Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Tropheus duboisi"Maswa" 1.5cm szukam info

Strona  Strona 2 of 5:  « Previous  1  2  3  4  5  Next »  
Autor surveyor
Użytkownik
#31 - Posted: 8 Sier 2008 09:33 
Kiedy minelo 30min od wyslania wiadomosci do ciebie wszystko wrocilo do normy (w akwarium bylo "male"spiecie miedzy kilkoma mlodymi moze tym sie inne zestresowaly biedne)
Nakarmilem je nastepnego dnia po wpuszczeniu do zbiornika woda podmieniona po 3dniach
Pozdrawiam

Autor surveyor
Użytkownik
#32 - Posted: 8 Sier 2008 09:35 - Edytowany przez: surveyor 
1

Autor surveyor
Użytkownik
#33 - Posted: 10 Sier 2008 10:29 - Edytowany przez: surveyor 
Witam Marto
Jest NIedziela wieczorem(wiec juz jestem w domu z testami)
Kupilem rowniez nowy na PH w sklepi powiedzieli mi zebym kupil nowy(bo tamten to tandeta-a nabylem go w tym samym sklepie 3-mce temu!).No i mieli racje

AKWARIUM:
PH - 7.5
NO2 - 0
NO3 - 50ppm
NH3/NH4 - 0.25ppm
KH - 50 mg/l
GH - 200 mg/l

KRAN:
PH - 6,8
NO2 - 0
NO3 - 20ppm
NH3/NH4 - 0ppm
KH - 30mg/l
GH < 20 mg/l

Autor admin
Admin
#34 - Posted: 10 Sier 2008 10:37 
Jak widać parametry masz takie sobie

Niskie pH, złe wysokie N03 i amoniak.

Spore N03 masz w kranie, nie jest pzrez to dobrze.

a co to za test na GH i KH?

Marta

Autor surveyor
Użytkownik
#35 - Posted: 10 Sier 2008 11:18 - Edytowany przez: surveyor 
co do amoniaku niedopisalem ze wynik byl pomiedzy 0 a 0.25
KH-twardosc weglanowa
GH-twardosc ogolna
wyniki te wydaja mi sie dziwne powtorzylem je kilkakrotnie

Autor admin
Admin
#36 - Posted: 10 Sier 2008 11:24 - Edytowany przez: admin 
Pytalam co to za test, jak go wykonujesz i jakiej firmy jest?

Autor surveyor
Użytkownik
#37 - Posted: 10 Sier 2008 11:40 
Przepraszam
Firma NUTRAFIN (jedyne dostepne w tej chwili z dobrych)
GH-5ml wody po jednej kropli preparatu woda przebarwia sie na rozowo dodle preparatu po kropli az do momentu zmiany koloru na niebieski-ilosc dodanych kropli razy 20
KH-5ml po jednej kropli woda niebieska dodajemy nastepne az do przebarwienia na kolor zoltego ilosc kropli razy 10

Autor admin
Admin
#38 - Posted: 10 Sier 2008 11:53 
Nie znam tego testu.


Czyli moze to jest tak TwO=GH i byłoby u Ciebie 10?

a KH - 5?

W testach ktore ja uzywam liczy się stopnie wg ilosci kropli dodanych (miareczkowanych)


Marta

Autor surveyor
Użytkownik
#39 - Posted: 10 Sier 2008 12:05 - Edytowany przez: surveyor 
??
TwO=GH tak napisalem wczesniej ale dlaczego 10
a KH - 5
opis podaje ﻼﻼﻼ GH od200 woda bardo twarda
ale KH 20-80 normalna dla niskiego PH
Gdybym policzyl wedlug twego wzoru wyszloby GH=10
ale wedlug ich jest 20
KH=5 po przeliczeniu jak nizej

Autor surveyor
Użytkownik
#40 - Posted: 10 Sier 2008 12:28 
po przeliczeniu na inne jednostki(z pudelka tabela)
GH
200=11,2dHᵒ
200=14 Clark Hᵒ
200=20fHᵒ
200=4mEq/L

