Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

nowe akwarium

Autor bernard
Użytkownik
#1 - Posted: 4 Gru 2007 23:55 
Czy ktoś z Was zna miejsce, gdzie warto zamawiać akwarium i pokrywę w Warszawie? Słyszałem wiele dobrego o niejakiem Thewaldzie....
Wiadomość może być na maila.
Czy zbiornik 180/60/60 wymaga dwóch poprzecznych listew wzmacniających?
Czy pod taki zbiornik wystarczy szafka ze zwykłej 2cm płyty (sam mam akwa niewiele mniejsze, ale zapytać nie zaszkodzi)
Czy warto zainwestować w szybę Float (czy jakoś tak?) i jaka jest różnica w cenie?

Pozdrawiam
Bernard

Autor krzysio
Użytkownik
#2 - Posted: 5 Gru 2007 07:52 
Zbiorniki zwykle robi się z szyb typu Float. Zwykłe szyby nie nadają się do tego. Inną opcją jest OptiWhite - wygląda niesamowicie ale i cena spora. Ile dokładnie tego niestety nie wiem.
Zawsze możesz zrobić z Opti tylko tą która będzie widoczna - ja tak właśnie planuję (przy zbiorniku ponad 3m to bym musiał rodzinę zastawić ;-) ). Co do wykonawcy to jest to dobry trop. Jeszcze tylko google i wiesz wszystko.

Pozdrawiam

Krzys

Autor tasma
Użytkownik
#3 - Posted: 5 Gru 2007 07:58 
Słyszałem wiele dobrego o niejakiem Thewaldzie....
Dobrze slyszales. Podpisuje sie wszystkimi konczynami.

Czy zbiornik 180/60/60 wymaga dwóch poprzecznych listew wzmacniających?
Jedna wystarczy w zupelnosci. Widziales w TM2 moja baniak? Tam jest tylko jedna. Oczywiscie wzmocnienia wzdluzne sa konieczne.

Czy warto zainwestować w szybę Float (czy jakoś tak?) i jaka jest różnica w cenie?
Szyba float to najzwyklejsza szyba. Pewnie chodzi Ci o cos co nazywa sie optiwhite albo diamond w zaleznosci od producenta, czyli o szklo bez zielonej poswiaty (tak ma float).
Ja za biale szklo place od 30 do 70 zl za metr drozej niz za zwykly float, w zaleznosci od grubosci. Nie wiem jakie sa ceny w detalu.

Przemek

Autor Mariusz_B
Użytkownik
#4 - Posted: 5 Gru 2007 08:25 
Przemku

Jakieś namiary na "The Wald`a" "Thewaldza" ? Mieszkam w Rzeszowie i jeszcze jeden zbiorniczek muszę zbudować z przeznaczeniem najprawdopodobniej dla Zongwe i Bulu :).

Autor krzysio
Użytkownik
#5 - Posted: 5 Gru 2007 08:44 
Mariusz google thewald pierwszy link - strona domowa TheWalda ;-). Jest tam e-mail i kilka ciekawych opisów i zdjęć.

Pozdrawiam

Krzys

Autor Mariusz_B
Użytkownik
#6 - Posted: 5 Gru 2007 08:48 
Heh :) Co racja to racja.

Autor bernard
Użytkownik
#7 - Posted: 5 Gru 2007 12:11 
Dzięki za odpowiedzi.
Oczywiście chodziło mi o szkło optiwhite.. wszystko przez późną porę :)

B.

Autor bernard
Użytkownik
#8 - Posted: 5 Gru 2007 17:05 
I jeszcze jedno pytanie. Czy ktoś z Was ma może namiar na firmę / osobę, która w Warszawie lub okolicach tanio i porządnie wykona akwarium razem z pokrywą, a najlepiej i szafką. Wiem, że Thewald robi zbiorniki ale co z resztą?
W sklepie akwarystycznym wychodzi to ponad 3 tys....

B.

