Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Budowa sporego akwarium

Strona  Strona 2 of 2:  « Previous  1  2  
Autor artkras12379
Użytkownik
#31 - Posted: 9 Lis 2007 13:51 
Pytasz o instalację domyślam sie kominkową?

Autor fazi64
Użytkownik
#32 - Posted: 9 Lis 2007 13:57 - Edytowany przez: fazi64 
Oni odpowiadają za to aby było OK

Witam.
O naiwny!! Nie wierz nigdy wykonawcy. jak bedzie cos do spieprzenia, too spieprzy ;((
Pzdr.
Fai64

Autor artkras12379
Użytkownik
#33 - Posted: 9 Lis 2007 13:59 
Jeśli chodzi o ulatnianie się jakiś tam dymów czy innych woni, to należy przestrzegać zasady, że przed każdym otwarciem drzwiczek wkładu kominkowego należy otworzyć na maxa przepustnicę. Problemy z ewentualnym dymem mogą również pojawić sie podczas rozpalania, ale to zależy już od poprawności wykonania całej instalacji włącznie z przekrojem komina, musi byc odpowiedni do danego wkładu.
Kominek mam dlatego napisałem co napisałem. Dodam tylko, że ścianki obudowy (a też mam z piskowca) podczas palenia we wkładzie mają temperaturę pokojową - czyli nie nagrzewają się :-)
pzdr
Artur

Autor krzysio
Użytkownik
#34 - Posted: 9 Lis 2007 13:59 
kominek i akwarium. Chodzi mi o to czy stawiałeś lub eksploatowałeś albo widziałeś że to działa - akwarium w pobliżu kominka z wkładem. Nie miałem wątpliwości zanim nie przeczytałem opini na mój post. Teraz mam i to spore, dlatego chcę na ten temat jak najwięcej się dowiedzieć najlepiej od kogoś kto przez to przeszedł. Jeśli pozostanę przy pierwotnym pomyśle to tylko wtedy gdy będę miał pewność.


Pozdrawiam

Krzys.

Autor artkras12379
Użytkownik
#35 - Posted: 9 Lis 2007 14:04 
Takiego układu niestety nie mam i nie widziałem, ale podtrzymuję to co napisałem. Moim zdaniem akwa może spokojnie stać przy kominku, ja problemu nie widzę :-)
pzdr
Artur

Autor krzysio
Użytkownik
#36 - Posted: 9 Lis 2007 14:05 
Fazi64 dlatego też jak mi dadzą projekt po poprawkach to dam znajomemu architektowi ;-). Ale jeśli chodzi o realizację to albo oni to zrobią w trakcie budowy (przygotowują projekt, dostają akceptację architekta i wykonują a ja mogę tylko zobaczyć czy to wygląda tak jak miało) albo będę musiał robić na gotowym budynku - czyli uzyskać zgodę architekta, możliwe że sąsiadów (jest to segment) i liczyć na to że wynajęty wykonawca to zrobi tak jak trzeba. Sam tego i tak nie zrobię - to nie moja działka :-(.

Pozdrawiam

Krzys.

Autor tasma
Użytkownik
#37 - Posted: 9 Lis 2007 14:10 
Arturze

Mnie wykonawca kominka uswiadomil, ze nie tworzy sie zadnego zamkniecia na odplywie spalin. Wystarczy ze kominek jest szczelny i ze zamknie sie doplyw powietrza. To po pierwsze.
Po drugie, u mnie kamien, ktorym oklejona jest komora grzewcza robi sie cieply od wysokosci mniej wiecej metr. Z cala pewnoscia jest to wszystko dobrze wyizolowane. Byc moze w komorze grzewczej mam za slaba cyrkulacje wody. Moim zdaniem nie ma bata. Jesli wklad rozgrzeje sie do okolo 80 stopni obudowa kominka musi byc ciepla (nawet do 40 stopni). Albo za mocno pale w kominku, albo nie wiem co ... ;)

Przemek

Autor artkras12379
Użytkownik
#38 - Posted: 9 Lis 2007 14:19 
Jeszcze słowo!
Akwarium i tak będzie stało w tym pomieszczeniu co kominek, tak zrozumiałem. Zatem ewentualne zadymienie pomieszczenia i jego wpływ na wodę w akwa bedzie i tak bez względu na to czy będzie ono stało przy kominku czy w drugim końcu pomieszczenia. Problem usytuowania jest problemem stricte technicznym.
pzdr
Artur

Autor artkras12379
Użytkownik
#39 - Posted: 9 Lis 2007 14:25 
Przemku nie chodzi mi o zamykanie odpływu spalin - absurd. Chodzi mi o przepustnicę, w twoim kominku jej nie ma? Przepustnica jak jest zamknięta i tak zapewnia ciąg. Przed otwarciem wkładu należy otworzyć ją na maxa żeby wszystkie spaliny poszły w komin a nie na pomieszczenie.
Mój kominek jest bez płaszcza wodnego i może stąd te różnice. Izolacja to 5 cm wełna mineralna z folią aluminiową - piaskowiec naprawdę się nie nagrzewa.
pzdr
Artur

