Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Pytanie w sprawie podżwirówki dla ekspertów

Autor LeonR1
Użytkownik
#1 - Posted: 1 Lut 2008 18:33 
Mam baniak 450L 150*50*60. Strasznie nie lubię odmulać zbiornika ze względu na konieczność przestawiania dekoracji i stresowania trofci. Chcę założyć pewien automatyczny system odmulania własnej konstrukcji. Otóż zamierzam zainstalować kratki podżwirówki ale umieszczone 3cm nad dnem zbiornika na dodatkowej konstrukcji ze stali kwasoodpornej. Na jednej stronie na dnie zamierzam zainstalować deszczownicę skierowaną na przeciwległy bok akwarium a po drugiej stronie (na dnie) rónież deszczownicę ale pełniącą funkcję rurki ssawnej. Ten system chcę połączyć z filtrem Eheim professionel 3 elektronic. Na ruszt chcę wysypać żwir o granulacji 7-15mm. Co sądzicie o tym rozwiązaniu? Zadziała?

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 1 Lut 2008 18:35 
Witaj

Ja nie stosowałabym w zbiorniku z trofeusami żwirku, tylko piasek. To podłoże jest znacznie bardziej korzystne z wielu powodów dla nich, a i nie ma wtedy zupełnie potrzeby odmulania.

Marta

Autor LeonR1
Użytkownik
#3 - Posted: 1 Lut 2008 18:40 
Zastanawiałem się nie raz nad piaskiem ale mam pewne obawy z tworzeniem się stref beztlenowych jak i z możliwością obsunięcia kamieni których mam dość sporo. Czy stosując piasek naprawdę nie ma potrzeby odmulania zbiornika? Mam teraz dwa filtry: Eheim 2228 i 2224, czy poradzą sobie z tym problemem gdy użyję piasku?

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 1 Lut 2008 18:47 
We wszsytkich naszych zbiornikach - a mam ich ponad 60 mamy piasek. Nigdy nie odmulałam zbiornika, a na prawdę mamy sporo ryb. Prawidłowo zamontowane wloty filtrów powinny wszystkie odchody usunąć. Zreszta zapewne inni to samo powiedzą.

Marta

Autor LeonR1
Użytkownik
#5 - Posted: 1 Lut 2008 18:50 
A mogłaby mi Pani odpowiedzieć jakiej granulacji piasek zastosować i udzielić kilku wskazówek odnośnie prawidłowego zamontowania wlotów filtra? Czy piasek kwarcowy jest dobrym rozwiązaniem?

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 1 Lut 2008 19:01 
Używamy piasku kwarcowego, ale nie pylastego.Wloty powinny być tak ułożone, aby następowała cyrkulacja wody w całym zbiorniku. Tak, wiec my montujemy filtry na przeciwnych końcach zbiornika. Strefy beztlenowe nie tworzą sie bo zawsze mamy świderki.

Może inni to lepiej wyjaśnią

Marta

Autor LeonR1
Użytkownik
#7 - Posted: 1 Lut 2008 19:13 
A mógłby mi ktoś odpowiedzieć jaki jest przelicznik przy kupowaniu piasku kwarcowego? Ile powierzchni otrzymujemy z kg przy optymalnej grubości warstwy? No i właśnie, jaka jest optymalna grubość piasku w akwarium?

Autor marti
Użytkownik
#8 - Posted: 1 Lut 2008 19:19 - Edytowany przez: marti 
strefy beztlenowe nie tworzą sie bo zawsze mamy świderki.

Poza tym warstwa piasku nie powinna być grubsza niż 4 cm , wówczas nie ma obawy o strefy beztlenowe (+ świderki)

A tu więcej informacji :
http://www.forum.tropheus.com.pl/index.php?action= vthread&forum=5&topic=2186

Autor LeonR1
Użytkownik
#9 - Posted: 1 Lut 2008 19:23 
Serdecznie dziękuję! 15 lat siedzę w akwarystyce a nie wiedziałem że jest forum takie jak to. Pełne życzliwych fachowców z tej dziedziny. Serdecznie dziękuję! Czytałem na forum że grys dolomitowy jest najbardziej odpowiedni do biotopu tanganińskiego. Czy to prawda i czy w granulacji 1,0 - 1,5 mm będzie odpowiedni ze względu na poruszane przeze mnie problemy?

Autor LeonR1
Użytkownik
#10 - Posted: 1 Lut 2008 19:26 
Co będzie najlepsze? Piasek kwarcowy, grys dolomitowy, czy piasek koralowy? I jaka granulacja? Czy grys dolomitowy nie pyli? Czy powyższe podłoża nie powodują zmętnienia wody?

Autor marti
Użytkownik
#11 - Posted: 1 Lut 2008 21:58 
Wszystkie rodzaje mają swoje zalety jak też wady np. ostre krawędzie piasku koralowego które mogą kaleczyć skrzela ryb przy przesiewaniu przez nie.
Ja mam piasek kwarcowy i jestem zadowolony. Też nigdy nie miałem konieczności odmulania :)

Autor drozd
Użytkownik
#12 - Posted: 2 Lut 2008 00:04 

Autor twkw
Użytkownik
#13 - Posted: 5 Lut 2008 17:04 
Ja w swoim zbiorniku mam piasek koralowy 1mm
Nie zauważyłem aby kaleczył ryby przy przesiewaniu ale kto wie na 100% nie mam pewnosci
Piasek ten czarnieje/bardzo nieestetyczny widok/ gdy ph kH GH spadaja i jest to dobry znak iż coś jest nie tak z w/w parametrami wody.
Jeśli chcemy go utrzymywać w kolorze białym to jesteśmy zmuszenii sobie radzić poprzez dodawanie np soli Tan/ Mal JBL lub tabletek kH GH Aquamedic lub jeszcze czegoś innego/wszystko zależy od kranówki jaka u nas leci/
ale jak mamy dodawać jakąś chemię to po co inwestować w piasek koralowy i ryzykować jakieś pokaleczenie skrzel u swoich podopiecznych

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Pytanie w sprawie podżwirówki dla ekspertów Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®