Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Reaktywacja 450-tki...

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor majestic69
Użytkownik
#1 - Posted: 18 Kwi 2008 00:17 
Na wstępie witam wszystkich jako,że jestem tu nowy;]

Mój temat związany jest z reaktywacja mojego akwa, które ma być przygotowane od podstaw pod piękne tangańskie tropheusy;D A więc- mam 450l akwarium o wymiarach 180x50x50 przykryte pokrywa wykonaną przez szklarza z luster, regal pod akwa, dwie grzałeczki aquaela, filtr weipro tc 1000 ( który pierwotnie napęzdal "boczny" filtr przelewowy), oraz samodzielnie wykonane tło z łupka. Wszystko to pozostało z mojego ziszczonego marzenia sprzed bodajże 4 lat ( czyli jak nie patrzeć byłem wtedy szesnastolatkiem;p).
Ówczesny zbiornik był zakładany oszczędnościowo, z racji znikomych funduszy, jakimi dysponowałem. Pływały w nim od malawijskich mbuna, poprzez dimidochromisy, na p.pawiookich skończywszy( to ostatnie to raczej niewypał był;/). Teraz planuje coś z prawdziwego zdarzenia w związku z czym mam do Was, drodzy forumowicze, kilka pytań:

1. Planuje zakup filtra JBL cristal profil 500 (docelowo maja być dwa)... Czy taka filtracja biologiczna będzie odpowiednia?
2. Mam już filterek wewnętrzny tc-1000... Czy jeżeli dokupię drugi taki sam to filtracja mechaniczna mojego akwarium będzie ok?
3. Czytałem już kilka postów a'propo oświetlania zbiorników z tropheusami świetlówkami T5... Czy dobrym pomysłem będzie założenie nad mim akwa jednej belki T5 54W Aqua medic reef white + statecznik ELXc 154?
4. Posiadam dwie 250w grzałki aquaela lecz ie jestem/nie byłem z nich zbytnio zadowolony. Myślałem więc o ich wymianie na produkty atmana ew jagera. Co o tym myslicie?
5. Z uwagi na fakt, że przednia szyba mojego akwa jest porysowana będę chciał obrócić go o 180' i nie wiem czy wtedy mocowania węży od JBL-a 'przejdą' nad wzmocnieniami wzdłużnymi (wzdłuż przedniej szyby biegną one na całej długości zaś wzdłuż tylnej pozostawione są 'luzy' po bokach)
6. I jeszcze pytanko o obsadę. Planuje dwa stada po 15 osobników T. bulu point i T. chaitika /lub T.moliro + para tanganicodusów bądz erotmodusów... Czy taka obsada byłaby ok?

Z góry dziękuję za wszystkie rady i podrzucone pomysły;]

Pozdrawiam

Grześ

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 19 Kwi 2008 08:43 - Edytowany przez: admin 
Może zacznę odpowiedź jako pierwszy od punktu nr.2 :
Nie znam tego filtra, ale jeśli nie ma on duuużej gąbki, to nie będzie dobry.
Masz długi zbiornik i ten wewnętrzny powinien dobrze cyrkulować wodę - wtedy filtracja mechaniczna będzie miała sens.
Z tego, co zobaczyłem w necie to jest zabudowany... Zrezygnowałbym.
Kup turbinę PowerHead 802 albo Atman 203, załóż gąbkę o wymiarach 30x15x10 (wys/szer/gr) i będzie dobrze.
Robert

Autor majestic69
Użytkownik
#3 - Posted: 19 Kwi 2008 14:17 - Edytowany przez: majestic69 
Dzięki za odpowiedź

Czyli dwa takie filterki mogą nie wystarczyć;/ W innych postach czytałem, że weipro tc-3500 są ok ale faktycznie różnica w przepływie między tymi dwoma modelami jest znaczna ( aczkolwiek konstrukcja jest ta sama)
Pisząc o dwóch weipro chciałem postawić na estetyke w połączeniu z funkcjonalnością...
Tak dużą gąbkę w połączeniu z atmanem 203 będzie ciężko zamaskować...
p.s czy siła przepływu atmana 203 nie byłaby zbyt wielka?

Autor rambowskixx
Użytkownik
#4 - Posted: 19 Kwi 2008 14:31 
Ad. 1) Bardzo dobre filterki ja mam taki jeden u 17 Kasang z odłowu plus głowica z dużą gąbką i spokojnie wystarcza. Zbiornik w jakim pływają to około 500 litrów.

