Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Filtr Tetratec EX 700

Autor zytek45
Użytkownik
#1 - Posted: 15 Sty 2006 02:05 
Witam
Kupiłem wczoraj ten filtr i podłączyłem wg instrukcji, i co się okazało? Wąż
IN = wlot u mnie jest wyjściem, a OUT= wylot jest wejściem. Dokładnie na
odwrót, przecież teraz woda idzie w odwrotnym kierunku. Czy jest możliwe,
żeby silnik chodził w przeciwnym kierunku? Gdzie jest błąd? Liczę na pomoc
bardziej doświadczonych kolegów.
Pozdrawiam

Autor danlack
Użytkownik
#2 - Posted: 15 Sty 2006 10:38 
Jezeli to byla polska intrukcja to wszystko mzliwe ze pomylili - czesto to sie zdarza naszym kiepskim importerom (czesto wogole nie ma polskiej instrukcji co chyba jest niezgodne z przepisami, ale widocznie maja jakies fory w PIH :-) )

Na stronie

http://www.tetra.de/index.cfm?uuid=9A74DE9F7E96C07 6A5D097F6CD719935&o_lang_id=2

znajdziesz anglojezyczna instukcje do filtrow EX w formacie Adobe Acrobat. Na stronie 19 instrukcji jest dokladny rysunek podlaczenia wezy (zdjecie nr 9 - niestety bez numerku, na str.20 zdjecie nr 15 tez powinno dac Ci poglad na prawidlowosc podlaczenia - widac ze lewa strona to wyjscie a prawa wejscie).

Jezeli tak masz podlaczone a dziala odwrotnie to nie magia tylko blad producenta (choc ciezko mi w to uwierzyc. Nie jestem elektrykiem ale wg mnie te silniki sa na prad zmienny i nie maja biegunowosci, co oznacza ze niezaleznie od podlaczenia kreca sie w jedna strone.

Sprawdz dokladnie na 99% to blad w polskie instrukcji / podlaczenia.

Autor zytek45
Użytkownik
#3 - Posted: 15 Sty 2006 11:24 
moja instrukcja to dokładnie to, co jest na tej stronie, którą podałeś. Jeśli
chodzi o silnik, to dla mnie też jest oczywiste, że silnik nie może chodzić w
drugą stronę, ale taki przypadek z tym filtrem to dziwna sprawa, przecież
OUT to wyjście a w moim filtrze to akurat nie takie pewne. Na samym początku przy zalewaniu filtra był kłopot, ponieważ próbowałem zassać prze-
wód IN (oczywiście bezskutecznie), dopiero po zamianie końcówek filtr pra-
cuje, tylko na mój rozum filtracja przebiega odwrotnie.
Pozdrawiam

Autor zytek45
Użytkownik
#4 - Posted: 15 Sty 2006 11:32 
chcę dodać, że fabrycznie są oznaczenia przy zaworach, tak że o pomyłce nie
ma mowy. jest odwrotnie.

Autor zytek45
Użytkownik
#5 - Posted: 15 Sty 2006 12:31 
Ponownie ja
Pokonałem filtr, chodzi tak jak przewidział producent. Co zrobiłem? Rozłoży-
łem na części i od nowa złożyłem. Ponieważ po raz pierwszy wykonywałem
tę czynność, to trudno mi powiedzieć, gdzie był błąd. Poskładałem wg. ist-
rukcji i to wszystko.
Pozdrawiam

Autor danlack
Użytkownik
#6 - Posted: 15 Sty 2006 16:37 
Ale z tego co bylo na rysunku to zawory instaluje sie w wyjscia filtra (zdjecie nr 8 strona 18), moze ktos Ci wlozyl wczesniej nieprawidlowo.

Dlatego proponowalem zebys dokladnie przyjrzal sie jak wyglada to na rysunkach w instrukcji i nie chodzi mi opisy na zaworach ale jak wychodza przewody w stosunku do ksztaltu filtra i porownal to u siebie.

Jak mogles zassac wode z wyjscia filtra kiedy deszczownia zwykle jest ponad poziomem wody ?

Ale skoro dziala to super i tylko cieszyc sie !

Autor zytek45
Użytkownik
#7 - Posted: 15 Sty 2006 17:35 
Nikt mi przedtem nic nie składał, wczoraj otrzymalem fitr nowy i po prostu
chciałem go założyć. Deszczowni nie miałem inie mam zainstalowanej, po
prostu wyjście (u mnie akurat wtedy wejście) mialem w wodzie. Od początku wydawało się dziwne, ze wylot zasysa podczas ręcznego pompowania. Prze-
szłem szkołę życia, a gdzie był błąd - nie wiem.
Dziękuję i pozdrawiam

