Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

świetlówki T5 i T8

Autor bernard
Użytkownik
#1 - Posted: 4 Gru 2007 19:26 
Mam prośbę
Czy mógłby mi ktoś w kilku zdaniach wytłumaczyć o co chodzi z tymi T5 i T8? Już wyczytałem w archiwum, że T5 jest lepsze, nowocześniejsze, coś tam jest elektronicznego, ale dla humanisty sprawy związane z techniką nie zawsze są oczywiste :)

Dotychczas miałem belki z wkręcanymi starterami i tradycyjnymi świetlówkami (rozumiem, że T8). Stosuję świetlówki Hagena (np. PowerGlo).
Teraz zakładam nowy zbiornik i zastanawiam się nad oświetleniem.
Czy każda pokrywa (tzw. firmowa) może być wyposażona w belki do T5 i T8?
Czy duża jest różnica w kosztach belki i świetlówek?
Czy te same świetlówki (np. PowerGlo) występują w obdywu wersjach?
Jakie są podstawowe różnice?

Tylko błagam, nie odsyłajcie mnie do jakichś fachowych opisów :))

pozdrawiam
Bernard

Autor Lenek
Użytkownik
#2 - Posted: 4 Gru 2007 20:01 
Świetlówki T8 i T5 różnią się przede wszystkim wymiarami. Wszystkie świetlówki T5 są krótsze od swoich odpowiedników T8 o 50mm, dlatego też niemożliwe jest podłączenie świetlówki T5 do oprawki T8. Razem z świetlówkami T5 wprowadzono stateczniki - mniejsze i lżejsze niż modele do T8. Świetlówki te różnią się od siebie też skutecznością oświetleniową tzn. ten sam model świetlówki T5 osiąga większą ilość lumenów niż T8.

Czy każda pokrywa (tzw. firmowa) może być wyposażona w belki do T5 i T8?

Typowe zwykłe pokrywy posiadają belki do T5. Natomiast w pokrywach na zamówienie istnieje możliwość wyposażenia pokrywy w belkę dla T8.

Czy duża jest różnica w kosztach belki i świetlówek?

Koszty świetlówek T5 są 2-3x większe niż T8, ale masz więcej światła.

Autor Lenek
Użytkownik
#3 - Posted: 4 Gru 2007 20:03 
Osobiście wybrałbym T5 - więcej światła i miejsca.

Autor tymek666
Użytkownik
#4 - Posted: 4 Gru 2007 20:08 
Typowe zwykłe pokrywy posiadają belki do T5. Natomiast w pokrywach na zamówienie istnieje możliwość wyposażenia pokrywy w belkę dla T8.
Chyba odwrotnie...

Autor kasanga
Użytkownik
#5 - Posted: 4 Gru 2007 20:19 
Jesli zakladasz akwarium dla tropheus i akwarium jest niewysokie ja osobiscie nie polecam osw t5
Mialem tropheus w akwa o wysokosci 50cm z oswietleniem t5 ocean white
i walczylem z plochliwoscia ryb ponad pol roku
Po zmianie na t8 philips aquarelle wszystko doszlo do normy i teraz wiem ze ryby te nie lubia silnego swiatla
Czyli wszystko dobre ale nie w kazdej sytuacji

Pozdrawiam Robert

Autor Lenek
Użytkownik
#6 - Posted: 4 Gru 2007 20:29 
Chyba odwrotnie...

Ja w większości pokryw widziałem T5 - takie zwykłe czarne pokrywy ABS.

Autor tymek666
Użytkownik
#7 - Posted: 4 Gru 2007 20:36 
Ja w większości pokryw widziałem T5 - takie zwykłe czarne pokrywy ABS.
To są chyba właśnie T8 - te grubsze ;)

Autor Vepsik
Użytkownik
#8 - Posted: 4 Gru 2007 20:44 
Ja w większości pokryw widziałem T5 - takie zwykłe czarne pokrywy ABS.

To źle widziałeś, bo chyba dopiero Aquael Brillux będzie posiadał je w bardziej seryjnej produkcji i nie będzie to "zwykła" pokrywa. Normalne abs mają T8, czyli właśnie te grubsze.

Autor mjytfc
Użytkownik
#9 - Posted: 4 Gru 2007 21:07 
Witam!
Chciałbym jeszcze dodać T8 moga chodzić na zwykłych statecznikach - są o wiele tańsze. T5 sa obsługiwane wyłącznie przez stateczniki elektroniczne - kosztują kilkadziesiąt złotych. W zamian mamy dużo więcej światła i brak mrugania przy zapalaniu się. Ale można kupić jeden statecznik, który obsłuży dwie świetlówki. Co istotne, przy przepaleniu sie jednej, zostanie ona automatycznie odłączona, a druga nadal będzie się świecić. Nie wiem czy dotyczy to wszystkich stateczników, ale ja akurat taki mam.
Widziałem kiedyś zdjęcie pokrywy z dwiema swietlówkami T5 i T8 obok siebie. Obie zapalone, ale ta T8 wygladała przy T5 jakby była wyłączona.

Poza tym T5 ma tylko 16mm srednicy, zajmuje bardzo mało miejsca pod pokrywą.

