Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Brak prądu cd.

Autor artkras12379
Użytkownik
#1 - Posted: 27 Lis 2007 21:40 
WITAM
Dzisiaj, po przyjściu z pracy okazało się, że była przerwa w dostawie prądu. Pokapowałem się po migającym zegarze w kuchni gazowej. Przyszedłem tuz przed 16.00 a na zegarze upłynęła niecała godzina. Zapytałem sąsiada o której godzinie wyłączyli prąd, powiedział, że około 8.00. Jak nie trudno policzyć przerwa trwała około 7 godzin . Pierwszy rzut oka na baniak - wszystko w normie. Ryby wporzo, zachowanie jak najbardziej naturalne. Przystąpiłem oczywiście do pomiarów związku azotu. Niestety okazało się, że mam tylko testy na NO3. Na NH3,4 i NO2 już mi się skończyły, sam już nie pamiętam kiedy, a nowych nie kupowałem. W związku z tym wykonałem tylko pomiar na zawartość NO3. Odczyt był pomiędzy 5 a 10 mg/l. Tak sie składa, że wodę podmieniałem jakieś 10 dni temu a przed wyłączeniem prądu nie mierzyłem NO3 i nie wiem jaki był ich poziom. Żałuję też, że nie mogłem zmierzyć NH3,4 i NO2. Byłbym bardzo ciekaw wyników :-(
Jedynie po zachowaniu ryb należy sądzić, że po prostu było OK.
pzdr
Artur

Autor artkras12379
Użytkownik
#2 - Posted: 27 Lis 2007 21:46 
Aha, dla niewtajemniczonych podaję linka do krótkiego opisu mojej filtracji ;-)))
http://www.forum.tropheus.com.pl/index.php?action= vthread&forum=5&topic=1260
Dokładniejszy opis w TM nr 1.
pzdr
Artur

Autor Mike
Użytkownik
#3 - Posted: 27 Lis 2007 22:50 
No ale jakie Ty masz duże akwarium i ile masz w nim ryb i jakie zapleczy filtracyjne.

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 28 Lis 2007 05:45 
Tak Arturze, dla mnie to wielkosć zbiornika i liczebnośc obsady ma tutaj decydujące znaczenie. Złoza filtracyjne masz też bardzo charakterystyczne. Przy innym typie i ilości filtracji nie byłoby tak "miło".

Marta

Autor artkras12379
Użytkownik
#5 - Posted: 28 Lis 2007 07:30 
WITAM
Ryb to mam około 180, ale tych ostatnich 80-90 to bym nie liczył bo to 2-3 cm maluchy. Złoże nie było od początku czyszczone. Wydaje mi się, że przede wszystkim taki stan mogę zawdzięczać temu, że złoże nie zostaje zalewane podczas przerwy w dostawie energi. Wielkość akwa, obsada już chyba nie robi takiego znaczenia. Czy akwa ma 800 czy 100 czy 2000 l i czy pływa w nim 2, 30 czy 120 ryb to bakterie w filtrach i tak obumierają.
Są to moje wnioski a co wy o tym sądzicie?
pzdr
Artur

Autor timus
Użytkownik
#6 - Posted: 28 Lis 2007 08:43 
To jest jakiś wynik. Dla mnie cenna wskazówka. Szkoda tylko że nie zrobiłeś testu na No2 i NH4. Może zrób dziś??? Bo raczej wzrostu tych należało by się spodziewać w pierwszej kolejności. Jestem ciekaw jeszcze w jakim stopniu osuszone jest złoże po siedmiogodzinnej przerwie w zasilaniu.

Marcin.T <')))><

Autor artkras12379
Użytkownik
#7 - Posted: 28 Lis 2007 08:54 
Marcinie
Dziś to juz chyba nie ma sensu. Filtracja będzie pracowała ponad 24 h. Ja również bardzo żałuję, że nie mogłem wykonać tych pomiarów. Przecież to właśnie NH3,4 powinno sie pokazać w pierwszej kolejności. Gdybym wiedział o przerwie w dostawie energii kupiłbym testy. Marcinie spoko, złoże było wilgotne. Cały filtr jest szczelnie przykryty szybami nakrywowymi.
pzdr
Artur

Autor timus
Użytkownik
#8 - Posted: 28 Lis 2007 09:31 - Edytowany przez: timus 
Cały filtr jest szczelnie przykryty szybami nakrywowymi.