KH
50=2.8dHᵒ
50=3,5Clark Hᵒ
50=5fHᵒ
50=1mEq/L

Autor surveyor
Użytkownik
#41 - Posted: 10 Sier 2008 12:50 - Edytowany przez: surveyor 
Jak bedziesz miala chwile dzisiaj lub jutro napisz jak doprowadzic ta wode do wlasciwych parametrow (jesli to mozliwe na soli do morskiego akwarium -jest naturalna,latwo dostepna i stosunkowo tania)
Jaki jest wlasciwy sposob na podmiane wody-czy malymi "porcjami" moje ph w kranie jest bardzo niskie czy niepowoduje to zbyt duzych skokow ph
moze podnosic ph wody prze dodaniem do zbiornika?
Natlenienie mam dosc duze tak przynajmniej mi sie wydaje wapieni tez juz niedoloze z dugiej strony patrzac ph jest podniesione z 6,8 na 7.5 bez uzycia preparatow tylko wapienie,napowietrzenie i filtracja przez koral
niewiem czy moge cos jeszcze podbic poprzez takie zabiegi

Autor admin
Admin
#42 - Posted: 10 Sier 2008 21:52 
Musisz sam poeksperymentować . Po pierwsze dodaj do filtra zewnętrznego grys koralowy dla stabilizacji parametrów.

a dalej polecam wątek http://www.forum.tropheus.com.pl/index.php?action= vthread&forum=5&topic=680&page=0#msg26939''

Marta

Autor surveyor
Użytkownik
#43 - Posted: 11 Sier 2008 12:13 
Czy moglabys mi podac swoje parametry wody "kranu"+zbiornika

"Dawkowanie musi byc umiarkowane i powolne. To naprawdę trzeba wyważyć!!!."-co jest bezpieczne raz w tygodniu a moze raz w miesiacu
i o ile (okolo)

dowiedzialem sie dzisiaj ze kolega mego syna ze szkoly przyniosl wode do zbadania na zajeci po zbadaniu okazalo sie ze ph wynosi 8.0
ciekawe jest iz jest to wlasne ujecie wody(masz jakies pomysly czym moze byc to spowodowane)moze jest to dobre rozwiazanie do zbiornika(moglbym tym podmieniac wode)

Autor surveyor
Użytkownik
#44 - Posted: 11 Sier 2008 12:15 
a ten chlopak ma wlasne ujecie wody dlatego spodziewalbym sie niskiego ph

Autor admin
Admin
#45 - Posted: 11 Sier 2008 12:48 
Kran: GH - około 8, KH- 4-5

Zbiornik - z trofciami: Twardosc ogólna od dluzszego czasu waha sie miedzy 12-14, twardość węglanowa tylko 5-7 dkH, pH 7,7-8,0.

Nie sprawdzam tego zbyt często mam 65 zbiorników:))

Marta

Autor surveyor
Użytkownik
#46 - Posted: 11 Sier 2008 13:17 
czy mozesz mi jeszcze napisac Two 12-14 w jakich jednostkach oraz 5-7dkH czy to tosamo co dh
i takie malutkie pytanko GRYS KORALOWY - moze znasz tlumaczenie na ang.(i jaka ilosc zalecasz do mego zbiornika)

Autor surveyor
Użytkownik
#47 - Posted: 11 Sier 2008 13:30 - Edytowany przez: surveyor 
pytalem sie tez kiedys co myslisz o fx5(niby 1600l/h) co ciekawe dostepne tez sa filtru aqua l (Polskie)ale sa drozsze a wygladaja tandetnie w porownaniu z tym pierwszym niby nie wyglad sie liczy ale na opakowaniu w sklepie niedoczytalem sie wydajnosci filtra mozna sie tylko domyslac 1500l/h
gdzies czytalem ze do tangi trzeba podzieli wydajnosc na polowe

Autor admin
Admin
#48 - Posted: 11 Sier 2008 13:32 
wyniki są w stopniach niemieckich.

grys koralowy - to fragmenty koralowców o różnej gramaturze. Nie ma zalecanej dawki. Najczęściej wypełnia sie nim jedną komorę w filtrze zewnętrznym.