Autor bernard
Użytkownik
#9 - Posted: 12 Gru 2007 00:17 
Mam jeszcze kilka pytań związanych z nowym zbiornikiem. Będzie on przeznaczony dla Petrusi i Trofci, ewentualnie dla Frontos (które teraz pływają w innym akwa).
Akwarium będzie miało ok. 650 - 700 l.
Planuję dwa filtry zewnętrzne Eheim:
1. Professional II 2028 (1050 l/h max 600l)
2. Professional 2226 (950 l/h, max 350 l)

Przydałyby się 2 filtry Professional II 2028, ale mam Professional 2226 ze starego zbiornika i chciałbym go wykorzystać.

Przy okazji może ktoś z Was miał okazję korzystać z Eheim Professionel III 2080 (1700 l/h, max 1200 l). Czy jeden taki filtr byłby lepszym rozwiązaniem niż dwa podane wyżej? Niby lepsza wydajność, ale zawsze lepiej jest mieć dwa czynne filtry biologiczne. To pytanie jest raczej teoretyczne, bo jak już pisałem jeden filtr już mam)

Do tego zestawu konieczny będzie jakiś dobry filtr wewnętrzny. I tu się zastanawiam, czy lepsza byłaby głowica z gąbką, czy jest jakiś filtr, który mógłby być wystarczający. Jeśli głowica to jaka - PowerHead 802? Wiem, że w temacie filtr wewnętrzny jest mowa o jakiejś super głowicy, ale 1000 złotych to dla mnie za dużo...

Drugie pytanie - tym razem dotyczące tła. W swoich akwariach od wielu już lat mam tła strukturalne. W nowym zbiorniku chciałbym mieć tylko niebieskie, gładkie tło naklejone od zewnątrz. Czy tego typu tła przez Was stosowane są to zwykłe tła kupowane z rolki w sklepach akwarystycznych? Czy one nie potęgują odbicia światła? (jest to istotne, bo dwa duże zbiorniki będą stały niemal vis a vis siebie).

Z góry dzięki za odpowiedzi

Pozdrawiam
Bernard

Autor fazi64
Użytkownik
#10 - Posted: 12 Gru 2007 00:37 - Edytowany przez: fazi64 
Czy tego typu tła przez Was stosowane są to zwykłe tła kupowane z rolki w sklepach akwarystycznych?

Witam,
Po co przeplacac za takie tlo, kiedy lepiej kupic (np. na Allegro) folie samoprzylepna w wybranym kolorze (ja placilem 6,50 PLN za mb folii o szerokosci 50cm). Odbicia swiatla nie poteguje (mozna wybrac wersje matowa).
Pzdr.
Fazi64

Autor winiar
Użytkownik
#11 - Posted: 12 Gru 2007 08:19 
Jak dogadasz się z Waldkiem "TheWald" - to poradzi sobie ze wszystkim ;)

Marek

Autor artkras12379
Użytkownik
#12 - Posted: 12 Gru 2007 12:00 
WITAM
Bernard, ja zdecydowanie wybrałbym opcję z dwoma kubełkami. Np. kwestia płukania filtrów - robisz to naprzemiennie i zawsze masz aktywną biologię w systemie filtracyjnym.
Jeśli chodzi o tło to uważam, że Fazi podsunął dobry pomysł z tą folią samoprzylepną. Tło o którym piszesz należy (aby być zadowolonym) dobrze i równomiernie naciągnąć w każdym kierunku, żeby się nie pofalowało. Ewentualnie użyc specjalnego kleju (podobno takowe są) i przykleć do tylnej szyby. Ze słyszenia wiem, że niektórzy stosują żel do włosów ;-))) trzeba tylko dokładnie usunąć pęcherzyki powietrza.
Co do filtra wewnętrznego i obsady którą planujesz - moim zdaniem coś naprawdę bardzo wydajnego. Ryby które planujesz produkują bardzo dużo tego i owego. Przyznam, że zastanowiłbym się chyba nawet nad dwoma głowicami.

pzdr
Artur

Autor bernard
Użytkownik
#13 - Posted: 13 Gru 2007 22:32 
Widziales w TM2 moja baniak? Tam jest tylko jedna. Oczywiscie wzmocnienia wzdluzne sa konieczne.

