Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

!!! nowy prosi o pomoc doswiadczonych hodowców !!!

Autor steka
Użytkownik
#1 - Posted: 29 Lis 2007 18:25 
witam wszyskich na forum jestem nowy i chce załozyc zbiornik z tropheusami.
pytałem wczesniej o pomoc w załozeniu zbiornika na forum i doradzono mi zebym najpierw poczytał na forum i w internecie
o tych rybach i jakie powiny miec warunki.
wiec poswieciłem pare dni i uwaznie przeczytałem sporo o warunkach i zrobiłem notatki
jakie powino byc moje akwarium dla tych super rybek.

oto one:

akwarium - prostokatne 150X50X50 375 litrów (grubosc szkła 10 mm)

szafka akwariumowa - szafka prostokatna z dzwiczkami 150x50,wysokosc 70 cm,grubosc płyty 18 mm

pokrywa akwariumowa - plastkiowa prostokatna 150x50 (miejsce na 2 swietlówki)

oswietlenie:
oswietlenie dziene - 2x swietlówka ocean white 54w ,czas oswietlenia 12 godzin,
oswietlenie nocne - moon light 12 led (12 niebieskich diod led) ,czas oswietlenia 12 godzin
2xsterownik do oswietlenia

fitr zewneczny:
JBL Cristal Profi 500 1200l/h (umieszczony na jednym z rogów szyby)

filtr wewneczny:
2x Atman AT-202 1200l/h (umieszczone w rogach akwarium załozone duze gabki)

pompka napowietrzajaca:
JBL ProSilent S-100 (babelki umieszczone na srodku akwarium) kamien napowietrzajacy + wezyki i zaworek bezpieczenstwa,
przysawki do wezyka

ogrzewanie:
2x Fluval Elektroniczna grzałka Tronic 200W (umieszczone w obu rogach koło filrów wewnecznych)

podłoze:
piasek kwarcowy 0.2-0.5 (grubosc 4cm)

dekoracje:
dekoracja akwarium dno - wapienie drazone około 40-60 kg w tylnej czesci akwarium ,
groty dla rybek z kamieni piskowych kilkanascie sztuk,suche koralowce do ozdoby z przodu akwarium.
(wszystko umieszczone bezposrednio na piasku)
dekoracja akwarium roslinki - sztuczne roslinki 6-8 sztuk umieszcone w obu rogach akwarium długosc 30 cm

tło dekoracyjne do akarium na tylnia szybe:
tło ps 150 czarne 150x50 aquael

termometr

mata pod akwarium 150x50 aqua szut


czekam na wasze opinie czy akwarium takie jakie opisałem (chyba nie zrobiłem troche reklamy)
bedzie dobrze przystosowane dla rybek.
jesli macie inne propozycje i cos byscie zmienili w mojim przysłym akwarium lub o czyms zapomniałem piszcie !!!!
prosze o kakrety nazwa,firme,model.
pomocy !!! bo niechciał bym kupowac czegos na marne i niepotrzebnie wydac kase lub kupic jakoms lipe
albo cos wybrałem za drogiego.
(bo to duzy wydatek sami wiecie)

chciałbym w nim umiesci 18 sztuk młodziutkich tropheusów.
jeszce nie zdecydowałem jakie,podobaja mi sie ikole,bemby,duboisy.
najchetnie kupił bym po 6 sztuk z kazdego rodzaju (wiem ze to ni zalecane) ale chyba tak zdecyduje.
bo mi sie one razem podobaja i bedzie kolorowo w akwarium.

mam jeszce pare pytan

1.czy mógł by ktos policzyc lub wie ile w sumie bedzie to wazyło?????(całe akwarium z woda i reszta)
bo mieszkam w na 3 pietrze w starej kamienicy i nie wiem czy to wytrzyma.
akwarium bedzie stało na rogu sciany frontowej i nosnej ???????

2.mieszkam blisko dworca kolejowego w katowicach bardzo blisko torów gdy przejedza jakis pociag
w mieszkaniu odczuwalne sa duze trgania mieszkani meble sie leko droche trzesna czy jest mozliwosc ze
akwarium z tego powodu peknie ??????

3.czy zmieszce sie w kwocie 2.500 zł za wszystko co napisałem wraz z rybkami,oczywiscie wszysko nowe,
kupione w necie wy sie bardziej
orjentujecie w tym temacie ?????