polecam Ci jednak uzywanie opcji "szukaj" na tym forum. Znajdziesz wtedy wiele cennych informacji:))

Marta

Autor surveyor
Użytkownik
#49 - Posted: 11 Sier 2008 13:39 
co do soli czy mowia ci cos nazwy redsea, instant ocean te proponowane w linku podanym powyzej sa nieosiagalne

Autor surveyor
Użytkownik
#50 - Posted: 11 Sier 2008 13:40 
koralowcem mam wypelnione 1.5 komory

Autor admin
Admin
#51 - Posted: 11 Sier 2008 14:25 
Nie znam sie na solach morskich i ich jakości. To ma być sól rafowa z buforem.

Ja używałam Prodaca, a teraz soli Aqua Medic

Marta

Autor sengir
Użytkownik
#52 - Posted: 11 Sier 2008 15:17 
CORAL GRAVEL

Ilość ma podrzędne znaczenie. Węglan wapnia i tak rozpuści się tylko w takim stopniu, na jaki pozwoli mu zawartość co2 w wodzie. Ruch wody w filtrze nieco przyspiesza ten proces, co czyni złoże z grysu koralowego znacznie skuteczniejszym niż wapienie poustawiane w akwarium (no może poza wapieniami muszlowymi i muszlami mięczaków).
Przy Ph 6,5 w kranie staje się już dosyć trudne utrzymanie parametrów. Dodatkowo woda ta jest bardzo miękka.
Ale w akwarium parametry idą w dobrą stronę. Co oznacza, że już coś wpływa na nie pozytywnie. Napisz jakie masz skały w akwarium.

Twoje testy podają wyniki w mg/l CaCO3, co oznacza że 1 stopień niemiecki 1dH = 17,9 mg/l. W ten sposób łatwo sobie przeliczysz precyzyjnie wynik.

Wygląda na to że twardość ogólną masz już przyzwoitą. Natomiast twardość węglanową (KH) masz bardzo niską. Oznacza to, że twardość ogólna jest oparta głównie na siarczanach, azotanach i chlorkach. Dodatkowo masz w tej wodzie bardzo słaby bufor Ph. Każda większa podmiana wody bez przygotowania, może okazać się bardzo uciążliwa dla ryb, bo na pewno będą skoki Ph.

Moja rada jest następująca:
1. Grys koralowy wystarczy w jednej komorze. Wymieszaj go częściowo z pokruszonymi muszlami (ale bez przesady, żeby przepływ pozostał dobry). W muszlach jest CaCO3 w nieco innej postaci krystalograficznej, tzw. aragonit, który znacznie lepiej rozpuszcza się w wodzie niż ten zawarty w grysie koralowym.
2.W akwarium umieściłbym grys dolomitowy, lub skały dolomitowe. Piszesz , że masz wapienie, ale jakie? Może zdjęcie?
3. Poszukaj informacji ze swoich wodociągów (o ile taka istnieje) o składzie chemicznym wody. Będzie wtedy można lepiej dobrać sól. Do tego czasu stosowałbym jednoskładnikową sodę oczyszczoną.
4. Do wody przy podmianie dodawałbym sodę oczyszczoną. Odstaw sobie wodę odpowiednio wcześniej. Dodaj 0,5 (można więcej jeżeli wzrost parametrów nie będzie wystarczający) łyżeczki sody na 100 l przygotowywanej wody. Sprawdź parametry.
Jeżeli Ph dojdzie do 7,5 to taką wodę dolewaj do akwarium. Sprawdzaj parametry wody w akwarium i stopniowo przy każdej kolejnej podmianie preparuj wodę o wyższym Ph ze skokiem co 0,1-0,2. W twoim wypadku doprowadziłbym docelowo Ph do poziomu 7,8. I dopiero po dłuższym czasie kierował się na 8,0.
Soda podniesie ci wartość KH. Jeżeli zaobserwujesz także skok wartości GH to oznacza , że działają złoża w filtrze.
Wodę przygotuj odpowiednio wcześniej. Początkowy skok Ph preparowanej wody w twoim wypadku może być duży, ale potem zacznie postępować powoli. Łatwo więc przesadzić.
Soda rozbuduje bufor, przez co z każdą podmianą będzie nieco łatwiej i bezpieczniej.
Pamiętaj, żeby preparowaną wodę podgrzać do temperatury panującej w akwarium. To ważne nie tylko dla ryb, ale także dla skuteczności sody, która znacznie szybciej rozpuszcza się w wodzie powyżej 20 stopni.
5. Jakie masz natlenienie. Piszesz, że dobre, ale proszę o szczegóły. Zbyt intensywne napowietrzania, może powodować, że co2 z wody zostanie wyparte i wapienie stają się całkowicie bezużyteczne. Zbyt niskie też nie może być, ale warto się zastanowić jak to wypośrodkować. Masz jakieś rośliny?
6. Założyłbym osobny zbiornik z filtrem do przygotowania wody na podmiany. Mając tak wysokie NO3 w wodzie kranowej, obawiam się, że podmiany nie do końca są skuteczne.
7. Gdy zbierzesz więcej informacji o wodzie kranowej, będziesz mógł przejść z sody oczyszczonej na sole. W tej chwili mija się to z celem, co nie znaczy, że nie uzyskałbyś tym lepszego efektu.