No fakt a parująca woda idzie w złoże ;)

A może kupisz Artur testy i zrobisz doświadczenie ???? ;) Jak widzisz ryzyko niepowodzenia jest małe ;)


Marcin.T <')))><

Autor artkras12379
Użytkownik
#9 - Posted: 28 Lis 2007 09:35 
WITAM
OK, poza tym będę miał na przyszłość ;-)))
Jak zrobię pomiar dam znać o wynikach.
pzdr
Artur

Autor Mariusz_B
Użytkownik
#10 - Posted: 28 Lis 2007 09:56 
artkras12379

Fitr jest niewąpliwie bardzo ciekawy a co pokazuje obecne doświadczenie pokazał swoją wielką zaletę ! Dla swojej 800`tki planuję zrobić coś podobnego. Zdjęcia i opis bdb. Jedno pytanie. Jak do naczynia przelewowego wlewa sie woda ? Grawitacyjnie przez obniżoną na krótkim odcinku krawędź akwarium ?? Chciałbym zrobić coś takiego ale absolutnie bez wycinania w akwarium niczego.

Autor nuroslaw
Użytkownik
#11 - Posted: 28 Lis 2007 10:16 - Edytowany przez: nuroslaw 
Bakterie nitryfikacyjne nie umierają tak szybko jak się niektórym wydaje. Nawet pojawienie się NO2, NH4 nie oznacza śmierci bakterii. Problem leży zupełnie gdzie indziej. Niebezpieczeństwo wymarcia populacji jest w układach zalanych. Kiedy zaczyna brakować tlenu, bakterie nitryfikacyjne jako względne beztlenowce zaczynają pobierać tlen z NO3, tworzy się wówczas NO2, NO, N2. Ale to jest część prawdy. Niestety szybko rosnące NO2 może je zabić (nie znoszą zbyt wysokiego poziomu). Przy złozu zraszanym, nie ma tego niebezpieczeństwa. tu występuje co innego: nadmierne przesuszenie. Bakterie mają cały czas dostęp do tlenu atmosferycznego, dzięki temu mniej jest substancji która może zagniwać (bo jest dostęp O2), jednak przesuszenie może być niebezpieczne. Dlatego też w przypadku złoża zraszanego masz większy margines bezpieczeństwa.
Dlatego też aby filtr biologiczny dobrze działał, wcale nie musi płynąc przez niego woda non-stop. można by pokusić się o SBR (sekwencyjny reaktor biologiczny). filtr zalewany na czas 3-6 h godzin, następnie silne napowietrzanie przez ok. 3-6 h, zlanie wody, i następnie znowu zalanie złoża itd. dzięki temu masz nitryfikację i denitryfikacje (w jednym miejscu, tym samym urzadzeniu). Układ wymaga tylko wykalibrowania (określenia najefektywniejszych okresów zalania/postoju/napowietrzania/sedymentacji/odpomp owania

Tylko uwaga: niektórzy pomyślą, ze to to samo co włączanie i wyłączanie filtra co kilka godzin - duży błąd. Zwróćcie uwagę, po etapie zalania następuje silne napowietrzanie, a nie od razu odpompowanie do akwarium. Właśnie podczas stagnacji uwalnia się N2 do powietrza, a w wodzie pojawia się NO2, Nh4, należy wodę napowietrzyć aby odpędzić NH4, N2, i ultenić NO2 i NO do NO3 przed wprowadzeniem do akwarium. to jest niezwykle ważna różnica. Bo ryby nie zabiją tyle nie martwy filtr (który może być całkiem jeszcze sprawny) ale wprowadzenie do akwa własnie w większym stęzeniu NO2, NO i NH4.