Autor fazi64
Użytkownik
#8 - Posted: 22 Sty 2006 01:57 
a gdzie był błąd - nie wiem
Witam,
Blad byl (niestety) po Twojej stronie - mialem ten sam problem - wszystko szlo OK! do momentu zalania kubla i podlaczenia wtyczki do gniazdka. Zniecierpliwiony kilkakrotnym ssaniem nie wta strone zwrocilem uwage na dzwigienke glowiczki zaworow (dziwnie nie pasowala do wytloczenia w glowicy filtra). Proste odwrocenie tej glowiczki... i woda ruszyla tak, jak trzeba. W sumie prosta rzecz, a jednak producent mogl lepiej rozwiazac sposob tej czesci montazu (np. zroznicowanie srednic wezy wlotowego i wylotowego) lub zaznaczenie w instrukcji obslugi lub na czesciach filtra (np. strzalka w strzalke) dopasowania elementow. Na szczescie to jedyny problem, jaki mnie spotkal przy uruchamianiu tego filterka - teraz chodzi jak zloto i bardzo sobie go chwale.
Pozdrawiam
Fazi64

Autor zytek45
Użytkownik
#9 - Posted: 22 Sty 2006 10:41 
Witam
Chętnie zgodzę się z opinią o odwróceniu głowicy - napisalem na tym i innych forach, że rozebrałem filtr i złożyłem i było O.K. Napisałem też, że było to pierwsze uruchomienie (i rozebranie) filtra - aż boję się dalej snuć domysły.
Jesteś pierwszym, który potwierdził taką możliwość pracy filtra.
Dzięki i pozdrawiam

Autor zytek45
Użytkownik
#10 - Posted: 22 Sty 2006 10:47 
"Jesteś pierwszym, który potwierdził taką możliwość pracy filtra" - mam na myśli ssanie nie w tę stronę.
Pozdrawiam

Autor JGr
Użytkownik
#11 - Posted: 22 Sty 2006 11:22 
Że też wcześniej o tym nie pomyślałem! Przecież składając swoją 700-tke też zauważyłem, że gniazdo węży daje się zamontować "do góry nogami".
Jedyną wskazówką jest - jak piszecie - umiejscowienie dźwigni regulującej przepływ, ale można to przeoczyć.

Poza tym filtr jest OK, chodzi bez czyszczenia od sierpnia, tylko że na wlocie założyłem gąbkę na koszyk (standardowe wyposażenie pulsacyjnych Eheimów), którą trzeba przepłukać raz na kilka tygodni.
Przepływ mam od początku ustawiony na max (teraz widać już spadek), a ograniczam go poprzez doprowadzanie powietrza - dyfuzor od Fluvali na wylocie. Widoczne bąble z dyfuzora poza natelnianiem wody i celowym ograniczeniem jej przepływu, są dla mnie wskaźnikiem pracy filtra.

Jarek

Autor fazi64
Użytkownik
#12 - Posted: 22 Sty 2006 18:29 
Witam,
U mnie smiechu bylo co niemiara (akwarium w pracy) - zaprzaglem do pomocy kumpla, ktory staral sie zalac filtr, energicznie "pompujac" wlasciwym przyciskiem, a ja wlaczalem wtyczke do sieci i.... nic. Kiedy zorientowalismy sie o co chodzi, obaj bylismy niezle zlani potem (a kiedy prosilem go o pomoc, mowilem - to tylko kilka ruchow i gotowe). Poza tym jednym zgrzytem nic nie da sie temu kubelkowi zarzucic. Chodzi bezszelestnie, a obsluga jest prosta i intuicyjna.
Na rurze ssacej tez umiescilem gabke (robie tak na kazdym kuble) i biologia wewnatrz pracuje jak zloto (woda krysztal, a wewnetrzny filtr dziala jako mechaniczny - akwa 126l)
Pozdrawiam
Fazi64

Autor zytek45
Użytkownik
#13 - Posted: 22 Sty 2006 18:45 
U mnie smiechu bylo co niemiara (akwarium w pracy) - zaprzaglem do pomocy kumpla, ktory staral sie zalac filtr, energicznie "pompujac" wlasciwym przyciskiem, a ja wlaczalem wtyczke do sieci i.... nic. Kiedy zorientowalismy sie o co chodzi, obaj bylismy niezle zlani potem (a kiedy prosilem go o pomoc, mowilem - to tylko kilka ruchow i gotowe).
Jeżeli dobrze zrozumiałem, to też problem z obróceniem głowicy?
Pozdrawiam

Autor fazi64
Użytkownik
#14 - Posted: 22 Sty 2006 19:03 
Jeżeli dobrze zrozumiałem, to też problem z obróceniem głowicy?

Hej, to przeciez ja pisalem o obroceniu glowicy pare postow wyzej ;((
Fazi64

Autor zytek45
Użytkownik
#15 - Posted: 22 Sty 2006 20:32 
Hej, to przeciez ja pisalem o obroceniu glowicy pare postow wyzej ;((
Fazi64

Jasne - moja gafa, ale nie do końca. Napisałeś, że błąd był po mojej stronie,
też przeczytaj uważnie - napisałem, że rozłożyłem filtr po raz pierwszy, gdy
zobaczyłem, że działa odwrotnie. Wszystko teraz działa i myślę, że inni użyt-
kownicy tego kubełka unikną podobnej przygody. Filtr sprawuje się b. dobrze.
Myślę, że ten wątek można zamknąć.
Pozdrawiam

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Filtr Tetratec EX 700 Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®