Autor surveyor
Użytkownik
#53 - Posted: 14 Sier 2008 12:06 - Edytowany przez: surveyor 
Witam
Dziekuje za tak obszerne informacje
Co do natlenienia :
Filtr wewnetrzny Weipro 1500,brzeczyk Tera typ 500(230V-50Hz/5Watt to wszystko co wiem)podaje na dwa kamienie usytuowane na tylnej scianie akwarium,dodatkowo strumien wody(powrotu) z filtra zewnetrznego fluval 403
Rosliny :
2x Anubius 4x "cos"liscie podobne do cryptocoryne (wszystko bardzo male)
Wapienie:
wszystko co wiem to ze sa z pod Wroclawie zdjecie: http://images48.fotosik.pl/1/5eb8f55749fcff41med.j pg
Woda:na stronie wodociagow niema opisu wlasciwosci chemicznych wody
dzwonilem donich maja przeslac email
O dolomitach moge zapomniec -niewystepuja w tym rejonie
Jeszcze raz dzieki

Autor surveyor
Użytkownik
#54 - Posted: 19 Sier 2008 12:42 - Edytowany przez: surveyor 
Witam ponownie
O wodzie jeszcze mi nieodpisali
Pisales wczesniej o zalozeniu osobnego akwarium na przygotowywanie wody wczoraj dostalem 250l plastikowa beczke -jezeli zalalbym beczke i doprowadzil parametry do wlasciwych(na dana chwile)
-czy parmetry wody pozostana stabiln
-filtracja w takiej beczce?? czy maly filtr wewnetrzny wystarczy czy moze powinienem zapewnic wieksza filtracje co z napowietzeniem
Dzieki

Autor admin
Admin
#55 - Posted: 19 Sier 2008 13:46 
Beczka - tak, tylko czy to jest beczka spozywcza, pzreznaczona dla produktów spożywczych? Nie każdy plastik nadaje sie do uzycia dla celów akwarystycznych.

Woda powinna być napowietrzana i powinien chodzic w nim filtr tak, aby cała woda była w ruchu.

Parametry powinny być stabilne jak tam nic nie będziesz wkładał:))

