Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Problemy z twardością wody - pytanie do Sengira.

Autor makami
Użytkownik
#1 - Posted: 23 Sier 2008 21:50 - Edytowany przez: makami 
Witam!
Zaobserwowałem w nowo założonym akwarium ciekawe zjawisko. Z ciepłowni do domu dostarczana jest woda o TWO 29 stopni niemieckich i TWW 21 stopni niemieckich oraz o ph 8. W ubiegłą sobotę zalałem akwarium 300 litrowe, w którym znajduje sie piach kwarcowy drobny ok. 80 kg, dwie rury pcv 50 cm każda i tło wewnętrzne strukturalne. Wodę lałem bezpośrednio z kranu, niczym nie uzdatniałem. Grzałka wyłączona - upał. Filtracja - EHEIM 2026 - standardowe wkłady ceramika i gąbka. Po kilku dniach na szybach akwarium pojawił sie biały osad - wapń? Dzisiaj wykonałem testy wody. Twardość ogólna spadła do 18 stopni a węglanowa do 11. Czym to jest spowodowane?
Pozdrawiam Marcin

Autor sengir
Użytkownik
#2 - Posted: 25 Sier 2008 07:44 - Edytowany przez: sengir 
1. W jakim rejonie kraju to się stało?
2. Czy tło wewnętrzne robiłeś z CR65? Jeżeli tak, to jak je robiłeś?
3. Dlaczego pytanie tylko do mnie? Myślę, że jest tu wiele osób które mogłyby poradzić :)

Autor makami
Użytkownik
#3 - Posted: 25 Sier 2008 08:16 
Witam!

1. Lublin
2. Tło wewnetrzne strukturalne kupione w sklepie internetowym. Nie wiem z czego jest zrobione.
3. Bo jestes najlepszy w tym temacie:)

Autor sengir
Użytkownik
#4 - Posted: 25 Sier 2008 09:25 
Podaj jeszcze dokładniej nazwę swojego wodociągu, to będę miał wgląd w parametry. Bo macie tam 7 różnych :)
Ale już widzę, że wodociągi podają twardość ogólną w przedziale 17-22 st.n
Norma krajowa jest do 500 mgCaCO3/l a w twoim przypadku 29 st.n przekracza tę wartoś. Co więcej w Lublinie nie respektują chyba tego rozpożądzenia, bo w tabeli podają, że twardość jest wartością nienormowaną.

Spadek zanotowałeś zarówno w TwO jak i TwW, co oznacza, że wytrącający się osad to najprawdopodobniej CaCO3. Jak weżmiesz sporą próbkę i polejesz octem to powinno się to potwierdzić.

Kolejna seria pytań:
1. Czy woda była mętna po nalaniu?
2. Czy woda była czysta, potem zmętniała i potem pojawił się osad?
3. Skąd masz piach i czy dobrze płukałeś?
4. Zakładam, że tło to jest jakaś firmówka a nie samoróbka, skoro kupione w sklepie?

Parametry wody, które podałeś mocno przekraczają podawane przez producenta (niezależnie, który to wodociąg). Mogła to być jakaś awaria oczyszczalni. Awaria - w sensie trafili na wodę bardziej niż zazwyczaj zmineralizowaną.
Wodę u was pobierają z pokładów kredowo-paleoceńskich. Jest ona bardzo bogata w wapń i magnez we wszelkich postaciach.
Następnie przebiega proces odżelaziania wody, podczas którego woda zostaje bardzo mocno natleniona. W takiej wodzie jest zachwiana równowaga, która stabilizuje się dopiero w akwarium.
W akwarium woda nie jest już tak intensywnie mieszana, mniej napowietrzona, cieplejsza, z dostępem co2. Naturalne jest, że w tym momencie zmienią się proporcje pomiędzy węglanami i wodorowęglanami.
Część rozpuszczonych wodorowęglanów przechodzi w węglany krystalizując w postaci nierozpuszczalnej.

Co może Ci pomóc:
1. Wyprowadź wodę ze zbiornika, ale zachowaj do ponownego zalania.
2. Wyczyść szyby z użyciem kwasku cytrynowego. Jeżeli osad schodzi mechanicznie, to wyczyść szyby bez wylewania wody z akwarium.
3. Do podmiany stosuj wodę po tygodniowym odstaniu.
4. Przynajmniej dobę przed podmianą, utrzymuj temperaturę podmienianej wody na takim poziomie jaki masz w akwarium.
5. Włóż do filtra grys koralowy. Niby paradoksalnie więcej węglanu wapnia. Ale w rzeczywistości jest to świetne ognisko krystalizacji i odciąży szyby.
6. Sprawdź pH z dokładnością do 0,1

Autor marti
Użytkownik
#5 - Posted: 25 Sier 2008 09:38 
sengir dzięki za informacje, ja też przy okazji skorzystam :))
Co prawda nie mam problemów z osadem na szybach i wahającymi się parametrami, ale podałeś nieco wartościowych informacji również dla mnie.

Pozdrawiam.

