Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Parę pytań dotyczacych wymiany podłoża

Autor steepa
Użytkownik
#1 - Posted: 30 Mar 2008 11:13 
Witam jak w temacie
-czy można wymienić podłoże z drobnego żwirku na na biały piasek kwarcowy w stabilnym funkcjonującym akwarium?
-jeżeli tak to czy jednorazowo w całości czy np. etapami połowa teraz a druga za np tydzień?(chodzi o to że,jednorazowo nie odmulę przed wyjęciem starego podłoża dokładnie całej powierzchni dna)
-czy granulacja 0,4 do 1,6 jest właściwa?dla tropheusów
-jak go zdezynfekować(zagotowanie wystarczy?)
Przepraszam jeżeli powtarzam sie z pytaniami,ale chciałbym mieć odpowiedzi w jednym miejscu,ze względu na ograniczony dostęp do kompa.

Autor bernard
Użytkownik
#2 - Posted: 30 Mar 2008 11:46 - Edytowany przez: bernard 
-czy można wymienić podłoże z drobnego żwirku na na biały piasek kwarcowy w stabilnym funkcjonującym akwarium?
Można

-jeżeli tak to czy jednorazowo w całości czy np. etapami połowa teraz a druga za np tydzień?(chodzi o to że,jednorazowo nie odmulę przed wyjęciem starego podłoża dokładnie całej powierzchni dna)
Możesz to zrobić jednorazowo, o ile masz stabliną biologię w filtrach. Dobrze jest wcześniej odmulić dno, a na czas wymiany podłączyć jakąś mocną pompę z gąbką, aby wspomóc pracujące filtry w czasie, gdy cały brud z dna będzie pływał w toni. Lepiej jest to zrobić jednorazowo, aby nie męczyć niepotrzebnie ryb kilkoma takimi akcjami. Ja jednak i tak wywłowiłbym ryby na godzinę do mniejszego akwa. Poza tym musisz uważać na kamienie, aby przy przesuwaniu nie pękła dolna szyba

-czy granulacja 0,4 do 1,6 jest właściwa?dla tropheusów
Jak dla mnie jest w porządku, choć jest to dość nietypowa granulacja (duża różnica między mniejszymi i większymi ziarenkami), lepiej byłoby np. 0,4-1,0)

jak go zdezynfekować(zagotowanie wystarczy?)
najpierw dokładnie wypłucz nowy żwirek, a potem go zagotuj

Pozdrawiam
Bernard

Autor steepa
Użytkownik
#3 - Posted: 30 Mar 2008 11:59 
Bernard i o to mi chodziło,wszystko na temat nie mam więcej pytań (na razie:)granulację zmienię a w/wym znalazłem na allegro.
Pozdrawiam i miłej niedzieli

Autor tooold
Użytkownik
#4 - Posted: 31 Mar 2008 16:23 
ja bym zrobił tak - najpierw kilkakrotnie odmulił , co parę dni , potem jak uznam że już jest w miare czysto wybrałbym cały żwirek w połączeniu z podmianą wody. Za parę dni wcześniej przygotowany piasek dodałbym do akwarium ( ja nie gotuję) , najlepiej tak aby znowu z podmiana wody.

Autor Beliar
Użytkownik
#5 - Posted: 31 Mar 2008 20:00 
Toold czy to aby nie za bardzo stresujące dla ryb?
Ja mysle ze jezeli ryby by wylądowały na jakies 2 godzinki w 2 akwa a woda np w beczce było by duzo lepiej.
przeciez to dosyc prosty zabieg bez zbednego psucia wody w akwarium
Reasumując. Ryby do mniejszego akwa, woda do beczki, wymiana podłoza, woda spowrotem do akwa i po godzinie mozna wpuszczac obsade
Jarek

Autor rafi201
Użytkownik
#6 - Posted: 31 Mar 2008 20:08 
Moim zdaniem odlawianie ryb jest dla nich o wiele bardziej stresujace, a co za tym idzie - bardziej niebezpieczne, niz pozostawienie ich na czas operacji w zbiorniku.

Steepa, upewni sie tylko czy nie ma w obecnym podlożu stref beztlenowych.

Pozdrawiam - Rafał

Autor Beliar
Użytkownik
#7 - Posted: 31 Mar 2008 20:11 
No własnie stawiam na to ze są
A odławianie ryb nie jest tak stresujące jak grzebanie przez pare godzin w akwarium i przekopywanie piasku(to z autopsji)
Pozdrowienia
Jarek

Autor tooold
Użytkownik
#8 - Posted: 31 Mar 2008 20:52 
jeśłi jest beczka to całkiem inna sprawa - spuszczasz całą wode z rybami i po krzyku

Autor steepa
Użytkownik
#9 - Posted: 2 Kwi 2008 23:13 
Wybrałem bramkę nr 2(dla młodszych forumowiczów był kiedyś taki teleturniej w tv)czyli wersja toolda -odmulanie z tym nie było kłopotu bo przy cotygodniowej podmianie wody zawsze robiłem to odmulaczem , na drugi dzień żwirek wyjazd ,następnie piaseczek(jednak wygotowany)chwila konsternacji i w chwili obecnej już go przesiewają, a do tej pory pluły żwirkiem, świderki tylko nie wiedziały o co chodzi (zdawało się słyszeć jak mamroczą "ale wymyślił:)jutro mała podmianka i myślę,że będzie ok.
Dziękuję za pomoc zawsze można na was liczyć. Pozdrawiam J
-acha będę miał do sprzedania odmulacz,czyli połowę butelki:)(Marto Robercie wybaczcie złamanie regulaminu:)

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 3 Kwi 2008 06:16 
Ja tylko proponuję Ci teraz małe podmiany wody przez kilka dni i niekarmienie ryb. Takie reakcje w zbiorniku to zawsze stres dla ryb.

A odmulacz to samoróbka, tak;))

Marta

Autor Sendog
Użytkownik
#11 - Posted: 3 Kwi 2008 13:00 
Właśnie zabieram sie za identyczną opreację. Wymiana żwiru na piasek. w najbliższy weekend. Wersja Tooolda jest rzeczywiście chyba najprostsza. Robię podobnie.

pozdr
Krzysiek

Autor steepa
Użytkownik
#12 - Posted: 5 Kwi 2008 21:11 
Wygląda,że operacja przebiegła sprawnie i pomysł był dobry,woda kryształ,ryby szaleją w piaskownicy,jeszcze jutro mała podmianka,ale chyba im przy niedzieli coś wrzucę na ząb:)
Odmulacz Marto to czysta samoróbka półlitrowa butelka z mineralnej obcięta na pół(miałem dylemat z jakiej wody mineralnej zastosować:)ale powiedzcie jeszcze czy piasku nigdy się nie odmula czy nie ma potrzeby go jakoś zruszać co jakiś czas?
Pozdrawiam J

Autor admin
Admin
#13 - Posted: 5 Kwi 2008 22:11 
Przy dobrze ustawionej cyrkulacji wody nie musisz używać omulacza w ogóle. A co do zruszania piasku - zwłaszcza przy szybach widać, gdy mocno ciemnieje - wtedy warto nim poruszać.
Robert

Autor Beliar
Użytkownik
#14 - Posted: 5 Kwi 2008 22:58 
wtedy warto nim poruszać.
Mozna równierz wprowadzic swiderki problem zniknie sam;))
Jarek

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Parę pytań dotyczacych wymiany podłoża Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®