4.czy mozna umiesci w akwarium razem te 3 gatunki tropheusów (ikole ,duboisy ,bemby)
czy te gatunki sie krzyzuja,nie bedzie miedzy nim walk i agresi.

i to było by wszysko czekam na wasze opszerne opinie.

pozdrawiam (steka)
tomek z katowic

Autor rambowskixx
Użytkownik
#2 - Posted: 29 Lis 2007 18:36 - Edytowany przez: rambowskixx 
oswietlenie dziene - 2x swietlówka ocean white 54w ,czas oswietlenia 12 godzin,

Moim zdaniem będzie to za mocne światło, które może powodować stres w zbiorniku.

oswietlenie nocne - moon light 12 led (12 niebieskich diod led) ,czas oswietlenia 12 godzin

Chyba zbędne i też może wpływać stresująco na ryby.

2x Fluval Elektroniczna grzałka Tronic 200W (umieszczone w obu rogach koło filrów wewnecznych)

Jedna wystarczy bo możesz zupę rybną zrobić. Co do rozmieszczenia to główna zasada jest taka że grzałki umieszczamy tam gdzie jest największy ruch wody.

najchetnie kupił bym po 6 sztuk z kazdego rodzaju (wiem ze to ni zalecane) ale chyba tak zdecyduje.

Skoro wiesz że w takich ilościach nie powinno trzymać się trofeusów to dlaczego chcesz się o tym przekonać na własnej skórze?

p.s praktycznie wszystkie informacje, które Cię interesują znajdziesz na tym forum jeśli tylko zaprzyjaźnisz się z opcją szukaj;-)

Pozdrawiam
Łukasz

Autor RAV
Użytkownik
#3 - Posted: 29 Lis 2007 18:40 
witam
Chyba niezbyt uważnie przestudiowałeś forum. Najważniejszą żeczą przy doborze ryb jest zapoznanie sie z tabela krzyżowan. Ty chyba jednak tego nie zrobiłeś jeżeli chcesz trzymac razem ikole z bębą. Ryby napewno sie zkrzyżują. Proponuje żebys został przy Ikoli lub bębie z maswa. Według mnie po 12 sztuk powinno byc ok.
POZDRAWIAM
Rafał

Autor rambowskixx
Użytkownik
#4 - Posted: 29 Lis 2007 18:44 
Ty chyba jednak tego nie zrobiłeś jeżeli chcesz trzymac razem ikole z bębą.

Tego nie zauważyłem;-) Bemba i Ikola absolutnie nie nadają się do wspólnego zbiornika. Skoro jeszcze o tym nie wiesz to chyba niezbyt dokładnie zbierałeś wiedzę na temat Tanganiki z trofeusami albo dopiero zaczynasz ją zbierać.


Łukasz

Autor steka
Użytkownik
#5 - Posted: 29 Lis 2007 18:49 
oki dzieki łukasz
to chyba zrezygnuje z jednej swietlówki zostawie jedna swietlówka ocean white 54w i z jednej grzałki ale czytałem ze lepiej dac dwie słabsze niz jedna mocna to moze zastapie 2 150 wat i tak tam jest termostat wiec nie zrobie zupy rybnej.
co do uswietlenia nocnego to nie wiem,fajnie by wygladało noca akwarium
ale jak piszesz ze to bedzie stresowac ryby to zrezygnuje.
chyba ze ktos ma inne opinie?
a reszta jest oki rozumie.

a co do reszty pytan,bede czekał dalej na wasze opinie.

a co do osady ryb to troche nie rozumie ze nie powino sie trzymac ryb w takich ilosciach??
co grozi taka obsada jak napisałem wczesniej??

tomek

Autor marti
Użytkownik
#6 - Posted: 29 Lis 2007 18:54 
dekoracja akwarium roslinki - sztuczne roslinki 6-8 sztuk umieszcone w obu rogach akwarium długosc 30 cm

tło dekoracyjne do akarium na tylnia szybe:
tło ps 150 czarne 150x50 aquael


Daruj sobie te rzeczy,
sztuczne rośliny wyglądają ochydnie, tło tego typu podobnie.
Piszesz, że nie chcesz kupowac czegoś na darmo, to nie rób tego.
Jeśli chcesz tło, wstaw za tylną szybę granatowy karton.
Tego typu tło, które wymieniłeś jest niefunkcjonalne, nie zbyt ładne i drogie.