Przemku, ciekawe rozwiązanie zastosowałeś z filtrami. Mam na myśli dziury w dnie i wyprowadzenie nimi rur od filtrów. To rozwiązanie jest b. estetyczne Czy nie masz problemów z obserwacją sapdku przepływu/wydajności filtrów? Z tego co widać nie stosujesz prefiltrów, więc spadek wydajności jest prawdopodobny, choć pewnie nie po tak krótkim czasie...
Ja chyba jednak zastosuję rozwiązanie tradycyjne - rury przeprowadzę za szafką. Mieszkam w bloku, na podłodze parkiet - nieco uszkodzony przez wodę... :) Wolę nie myśleć co stałoby się w razie rozszczelnienia dziur w dnie akwarium.

ja zdecydowanie wybrałbym opcję z dwoma kubełkami. Np. kwestia płukania filtrów - robisz to naprzemiennie i zawsze masz aktywną biologię w systemie filtracyjnym.
Artur, właśnie to miałem na myśli, więc mimo mniejszej wydajności dwóch mniejszych Eheimów takie rozwiązanie jest lepsze.

Autor bernard
Użytkownik
#14 - Posted: 17 Gru 2007 00:28 
Mam jeszcze pytanie o płytki PCV stosowane przez Was pod kamienie. Czy są to zwykłe płytki sprzedawane np. Castoramie, czy też jakieś "specjalne"?
B.

Autor Vepsik
Użytkownik
#15 - Posted: 17 Gru 2007 06:35 
Z tego, co wiem to te płytki to części filtra podżwirowego. Nie wiem, czy znajdziesz takie w Castoramie.

Autor artkras12379
Użytkownik
#16 - Posted: 17 Gru 2007 08:54 
WITAM
Zależy pod jaki kamień, chodzi mi o wagę. Do 10-15 kg mogą być i te które stosuje się do filtrów podżwirowych, np firmy HAGEN. Cięższe kamyki - patrz szkiełko Sue i Tasmy - to myślę, że w jednak w marketach budowlanych.
pzdr
Artur

Autor bernard
Użytkownik
#17 - Posted: 17 Gru 2007 15:07 
myślę, że w jednak w marketach budowlanych.

U mnie będą to ciężkie kamienie w dużym zbiorniku. Nie wiem tylko, czy są to zwykłe budowlane płytki PCV, czy nie

Bernard

Autor fazi64
Użytkownik
#18 - Posted: 17 Gru 2007 15:41 
Witam,
To chyba nawet nie chodzi o plytki lecz spienione PCV w formie arkuszy, ktore mozesz sobie przycinac do woli. A mozesz to zastapic rowniez plexi (na upartego mozna nawet przyciac na rozmiar dna i podkleic na silikonie).
Pzdr.
Fazi64

Autor timus
Użytkownik
#19 - Posted: 17 Gru 2007 20:45 
Zastosuj spienione PCV pod kamienie. Tło niektórzy robią farbą ;) Po prostu malują tylną szybę na niebiesko. Tak chyba nawet ma Leszek. Te dwa kubełki to skromne minimum przy obsadzie jaką planujesz. Ja takimi filtruje mój 375L ;)

Marcin.T <')))><

Autor bernard
Użytkownik
#20 - Posted: 17 Gru 2007 20:54 
Zastosuj spienione PCV pod kamienie
to są takie płytki podłogowe (kwadraty)?


Te dwa kubełki to skromne minimum przy obsadzie jaką planujesz
ale do tego ma być jedna mocna głowica z gąbką (ewentualnie dwie)

Bernard

Autor megrez23
Użytkownik
#21 - Posted: 21 Gru 2007 13:20 
Mam pytanie odnośnie folii samoprzylepnej (tło akwarium).
Jak ją naklejacie, żeby równo przylegała na całej powierzchni szklanej tafli?

