sporego akwarium Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®