Autor artkras12379
Użytkownik
#40 - Posted: 9 Lis 2007 14:32 
W sprawie przepustnicy, to nie zgodzę się z Twoim wykonawcą. W przypadku jej braku masz większe straty ciepła. Po prostu więcej idzie go w komin. Sprawdzałem to, przy zredukowanym maksymalnie dopływie powietrza do komory wkładu kominkowego zdecydowanie intensywniejsze i szybsze spalanie następuje prz otwartej przepustnicy niż przy zamkniętej, a wsad pali sie zdecydowanie dłużej. Ale to juz chyba nie na temat :-)))
pzdr
Artur

Autor artkras12379
Użytkownik
#41 - Posted: 9 Lis 2007 14:34 
Wsad pali sie dłużej przy zamkniętej oczywiście ;-)
pzdr
Artur

Autor artkras12379
Użytkownik
#42 - Posted: 9 Lis 2007 14:37 
I tak od akwarystyki do działania kominków ;-)
pzdr
Artur

Autor krzysio
Użytkownik
#43 - Posted: 9 Lis 2007 14:40 
A ja czym więcej czytam tym mniej wiem :-(.

Artur to co piszesz o spalaniu w kominku jest jak najbardziej prawdziwe (eksploatacja przez dwadzieścia lat pieca węglowego daje jakieś pojęcie ;-) ). przepustnica właśnie do tego służy aby regulować prędkość spalania a co za tym idzie również temperaturę pieca (wydajność cieplną czy jakoś tak to się nazywa).
No, ale to nie jest temet na to forum ;-).

Pozdrawiam

Krzys

Autor Vepsik
Użytkownik
#44 - Posted: 9 Lis 2007 16:41 - Edytowany przez: Vepsik 
WITAM
Ja nie widzę żadnego problemu w takim usytuowaniu. Obudowa kominka i tak będzie od środka zaizolowana wełną mineralną z folią aluminiową. Izolacje tą umieszcza się pomiędzy wkładem kominkowym a ścianką obudowy. Także ścianka wspólna ze zbiornikiem będzie zimna, ewentualnie lekutko ciepła (ścianki się praktycznie nie nagrzewają wogóle). Dodatkowo izolację na ściance wspólnej można dla pewności podwoić. Poza tym w kominku pali się zimą, kiedy i tak wodę w akwa trzeba dogrzewać - latem chyba sie w kominku nie pali ;-))) zatem problemu nie ma.


Amen

I to właśnie próbowałem uświadomić. Poza tym posty o dymie itd chyba same mówią za siebie.

Co do spalania - przepustnicą regulujemy dopływ powietrza, a więc tlenu :). Jak wiemy tlen wpływa na spalanie i ograniczenie jego dostępu sprawia, że spalanie przebiega wolniej ale z wydzieleniem większej energii.

Co do rury - to jest właśnie tak zwana "zetka". Dzięki niej powietrze nie jest zasysane z pomieszczenia, a z zewnątrz.

Autor artkras12379
Użytkownik
#45 - Posted: 9 Lis 2007 19:14 
WITAM
Przepustnicą nie reguluje się dopływu powietrza tylko natężenie wylotu spalin z kominka. Dopływ powietrza regulujemy tzw. grilem w zależności od rozwiązania konstrukcyjnego wkładu. W kwestii dopływu powietrza to jego wlot do pomieszczenia z reguły usytuowany jest pod kominkiem, natomiast pobór gdzieś na zewnątrz ale niżej od poziomu wylotu w pomieszczeniu. Chodzi o zachowanie spadku aby wykraplająca się woda wylatywała na zewnątrz. Pobór powietrza powinien zachynać się od przepustnicy otwierzającej się już przy bardzo niewielkiej różnicy ciśnień. Itd, itp.
Przemku, przepraszam ale mogłeś się chyba na mnie obrazić za ten "ABSURD". Teraz, jak czytam wątek po kilkugodzinnej przerwie to dochodzę do takiego właśnie wniosku. Absurd był pod adresem fachowca kominkowego, który mówił o zamykaniu wylotu spalin. Zamknięta przepustnica nie zamyka na amen przewodu spalinowego, a jedynie ogranicza jego przekrój. Także ciąg jest zachowany, mniejszy ale jest.
Jeszcze raz przepraszam.
pzdr
Artur

Autor rufus1
Użytkownik
#46 - Posted: 9 Lis 2007 19:47 
Poza tym posty o dymie itd chyba same mówią za siebie.

to zanczy co? bo nie rozumiem.