Jarek

Autor Aska24
Użytkownik
#22 - Posted: 21 Gru 2007 15:39 
Polecam specjalny klej JBL Fixol 50 ml - ok. 17 zł. W komplecie jest taka specjalna szpatułka do rozprowadzenia kleju. Potem po nalozeniu, 2 strona sie dociska tapete. Mam juz prawie 3 miesiace i narazie nic sie nie odkleja :-)

Pewnie panowie poleca jakis inny sposob, slyszalam ze mozna na olej, albo na oplyn do mycia naczyn.

Aska

Autor timus
Użytkownik
#23 - Posted: 21 Gru 2007 16:19 
to są takie płytki podłogowe (kwadraty)?

Nie! To jest spienione PCV w arkuszach.

ale do tego ma być jedna mocna głowica z gąbką (ewentualnie dwie)

Ja też mam głowice z dużą gąbką ;)]

Marcin.T <')))><

Autor megrez23
Użytkownik
#24 - Posted: 21 Gru 2007 20:33 
Dzięki Aska, zastanawiam się nad folią samoprzylepną proponowaną przez Fazi64. Czy jest ono przyklejana na tylną szybę przy pomocy kleju znajdującego się na folii oryginalnie? Jak to wychodzi w praktyce, czy są pęcherze powietrza? Zastosowałem jako tło "folię" deep sea kupioną w sklepie akwarystycznym. Niestety są widoczne na niej (po pewnym) czasie zacieki.
Szukam pewnego i sprawdzonego sposobu.

Jarek

Autor fazi64
Użytkownik
#25 - Posted: 21 Gru 2007 22:09 - Edytowany przez: fazi64 
Witam,
megrez23
Ta folia, o ktorej wspominam nie musi byc niczym dodatkowo smarowana - klei sie ja bezposrednio na czysta i sucha szybe, po odklejeniu papieru z tylu. Trzeba to tylko robic umiejetnie i najlepiej w 2, 3 osoby. Ja niestety musialem to robic sam i nie ustrzeglem sie bledow. Co prawda poprzebijalem powstale pecherzyki szpileczka i wydawalo mi sie, ze problem znikl, ale po ustawieniu, urzadzeniu akwarium i nalaniu wody okazalo sie, ze w tych miejscach, patrzac z przodu sa ciemniejsze plamki, co denerwuje (moze nie mnie, ale moja lepsza polowe). Ale efekt uwazam i tak jest OK! A kolorow folii (patrz np.oferty na Allegro) jest od groma (choc jak dla mnie jedynie odcienie niebieskie i ewentualnie czarny kolor sa najodpowiedniejsze).
Pzdr.
Fazi64
PS.
2-3 osoby dlatego, ze klej na folii jest naprawde mocny i trzeba dokladnie przymierzyc ja przy naklejaniu, bo potem jest klopot z poprawkami ;((
F64

Autor rufus1
Użytkownik
#26 - Posted: 21 Gru 2007 22:17 
Jak ją naklejacie, żeby równo przylegała na całej powierzchni szklanej tafli?
robi sie to tak samo jak to robia w reklamie. Odkleja sie mala czesc papieru od foli, najlepiej krotszym bokiem. Po odklejeniu papier jest pod folia (lezy na szybie) i stopniowo powoli wieksza szmatka stopniowo dociskasz rowno folie do szyby przesuwajac szmatke po calej powierzchni klejenia i jednoczesnie od spodu delikatnie wyciagasz papier w kierunku klejenia, tak zeby folia mogla sie przykleic. Fakt, trzeba miec nieco wprawy ale jezeli zrobimy to delikatnie i stopniowo nie bedzie pecherzykow powietrza pod folia. Im mniejsza pow. klejenia tym lepiej. Nie przykleja sie takich foli cala powierzchnia za jednym klejeniem.

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / nowe akwarium Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®