Ad. 4) Na pewno nie instaluj dwóch grzałek o mocy 250 W jedna. Grzałki należy dobrać w zależności od tego jak kształtuje się temperatura w pomieszczeniu, w którym stanie baniaczek. Ja dla przykładu w 500 litrowych zbiornikach mam po jednej 50 W a w niektórych maksymalnie jedna 100 W. Co do rodzaju to grzałki firmy Atman jeszcze nigdy mnie nie zawiodły.

Ad. 5) Jak kupisz nowego Jbl to dostaniesz wąż w jednym kawałku więc spokojnie sobie dotniesz wedle uznania.

Ad. 6) Co do obsady to również prezentuje się ciekawie a jak wybierzesz bulu i moliro to będziesz miał dominację koloru czerwonego.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor bernard
Użytkownik
#5 - Posted: 19 Kwi 2008 14:38 
Kup turbinę PowerHead 802 albo Atman 203, załóż gąbkę o wymiarach 30x15x10

Nie jestem specem od techniki akwarystycznej, ale sądzę, że aż tak duża gąbka nie jest potrzebna. Moim zdaniem wystarczyłaby taka o wymiarach 15/10/10 byłaby wystarczająca (przy założeniu, że jesteś w stanie raz na 1-2 tygodnie ją płukać). Im większe wymiary gąbki tym mniejsza "siła wciągania". Oczywiście zależy to od mocy głowicy. Nie znam altamana, ale PH 802 moim zdaniem b. dobrze działa z mniejszą gąbką.

Posiadam dwie 250w grzałki aquaela lecz ie jestem/nie byłem z nich zbytnio zadowolony. Myślałem więc o ich wymianie na produkty atmana ew jagera. Co o tym myslicie?
Jeśli z jakichś powodów jesteś niezadowolony to jasne, że trzeba wymienić :) Sam używam jagera i jest ok. Jeśli będziesz kupował to raczej nie muszą to być grzałki 250 W. Wg mnie 2 x 150 W spokojnie wystarczy (chyba, że masz zbiornik w b. zimnym pomieszczeniu)

Z uwagi na fakt, że przednia szyba mojego akwa jest porysowana będę chciał obrócić go o 180' i nie wiem czy wtedy mocowania węży od JBL-a 'przejdą' nad wzmocnieniami wzdłużnymi
U mnie akwarium stoi normalnie, a i tak rurki od Eheima musiałem przerabiać. Nie jest to trudne, wystarczy sztywne elementy połączyć z giętką rurą i każdą przeszkodę będziesz mógł ominąć

Planuje dwa stada po 15 osobników T. bulu point i T. chaitika /lub T.moliro + para tanganicodusów bądz erotmodusów... Czy taka obsada byłaby ok?
Co do trofci to ok, choć na Twoim miejscu kupiłbym nieco większe stada (np. po 18 sztuk), a najlepiej jedno (np. 30 sztuk) Co do tanganikodusów też ok. Eretmodusów nigdy nie miałem, ale z tego co czytałem możesz mieć problemy kupując tylko 1 samca i 1 samicę. Najlepiej sam poczytaj w archwium.

Bernard

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 19 Kwi 2008 14:53 
ale sądzę, że aż tak duża gąbka nie jest potrzebna. Moim zdaniem wystarczyłaby taka o wymiarach 15/10/10 byłaby wystarczająca (przy założeniu, że jesteś w stanie raz na 1-2 tygodnie ją płukać). Im większe wymiary gąbki tym mniejsza "siła wciągania".

Tak Bernard, sila wciągania przy Twoim założeniu jest większa - na tyle,że trzeba będzie ją płukać znacznie częściej niż piszesz. Inaczej zostanie obrazowo mówiąc "wessana"przez turbinę. Będzie się szybko zatykala. Duża gąbka to duża powierzchnia dla flory bakteryjnej, że nie wspomnę o płukaniu raz na 4-6 tygodni.
Nie zapominaj, że plywać tam ma 30 ryb.
Zgodzisz się chyba, że częste "grzebanie" w zbiorniku to nie jest dobry pomysł, prawda?