Pozdrawiam
Jacek

Autor bernard
Użytkownik
#10 - Posted: 4 Gru 2007 21:19 
Bardzo dziękuję za odpowiedzi!
Akwarium będzie dla ryb nie lubiących intensywnego światła.
Proszę jeszcze o informację, czy różnorodność świetlówek T5 jest zbliżona do T8?
Rozumiem, że jeśli kupię belkę na T8 w przyszłości będzie możliwość kupienia belki na T5 do tej samej pokrywy (o ile będzie to potrzebne)?

ten sam model świetlówki T5 osiąga większą ilość lumenów niż T8.
czy to oznacza, że np. 36 W T8 świeci równie intensywnie jak np. 40 W T5?

Rozumiem, że plusy T5 to:
- mniejszy rozmiar
- intensywniejsze światło

A minusy T5 to:
- cena świetlówek, stateczników i belek

Czy również trwałość tych świetlówek jest większa?

B.

Autor mjytfc
Użytkownik
#11 - Posted: 4 Gru 2007 22:05 
Różnica w cenie jest jedynie w statecznikach.
Świetlówkę T5 można zamocować bez żadnej belki, po prostu dwa uchwyty metalowe przykręcone do obudowy + oprawki bryzgoszczelne z kablami wychodzacymi poza obudowę do statecznika i to wszystko - kwestia paru złotych.
Ceny dobrych świetlówek T5 i T8 też są zbliżone, a różnorodność duża w obu rodzajach, jest w czym wybierać.
Co do trwałości: u mnie T5 świecą już drugi rok.

Jacek

Autor tymek666
Użytkownik
#12 - Posted: 4 Gru 2007 22:10 
Trwałość zależy od użytego statecznika, w przypadku elektronicznych jest taka sama.

Autor fazi64
Użytkownik
#13 - Posted: 4 Gru 2007 22:44 - Edytowany przez: fazi64 
Typowe zwykłe pokrywy posiadają belki do T5. Natomiast w pokrywach na zamówienie istnieje możliwość wyposażenia pokrywy w belkę dla T8

Witam,
IMHO jest na odwrot - podstawa sa pokrywy zbelkami T8, a na zamowienie i za doplaa mozemy miec belki na T5. Mozna nawet ciekawie rozwiazac oswietlenie (wraz ze sterownikami czasowymi) dwoma belkami naraz T5 i T8 (bylo juz o tym na Forum)
Pzdr.
Fazi64

Autor bernard
Użytkownik
#14 - Posted: 4 Gru 2007 22:49 
No dobrze - więc decydując się na duży zbiornik 600-700 l z przeznaczeniem dla Frontos lub Petrochromisów i Trofeusów, a więc ryb, którym nadmiar światła raczej nie pomaga, wybralibyście T5 czy T8?

B.

Autor fazi64
Użytkownik
#15 - Posted: 4 Gru 2007 22:56 
Witam,
Bierz T5, ale o mniejszej mocy niz T8 do tego samego akwarium.
Pzdr.
Fazi64

Autor bernard
Użytkownik
#16 - Posted: 5 Gru 2007 12:14 
Poszperałem trochę w necie i np. świetlówka 150 cm (T8) jest porównywalna mocą do świetlówki ok. 100 cm (T5). Rozumiem, że T5 daje intensywniejsze światło, ale przy zbiorniku długości 180 cm boki będą chyba dość mocno niedoświetlone?

Bernard

Autor fazi64
Użytkownik
#17 - Posted: 5 Gru 2007 12:45 
boki będą chyba dość mocno niedoświetlone

Witam,
I o to chodzi - ryby tez musza miec mozliwosc odpoczynku i schowania sie w cien.
Pzdr.
Fazi64
PS.
Poza tym mozna te strefe cienia troche ograniczyc rozmieszczajac swietlowki (a raczej oprawy do nich) po obu stronach belki nie rowno naprzeciw, ale troche przesuniete wzgledem siebie.
F64

Autor Lenek
Użytkownik
#18 - Posted: 5 Gru 2007 15:47 
MHO jest na odwrot - podstawa sa pokrywy zbelkami T8, a na zamowienie i za doplaa mozemy miec belki na T5. Mozna nawet ciekawie rozwiazac oswietlenie (wraz ze sterownikami czasowymi) dwoma belkami naraz T5 i T8 (bylo juz o tym na Forum)

Masz rację, coś mi się pomyliło - chodziło mi o pokrywy z oprawkami bryzgoszczelnymi, a nie o belki ;)

Autor bernard
Użytkownik
#19 - Posted: 5 Gru 2007 16:15 
I o to chodzi - ryby tez musza miec mozliwosc odpoczynku i schowania sie w cien.
co prawda to prawda, aczkolwiek u mnie zwykle wygląda to w ten sposób, że włączam tylko jedną świetlówkę z przodu akwarium, a tył pozostaje nieco zacieniony, z przyczyn o których pisałeś

B.

Autor aarko1
Użytkownik
#20 - Posted: 6 Gru 2007 22:11 
laik. witam jestem przed wszystkim naradzie jestem na etapie kupna 150/50/60 nurtuje mnie teraz t5 czy t8 wiem ze trofcie lepiej sie czuja mniej doswietlone (t8)ale tez wiem ze przy t5 mozna regulowac wschodzace swiatło jest migotanie ale tez zaduza moc 54wx2 przy 150 dł interesuje mnie jaki bedzie efekt bo oto tez chodzi przy jednej t5 ale co z głebią i czy moze t5 załozyc krotsze o mniejszej mocy

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / świetlówki T5 i T8 Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®