Akwarium - zawsze jego wielkosc jest uzalezniona od
-wielkosci ryb (przelicznik teoretyczny cm/litr)
-ilosci
-trybu zycia (lawica czy terytorialna/pary)
Podloze - jesli ryby aktywnie w nim kopia,grzebia, a ogolnie ksztaltuja to raczej nie wystapia w nim "zastoje" z tworzeniem siarkowodoru.
poza tym sam rodzaj podloza rowniez jest uzalezniony od gatunku ryb i tak albo bedzie potrzebny piasek (w miare drobny,ale nie pyl),albo wystarczy zwir albo bedzie to w zasadzie obojetne (dla ryb).
Akwarium i podloze trzeba okresowo "sprzatac" i zadna cyrkulacja czy tez filtry w tym nas nie wyrecza.
Mul zbira sie w zakamarkach i trzeba go usunac, nawet jesli bakterie rozloza co rozloza to i tak zbieraja sie czesci stale i moga sie twrzyc zastoiska wplywajace np. na rozwoj plesni.
Jesli nawet przy czyszczeniu wciagniesz piasek to co za problem powtornie go tam umiescic/uzuplenic ?
Skaly - to czy sa potrzebne i na ile (groty) zalezy od gatunku, ALE skaly (skalki) wydzielaja do wody wazne substancje mineralne (stad charakterystyka wody Tanganiki), o ile wydzielaja te ktore wlozymy.
WIec jesli wkladac to warto sie zastanowic jakie (skoro maja juz byc to warto zeby jeszcze cos oprocz wystroju "robily")
Korzenie - garbniki w minimalnej/malej ilosci (a taka bedzie jesli korzeni bedzie stosunkowo malo) zawsze dzialaja korzystnie.
Niemniej korzen (korzenie) nalezy wygotowac przed zmiana biotopu.
Same korzenie o ile aktywnie nie sa juz rozkladane nie obniza ph,a jesli nawet (wply garbnikow) to minimalnie (ph Tanganiki jest wysokie).
Pamietaj ze w Tanganice korzenie nie sa elementem istotnym a jedynie dodatkiem (co jest odwrotnoscia w stosunku do Amazonii,a i ich wplyw i wplyw samych roslin jest wiekszy chociazby w Malawi).
Generalnie poczytaj na temat srodowisk ryb jakie bedziesz hodowal i o samym zbiorniku Tanganikanskim.
Jest nawet film (najdziesz odnosnik na forum) w ktorym mozna zobaczyc jak ogolnie wyglada podwodny "krajobraz", a stad wyciagnac wnioski jak urzadzic akwarium i co w nim bedzie potrzbene (dla konkretnych ryb). |