Robert

Autor bernard
Użytkownik
#7 - Posted: 19 Kwi 2008 15:08 - Edytowany przez: bernard 
Będzie się szybko zatykala.
Piszę tylko na podstawie własnych doświadczeń co do PH 802. Przy opisanej przeze mnie gąbce i podobnej obsadzie w ciągu 2 tygodni nie obserwowałem istotnego spadku wydajności filtra. Mówię oczywiście o gąbce z dużymi otworami

Duża gąbka to duża powierzchnia dla flory bakteryjnej
To na pewno prawda. Autor postu planuje wykorzystać 2 kubły, stąd pominąłem wykorzystanie gąbki jako filtra biologicznego.

Zgodzisz się chyba, że częste "grzebanie" w zbiorniku to nie jest dobry pomysł,
tak, w 100 % :)

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 19 Kwi 2008 16:56 
Właśnie tej informacji mi brakowało o gąbce - duże otwory.

Duża gąbka to duża powierzchnia dla flory bakteryjnej
To na pewno prawda. Autor postu planuje wykorzystać 2 kubły, stąd pominąłem wykorzystanie gąbki jako filtra biologicznego.

Ale filtr mechaniczny niejako z automatu pełni rolę biologicznego :-)
Dlaczego nie skorzystać z dodatkowej funkcji?
Robert

Autor bernard
Użytkownik
#9 - Posted: 19 Kwi 2008 17:21 
Ale filtr mechaniczny niejako z automatu pełni rolę biologicznego :-)
Dlaczego nie skorzystać z dodatkowej funkcji?


Niby racja - filtracji biologicznej nigdy dosyć.... Wg mnie jednak dwa kubły do filtracji biologicznej wystarczą, a przy tak długim zbiorniku i przy takiej obsadzie konieczne jest dołożenie wydajnej filtracji mechanicznej i mocnego strumienia wody poruszającego nieczystości, zapewniającego ciągły ruch wody, aby miała szansę przepłynąć przez wkłady filtrów biologicznych. Oczywiście jedno jest bezsporne - mniejsza gąbka oznacza częstsze jej czyszczenie.

I w ten sposób obaj z grubsza pozostaliśmy przy swoich zdaniach :)

Bernard

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 19 Kwi 2008 17:27 
Tak :-)
Jak na to mówią mądrzy ludzie? Kompromis.
Trudno o niego dzisiaj.
Robert

Autor majestic69
Użytkownik
#11 - Posted: 19 Kwi 2008 19:50 
Cieszę się, że mój temat pomógł dojść do kompromisu pomiędzy dwojgiem mądrych ludzi;] Tak żeby nie było niejasności

ad1 Kupuje najpierw jednego później drugiego cristala 500;]
ad2 weipro odstawić do innego akwa, a w zamian niego wsadzić jednego czy dwa atmany?? (i powracając do mojego pytania czy nie będzie za dużego strumienia wody który przeszkadzałby rybą przy jednym/ dwoma atmanami 203?)
ad3 proszę jeszcze o opinię o oświetleniu
ad4 aquaele w kosz a na ich miejsce dwie 200 lub 150 w atmany
ad5 'twarde' części cristala powinny przejść nad wzmocnieniami wzdłużnymi?
ad6 obsada składająca się z 30 tropheusów + tanganicodusy jest ok

Jeżeli ktoś jeszcze ma inne odpowiedzi na moje pytania z miłą chęcią przeczytam je i rozważe
Z góry dzieki;]

Grześ

Autor rambowskixx
Użytkownik
#12 - Posted: 19 Kwi 2008 20:08 - Edytowany przez: rambowskixx 
ad4 aquaele w kosz a na ich miejsce dwie 200 lub 150 w atmany


Jeśli masz w pomieszczeniu cały czas 19 stopni to możesz dać takiej mocy grzałeczki;-). Podejrzewam jednak że 2 x 50W będzie aż nadto.

ad3 proszę jeszcze o opinię o oświetleniu

Też mi się wydaje że może być troszeczkę za mocne. Tutaj wchodzi jeszcze kwestia jakie ryby kupujesz jeśli chodzi o pokolenie i przy jakim oświetleniu pływały u poprzedniego właściciela.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor admin
Admin
#13 - Posted: 19 Kwi 2008 21:34 - Edytowany przez: admin 
ad2 weipro odstawić do innego akwa, a w zamian niego wsadzić jednego czy dwa atmany?? (i powracając do mojego pytania czy nie będzie za dużego strumienia wody który przeszkadzałby rybą przy jednym/ dwoma atmanami 203?)