Autor steka
Użytkownik
#7 - Posted: 29 Lis 2007 18:54 
narazie zbierałem wiedze o urzadzeniu akwarium co to ryb to sie przyznaje ze nie czytałem tylko ogladałem zdjecia.

dzieki za opinie poczytam o tym

Autor rambowskixx
Użytkownik
#8 - Posted: 29 Lis 2007 18:58 
to chyba zrezygnuje z jednej swietlówki zostawie jedna swietlówka ocean white 54w

Najlepiej daj dwie ale mniejsze np po 18 wat to spokojnie wystarczy.

czytałem ze lepiej dac dwie słabsze niz jedna mocna to moze zastapie 2 150 wat

Ja mam po jednej 50 watowej grzałce w zbiornikach 500 litrowych a dodam że stoją w miejscu gdzie temperatura powietrza spada na 2-3 godziny nawet po niżej 20 stopni.

a co do osady ryb to troche nie rozumie ze nie powino sie trzymac ryb w takich ilosciach??
co grozi taka obsada jak napisałem wczesniej??


Stres i w późniejszym okresie duża agresja, która może doprowadzić nawet do śmierci części ryb gdyż się najprościej w świecie pozabijają.

Łukasz

Autor rambowskixx
Użytkownik
#9 - Posted: 29 Lis 2007 18:59 
przyznaje ze nie czytałem tylko ogladałem zdjecia.

W przypadku trofeusów najpierw trzeba czytać później oglądać zdjęcia;-).

Łukasz

Autor RAV
Użytkownik
#10 - Posted: 29 Lis 2007 19:00 
Witam
Trzymanie tropheusa w takej ilosci jest bezsensowne ponieważ:
1. Jest to ryba stadna a stado w moim odczuciu conajmniej 10 osobników
2.Kupujesz młode podrostki a u nich nie za bardzo idzie określic płec proponuje kupic po 15-17 młodych a później zredukowac oba stada do 12 w każdym. Najlepiej 3 samce na 9 samic.
3.Jeżeli wpuścisz po 6 sztuk jednego gatunku to w momęcie kiedy ryby dorosna dominujący samiec może wytłuc ryby ktore nie beda sie mu podobały.Jeżeli natomiast bedzie wiecej osobników to agresja dominanta rozłoży sie na więcej osobników.
4.A co bedzie jezeli z twojej obsady wyjda same samce albo bedzie przewaga samcow.
To tylko kilka przykładów przemawiających za tym żeby trzymac tropheusa w wiekszej ilości.Reszte znajdziesz na forum.Jak juz napisał Łukasz opcja szukaj.
Sorki za błędy!
POZDRAWIAM

Autor steka
Użytkownik
#11 - Posted: 29 Lis 2007 19:02 
a jak wygladaj rybki pytam tak z ciekawosc jak sie skrzyzuja ikole z bemba ? czy ktos widział je

Autor rambowskixx
Użytkownik
#12 - Posted: 29 Lis 2007 19:03 
a jak wygladaj rybki pytam tak z ciekawosc jak sie skrzyzuja ikole z bemba ? czy ktos widział je

Poczytaj najpierw i uzupełnij wiedzę to taka koleżeńska rada;-).

Łukasz

Autor steka
Użytkownik
#13 - Posted: 29 Lis 2007 19:11 
a co do filtrów i podłoza wszysko oki.

nikt sie jeszcze nie wypowiedział co do wagi całosci czy wytrzyma mi podłoga i co z przejedzajacymi pociagami ktore w domu powoduja ze sie wszysko czesie.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#14 - Posted: 29 Lis 2007 19:20 
filtr wewneczny:
2x Atman AT-202 1200l/h (umieszczone w rogach akwarium załozone duze gabki)


Myślę że wystarczy jedna głowica bo zrobisz pralkę w akwarium.

podłoze:
piasek kwarcowy 0.2-0.5 (grubosc 4cm)


Grubość 3cm spokojnie wystarczy i ograniczy możliwość wystąpienia stref beztlenowych.

nikt sie jeszcze nie wypowiedział co do wagi całosci czy wytrzyma mi podłoga i co z przejedzajacymi pociagami ktore w domu powoduja ze sie wszysko czesie.

