Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Klejenie nowego zbiornika

Autor Mariusz_B
Użytkownik
#1 - Posted: 19 Gru 2007 14:53 
Witam

Robię ostatnie przymiarki do krojenia szkla pod baniak. Wielkość 200x70x60. Klasyczny float odpada. Optiwhite dopiero niedawno zamówilem i już tye kasy na to nie wydam ... Znajomy podpowiedział mi taki pomysł:

Podobno huty przygotowują szkło na zbiorniki jako klejone z 2 warstw z folia w środku. Wiadomo na tył można by dać ciemniejszą a przód i boki przezroczystą.

Klasyczny float musiałbym dać do takiego baniaka pewno 15 mm Tutaj policzono mi że identyczną wytrzymaość będzie mieć szkło 2x5mm klejone.

Czy ktoś spoktał się z czymś takim ?? Może to pospolite a ja wywalam otwarte drzwi ??

proszę o opinie.

Autor artkras12379
Użytkownik
#2 - Posted: 19 Gru 2007 20:28 
WITAM
W kwestii warstwowego szkła - słyszałem tu i tam, że po jakimś czasie może sie rozwarstwić. Jak nie po roku, dwu to po kilku latach. Nie rozumiem dlaczego klasyczny float odpada? Nie rozumiem dlaczego aż 15 mm? A czy rozpatrywałeś opti white ale tylko na front? Nie zgodzę się również, że 2x5 (warstwowe) będzie miało taką samą wytrzymałość co 15, moim zdaniem wytrzymałość będzie zdecydowanie mniejsza.
pzdr
Artur

Autor tasma
Użytkownik
#3 - Posted: 19 Gru 2007 20:43 
Mariusz_B

Bujda na resorach. Jest dokladnie odwrotnie. Dwie sklejone piatki odpowiadaja wytrzymaloscia floatowi o grubosci 7 mm (gdyby taki istnial ;) ).
Poza tym spokojnie przy tych wymiarach wystarczy 12 mm.

Artur

Wiesz troche takiego szkla sprzedaje w konstrukcjach antywlamaniowych i gdyby sie rozwarstwialo pewnie mialbym sporo problemow z reklamacjami, a ze jeszcze zadna na tego typu usterke sie nie zdazyla to albo mam szczescie albo to niezupelnie prawda ....

Przemek

Autor artkras12379
Użytkownik
#4 - Posted: 19 Gru 2007 20:51 
WITAM
Przemku, gdybym nie słyszał to bym nie pisał. Akwa się rozszczelniło i tyle ;-( Nie będę teraz wnikał co, jak i gdzie i w którym miejscu, ale baniak był wykonany ze szkła warstwowego.
Ale decyzja - jak zawsze piszę - należy do, w tym przypadku, zamawiającego szkiełko.
Pozdrawiam ciepło
Artur

Autor artkras12379
Użytkownik
#5 - Posted: 19 Gru 2007 20:53 
Aha
Poza tym szkło w akwa jest ciągle obciążone a w szybie antywłamaniowej ... ???

Autor Mariusz_B
Użytkownik
#6 - Posted: 19 Gru 2007 21:01 
OK
Pisałem dlatego, że uważałem to za średni pomysł. Dziękuje za opinie.

Optiwhite wziąłbym na front i lewy bok chętnie ale źródło w którym kupowałem ostatnio może mi sprzedać teraz jedynie całą taflę tj. około 7m2.
Jeśli wiecie gdzie mogę je sensownie zakupić proszę o sugestię (mieszkam w rzeszowie)