Wystarczy jeden Atman lub PH. Cyrkulacja powinna być w porządku.
O gąbce decydujesz Ty:-)

Robert

Autor bernard
Użytkownik
#14 - Posted: 20 Kwi 2008 00:22 
PH 802 powinien wystarczyć lub altman o zbliżonej lub większej mocy (z odpowiednią gąbką :)

Bernard

Autor rambowskixx
Użytkownik
#15 - Posted: 20 Kwi 2008 01:08 
O gąbce decydujesz Ty:-)

To ja wychodzę na jakiegoś "odmieńca" gdyż przy głowicach mam z reguły po 2 duże gąbki;-).

Pozdrawiam
Łukasz

Autor majestic69
Użytkownik
#16 - Posted: 20 Kwi 2008 02:49 - Edytowany przez: majestic69 
Też mi się wydaje że może być troszeczkę za mocne. Tutaj wchodzi jeszcze kwestia jakie ryby kupujesz jeśli chodzi o pokolenie i przy jakim oświetleniu pływały u poprzedniego właściciela.


Myslałem na początek ( w planach jest jeszcze inny zbiornik) o F 1-dynkach, także nie sądzę żeby byl kłopot z przyzwyczajeniem ich do takiego oświetlenia...


Jeśli masz w pomieszczeniu cały czas 19 stopni to możesz dać takiej mocy grzałeczki;-). Podejrzewam jednak że 2 x 50W będzie aż nadto.

Wiadomo że w domku sie nie mrożę 9-stma stopniami ale bywa tak że zima temperatura w nocy na piecu centralnego ogrzewania jest obniżana wlasnie do 19 stopni więc nie chcę ryzykować i najprawdopodobniej wrezuce dwa atmany po 200w


Wystarczy jeden Atman lub PH. Cyrkulacja powinna być w porządku.
O gąbce decydujesz Ty:-)


Mam jeszcze pytanko- myślałem o tym żeby ewentualne dwa filtry wewnętrzne umieścić w tylnych rogach akwarium a z racji na wzmocnienia wzdłużne i prawdopodobna konieczność montarzu filtrów zewnętrznych na sztywnych rurach wyloty owych zewnętrznych filtrów umieścić w przednich rogach akwarium...

Co Wy na to??

Autor rambowskixx
Użytkownik
#17 - Posted: 20 Kwi 2008 10:39 
Myslałem na początek ( w planach jest jeszcze inny zbiornik) o F 1-dynkach, także nie sądzę żeby byl kłopot z przyzwyczajeniem ich do takiego oświetlenia...


Jeśli narybek będziesz brał od osoby, która trzymała je np. w zbiorniku bez oświetlenia to problem może wystąpić.

Wiadomo że w domku sie nie mrożę 9-stma stopniami ale bywa tak że zima temperatura w nocy na piecu centralnego ogrzewania jest obniżana wlasnie do 19 stopni więc nie chcę ryzykować i najprawdopodobniej wrezuce dwa atmany po 200w


Moje baniaczki stoją również na razie w miejscu gdzie jest piec kaflowy a temperatura powietrza waha się zimą między 17 a 27 stopni. Decyzja należy do Ciebie ale moim zdaniem w razie jakiejś awarii to 400 W może podnieść temperaturę do takiej, która będzie śmiertelna dla rybek.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor bernard
Użytkownik
#18 - Posted: 20 Kwi 2008 10:49 
Mam jeszcze pytanko- myślałem o tym żeby ewentualne dwa filtry wewnętrzne umieścić w tylnych rogach akwarium a z racji na wzmocnienia wzdłużne i prawdopodobna konieczność montarzu filtrów zewnętrznych na sztywnych rurach wyloty owych zewnętrznych filtrów umieścić w przednich rogach akwarium...

to nie ma większego znaczenia - jest to raczej kwestia estetyki, ale jeśli Tobie nie będzie to przeszkadzało - nie widzę problemu

To ja wychodzę na jakiegoś "odmieńca" gdyż przy głowicach mam z reguły po 2 duże gąbki;-).

Łukasz, czy masz oprócz tego 2 kubły z zbiorniku? Jak duże masz gąbki?