Autor makami
Użytkownik
#6 - Posted: 25 Sier 2008 09:46 
Witam ponownie!

1.Woda nie była męrna po nalaniu,
2. Dokładnie tak, czysta, potem mętna a nastepnie pojawił sie osad,
3. Piach do paskownic kupiony w OBI, kwarcowy bardzo dobrze wypłukany
4. Tak, tło to firmówka

Ujęcie wody Sławinek.

Autor sengir
Użytkownik
#7 - Posted: 25 Sier 2008 11:12 
Twoja woda jest roztworem nasyconym soli wapnia i magnezu.
Wysokie stężenia, wysoka przewodność, wysoka twardość - to wszystko o tym świadczy.
Jeżeli pozostawisz wodę niemieszaną na 1-2 tygodnie to maksymalny stopień nasycenia takiej wody spadnie. Wszystko co było rozpuszczone ponad to poprostu się wytrąci.
Jeżeli odstaną wodę wlejesz do akwarium i będziesz mieszał filtrem to maksymalny stopień nasycenia wzrośnie. I wtedy nie powinno nic więcej się wytrącać.
Czasem jednak są tendencje do krystalizacji w miejscach gdzie pozostały kryształy po starym wykwicie. Dlatego wyczyść najdokładniej jak możesz.

Autor bemben99
Użytkownik
#8 - Posted: 25 Sier 2008 11:52 
Witam.
U mnie parametry kranówy są podobne: Two 25 - 29; Tww 14 - 18. Woda ze studni głębinowych jest uzdatniana przez odgazowanie, obfite natlenianie i kilkustopniowe filtrowanie przez piasek. Po zalaniu świezego zbiornika surową wodą występuje zawsze podobne zjawisko bo woda jest prawie pozbawiona CO2. Węglny wytrącają się w postaci osadów. Jednak przy zbiorniku z biologią ilość CO2 jest wystarczająca aby 20% podmiana prawie nie dawała wytraceń. Osadzanie zawsze jest ale w znikomym stopniu. Po podmianie twardość powoli spada. W filtrze też mam żwir koralowy. Zaletą takiego procesu uzdatniania są niewielkie ilości użytej chemii, jesli się nie mylę. Ja leję wodę przy podmianie z węża i nie mam problemów z rybami. Tylko niedawno dopuszczone odłowy miały problemy z gojeniem otarć ale błona śluzowa po jakims czsie przyzwyczaja się do twardej wody - odłowy które są w mnie pół roku nie mają żadnych problemów. Z moich więc doświadczeń wiem, że zjawisko wytrącania w funkcjonujacym biologicznie baniaku jest minimalne i nie stanowi większego problemu.

Powodzenia.

Tomek

Autor sengir
Użytkownik
#9 - Posted: 25 Sier 2008 12:11 
Tomek masz w pełni rację.
Ale on dopiero zalał akwarium. I przy intensywnym wytrącaniu się przednia szyba wygląda fatalnie. Potem gdy dojdzie biologia i CO2 wszystko się ustabilizuje. Ale to "potem" to potrafi być dobre pół roku.
Dodatkowo później pewne ilości węglanów będą dalej się wytrącać. Jeżeli w akwarium są skały, to nie ma problemu bo będą to pierwsze ogniska krystalizacji.
Ale jeżeli jest tylko piasek, to szyby są zagrożone. TwO i TwW są wartościami dającymi nam pewne wyobrażenie o tym co mamy w wodzie, ale te same wartości mogą wynikać z różnych przyczyn.
U makami TwO spadło o 11 st.n, to jest bardzo duże wytrącenie.
Dlatego rozważyłbym, żeby przez pewien czas odstawiać wodę, a przynajmniej pozwolić odstać się tej z pierwszego zalania.

Autor makami
Użytkownik
#10 - Posted: 25 Sier 2008 13:01 
Witam!

Sengir Bardzo dziekuję za wyczerpującą odpowiedz. Nie myliła się osoba, która pisała, że jestes super fachowiec w kwestii wody.

Pozdrawiam serdecznie
Marcin

Autor sengir
Użytkownik
#11 - Posted: 25 Sier 2008 13:11 
Nie jestem super fachowcem. Nawet nie jestem chemikiem :)
Mogę się mylić. Nie przypinajcie mi łatki "znawca".
Ale cieszę się jeżeli mogłem coś pomóc.

Autor bemben99
Użytkownik
#12 - Posted: 25 Sier 2008 14:02 
Sengir, ja w żadnym wypadku nie kwestionowałem twoich porad:) Podałem przykład mojej kranówy dla otuchy makami, początek może być trudniejszy ale im dalej tym prościej:))

Tomek

Autor sengir
Użytkownik
#13 - Posted: 25 Sier 2008 14:10 
ok, przecież się nie kłócę :). Napisałem, że masz w pełni rację.
Pokusiłem się o dodatkowy komentarz tylko dlatego, że:
a) mam tendencję do rozpisywania się :P
b) chciałem, żeby czegoś niechcący nie zbagatelizować.

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Problemy z twardością wody - pytanie do Sengira. Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®