Autor tasma
Użytkownik
#7 - Posted: 19 Gru 2007 21:05 
Arturze

Nie mam zamiaru sie spierac. Stosuje taki zespolenia w konstrukcjach dachowych, gdzie obciazenia sa wieksze bo szyby montowane sa pod katem, do tego dochodzi ciezar sniegu w zimie. Nie podejmuje sie powiedzic na ktore szyby dzialaja wieksze obciazenia. Fakt jest jednak taki ze nie spotkalem sie nigdy z rozwarstwieniem czy to u siebie czy tez u konkurencji. Podejrzewam ze firma wykonujaca laminat dala ciala przy produkcji albo tez ktos przegial z obliczeniami obciazenia, choc wtedy powinna popekac, a folia powina przytrzymac szklo.
Co do wytrzymalosci, przyjmuje sie ze przy konstrukcji dwuszybowej klejonej na jednej lub dwoch foliach odpowiednikiem jest szyba float o szerokosci 2/3 sumy szerokosci tamtych dwoch szyb.

Przemek

Autor artkras12379
Użytkownik
#8 - Posted: 19 Gru 2007 21:19 
Przemku
Ja również nie zamierzam sie spierać i udowadniać nie wiadomo czego.
O fakcie rozszczelnienia słyszłem i dlatego napisałem o tym. Być może szyby były źle zespolone, nie ważne nikt teraz tego nie sprawdzi.

Zgadzam się również z tym, że:
"Co do wytrzymalosci, przyjmuje sie ze przy konstrukcji dwuszybowej klejonej na jednej lub dwoch foliach odpowiednikiem jest szyba float o szerokosci 2/3 sumy szerokosci tamtych dwoch szyb."

Przecież napisałem to w swoim pierwszym poście w tym temacie ;-)))
No może nie aż tak dokładnie ;-)
pzdr
Artur

Autor tasma
Użytkownik
#9 - Posted: 19 Gru 2007 21:37 
Arturze

Wiem ze napisales. Ja tak tylko chcialem blysnac. Ze niby sie znam i wogole;)


Mariuszu

Jesli bylbys w stanie sobie po szklo do mnie przyjechac to moga na Ciebie czekac szyby dociete na wymiar. Cena tez bedzie dobra. A jak chcesz biale to moge Ci sprzedac 30 x 30 cm bez koniecznosci kupowania calej tafli. Cena mysle ze bedzie przystepna. Jakby co to wyslij mi maila z wymiarami.

Przemek

Autor artkras12379
Użytkownik
#10 - Posted: 19 Gru 2007 21:41 
Ej Przemku, Przemku ...;-)))
pzdr
Artur

Autor Mariusz_B
Użytkownik
#11 - Posted: 20 Gru 2007 08:01 - Edytowany przez: Mariusz_B 
O qurcze :) widze że prezent świąteczny.

Z transpoertem nie powinno być chyba problemu, wezmę samochód od kumpla. Serdeczne dzięki za propozycję. Białe potrzebuję 2 szt troche większego wymiaru. Już skrobię maila :).

artkras12379

Zakładam że podziwiasz uczynność kolegi ... :)

Autor artkras12379
Użytkownik
#12 - Posted: 20 Gru 2007 08:45 
WITAM
Jestem pełen podziwu, uznania i szacunku ;-)
Z Przemkiem na podobny zabieg też jestem umówiony ;-)))
pzdr
Artur

Autor tasma
Użytkownik
#13 - Posted: 20 Gru 2007 08:51 
Chlopaki. Nie robcie ze mnie Matki Teresy z Kalkuty. Mam ponad 190 cm wzrostu i nie bede sie na witrazach w kosciolach miescil ;)

P.

Autor artkras12379
Użytkownik
#14 - Posted: 20 Gru 2007 09:01 
WITAM
Bezinteresowność zawsze będę pochwalał, bardzo pozytywna cecha ;-)
pzdr
Artur

Autor artkras12379
Użytkownik
#15 - Posted: 20 Gru 2007 09:06 
Poza tym chyba coraz rzadziej spotykana ;-)
pzdr
Artur

Autor Mariusz_B
Użytkownik
#16 - Posted: 20 Gru 2007 11:56 
No własnie jestem po rozmowie kwailfikacyjnej :).

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Klejenie nowego zbiornika Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®