Autor rambowskixx
Użytkownik
#19 - Posted: 20 Kwi 2008 10:54 
Łukasz, czy masz oprócz tego 2 kubły z zbiorniku? Jak duże masz gąbki?

Ogólnie większość moich baniaków to rozmiar 200x53x53. W każdym jest zestaw albo Unimax 700 plus głowica z przepływem minimum 1400l/h z dwiema gąbkami o wymiarach 10x14x25 lub zamiast unimaxa JBL Cristall Profi 500. W żadnym baniaczku nie mam dwóch kubełków a gąbki raz na 2 miesiące trzeba przepłukać zresztą z kubłami jest podobnie maks po 3 miesiącach zmniejsza mi się przepływ na tyle że muszę do nich zajrzeć.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor admin
Admin
#20 - Posted: 20 Kwi 2008 11:44 
centralnego ogrzewania jest obniżana wlasnie do 19 stopni więc nie chcę ryzykować i najprawdopodobniej wrezuce dwa atmany po 200w

Myśle że taka moc grzałek jest zbędna. Temperatura jaką powienienieś utrzymywać w zbiorniku to max 26 stopni. Temperatura moze byc zmienna w zbiorniku, nocą nieco niższa, w dnień nieco wyższa.

Utrzymywanie idealnie stałej temperatury wcale nie jest korzystne dla ryb. Przecież w naturze także następują dobowe wahania.

Marta

Autor majestic69
Użytkownik
#21 - Posted: 20 Kwi 2008 13:45 
Moje baniaczki stoją również na razie w miejscu gdzie jest piec kaflowy

Miałem na myśli celowe obniżanie temp nocą na piecu centralnego ogrzewania gazowego;]

Jeśli narybek będziesz brał od osoby, która trzymała je np. w zbiorniku bez oświetlenia to problem może wystąpić.

Rozumiem dla tego rybi postaram się kupić ze sprawdzonego źródła;]

to nie ma większego znaczenia - jest to raczej kwestia estetyki, ale jeśli Tobie nie będzie to przeszkadzało - nie widzę problemu

Czy na pewno jest to bez znaczenia?? Wydawać by się mogło że umieszczenie wylotów filtrów w czterech różnych rogach poprawiłoby przepływ wody w akwa...

Myśle że taka moc grzałek jest zbędna. Temperatura jaką powienienieś utrzymywać w zbiorniku to max 26 stopni. Temperatura moze byc zmienna w zbiorniku, nocą nieco niższa, w dnień nieco wyższa.

Czyli docelowo jakie grzałeczki?? 2x100w, 2x150 ??

Autor bernard
Użytkownik
#22 - Posted: 20 Kwi 2008 14:24 
Czyli docelowo jakie grzałeczki?? 2x100w, 2x150 ??

Ze względów, o których pisał Łukasz lepsze 2 x 100 W, choć ja od ponad 20 lat nie miałem awarii termostatu :)
Możesz też dać np. jedną mocniejszą, którą podłączysz do zegara elektronicznego, który będzie włączał się w nocy.
Dobowe wahania temperatury można uzyskać podłączając każdą grzałkę do zegara elektronicznego (np. 1 grzałka działa w dzień i ustawia temperaturę na 25 st, a druga w nocy na 24 st). Ustaw tam niższą o 1-2 st temperaturę i osiągniesz efekt, o którym pisała Marta.

Wydawać by się mogło że umieszczenie wylotów filtrów w czterech różnych rogach poprawiłoby przepływ wody w akwa...

Wszystko można zgrać odpowiednio ustawiając kierunek wypływu wody z filtrów :)

Autor rambowskixx
Użytkownik
#23 - Posted: 20 Kwi 2008 14:25 
Rozumiem dla tego rybi postaram się kupić ze sprawdzonego źródła;]

Hmmm a co ma sprawdzone źródło do mocy oświetlenia;-)??? Ja np. nie stosuję innego oświetlenia poza słonecznym jeśli chodzi o zbiorniki z narybkiem. Również w baniakach z dorosłymi trofeusami mam zarówno takie gdzie jest oświetlenie jak i takie gdzie takowego brak.

Czyli docelowo jakie grzałeczki?? 2x100w, 2x150 ??

Według mnie 2x100W to maksimum.

Utrzymywanie idealnie stałej temperatury wcale nie jest korzystne dla ryb. Przecież w naturze także następują dobowe wahania.

