Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Agresja po chorobie -

Autor Aska24
Użytkownik
#1 - Posted: 17 Gru 2007 19:10 - Edytowany przez: Aska24 
Witam.
Mam dosc duzy problem z agresja w zbiorniku. Akwa 300l - 11 tropheusow kasakalawe + 2 eretmodusy kiku. Bylo wczesniej 14 szt stado. Leczenie trwalo prawie miesiac. Swiatlo bylo praktycznie caly czas zgaszone.
W miedzy czasie dolozylam filtr wewnetrznyLeczenie skonczone w 9 dni temu. Ryby sa juz zdrowe, karmie je 2 x dziennie. Podmiany co 3 dni. Parametry NO3 - 5, NH3i4 - 0, NO2 - 0, PH - 8. Ryby po zmiejszeniu satada z 14 do 11 szt (Choroba) staly sie agresywne. 2 Samce bija ryby. Mam w srodku 2 inkubujace ryby. Mam pytanie:

1. Kiedy mozna zaczac grzebac w zbiorniku - ile dni spokoju po chorobie ryby potrzebuja??

Dodam ze ryby zachowuja sie bardzo energicznie, wszystkie edza, maja dobre odchody, wiec wydaje mi sie ze leczenie przynioslo efekty.

Grzebani to przeniesienie deszczowni na przeciwlegla szybe wraz w filtrem aquaball, a nowy wewnetrzny zostanie na miejscu starego. Mysle tez o zmianie ulozenie kamieni, ewentualnie dolozeniu paru kamieni. Mam 4 duze ulozone na plasko. Nie ma ulozonych grot, ale ryby podkopuja sie pod nimi, i bronia swoich tuneli. W zbiorniku sa jeszcze 3 anubiasy i duze mikrozoriumposadzone na mniejszych kamykach.
Chcialabym zrobic wiecej schronien, zeby samice mialy spokoj.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#2 - Posted: 17 Gru 2007 19:17 
Akwa 300l - 11 tropheusow kasakalawe + 2 eretmodusy kiku.

Jestem przekonany że jakby było ich 20 to nie miała byś problemu z agresją. Przerabiałem już to kiedyś na własnej skórze. Czym niestety mniejsze stado tym większa agresja i na odwrót czym większe stadko tym mniejsza. Często zdarza się że nagły ubytek 1-2 ryb może zaburzyć wcześniejszą hierarchię.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor Aska24
Użytkownik
#3 - Posted: 17 Gru 2007 19:18 
Wiem, ale kupowalam ryby z odlowu i mi nie starczylokasy. Mialam na 14 szt.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#4 - Posted: 17 Gru 2007 19:22 
Wiem, ale kupowalam ryby z odlowu i mi nie starczylokasy. Mialam na 14 szt.

Znam ten ból poza tym po chorobie najlepiej przez jakiś czas nie kombinować z dopuszczaniem nowych mieszkańców ani ze zbyt częstą ingerencją w środowisko zbiornika. Na chwilę obecną jeśli ryby się nie okaleczają to zostawił bym tak jak jest i obserwował zbiornik żeby w razie czego zareagować jak najwcześniej.

Łukasz

Autor Aska24
Użytkownik
#5 - Posted: 18 Gru 2007 12:53 
Łukaszu.
Narazie ograniczam sie tylko do podmian wody co 3 dzien i karmienia ryb 2 x dziennie malymi porcjami. Światło ustawione jest automatycznie. Swieci od 12 do 22.30 narazie. Aby ograniczyc moc swiatla 1 swietlowka est zawinieta folia, takze swiatlo w akwarium jest dosc slabe.

Ryby sie gonia, ale nie ma jakis strasznie duzych zranien. Co jakis czas u niektorych osobnikow jest brak paru łusek. Ostatnio jeden z samcow mial mala dziore na glowie, ale wszystko wrócilo do normy.

Do wody nie wspypywalam soli niejodowanej, tylko wsypalam 2 lyzki soli JBL AQUADUR Tanganika/Malawi, wczesniej jej nie uzywalam.

Dzisiaj bede podmieniac 10% wody i nie wiem co sypac. Ukilku ryb zauwazylam postrzepione pletwy, wiec chce im pomc w regeneracji i tutaj pojawia sie pytanie co wsypac?? Chyba jednak lepsza by byla ta zwykla sol niejodowana,tylko nie wiem w jakiej ilosci.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#6 - Posted: 18 Gru 2007 14:19 
Ryby sie gonia, ale nie ma jakis strasznie duzych zranien. Co jakis czas u niektorych osobnikow jest brak paru łusek.

To raczej normalne zachowanie. Trofeusy nawet w dużych stadach do aniołków nie należą. Natomiast tego typu zachowanie może wskazywać że ryby dochodzą do pełni sił po odbytym leczeniu.

Ukilku ryb zauwazylam postrzepione pletwy, wiec chce im pomc w regeneracji i tutaj pojawia sie pytanie co wsypac?? Chyba jednak lepsza by byla ta zwykla sol niejodowana,tylko nie wiem w jakiej ilosci.

Ja daję 3 łyżki zwykłej niejodowanej soli na 100 litrów wody ale jedynie wtedy gdy naprawdę sytuacja tego wymaga. Nie wiem jak duże są te postrzępienia płetw bo może to tylko jakieś drobne ubytki, które nie powinny budzić niepokoju. Na razie podał bym witaminy gdyż to na pewno nie zaszkodzi a pomóc jak najbardziej może;-). Przy podmianach też można dodać Aquatanu, który ma dosyć szerokie spektrum działania i poza tym że uzdatnia wodę to jeszcze posiada szereg pierwiastków, które min. chronią błony śluzowe ryb czy też zmniejszają podatność na stres.

Łukasz

Autor Aska24
Użytkownik
#7 - Posted: 18 Gru 2007 14:56 
Dzieki za odpowiedz :-)

Aqutan dodaje zawsze przy podmianie wody. Wiec dzisiaj moze dam im troszke wiecej niz zalecaja. Tak jak piszesz ubytki nie sa jakieswielkie. Poprostu pletwy niektorych ryb sa postrzepione. Narazie nie bede nic robic. Dzisiaj tylko troszke wiecej aqutanu + witaminy i czekamy.

Aska

Autor rambowskixx
Użytkownik
#8 - Posted: 18 Gru 2007 15:09 
Myślę że po prostu jesteś troszeczkę przewrażliwiona ale to normalne;-) szczególnie u osób, które dbają o swoich akwariowych współmieszkańców;-).

Łukasz

Autor Aska24
Użytkownik
#9 - Posted: 18 Gru 2007 16:51 
Łukaszu nie troszke przewrazliwiona tylko bardzo.

To spowodowane jest tym, ze przekarmilam ryby, zauwazylam zbyt pozno niepokojace objawy, przypaletalo mi sie jakies chorobstwo (do konca nie wiem co bo nie robilam badan ryby) i starcilam 3 ryby z mojej i tak malej obsady. Teraz nie jestem do konca pewna czy ryby sa zdrowe - powiem tak, wygladaja i zachowuja sie normalnie. Ale nie mam 100% pewnosci jeszcze. Minelo dopiero 9 dni od skonczenia leczenia.

Stad moje pytania i obawy. Teraz wole sie zapytac na zapas niz zrobic cos sama a potem tego zalowac.

Dzieki za odp.

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Agresja po chorobie - Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®