Marta

Autor sengir
Użytkownik
#56 - Posted: 19 Sier 2008 14:19 - Edytowany przez: sengir 
Napowietrzanie bym sobie darował, wystarczy ruch wody z wylotu filtra. Tlen wytrąca CO2 co uniemożliwia praktycznie rozpuszczanie wszystkich soli decydujących o twardości.
Filtracja jakakolwiek, nie musi być strasznie wydajna (tak ok 500l/h). Ważne, żebyś miał możliwość włożenia swoich materiałów filtracyjnych.
W tym wypadku napewno grys koralowy i pokruszone muszle. Najlepiej byłoby mieć dolomit, ale skoro piszesz, że niedostępne to trzeba radzić sobie bez.
Najprostrzą metodą stabilizacji parametrów będzie dodawanie sody oczyszczonej. Jak pisałem stopniowo, żeby nie przygotować wody radykalnie odbiegającej od parametrów w akwarium.
Kolejną substancją jaką powinieneś dodawać, jest sól EPSOM. Powinieneś to zdobyć w aptece, bo jest to środek na przeczyszczenie. Inaczej zwany solą gorzką. Ale także stosowana w weterynarii, w uprawie roślin.
Chemicznie jest to poprostu siarczan magnezu - sól dobrze rozpuszczalna w wodzie. W Polsce nie zalecałbym stosowania tego, bo w większości rejonów mamy znaczne stężenie siarczanów w wodzie wodociągowej.
Twoje parametry wskazują jednak, że masz w znacznym stopniu demineralizowaną wodę i powinno być ok.
Podawałby mniej więcej połowę ilości sody oczyszczonej.
Byłaby to forma uzupełnienia magnezu w wodzie.
Ewentualnie możesz zdobyć chlorek magnezu i efekt podobny.
Mając dokładniejsze dane na temat twojej wody możnaby dokładnie wyliczyć ile trzeba dodać do uzyskania właściwych stężeń. Niestety w twoim wypadku trzeba troszkę na wyczucie.
I kolejną substancją której bym szukał jest chlorek potasu. Wykorzystywany jako nawóz dla roślin. Więc szukałbym w ogrodniczym pod nazwami: sylwin, kainit, karnalit. W ten sposób uzupełnisz pozostałe minerały charakterystyczne dla tanganiki.
Wszystkie te związki i sporo innych w różnym stopniu porządanych znajdziesz w gotowych mieszankach takich jak Aquadur plus. Przy użyciu takiego preparatu prawdopodobnie będziesz musiał sam "wyczuć" dawkowanie, bo wodę masz bliższą tej po osmozie niż typowej twardej kranówki.

Staraj się, żeby przygotowana woda miała GH takie jak aktualnie w akwarium- to jest przyzwoita wartość dla Tanganiki.
PH przygotowanej wody powinno być nieznacznie wyższe niż wody w akwarium. Przy pierwszych podmianach, dopóki nie wzrośnie KH, starałbym się przygotować wodę o identycznym Ph jak w akwarium.
Potem stopniowo większe.
KH jest mniej istotne i może być wysokie. Testy pokazują tylko pozorną wartość tego parametru i są raczej miernikiem buffora Ph. Ogólnie wszystkie zabiegi powinny zakończyć się wzrostem KH i jeżeli przekroczysz 10 to już jest nieźle. Jeżeli KH będzie wysokie to parametry w akwarium pozostaną stabilne. Uzupełniając wodę w zbiorniku przygotowawczym będziesz dodawał znacznie mniej soli , żeby "zregenerować" parametry.

Autor admin
Admin
#57 - Posted: 19 Sier 2008 14:28 
No i masz pełną i fachową odpowiedź, to jest to:))

Marta

Autor sengir
Użytkownik
#58 - Posted: 19 Sier 2008 14:50 
sylwin, kainit,karnalit - oczywiście nazwy po polsku. Po angielsku musisz poszukać.
sylwin - sylvite, sylvinite

Odpowiedź nie aż tak fachowa :) To są poprostu moje sposoby i podejrzewam, że wielu z piszących tutaj ma swoje własne, inne, sprawdzone recepty :)

Autor surveyor
Użytkownik
#59 - Posted: 20 Sier 2008 11:16 
beczka jest po jakims chlorku czegostam dzisiaj sprawdze dokladnie
napewno nie spozywcza(rozumiem iz niepowinienem jej uzywac pomimo dokladnego oczyszczenia ??)

Autor sengir
Użytkownik
#60 - Posted: 20 Sier 2008 11:30 
Spożywcza byłaby pewna. Ale jeżeli podasz do czego dokładnie była przeznaczona , to może okazać się równie dobra.
Koszt beczki spożywczej jest jednak na tyle nieduży, że nie wiem czy jest sens ryzykować.

Strona  Strona 2 of 5:  « Previous  1  2  3  4  5  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Tropheus duboisi"Maswa" 1.5cm szukam info Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®