Jestem podobnego zdania. Zimą w nocy w akwariach mam 23 stopnie natomiast w dzień 25 i nie zauważyłem żeby takie dobowe spadki i wzrosty temperatury miały jakiś zły wpływ na ryby. Myślę że jest to bardziej naturalne niż utrzymywanie stałej temperatury przez cały rok.


Pozdrawiam
Łukasz

Autor majestic69
Użytkownik
#24 - Posted: 20 Kwi 2008 18:29 
Hmmm a co ma sprawdzone źródło do mocy oświetlenia;-)???

Miałęm na myśli to, źe po ryby jeźeli będę miał taką moźliwość pojadę sam i przekonam się w jakich warunkach wychowały się młode...

Autor majestic69
Użytkownik
#25 - Posted: 8 Cze 2008 00:53 - Edytowany przez: majestic69 
Postanowiłem podzielić się moimi postępami w "reaktywacji" mojego baniaczka.
Oto kilka fotek
Prosiłbym o konstruktywne opinie i ew. pomysły w kwestii dalszej budowy dekoracji;]

Autor majestic69
Użytkownik
#26 - Posted: 8 Cze 2008 00:58 - Edytowany przez: majestic69 

Autor py1szczak2
Użytkownik
#27 - Posted: 8 Cze 2008 09:43 
Ładnie to wygląda a będzie jeszcze ładniej jak porośnie glonami :)

Napisz czym mocowałeś te łupki do szyby ??? i czy jest to mocowanie stabilne tzn czy łupki nagle nie zaczną odpadać.

pozdrawiam Piotr

Autor majestic69
Użytkownik
#28 - Posted: 8 Cze 2008 10:37 
To tło było już w tym akwarium za czasów jego świetności i sprawowało się bardo dobrze (nawet po wyjęciu go z akwa i osuszeniu odpadł może jeden kawałek łupka o rozmiarach 2x2cm;p)

Tło zbudowane jest w taki sposób, że łupki najpierw przyklejone są do dwóch kawałków styropianu (100x50 i 80x50) a dopiero potem ów styropian przyklejony jest do szyby;]

Autor majestic69
Użytkownik
#29 - Posted: 4 Sty 2009 23:26 - Edytowany przez: majestic69 
Po długiej nieobecności na forum powracam przegladając nowe tematy postanowiłem podzielić się postepami jakie zaszły w mojej 450-tce... Oto kilka zdjęć (przepraszam za może nie najlepszą jakość ale na chwilę obecną dysponuję tylko takim sprzętem)








Autor majestic69
Użytkownik
#30 - Posted: 4 Sty 2009 23:50 
I jednocześnie zwracam się do Was z zapytaniem- praktycznie od wpuszczenia ryb do akwarium mam problem z jej zakwitem. Nie wiem czy było to spowodowane zbyt wczesnym wpuszczeniem ryb (akwa pracowało 3 tyg, z żywymi kult barterii) czy też zbyt duża ilością ryb na raz ( 27 sztuk jednej odmiany) czy tym , że jakoś niedługo po wpuszczeniu ryb musiałem wyjechać na kilka dni i zostawiłem akwa pod opieką mamy, która pomyliła puszki z żarciem i zamiast spiruliny nasypała trofciom granu greena bez namaczania, którego ryby nie ruszyły i w rezultacie opadł na dno gdzie zalegał jakiś czas... Pierwszy etap "walki" to podmienianie niewielkich ilosci wody (ok 5-10%) co dwa dni przez 2 tyg przy wyłączonym oświetleniu- z miernym skutkiem Drugi etap to podmiana ok 60% wody na wodę odstałą i uzdatnioną oraz wzbogazoną w kultury barkerii (bactozym), dodanie tegoż środka do filtra oraz dodawanie go do akwa przez kolejne dnie. Wszystko to przy ciągłym wyłączeniu oświetlenia. Po tym zabiegu efekt utrzymuje się taki jak na załączonych fotkach... Niestety woda wciąż jest lekko zielonkawa i zastanawiam się teraz nad podłączeniem lampy UV tylko nie wiem czy to dobry pomysł... Co o tym sądzicie??

P.S prosiłbym także o oceny zbiornika jakotakiego zarówno te pochlebne jak i krytyczne;)

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Reaktywacja 450-tki... Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®