Autor tasma
Użytkownik
#47 - Posted: 9 Lis 2007 20:06 
Arturze
Ani mi w glowie obrazanie :).Bez przesady.
Jesli przepustnica ma zmniejszyc przekroj komina to u mnie jej nie ma. Regulacja jest tylko na wplywie powietrza. Pan ktory wykonywal mi kominek tlumaczyl, ze tak sie juz nie robi, bo moze cofac spaliny do mieszkania.

P.

Autor artkras12379
Użytkownik
#48 - Posted: 9 Lis 2007 20:45 
Kamień z serca, ufff ;-)))
pzdr
Artur

Autor krzysio
Użytkownik
#49 - Posted: 9 Lis 2007 22:57 
Widzę że przez przypadek rozpętałem dyskusję na temat współczesnych kominków ;-).

A wracając do ustawienia wagi i tym podobnych spraw to jednak doszliśmy z żoną do wniosku że będzie na ścianie przeciwnej do kominka. Muszę jeszcze tylko pogadać z architektem tego przybytku aby przygotować podłogę.

Zbiornik będzie miał albo 300 albo 400 cm - to jeszcze wyjdzie przy próbie rozstawienia.

Dzięki za pomoc i postaram się w miarę postępu prac przekazywać i ustalać z wami dalsze szczegóły konstrukcyjne ;-).

Liczę też na Waszą pomoc przy planowaniu obsady i uruchamianiu. Bez Was to się nie uda.

Pozdrawiam i dzięki.

Krzys

Autor fazi64
Użytkownik
#50 - Posted: 9 Lis 2007 23:04 
Zbiornik będzie miał albo 300 albo 400 cm

Witam,
Rob wszystko, zeby byl to ten wymiar o metr wiekszy ;)) ("zebys potem nie zalowal").
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#51 - Posted: 9 Lis 2007 23:48 
Zbiornik będzie miał albo 300 albo 400 cm

a sa szyby o takiej dlugosci jak 400 cm?
jakie sa nawieksze szyby u nas? pytam przez ciekawosc poniewaz kto wie co kiedys mi strzeli do glowy ;-).

Zapewne bedzie cos wiedzial na ten temat Przemek :-).

Autor tasma
Użytkownik
#52 - Posted: 10 Lis 2007 07:50 
6400 x 3200 mm to tak zwana tafla "jumbo"
jest jeszcze maly zapas ;)

P.

Autor timus
Użytkownik
#53 - Posted: 10 Lis 2007 09:33 
Podoba mi się wymiar tej tafli ;) Szczególne to 640 cm ;)

Marcin.T <')))><

Autor tasma
Użytkownik
#54 - Posted: 10 Lis 2007 09:38 
Marcin

Chcesz? Nawet 19 mm maja w takich wymiarach. Powiedz tylko slowo ;)

Przemek

Autor timus
Użytkownik
#55 - Posted: 10 Lis 2007 09:59 
Powiedz tylko slowo ;)

A będziesz mieszkał w budzie z Borysem ;)))))

Moje 1800L mi wystarczy. Chyba ?????? ;)


Marcin.T <')))><

Autor tasma
Użytkownik
#56 - Posted: 10 Lis 2007 10:14 
Marcin

Apetyt rosnie w miare jedzenie. Ja mam teraz wizje zeby skleic sobie cos w ksztalcie litery "L" o bokach 2,5 - 3 metry kazdy. To na razie wizja i w domu nie mam miejsca (chyba ze w piwnicy ;) ). Ale moze w nastepnym ;)

Przemek

Autor timus
Użytkownik
#57 - Posted: 10 Lis 2007 10:37 - Edytowany przez: timus 
A widzieliście to;

http://thewald.webpark.pl/wk1.jpg

http://thewald.webpark.pl/wk2.jpg

http://thewald.webpark.pl/wk3.jpg

Bardzo ciekawe rozwiązanie ze strony Waldka. ;)

Marcin.T <')))><

Ps. A to "moje" ;) "Takie" będę robił

http://thewald.webpark.pl/sow1.jpg

Autor artkras12379
Użytkownik
#58 - Posted: 10 Lis 2007 11:56 
WITAM
Marcinie, daję Ci maksymalnie 1 rok czasu na to żebyś stwierdził, że zrobiłeś za małe ;-)))
pzdr
Artur

Autor timus
Użytkownik
#59 - Posted: 10 Lis 2007 12:13 
Ja nie mam innej możliwości. Jest tylko jeden narożnik w salonie o takich wymiarach. I jest mój ;)

Marcin.T <')))><

Autor artkras12379
Użytkownik
#60 - Posted: 10 Lis 2007 12:23 
Wiem, wiem do tego wszystkiego należy też wrzucić i trochę rozsądku i kompromisu ;-)
pzdr
Artur

Strona  Strona 2 of 2:  « Previous  1  2 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Budowa sporego akwarium Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®