Podłoga wytrzyma a co do pociągów to też nie powinno być problemu. Ja mieszkam przy samej ulicy i jak przejeżdżają tiry to czasami drżą mi pokrywy na akwariach. Dodam że wszystko stoi już ładnych kilka lat.

Martwił bym się jedynie wiedzą a w zasadzie jej brakiem na temat ryb, które chcesz hodować i dlatego w tej chwili pogłębienie jej powinno być dla Ciebie priorytetem.


Łukasz

Autor duch
Użytkownik
#15 - Posted: 29 Lis 2007 19:30 
trzymac razem ikole z bębą
został przy Ikoli lub bębie z maswa-ja jestem abebe:),albo odkryto nowy gatunek tropheusa?:):):)
Andrzej

Autor steka
Użytkownik
#16 - Posted: 29 Lis 2007 19:32 
dzieki łukasz za wypowiedz która mnie interesowała najbardziej
co do wiedzy o rybach mam bardzo mała ale gdy juz zaczne kupowac rzeczy bede w miedzy czasie czytał o rybach ktore chce hodowac najpierw chciałem zdobyc wiedze jak urzadzic akwarium i to zrobiłem tyle o ile wiem co mam kupic co jest zbedne a co nie.
teraz bede czytał o rybkach.

a czy duze kamienie wapiene i piaskowce moga stac bezposrednio na piasku czy cos pod nie podłozyc czy nie porysuje szyby i mi cos nie peknie

tomek

Autor steka
Użytkownik
#17 - Posted: 29 Lis 2007 19:41 
DUCH pomylił sie RAV zdarza sie

Autor rambowskixx
Użytkownik
#18 - Posted: 29 Lis 2007 19:46 
a czy duze kamienie wapiene i piaskowce moga stac bezposrednio na piasku czy cos pod nie podłozyc czy nie porysuje szyby i mi cos nie peknie

Spokojnie mogą stać na samym piachu.

Łukasz

Autor steka
Użytkownik
#19 - Posted: 29 Lis 2007 19:56 
czy ktos ma jeszce jakies opinie ??????
czy ten temat mozemy zakonczyc.
tomek

Autor steka
Użytkownik
#20 - Posted: 29 Lis 2007 20:03 
mam w sumie jeszcze jedno pytanko jakie 2 gatunki tropheusow proponowalisci na poczatek dla mnie,wiadomo tak mysle ze pewnie wszyskie gatunki musza miec godne warunki,ale moze sa takie gatunki co byscie proponowali na poczatek co sa w miare łagodne i dobre na poczatek

tomek

Autor duch
Użytkownik
#21 - Posted: 29 Lis 2007 20:19 
pewnie wszyskie gatunki musza miec godne warunki-zgadza się:)ale moze sa takie gatunki co byscie proponowali na poczatek co sa w miare łagodne i dobre na poczatek -moim skromnym zdaniem nie ma takich,ze wszystkimi jest tak,że jeżeli zapewnisz im odpowiednie warunki i odpowiedniej wielkości stada będziesz miał takie same wyzwanie i przyjemność z ich obserwacji:)
Andrzej

Autor rambowskixx
Użytkownik
#22 - Posted: 29 Lis 2007 20:19 
Wszystkie trofeusy zachowują się tak samo i nie ma łatwiejszych lub trudniejszych w hodowli. Najpierw poczytaj o tych rybach a później zadecydujesz co chcesz trzymać w swoim zbiorniku.

Łukasz

Autor sue
Użytkownik
#23 - Posted: 29 Lis 2007 21:58 
Witam

Zwróciłam jeszcze uwagę na ten fragment:
suche koralowce do ozdoby z przodu akwarium
Nigdy nie wstawiaj koralowców do akwarium z trofusami!!! Ryby mogą się o nie pokaleczyć. Poczytaj o charakterze i zachowaniach tych ryb, a wszystko stanie się jasne...

Pozdrawiam
Magda

Autor steka
Użytkownik
#24 - Posted: 29 Lis 2007 22:05 
oki dzieki magda

pozdrawiam

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / !!! nowy prosi o pomoc doswiadczonych hodowców !!! Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®