To tyle w największym uproszczeniu

Autor fazi64
Użytkownik
#12 - Posted: 28 Lis 2007 11:07 
nuroslaw

Witam,
Samo sedno sprawy ujete zwiezle i fachowo - dziekuje.
Pzdr.
Fazi64

Autor artkras12379
Użytkownik
#13 - Posted: 28 Lis 2007 11:38 
WITAM
Nurosław
Również dzięki za wykład, człowiek uczy się - wedle przyłowia - całe życie ;-)))
Czy próbowałeś wykonać taki SBR?
Mariusz_B
Pudełko przelewowe (PP) nie wymaga ingerencji w konstrukcję akwarium. Nie trzeba obniżać krawędzi szyb, wiercić żadnych otworów, itp. PP poprostu wiesza się na jednej ze ścian (np. bocznych) akwarium.
PP składa się jakby z dwóch części - wewnętrznej i zewnętrznej - połączonych ze sobą komorą przelewową tzw. lewarem. Część wewnętrzna jest umieszczona wewnątrz akwarium. Konstrukcja jest tak zaprojektowana, że dolna krawędź części wewnętrznej znajduje się poniżej lustra wody, która wpada do niej. Dalej to już "naczynia połączone".
pzdr
Artur

Autor nuroslaw
Użytkownik
#14 - Posted: 28 Lis 2007 12:05 
nie, nie wykonywałem jeszcze SBR osobiście, ale miałem okazję być zmuszony :) uczyć się o nich i oglądać te urządzenia w realu.
U siebie zbudowałem filtr fluidazacyjny. SBR trochę zbyt skomplikowany konstrukcyjnie (chodzi szczególnie o kontrolę nad zalewaniem i zlewaniem) zbyt dużo urządzeń ruchomych które mogą zawieść.

Autor timus
Użytkownik
#15 - Posted: 28 Lis 2007 12:13 
nuroslaw No to teraz rozpaliłeś ogień pod kotłem ;)

Najbardziej interesuje mnie ten fragment

dzięki temu masz nitryfikację i denitryfikacje (w jednym miejscu, tym samym urzadzeniu).

Czy możesz to nieco rozwinąć? A szczególnie denitryfikacje w tym układzie.

No i zadam to samo pytanie co Artur

Czy próbowałeś wykonać taki SBR?

Marcin.T <')))><

Autor mucha
Użytkownik
#16 - Posted: 28 Lis 2007 12:36 
Witam
artkras12379
Filterek rewelacja.
Czy w tym akwa jest jeszcze pulsacyjny EHEIM 2229?

Darek

Autor artkras12379
Użytkownik
#17 - Posted: 28 Lis 2007 12:38 
Jest
pzdr
Artur

Autor nuroslaw
Użytkownik
#18 - Posted: 28 Lis 2007 12:56 
o wykonaniu SBR`a jest wyżej.

Teorie w sprawie przebiegu nitryfikacji i denitryfikacji wszyscy znają :)

Bakterie nitryfikacyjne i denitryfikacyjne to nie tylko Nitrobacter i Nitrosomonans. TO są tylko bakterie medialne. Jest ich kilka gatunków więcej, pracujących w róznym stężeniu i zakresach temperatur. Najważaniejsze że doborowe grono gatunków zawsze występuje, i same dostosowują się do stworzonyh warunków. A więc nie zależnie czy to bakteria A czy B wazne że działa.
Zdecydowana większość gatunków jest względnymi beztlenowcami ( czyli potrafią sobie dać radę w wodzie o ukrytej zawartości tlenu )lub względnymi tlenowcami (są w pewnym stopniu odporne na zawartość tlenu, a lepiej czują się w warunkach beztlenowyh).

Proces wygląda tak
NH4 - nitryfikacja - denitryfikacja
W praktyce robimy odwrotnie NH4 (białka itp) - denitryfikacja-nitryfikacja
lub nawet NH4-defosfatacja-denitryfikacja-nitryfikacja.
Dlaczego ?
Defosfatację dla warunków akwariowych pominę, bo nie będzie miała tutaj istotnego zastosowania.

Dlaczego denitryfikacja pierwsza. A to po to aby łatwiej uzyskać nam było warunki z ograniczoną zawartością tlenu. A wiec brudna woda szybciej zużywa tlen - to jest pewne. W przypadku jeśli bakterie względnie beztlenowe nie mają już O2 rozpuszczonego, gazowego, to korzystają z tlenu zawartego w NO3, NO2 bo potrafią to robic w dwie strony :). W wyniku denitryfikacji zaczynają pobierać tlen z NO3, a więc redukują nam azotany do NO2, NO, i wreszcie do N2 - co nas cieszy. NIe możemy pozwolić aby poziom NO2 wzrósl powyżej pewnej ilości, tak więc nie pozwalamy tym bakteriom prowadzić procesu pozyskiwania tlenu ukrytego zbyt długo. jest to mozliwe bo różne bakterie z różną prędkością zamieniają NO3 do N2, stąd wszystkie te formy azotu wystąpią.
Więc w jednym cyklu nie zachodzi redukcja 100% NO3 do N2 ale tylko pewna część. W momencie kiedy w wodzie jest zbyt dużo NO2 zaczynamy napowietrzać, odpędzamy w ten sposób NH4 do atm. a NO2, NO utleniamy do NO3. W układzie zamkniętym wydaje sie że mogłoby to być perpetum mobile, ale ryby(tzn. całe akwarium) produkują NH4 i NO3, a denitryfikacja odprowadza do atm. NH4 i N2. tak więc mając odpowiedniej wielkości złoże może tak pracować.
W praktyce więc łatwiej nam wpierw prowadzić denitryfikację, potem nitryfikację mocno napowietrzając. Po napowietrzaniu ważne aby nastąpiła sedymentacja - czyli aby "farfocle" (czyli zw. mineralne + bakterie) opadły na dno, odciąga się czystą wodę. W SBR nie ma konieczności robić recyrkulacji 100% czy 200% z nitryfikacji do komory denitryfikacji celem usprawnienia procesu. Po prostu odprowadza się tylko część wody nadmiernej, a osad z częścią wody pozostaje. Dolewamy świeżej brudnej wody z akwa i znów czekamy aż pojawi się ileś tam NO2, napowietrzamy tak długo aże nie będzie NO2, NO i tak w kółko. A całość robią te same bakterie. W związku z tym że układ ma powtarzające się sekwencje, wszystkie te bakterie jakoś żyją. Owszem jeden gatunek lepiej prowadzi nitryfikację drugi denitryfikację, ale są w stanie przeżyć w pewnym zakresie tych samych parametrów wody. czyli jak natleniasz, lepiej się żyje tym bardziej tlenowym, a jak odstawiasz, lepiej żyje się tym beztlenowym. dlatego też okresy napowietrzania-czekania nie mogą być zbyt długie aby te drugie bakterie mogły przeżyć. Zbyt krótkie również nie mogą być, ponieważ muszą zajść warunki dla procesów wyżej wymienionych. Jeśli jesteś w stanie zapewnić delikatne mieszanie (tylko nie wirniki pomp turbinowych) w komorze, to tylko usprawniasz proces tj. możesz wtedy przyśpieszyć. Zwykle w wyniku napowietrzania i tak następuje mieszanie poprzez ruch powietrza wobec wody.

Czasem dla prawidłowego działania denitryfikacji potrzeba jeszcze dobrej odżywki dla bakterii. Tak normalnie żywi się OWO - ogólnym węglem organicznym, zwanym po ang. DOC. OWO zawsze wystepuje, ale nie koniecznie w wymaganej ilości. Jeśli go braknie bakterie potrafią pozyskać C z HCo3 powodując również skoki pH w akwa i filtrze (ważne także dla SBR aby zbyt szybka zmiana pH nie powodowała śmierci bakterii). Warto wtedy dokarmiać. Czym - nie ma większego znaczenia -byle było konstrukcyjnie proste dla bakteri a wiec dajemy w warunkach akwariiowych cuiker (szczególnie poleca proste jak glukoza), gotowe pożywki albo Vodkę :) czyli coś ma budowę podobną do HCO3-, C2H5OH, C6H12O6 itd. Tylko nie przesadzić bo związki org. takie jak cukry również szybko "psują" wodę, a alkohole w większym stężeniu działają również szkodliwie na organizmy żywe.

Autor artkras12379
Użytkownik
#19 - Posted: 28 Lis 2007 13:10 
:O
Ale ja mało wiem ;-(
Przepraszam, że zapytam: czy ta wiedza to z zamiłowania czy z wykształcenia?
pzdr
Artur

Autor nuroslaw
Użytkownik
#20 - Posted: 28 Lis 2007 13:43 - Edytowany przez: nuroslaw 
jedno nie wyklucza drugiego :).

Autor artkras12379
Użytkownik
#21 - Posted: 28 Lis 2007 15:19 
Cóż za tajemniczość ;-)))
pzdr
Artur

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Brak prądu cd. Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®